Voiculescu: Aș prefera un certificat electronic la vaccinare, care să intre într-un wallet pe telefon

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:04 Revista Presei | Radio TV


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat la TVR că ar prefera ca autoritățile să emită un certificat electronic celor care se vaccinează, care „să intre într-un wallet pe telefon”. El avertizează că vor fi state care vor condiționa primirea pe teritoriul lor de certificarea vaccinării împotriva COVID19.

„Eu cred că e o idee bună să ai un document care să ateste că te-ai vaccinat. Există deja un certificat. Eu, unul, aș prefera un certificat electronic. Dacă vreți să-i spuneți pașaport... Aș prefera să intre într-un wallet pe telefon. Nu vorbim despre limitarea unor drepturi, dar există discuții la nivel european. În România nu vor exista astfel de limitări, dar în străinătate, în momentul ăsta există limitări”, a declarat Vlad Voiculescu la TVR.

El dă ca exemplu de limitare certificarea unei testări la intrarea într-o țară.

”Nu poți să spui nu vreau să mă testez, dar vreau să mă duc în Grecia. Dacă vrei să te duci în Grecia, te testezi. Existîă anumite state care pot impune restricții. Nu cred că se întâmplă aici”, conchide ministrul Sănătății, potrivit Mediafax.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6620 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    e cea mai buna solutie (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:07)

    AltJ [utilizator]

    probabil ca o sa fie implementata la nivel european ca sa fie recunoscuta de toate tarile.
    • -1 (11 voturi)    
      Nu ma intereseaza ce exista la altii ca nu plec (Vineri, 15 ianuarie 2021, 6:18)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui AltJ

      cand o sa vreau sa plec in Honolulu o sa ma interesez de conditiile de acolo.
    • -2 (8 voturi)    
      Hai sa ne rupem (Vineri, 15 ianuarie 2021, 6:51)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui AltJ

      in figuri.Tara arde si baba se piaptana.Lozba,da drumul masiv la vaccinari,nu mai pierde timpul!
      • +1 (3 voturi)    
        israel! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:56)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        israelul a vaccinat intr-o zi, cat vaccinam noi de la sfarsitul lunii decembrie!cu toate ca e de cateva ori mai mic(populatie si mai ales teritoriu)!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Israelul a vaccinat mai mult decat Franta + German (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:20)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          -ia la un loc.
          Dar de ce sunt merele acre? fiindca nu sunt struguri!
          Hai sa ne comparam cu vecinii, Bulgaria/ Ungaria cu media UE si apoi sa facem comparatii cu x,y,z
  • +8 (22 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:22)

    cartograful [utilizator]

    Cu ce este diferit dpdv epidemiologic un certificat de vaccinare de un test de anticorpi IGG pozitiv insotit de un test PCR recent negativ? Studii recente facute in SUA si UK arata o imunizare intre peste 90% a celor trecuti prirn boala pt durate de peste 9 luni (SUA) si peste 5 luni in UK. Cazurile de reinfectare exista dar sunt putine, comparabile cu rata de esec a vaccinurilor.
    Vaccinul asta este pana la urma scop sau mijloc? Cred ca e o discutie serioasa care ar trebui purtata. Pana la urma existenta celor imunizati natural ar putea scuti luni de zile de vaccinari inutile facute unor persoane care n-au de fapt nevoie de el.
    • +3 (13 voturi)    
      diferenta (Vineri, 15 ianuarie 2021, 2:19)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Este ca testul PCR costa in jur de 100 euro, si ar trebui sa-l tot repeti la fiecare intrare intr-o tara straina, ca sa fie "recent" cum propui.

      Vaccinul e gratis pentru populatie, si probabil nu va trebui repetat timp de cel putin un an.

      Si referitor la "imunizare peste 90%" cifra din articolul despre UK este 83%, nu inteleg de ce te-ai apucat sa-ti faci propriile calcule, evident gresite.
      • +1 (3 voturi)    
        gratis (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:59)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        pe langa gratuitate,testul pcr nu"vede"cca 3-4 zile din fata(in danemarca esti obligat sa stai 4 zile in carantina,dupa care faci testul...)
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 10:27)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          @gpavel...eu scrisesem test PCR + dozare IGG cu titrul necesar.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:54)

        [anonim] i-a raspuns lui TheBorg

    • +1 (5 voturi)    
      Cartograful (Vineri, 15 ianuarie 2021, 7:34)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Rata de reinfecție la imunizații natural (prin boală) e de 17%; rata de eșec imunologic post vaccin Pfizer e de 5%; dpdv epidemiologic nici vaccinul și nici prezența IgG nu arată că ești sigur neinfectat la intrarea într-o țară străină; vei spune: fac și test pcr recent; da, poate fi negativ, dar dacă ești în perioada de incubație și repeți testul în 2-3 zile, se poate pozitiva; deci atitudinea sigură dpdv epidemio o izolarea minim 10 zile (preferabil 14) la domiciliu!
    • -1 (3 voturi)    
      Vorbesti sa nu taci (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:03)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Care-s studiile alea cu *9 luni periaoda de imunizare dupa boala*? Intrebi, ca Șoșoacă, dacă *vaccinul este scop sau mijloc*... păi, e un scop, evident. Să ne scape de proști.
  • +3 (13 voturi)    
    Telefonul meu nu este sigur, din construcție (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:26)

    bilbofil [utilizator]

