George Simion (AUR): S-ar putea să avem anticipate prezidențiale sau parlamentare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 21:04 Revista Presei | Radio TV


George Simion
Foto: Facebook
Liderii AUR au vorbit, vineri seară, la postul AlephNews, despre posibilitatea organizării alegerilor anticipate, prezidențiale sau parlamentare: „Să nu așteptăm până-n 2024, pentru că națiunea română are nevoie de conducători acum”.

„S-ar putea să avem și alegeri anticipate, prezidențiale sau parlamentare. Noi dacă nu votăm niciun guvern și cerem suspendarea lui Klaus Iohannis să nu așteptăm până-n 2024, pentru că națiunea română are nevoie de conducători acum, nu în 2024”, a afirmat George Simion, vineri seară, la emisiunea Marius Tucă Show, potrivit Mediafax.

La rândul său, celălalt co-președinte al AUR, Claudiu Târziu, a venit cu explicații.

„Vedem cu toții că alcătuirea Parlamentului e foarte diversă și se pot forma majorități foarte greu și foarte fragil. E foarte probabil să se declanșeze anticipate dacă lucrurile vor ajunge într-o tensiune mai mare în Parlament. E normal să se întâmple asta”, a spus Târziu.

George Simion: Sorin Lavric are tot sprijinul nostru. Va fi senator al României


„Vrem să dăm acestei țări conducătorii pe care îi merită” - a mai spus la AlephNews co-președintele AUR, George Simion, care precizează că Sorin Lavric are tot sprijinul formațiunii, după ce a fost acuzat de misoginism, scrie Mediafax.

„Când plecăm de aici, să discutăm azi un caz la sediu. Nu discut cine, pentru că omul poate fi nevinovat. Ni s-au adus la adresă că din cei 47 de parlamentari pe care îi avem, doi-trei au fost acuzați public. În două cazuri nu se confirmă bănuielile. Nu vom ezita, că nu ne intereseză ciolanul si funcțiile, vrem să dăm acestei țări conducatorii pe care îi merită. Oamenii așteaptă să le confirmăm încrederea cu care ne-au girat”, a răspuns Simion, întrebat despre acuzațiile potrivit cărora din partea AUR vor fi parlamentari care au colaborat cu Securitatea.

La rândul său, Claudiu Târziu a reacționat la acuzațiile aduse lui Sorin Lavric, care nota, în una dintre scrierile sale publicate în anul 2019, că „bărbații nu caută în femei deșteptăciunea, profunzimea sau luciditatea” și că „o mie de femei erudite strânse laolaltă nu fac cât fascinația uneia singure din cele care au privilegiul nurilor”.

„E un text literar pe care ei îl dau drept declarație politică. A ieșit și domnul Lavric și a explicat și a spus că una e ceea ce face un creator literar și alta e ce spune și susține un om politic. Vă spun cu mâna pe inimă că Lavric e departe de a fi un misogin. E un iubitor de femei, ca orice om normal. Nu e niciun rasist. L-au acuzat de tot delul de prostii... că nici nu poți să-i treci prin față”, spune Claudiu Târziu.

George Simion a completat: „Sorin Lavric are tot sprijinul nostru. Va fi senator al României”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12143 vizualizari

  • +31 (53 voturi)    
    Asta e ca`n bancu ala: "- Vise taica, vise!" (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:10)

    UnOarecare [utilizator]

    Fac valuri si noi suntem fraieri ca le dam atentie....

    "La USR-PLUS găsim 37% cu studii superioare, pe când la AUR sunt doar 8%. Din acest punct de vedere, profilul AUR seamănă mai degrabă cu cel al PSD (9% studii superioare) și PNL (16%)."
    • -8 (24 voturi)    
      Si de ce, ma rog... (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:35)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ...sunteti atat de siguri ca cei cu studii (asa-zise) superioare sunt mai pretiosi decat cei fara?

