Raed Arafat: Clar după sărbători e posibil să avem din nou creştere a numărului de cazuri. Începerea vaccinării nu este egal cu finalizarea problemei / Sunt convins că starea de alertă va continua

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:47 Revista Presei | Radio TV


Raed Arafat la Digi24
Foto: Digi24.ro
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a afirmat sâmbătă seară, la Digi24, că o parte a populaţiei nu a respectat măsurile de protecţie şi recomandările de sărbători, de aceea este posibil să urmeze o perioadă de creştere a numărului de cazuri de infectare cu coronavirus. Arafat a subliniat și că începerea vaccinării nu înseamnă că pandemia a trecut sau poate fi ţinută sub control. „Vaccinul este o lumină la capătul tunelului, dar încă mai avem mult de mers până să ajungem la final”, a afirmat şeful DSU, care a precizat că starea de alertă cel mai probabil va fi prelungită, relatează News.ro.

„Clar că după sărbători este posibil să avem din nou creştere, acum depinde această creştere cât de mare şi cât de abruptă este. (...) Am trecut printr-o perioadă în care sistemul sanitar a fost sub o presiune foarte importantă, mai ales la nivelul sectorului de terapie intensivă, sectorul de urgenţă”, a declarat la postul Digi24 Raed Arafat.

Acesta a precizat că ne aflăm pe un platou, iar scăderea înregistrată în ultima perioadă a fost mică.

„Oricând putem să vedem că se schimbă şi începe din nou să crească. Mai ales că, chiar dacă am avut ceva scăderi, acum suntem la un platou, nu mai avem o scădere. E probabil să vedem o creştere după perioada sărbătorilor, mai ales din partea celor care nu au respectat recomandările”, a mai declarat Arafat.

Potrivit acestuia, este însă „clar” că o parte a populaţiei nu a respectat recomandările şi măsurile de protecţie.

„Începerea vaccinării nu este egal cu finalizarea problemei sau terminarea problemei şi începerea unei relaxări şi a unei reveniri la normalitate. Începerea vaccinării înseamnă începutul unui drum care va dura câteva luni până la a avea efectul scontat şi până când vom vedea că un număr semnificativ de persoane s-a vaccinat. (...) Vaccinul este o lumină la capătul tunelului, dar încă mai avem mult de mers până să ajungem la final”, a precizat şeful DSU.

Întrebat despre starea de alertă, Arafat a declarat: „Eu sunt convins că starea de alertă va continua. Oricum urmează să se discute acest lucru (...) nu cred că am trecut de momentul în care este nevoie de această stare şi să renunţăm la ea”.

În schimb, Arafat a menţionat că nu s-a discutat despre noi restricţii: „Nu s-a discutat nimic legat de noi restricţii, de lockdown generalizat nu se discută. Vor fi luate măsuri zonele cum s-au luat până acum”.

Întrebat despre redeschiderea şcolilor, şeful DSU a refuzat să facă aprecieri, afirmând că acest lucru se va discuta, dar anunţul va fi făcut de către reprezentanţii ministerelor Educaţiei şi Sănătăţii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5369 vizualizari

  • +2 (32 voturi)    
    Dl. Arafat s-a vaccinat? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:52)

    andipetre [utilizator]

    As fi curios, pentru ca daca ar fi responsabil cu adevarat s-ar vaccina in direct. E medic, e in prima linie, n-are nicio scuza. In rest, poate veni sa ne spuna povesti, ca povesti raman...
    • -11 (21 voturi)    
      Ești in eroare mare. Nu e medic (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:55)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Nenicule nepot de Șoșoacă, Arafat o fi el medic, dar nu e in linia întâi ca restul personalului medical, nu intră in contact direct cu pacienți infectați, așa ca nu poate fi vaccinat acum. Dar poți sa te iei după îps Teodosie, care crede ca cei ce se vaccinează “demonstrativ” nu își injectează vaccin, ci cine știe ce elixir. Faceți echipă :)))
    • +4 (16 voturi)    
      acest individ.. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:14)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ..e o mare mizerie. Pacat ca a decazut asa..Deh, banii, celebritatea..Si-a batut joc de o tara intreaga, vrea sa castige milioane fara sa dea explicatii pentru cum se castiga licitatiile (vorba lui), da ordine ilegale precum purtarea mastii in aer liber (abuz in serviciu dovedit prin hotarare judecatoreasca si nu raspunde penal, cum ar fi normal - personal port masca pentru protectia mea...), isi bate joc de lege si ne face pe noi de ocara..considerandu-se mai presus de ceilalti cetateni ai tarii.. si ne mai miram ca boborul voteaza AUR?!!! In plus, ce ar face ei fara a se da mari si a-si bate joc de oameni sintindu-se D-zeu/ Alah? Cum sa renunte la oprimare - ce mana cereasca pentru unii acest virus!!! Isi doresc Covid de-a pururi...Le doresc numai "bine"!
  • +16 (36 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:59)

    HP [utilizator]

    "Începerea vaccinării nu este egal cu finalizarea problemei"

    Stati linistiti ca nici finalul vaccinarii nu va fi egal cu cel al restrictiilor.

