Ciolacu amenință cu boicotul: Avem posibilitatea să nu se constituie Parlamentul României pe data de 21 decembrie

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2020, 23:39 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni seară la România TV că există posibilitatea să nu se constituie Parlamentul României pe data de 21 decembrie în cazul în care nu se vor prezenta două treimi din parlamentari, precizând că nu instigă, dar "fiecare parlamentar poate să aibă o problemă în aceeaşi zi", potrivit Agerpres.

"Am informat pe toată lumea, vedeţi, avem posibilitatea să nu se constituie Parlamentul României pe data de 21. Există în regulament - în cazul în care nu sunt două treimi, Parlamentul nu se constituie. Fiecare poate să aibă o problemă în acceaşi zi sau, dacă nu respectăm, există toate pârghiile. (...) Eu nu instig, nu am nicio problemă, dar există această portiţă în regulament şi se poate întâmpla să nu se constituie Parlamentul României. Trebuie să respecţi democraţia şi votul românilor. Dacă vrei să joci în extreme, şi iei în batjocură votul românilor, şi te duci la vila Lac 1 şi faci aranjamente şi împarţi tu după cheremul tău, cum îţi vine ţie tot ce reprezintă Parlamentul, atunci este normal ca şi reacţia celor care nu au fost invitaţi să fie în aceeaşi măsură", a spus Ciolacu, la România TV.

El a subliniat că PSD exclude orice altă variantă în afară de cea în care Alexandru Rafila este propus premier.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6007 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    eu nu instig, eu am dat dispozitii, (Marţi, 15 decembrie 2020, 0:05)

    revo [utilizator]

    am informat pe toata lumea - e ordin!
  • +6 (24 voturi)    
    Joc de glezne (Marţi, 15 decembrie 2020, 0:18)

    Caligula [utilizator]

    Daca se pun de-a curmezisul, iese lumea in strada - romanii aia care nu au votat PSD.
    • -3 (13 voturi)    
      iies si maghiarii! (Marţi, 15 decembrie 2020, 2:43)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      sunt si ei 5%.
    • 0 (2 voturi)    
      - (Marţi, 15 decembrie 2020, 8:26)

      andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      ies pana si aia care nu au votat deloc...
  • +17 (27 voturi)    
    "Democratul" Ciolacu (Marţi, 15 decembrie 2020, 0:45)

    Dilematic [utilizator]

    instiga la boicotarea constituirii Parlamentului ales !
    Mai ramane sa mobilizati si batausii AUR in sprijin, sa fie circul complet !
  • +11 (19 voturi)    
    Acum e târziu, (Marţi, 15 decembrie 2020, 1:58)

    backtothedarkages [utilizator]

    trebuia să boicotați pe 6 decembrie, să nu participați la alegeri !
  • +4 (16 voturi)    
    PSD face precum copiii mici (Marţi, 15 decembrie 2020, 1:59)

    Amariei [utilizator]

    Care nu primesc jucaria preferata. Nu ne dati guvernarea, dam foc la casa si oprim si apa.
    Totusi poate asta ii va face pe PNL , USR si UDMR sa vada ca daca nu fac compromisuri, arunca tara in haos. Si ei si presedintele vor fi de vina tot atat cat si pesedeaua.
  • +1 (7 voturi)    
    Sa vedem daca il sustine stanga europeana (Marţi, 15 decembrie 2020, 3:57)

    animatron [utilizator]

    Deocamdata SPD-ul german si-a aratat sustinerea pt dl Ciolacu si a cerut presedintelui Iohannis sa respecte rezultatul alegerilor si sa numeasca mai intai un premier de la social-democrati.

    Seful PSD evidentiaza simplul fapt ca ar fi suficient ca deputatii PSD sa nu fie prezenti in sala la sedinta de intrunire a noului Parlament si coalitia PNL-USR-UDMR va fi incapabila sa se autovalideze !

    Eventuala alianta la guvernare intre liberali, progresisti si separatistii maghiari abia trece de majoritatea simpla (noroc ca au iesit doua partide din parlament si s-au redistribuit mandate).

    E nevoie si de votacii de serviciu, aia care au lucrat foarte bine cu Tariceanu si Dragnea (la fel ca UDMR), deputatii minoritatilor nationale !

    Poate ca e greu de acceptat, dar coalitia propusa nu are legitimitate pt ca nu a fost votata majoritar de populatie, e sub 50% la voturi (46%).

    Nu stiu cum va forta dl Iohannis crearea unui guvern pe care sa-l controleze suficient in conditiile in care USR e distrugator ca "aliat", UDMR se vinde oricui ofera ceva, iar AUR a exclus sa intre la guvernare.