      Pe de alta parte, stim cu siguranta ca toti oamenii destepti au votat cu USR, iar cei 70 % care n-au votat sunt niste prosti, deci electorat perfect pentru AUR.
      Prosti, dar atat de multi ca or sa va ingroape. De aici nelinistea...
    • -5 (15 voturi)    
      1/ AUR este (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:37)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      cel mai uniform ales din toată populația și mediile urban și rural.
      2/ Scandalagii ca la USR nu se găsesc pe nicăieri.
      Ia de află, de la intelectuali:
      https://adevarul.ro/news/politica/nou-scandal-usr-ironizeaza-dan-barna-cristian-ghinea-criticii-partid-sa-dai-delete-mizerie-grup-1_5fd3751d5163ec4271cd227f/index.html?utm_source=ziarecom&utm_medium=https://adevarul.ro/news/politica/nou-scandal-usr-ironizeaza-dan-barna-cristian-ghinea-criticii-partid-sa-dai-delete-mizerie-grup-1_5fd3751d5163ec4271cd227f/index.html&utm_campaign=CrossPromo#ziarecom
    • -3 (15 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 0:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Din ce spui tu, 63% din votantii usere sunt o pleava. Chiar daca procentual mai putini decat la celelalte partide, totusi definitorii si majoritari. Comunica-le si celor 63% dispretul tau.

      Bai aia 63%... pentru useristi sunteti niste rebuturi...
  • +29 (53 voturi)    
    Doamne ferește (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:21)

    A78 [utilizator]

    Vai de capul nostru . Credeam ca nu se poate mai rău ca PP-DD. Se poate : hAUR
    • +11 (23 voturi)    
      >>>> (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:40)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Clempane din cioc ca barza, pnl- usr udmr fac guvernul negocieri etc, psd deja intra in barlog pentru minim un an de hibernare, Haur trebuie sa tina reflectoarele pe ei, probabil vor depune juramantul cu spectacol vor face orice sa tina lumea in priza
    • +23 (35 voturi)    
      Stai calm! Sa se intample asa! (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:49)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Aur nu stie de ce a primit asa de multe voturi... brusc si nesperat. Ei sunt inca in stare de soc. Ei nu stiu ca "clickbait" nu se monetizeaza si in viata reala la fel ca in "bula" lor din fb.

      Norocul este la fel de imprevizibil ca si ghinionul.

      Floricele de porumb!..
    • +10 (22 voturi)    
      Nu cred ca-s diferiti (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Tot ce reusesc sa faca ee zarva... Asta pana o sa inceapa sa le plece toti parlamentarii decenti pe la PSD is PNL si vor ramane cu galeriile, sosoancele si spargatorii de bancomate. Iar in 2024 vor disparea cum a disparut si PPDD. Si asta pentru ca spre deosebire de PRM care avea un Vadim cu priza la publicul extremist, astia nu au nici un personaj pe care sa-l urmeze masele.
      • +5 (7 voturi)    
        as completa ca in comparatie cu PP-DD (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 10:41)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Le lipseste OTV-ul, iar in comparatie cu legionarii le lipseste capitanul.
        Daca nu era criza Covid-ului nu vedeau Parlamentul.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu este chiar asa (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 11:27)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Acest partid, mi-e greu sa zic partid, este un fel de miscare, are mai multi vorbitori si aderanti decat credem(pe vremea lui Vadim el vorbea). Nu pot uita cum la acel cimitir din Moldova, acei oameni adusi de George Simion s-au purtat ca niste brute, s-au urcat pe mormintele unor ostasi(indiferent ca au fost morminte ale soldatilor romani sau unguri) au rupt garduri etc. Si sa nu uitam acesti oameni, in galeriile de fotbal sub titulatura : Uniti sub tricolori prin scandarile xenofobe au produs suspendari ale nationalei.Va urma o perioada in care ori vom combate acest curent ori vom ajunge ultima tara a Europei. Sa auzim numai de bine.
    • -6 (14 voturi)    
      Tocmai ai fost (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:33)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui A78

      rasist ! Nici nu îți dai seama de asta, de prost ce ești..
  • +15 (29 voturi)    
    Ies gunoaiele la suprafata! (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:31)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Când apele sunt tulburi!
  • +9 (25 voturi)    
    Ce e cu aurul asta coclit ? (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Isi iau baietii avant ? Au impresia ca o sa iasa popimea cu prapurii in frunte si aurarii se vor incolona in spatele ei si vor darama totul in stanga si in dreapta ?
    O majoritate mai sigura decat cea care se realizeaza acum nu am mai vazut din 1996 ! Aceasta insa, spre deosebire de CDR, va avea si banii necesari pt a putea sa faca reforme !