    Vaccinurile nu blocheaza transmisia, a fi vaccinat e egal cu a fi tanar si asimptomatic, dar tot infectat, deci ambii dau mai departe.

    Adica veti purta masti in continuare "pentru ca va pasa", pana la loc comanda.
    • -7 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:19)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Tu locuiesti pe statia spatiala, nu te afecteaza.
    • -7 (15 voturi)    
      HP (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:31)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cine te-a păcălit nene? Vaccinul nu a fost testat pe situația transmiterii virusului postvaccinal! Asta nu înseamnă că poți căra virusul cu tine, tu vaccinat și că-l transmiți! Nu e o bomboană pe care o sug alții pe rând după tine! Dar câtă cu câtă siguranță ne spui ce de fapt nu știi!
      • +2 (10 voturi)    
        Lol (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:36)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        Numeste te rog un singur vaccin care blocheaza transmisia mai departe.

        Confunzi eliminarea simptomelor cu cea a incarcaturii virale.

        Nu a fost testat pentru ca nu asta a fost scopul.

        Scopul a fost stoparea imbolnavirilor, ca sa nu mai moara oamenii.

        Virusul se va raspandi ca pana acum si vom trai cu el ca si cu gripa sezoniera.
        • -1 (11 voturi)    
          Vaccinuri (Duminică, 3 ianuarie 2021, 2:45)

          slashroot [utilizator] i-a raspuns lui HP

          “ Numeste te rog un singur vaccin care blocheaza transmisia mai departe.”

          Vaccinul antirabic.
          Vaccinul antipolio.
          ROR-ul.
          În general orice vaccin împotriva unei boli transmisibile.

          Dacă n-ar opri transmiterea, n-ar exista conceptul de imunitate de turmă, iar cei imunodeficienți ar contracta în continuare bolile respective.
          Noi avem focare de rujeolă tocmai pentru că populația nu se mai vaccinează.
          • 0 (4 voturi)    
            Dar de gripa ai, in ciuda vaccinurilor (Duminică, 3 ianuarie 2021, 6:00)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

            Vaccinurile alea de care spui tu au eradicat bolile alea, oricum nu complet. Nu e cazul gripei sau a covidului, virusii is prea contagiosi si sufera prea des mutatii. Hai sa nu comparam mere cu pere!
          • +1 (1 vot)    
            Lol (Duminică, 3 ianuarie 2021, 11:02)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

            Coronavirusii nu se supun conceptului de imunitate de turmă, sau imunitate clasica de la vaccin, anticorpii dispar dupa cateva luni sau apare o noua tulpina si trebuie sa te vaccinezi iar.

            Bolile de care vorbesti nu sunt provocate de coronavirusi, iar eradicarea lor nu s-a datorat eliminarii transmisiei, ci a imunizarii populatiei.

            Repeta chestia asta:

            Vaccinurile nu previn infectia.

            Vaccinurile nu previn transmisia.

            Vaccinurile sunt bune doar pt cei din grupele de risc.
  • +11 (17 voturi)    
    Cate guverne mai schimba dl Arafat? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:41)

    CezarN [utilizator]

    Este penibil pentru RO ...
    • +4 (4 voturi)    
      Romanii il merita, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:08)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      e vechi.
  • +3 (11 voturi)    
    e posibil, multa scola iti trebuie sa zici e (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:58)

    hopsinoi [utilizator]

    posibil fara sa ai argumente stiintifice.

    la fel de posibil e sa avem o scadere.
  • +2 (8 voturi)    
    gata, pregătim lockdown-ul? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:12)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Dacă vor crește din nou numărul de testări zilnice spre 40 de mii pe zi, ca în noiembrie, iar depășim 5000 de cazuri nou descoperite.

    A trecut suficient timp de la 6 decembrie, nu mai au motiv să testeze din ce în ce mai puțin. De acum înainte de vină sunt oamenii care au petrecut de sărbători, nu alegerile, deci e liber la testare.
  • +4 (4 voturi)    
    putina rabdare (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:54)

    virtuos [utilizator]

    vorba lu' Rafila: inca 2 saptamani