Ministrul Săntății: Prin vaccinare, în 6 - 9 luni am putea scăpa de pandemie

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2021, 21:26 Revista Presei | Radio TV


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a subliniat luni că pandemia poate fi oprită prin vaccinare în şase - nouă luni şi că, pentru a câştiga timp, este nevoie ca regulile sanitare impuse să fie respectate, relatează Agerpres.

"Prin respectarea regulilor, putem să câştigăm timp şi să salvăm viaţa celor mai vulnerabili, iar de scăpat din asta o să scăpăm prin vaccinare. Este prima dată când avem o şansă reală, o speranţă că, într-un timp definit, cât de cât definit, putem să vorbim despre şase luni, despre nouă luni, am putea să scăpăm de această pandemie. Gândiţi-vă cum vedeaţi lucrurile în martie anul trecut! Gândiţi-vă dacă nu cumva în martie anul trecut, sigur, când toţi credeam că o să fie de scurtă durată, dar dacă v-ar fi spus cineva că în iarna următoare o să fie mai rău... Gândiţi-vă cum aţi fi primit atunci vestea că există un vaccin şi că există o scăpare! Nu cumva aţi fi zis: hai să vină mai repede şi hai să facem lucrurile cât mai repede?", a afirmat ministrul la Antena 3.

Întrebat despre posibilitatea deschiderii şcolilor pe 8 februarie, Voiculescu a spus că îşi doreşte acest lucru, însă, în prezent, nu poate da un răspuns.

"Eu, unul, la fel ca majoritatea, dacă nu cumva toţi colegii mei din Guvern, ne dorim să mergem către redeschiderea şcolilor cât mai curând şi nu numai a şcolilor, ci şi a restaurantelor, cafenelelor şi a celorlalte entităţi. Nu putem face asta decât în siguranţă. Şi dacă putem face asta pe 8 februarie sau ceva mai târziu, asta încă nu vă putem spune. Nu vă putem spune pentru că nu ştim nici noi, nu avem încă cifrele. Aşteptăm să vedem cum evoluează numărul cazurilor în perioada imediat următoare, pentru că vom vedea impactul zilelor de sărbătoare, unde cred că ştie toată lumea că nu peste tot în ţară s-au respectat normele de distanţare socială şi de purtare a măştii", a susţinut Vlad Voiculescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2521 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Care „pandemie”!? (Luni, 11 ianuarie 2021, 21:32)

    Tayen [utilizator]

    Ce mortalitate a avut România în anii 2018, 2019 și 2020?
    După care vedem și noi cu ce fel de „pandemie” ne-am confruntat.
  • 0 (6 voturi)    
    Acum o luna ziceau unii ca pana in vara (Luni, 11 ianuarie 2021, 21:47)

    Kivek [utilizator]

    astazi e deja 9 luni adica in 2022.

    urmeaza prin vara sa vina altu sa zica ...inca 8-10 luni
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Luni, 11 ianuarie 2021, 21:51)

    Luk [utilizator]

    Spune nimic, un mare progres...
  • +2 (4 voturi)    
    E pesimist Vlăduț (Luni, 11 ianuarie 2021, 21:59)

    Nyk1 [utilizator]

    Eu unul cred că vaccinările + cei deja imunizați prin boală + încălzirea vremii din aprilie-mai vor fi elemente suficiente pentru a reduce dramatic răspândirea virusului, astfel încât pe perioada verii să putem renunța la majoritatea restricțiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Urmand ca din toamna (Marţi, 12 ianuarie 2021, 13:35)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Urmand ca din toamna sa o luam de la capat...asa a fost si anul trecut. Ce restrictii ai avut vara? S-au facut concedii, s-a iesit...cam cum o sa fie si anul asta. Pana incepe scoala, vine frigul...ehehe...ne paste grota de acum incolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mă interesează! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:46)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Eu probabil mă voi vaccina până în toamnă (chiar dacă am trecut deja prin boală) și după a doua doză voi refuza portul nejustificat al măștii. Voi avea la mine în permanență o copie după certificatul de vaccinare.