    PS. Atat de repede sa te dai de gol ca nu esti nici macar aur de 14k nu am mai pomenit ! Traiasca Cocleala ! :))))
  • +18 (30 voturi)    
    sta cam prost.. (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:45)

    YamamotoIsoroku [utilizator]

    cu matematica sau nu stie cati parlamentari sunt necesari ca sa voteze suspendare presedintelui
  • +14 (24 voturi)    
    Vrabia (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:45)

    Arkantas [utilizator]

    Astia se si vad conducand Romania.... era si este de apreciat cauza unionista cu care ati inceput , dar se vede ca ati luat-o mult pe aratura ( pe camp....ca sa parafrazez stii voi pe cine ) .... si apoi nu uitati invatatura din batrani - orice pasare pe limba ei piere )...
  • +11 (27 voturi)    
    Eu zic sa stati linistiti (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum aveti 9% garantat in Parlamentare in urma alegerilor. Daca faceti anticipate, poate va "bucurati" de 4.98% sa mergeti dupa Monta si Base in toaleta partidelor de gunoi...
  • +11 (23 voturi)    
    hAUR (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:01)

    samuraijack [utilizator]

    Presimt că partidul acesta va fi ca un foc de paie, la fel ca a lui Dan Diaconescu. Se va consuma rapid. Nu au nici experiență politică, nici măcar o mână de oameni educați (chiar daca sunt corupți ca în partidele mai vechi din parlament) care să înțeleagă cum se conduce o țară, se vor mânca între ei deoarece e o adunătură pestriță de ignoranți cu scopuri diferite, iar cei care i-au votat (partea aia mai analfabetă) se va plictisi de circ, iar aia mai educată (dacă or fi printre votanții lor așa ceva) vor realiza că sunt niste impostori. Ce va rămâne în urma lor vor fi niște oameni cu venituri de parlamentar care nici nu și-au dat seama cum au ajuns în parlament, însă vor avea o poveste bună de spus nepoților.
  • +4 (6 voturi)    
    Sosoncaiala (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 6:25)

    hamangiul [utilizator]

    Ce va mirati este rezultatul firesc al educatiei din Romania pastorita de zeci de pseudoministri fara har..acelas minister pe care nu il doreste nimeni in noul guvern.Cu procentele uriase de analfabeti functionali ..cu avocati gen sosoanca cu limbaj suburban s-a ajuns la o masa critica de votanti usor de manipulat in lumea virtuala..dovada.. adeptii pamantului plat si a altor bazaconii .
  • +3 (7 voturi)    
    Acest fenomen nou denumit AUR ! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 8:47)

    Cugetator [utilizator]

    Este dificil de inteles fenomenul denumit AUR, dar care s-ar putea dovedi TINICHEA. Evident ca exista un bazin format din aderentii defunctului Vadim, care era totusi un vorbitor destul de talentat , precum si din aderentii cunoscutului Dan Diaconescu, specializat in uriase promisiuni lipsite de acoperire. Am vazut ieri o discutie interesanta la AlephNews intre Marius Tuca si conducatorii acestui partid surpriza . George Simion este un exaltat mobilizator de mase si care face promisiuni cu acoperire necunoscuta si care le depasesc cu mult pe cele ale lui Dan Diaconescu. Celalat copresedinte Claudiu Tarziu vorbeste mai putin si ar putea sa ajunga la orice alt partid. S-a mai vorbit despre filozoful Lavric, bucuros de o dorita notorietate , precum despre o forta a naturii cam prea groteasca si avand numele predestinat de Sosoaca. In orice caz este prea devreme pentru un aviz definitiv daca este AUR sau TINICHEA !
  • -7 (11 voturi)    
    Eu vad ca va este cam frica (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:00)