    Vad ca "prima runda" a esuat lamentabil nu pe proiecte si principii pt Romania, ci pe bataia la functii in guvern si Parlament (fara sa se astepte intrunirea parlamentarilor).

    Diviziunile evidente din "coalitie", presiunea venita din UE si lipsa unei majoritati solide s-ar putea sa ne conduca fie la "guvern de uniune nationala", fie la repetarea alegerilor dupa esecul investirilor de premieri in Parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    minunat (Marţi, 15 decembrie 2020, 6:33)

    daldepsd [utilizator]

    asa va vrem, fiti consecventi in rautate si prostie. Nu s-a schimbat nimic, sunteti aceiasi; discursul a ramas acelasi cu spumele turbarii-n coltul guriii. Pai cum ziceati voi de-o uniune nationala? asta nu-i contrariul? Nu-i deajuns fara penali, chiar trebuie fara PSD.
  • +2 (6 voturi)    
    panseurile lui Gaga ! (Marţi, 15 decembrie 2020, 7:15)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Asta este caz de subminare a sigurantei nationale !! Ce
    zice CSM-ul despre asta ? Dar,CCR-ul.....
  • 0 (4 voturi)    
    Dar banii ii luati? (Marţi, 15 decembrie 2020, 7:33)

    constan [utilizator]

    Aurolacu asta merge la serviciu numai atunci cand n-are ceva mai bun de facut pentru el si ai lui,sunt prea putine Puscarii pentru astia.
  • +4 (8 voturi)    
    se confirma ca PSD nu-i pasa de tara (Marţi, 15 decembrie 2020, 7:54)

    cugetatorul [utilizator]

    nici de lege, ci numai de ciolan; sper ca cei care i-au votat sa se invete minte...
  • +4 (8 voturi)    
    *Dragul* nostru Csolacs Bacs, (Marţi, 15 decembrie 2020, 9:08)

    Rescator [utilizator]

    La cât te duce capul ești în stare de orice porcărie.
    Comportamentul GIO PSD/PCR este tipic bolșevic,
    fără să-i pese cumva de Romania și de cetățenii ei.
    Ar trebui să-ți iei stafful și să dispari în Siberia.
  • +3 (7 voturi)    
    Voi ati fost si sunteti.... (Marţi, 15 decembrie 2020, 9:13)

    gigiN [utilizator]

    .....cei mai mari dusmani ai Romaniei.Mi se face great doar camd aud "psd".Sa dea Dumnezeu sa dispareti o data pentru totdeauna.
  • +2 (6 voturi)    
    am o (Marţi, 15 decembrie 2020, 9:18)

    nahir [utilizator]

    nelămurire.
    ciolanu sau grindescu e autorul ideei de boicot? Că și tovarăsul vice se laudă cu ideea asta ”revoluționară”.
  • +4 (8 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 15 decembrie 2020, 9:25)

    jescu [utilizator]

    Sunt curios daca primesc salariile si indemnizatiile daca nu este convocat parlamentul. Teoretic nu sunt investiti oficial. Ar trebui sa fie ca la UE, ai de mers la parlament de 10 ori intr-o luna si te-ai dus de 6 ori fara sa fii bolnav si fara sa te trimita parlamentul undeva, atunci primesti 60% din salariu si indemnizatie.
  • +5 (9 voturi)    
    2-3=66% (Marţi, 15 decembrie 2020, 9:36)

    123qwe [utilizator]

    Are PSD 66%? NU
    Unde e problema ca ei nu se prezinta?
    Sa stea acasa si sa nu ia "indemnizatie", pe langa faptul ca nu incurca lucrurile.
    Ar putea fi minunat, nu credeti.
    O zi minunata!
  • +4 (8 voturi)    
    De ce nu?! (Marţi, 15 decembrie 2020, 10:07)

    John M. [utilizator]

    Suntem obisnuiti...Pe comunisti ii apuca asa, o streche, in preajma Craciunului. Le e dor de focuri de artificii de calibrul 7,62 ...
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 10:36)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Dragi PSD-isti (Marţi, 15 decembrie 2020, 10:58)

    dincannes [utilizator]

    ... eram ingrijorat ca puteti repacali lumea.
    Faceti si prostia asta cu boicotul ! Va fi spre binele Romaniei; scapam mai repede de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    sf (Miercuri, 16 decembrie 2020, 10:27)

    mongolul [utilizator]

    daca puteti influenta 2/3 din Parlament, meritati Guvernul. Daca nu, taceti dracu din gura, ca va faceti de ras.
    Nu uitati, "Vrabia malai viseaza."