        Să îndrăznească cineva să-mi dea amendă, că o voi contesta până la Curtea Europeană a Drepturilor Omului dacă trebuie!
  • -1 (3 voturi)    
    Oare ??? (Luni, 11 ianuarie 2021, 22:27)

    falcoind [utilizator]

    70% din populație undeva la 12,6 milioane in noua luni 1,4 milioane lunar sau 46-47 000 zilnic și duminica și sâmbăta , noi nici teste nu am reușit la acest nivel și asta la doza singulara, dar is nevoie de doua doze deci măcar 3 ani . Oare când apare cineva care sa aibă curajul sa recunoască, da suntem in mare k......k
    • 0 (0 voturi)    
      E mai usor un vaccin decta un test (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:16)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Testul ia resurse de laborator pe care vaccinul nu le ia...e pura logistica, distributie si o injectie. Nimic mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        DA (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:09)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        125190 din 27 decembrie vaccinați, ...... in rest da ai dreptate. teoretic se poate Israelul face 150 000 / zi deja de câteva săptămâni .
  • -1 (5 voturi)    
    Ne pierdem rabdarea (Luni, 11 ianuarie 2021, 22:38)

    buncrestin [utilizator]

    Domnule ministru, conditiile existau pentru a incepe scoala astazi, la 11 ianuarie, dar guvernul dvs. n-a vrut sa se deranjeze si s-a gandit mai putin la parinti si copii si mai mult la binele cadrelor didactice, sa nu se agite prea mult si sa le priasca masa de Anul Nou. Este limpede ca vaccinarea o veti face in acelasi stil dezlanat cum ati abordat si problema scolilor inchise. Totul pe spatele parintilor.
    Unde e starea de urgenta? Unde sunt masurile exceptionale? Unde este mobilizarea ca la razboi a ministerului pe care il conduceti? Prin ce difera noul guvern cu a lui componenta USR de guvernul Orban sau cele precedente? Nu ati demonstrat decat slabiciune iar rabdarea celor care v-au votat este pe sfarsite. Asteptam sa va veniti in fire si sa puneti pe roate vaccinarea altfel cele 6-9 luni despre care vorbiti sunt o utopie! Luati MASURI ferme!
    • 0 (6 voturi)    
      Da' de unde ai tras concluzia asta? (Luni, 11 ianuarie 2021, 23:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      e unde pana unde "conditiile existau pentru a incepe scoala..." ???
      S-au vaccinat cu totii in Romania si n-am auzit?
      • +1 (1 vot)    
        Explica te rog (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:17)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Cum anume in toate tarile europene scoala merge inainte (din toamna) si sunt conditiile iar in Romania asta nu e posibil? Cam cum?
        • 0 (0 voturi)    
          Care sunt „toate țările” în care școlile sunt... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:48)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          ...deschise?

          Dă-mi te rog niște exemple. În UK știu sigur că sunt închise. În Ungaria la fel.
  • +1 (3 voturi)    
    In 2O21 nu scapam de Covid ! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:08)

    Dilematic [utilizator]

    Am citat din aprecierea recenta a OMS.
    • 0 (0 voturi)    
      precizare... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:41)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      informatia completa: nu scapam de Covid in 2021 la NIVEL MONDIAL (vaccin insuficient).

      In Europa si SUA se poate atinge imunitatea de turma. Daca virusul nu sufera mutatii majore si face actualele vaccinuri ineficiente.Sa speram ca nu se-ntampla asta...
      • 0 (0 voturi)    
        Și dacă vor fi mutații... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:50)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui festina

        ...teoretic vaccinurile pot fi ușor adaptate. Mutațiile de regulă se produc gradual, doar în anumite fragmente ale codului genetic ARN al virusului, așadar nu sunt necesare decât modificări punctuale.

        Să nu uităm că vaccinul Moderna a fost de fapt proiectat într-o singură zi, imediat după ce compania a primit genomul virusului de la chinezi.
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 20:38)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          dar una e sa-l adaptezi/proiectezi si alta e sa-l produci/distribui/administrezi din nou la populatie in sute de milioane de exemplare. Aici e buba.

          Dar sa fim optimisti, ne vaccinam si speram ca n-om avea ghinion in asemenea hal...
          Sanatate!
  • +1 (5 voturi)    
    Nu renunta ei la "jucarie" prea curind (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:06)

    D-or [utilizator]

    Cind au mai avut statele si OMS atita putere asupra cetateanului?

    Cind vreodata in toata istoria omenirii s-a mai pomenit ca oamenii sa-si piarda dreptul de a respira liber?