    Joro [utilizator]

    de baietii astia... Nu stiti cum sa-i incadrati...Nu intelegeti cum au aparut, nu i-ati vazut venind.... Nici nu pareti foarte siguri ca in cazul unor anticipate nu iau si mai mult...acum, ca toata presa da in ei, nu trebuie sa faca nimic ca sa creasca... Tot ce vad este wishfull thinking, pareri de "comentatori avizati". Doar cele 2 incidente de saptamana asta (Coltescu si furtul din Elvetia) le-au adus inca 10%...In afara de ei, nici un partid/ofciali guvernamentali nu au avut rectia.... Ba da, au avut reactii de slugi supuse (vezi MAE). Si atunci de ce va mirati?!!!
  • +3 (9 voturi)    
    Bidonul (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:09)

    gibon47 [utilizator]

    Individul ăsta e dus rău de tot cu bidonul. Se agită ca un leu în cușcă și se crede buricul pământului. Când prostimea are dreptul să voteze, apar asemenea indivizi în parlament.
  • +4 (6 voturi)    
    Lavric (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:58)

    sile1 [utilizator]

    Citez :
    " A ieșit și domnul Lavric și a explicat și a spus că una e ceea ce face un creator literar și alta e ce spune și susține un om politic "

    I-auzi ia ...Lavric sufera deci de dedublare e un fel de Jeckill and Hyde !

    Bai baieti voi v-auziti ce spuneti sau vorbeste gura fara voi.De fapt nu numai in acest caz vorbiti ca sa va aflati in treaba,doar pentru a prosti lumea.

    Vedeti ca la o noua alegere ,acum cand mai multa lume a aflat de voi si a inteles despre ce e vorba, data viitoare mai mult ca sigur ca n-o sa mai faceti un scor asa de mare.
    Asadar fiti atenti la ce va doriti !!

    Si mai tineti minte ceva,de daramat e cel mai usor lucru de construit e mai greu iar voi ,dupa atitudine,nu prea aveti "stofa" de constructori !!
  • +2 (8 voturi)    
    Mai, AUR de trompeta, (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 10:20)

    John M. [utilizator]

    Ia las-o tu mai moale cu demiterea presedintelui si alte aiureli de gaina zapacita de luminile orasului ca la alegerile viitoare singura melodie ramasa in repertoriu s-ar putea sa-ti fie prohodul. Romanii au invatat ceva politica de la Basescu-ncoace si nu mai suporta tilincarii ca tine, ca Ponta sau Dragnea si multi altii care au fost uitati deja.
  • +2 (6 voturi)    
    ce poti sa zici mai mult (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 10:23)

    Mateiul [utilizator]

    un om 'nu alb' ci cealalta culoare, aia total opusa de alb, oamenii aia carora le plac schetiile stralucitoare, imbracat in galben pe care scrie aur...
  • +3 (7 voturi)    
    Doar o intrebare dlui George Simion (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 11:17)

    democtrates [utilizator]

    1.Ati declarat ca UDMR-ul trebuie eliminat fiind un partid etnic?
    OK , AUR ce este ? Tot un partid etnic.
    UDMR are membrii cetateni romani de nationalitate maghiara, romana, sarba, slovaca etc
    AUR are membrii doar de cetatenie romana de nationalitate romana. Povestile cu maghiari si rromi aflate in partid sunt speculatii.
    Idem partidele minoritatilor nationale.
    Deci dle George Simion ciocul mic. Acum va dati mari (nu stiu sincer cine va finanteaza, dar se va afla) dar veti disparea in neantul istoriei .
  • +1 (9 voturi)    
    Legiunea si Capitanul in editia 2Ö2Ö ! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 12:20)

    Dilematic [utilizator]

    Sper sa nu dureze mult !
  • +1 (7 voturi)    
    S-a umflat borhotul si-n Simion asta ! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 13:31)

    Plagarus [utilizator]

    O adunatura de anacronici iesiti din persterile ceuasismului tarziu,Doamne cum de pot respira in secolul XXI ?
    • 0 (6 voturi)    
      Simplu! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:45)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Prin permisiunea noastra, a poporului roman de buna credinta care nu a fost la vot . Daca lumea iesea la vot acesti demagogi, rasisti, xenofobi nu intrau in parlament. Deci ca o propunere , prezenta la vot sa fie obligatorie prin lege. Nu vii, platesti.