    Cum să îmi pun chestii permanente și serioase pe el?
    • -1 (9 voturi)    
      Certificarea ta sta in clowd si pe telefon (Vineri, 15 ianuarie 2021, 1:55)

      Charles-Louis-de-Secondat [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Daca tu iti pierzi telefonul, certificarea ta se afla si pe cloud ca sa il actualizezi pe urmatorul tau telefon, deci eu cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Iar daca crezi ca cineva iti fura aceasta certificare, ce sa faca cu ea?
    • 0 (0 voturi)    
      o foaie de carton e mai sigura? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      intreb si eu.
  • 0 (14 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:33)

    TheFreeOne [utilizator]

    Cand atingeti un target, sa zicem, de 75% vaccinati, puteti sa ii iertati pe cei care nu s-au vaccinat? Ca am inteles ca daca se depaseste 70%, virusul nu mai poate rezista. Adica vreo cativa nevaccinati nu au de unde sa ia virusul. Gresesc cu ceva ?
    • -1 (13 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 15 ianuarie 2021, 1:42)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Cand vor ajunge la target-ul de 75% vaccinati, il vor creste la 85%. Si, intre timp, ‘imunitatea’ data de vaccin va disparea, sau o sa fie o noua tulpina, si o vom lua de la capat, cu 75-85 sau chiar 90% necesari pt conceptul prost inteles si prost explicat, intentionat zic eu, de ‘imunitate de turma’.
    • +6 (14 voturi)    
      Cine sa-i ierte?.. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 2:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Daca o tara decide ca nu te primeste decat cu dovada vaccinarii, cred ca o sa-i doara fix in cot cati altii s-au vaccinat in jurul tau.
      Pe buna dreptate.. De ce sa riste? Esti liber sa stai la tine acasa daca nu vrei sa te vaccinezi.
      • -2 (8 voturi)    
        Ma doare la basca (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:48)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ma va durea la basca de tara aceea. O sa aleg Maldive sau Tailanda sau Egipt si nu au decat sa stea grecoteii sau italienii la granita sa ma astepte sa le arat wallet-ul. O sa-l scot din spate. Hahaha...o sa-i vad cand le scade turismul cu 50% cum or sa schimbe chestia cu wallet-ul digital si nazdravaniile unora.
        Am mai spus-o: o sa infloreasca o piata neagra a "vaccinarilor" nemaipomenita. Doctorul fetitei mele e declarat "precaut" vis a vis de vaccin. E german tipul si chiar in gluma/serios i-am zis daca ma "vaccineaza" trecand cu acul prin piele...in afara. Tot el m-a vaccinat si anti-gripal anul asta. Omul radea dar mi-a dat de inteles ca o va face "la cerere". Asa ca o sa am si ceva in wallet. La o adica multi vor avea wallet-ul plin cu "certificari". Ce-or sa se mai dea cu fundul de pamant cei din clubul nemuritorilor.
        • +1 (3 voturi)    
          O sa te doara (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:05)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Cand aia din Maldive vor avea de ales intre turistii vaccinati din tarile occidentale, care cer siguranta, si turistii din tarile bananiere, ce crezi ca vor alege?..
          • +3 (3 voturi)    
            Mai e mult pana departe (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:20)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Vaccinatii cu minte putina merg la greci si bulgari. Oamneii seriosi merg in destinatii serioase. Cand Maldive va alege vom alege si noi alte destinatii...sunt sute pe planeta aceasta. Pana una alta recent m-am intors dupa 2 saptamani excelente in Madive fara absolut nici o restricitie. Si erau destui romani...si culmea, toti erau rezervati vis a vis de vaccinari.
        • 0 (0 voturi)    
          o sa fie funny (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:31)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Cand toti desteptii descurcareti ca tine vor alege fix aceleasi tari. Valul 3-4 o sa arate foarte diferit probabil.
          Eu unul vreau sa calatoresc la anul, trebuie facut un rahat de vaccin, il fac, vrea careva la granita sa stie asta? ii arat dovada.
          PS n-am facut niciodata vreun vaccin antigripal fiindca nu mi se pare necesar. Dar pe asta il fac cum am ocazia!
    • +9 (11 voturi)    
      iertat? despre ce vorbesti? e vaccin, nu religie. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 2:29)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Oricum, e posibil ca dupa un an de la vaccinare, sau ceva de genul, cei vaccinati sa-si piarda imunitatea, deci, daca nu ajungem la 75% vaccinati intr-un an, sa re-inceapa circul.

      Mai exista si posibilitatea ca infectiile cu noile variante de virus ce apar intre timp sa fie prevenite doar partial sau chiar deloc de vaccin.

      Ideal ar fi sa se vaccineze cat mai multi cat mai repede pentru a eradica virusul inainte sa apuce sa inventeze variante noi.

      Din pacate probabil nu o sa reusim. Nu atat din cauza anti-vaccinistilor, cat a cantitatilor limitate de vaccin.

      Iar in ce priveste iertatul, nu stiu despre cine vorbesti, avand in vedere ca nu te obliga nimeni sa te vaccinezi oricum.

      A, ca va trebui probabil sa stai in carantina doua saptamani de fiecare data cand pleci in strainatate daca nu esti vaccinat e alta discutie. Dar nu te obliga nimeni nici sa pleci in strainatate, pana la urma.

      Asadar, pana la astfel de discutii teoretice fara sens hai sa ajungem intai acolo, si pe urma mai vedem.
    • -1 (3 voturi)    
      The free one (Vineri, 15 ianuarie 2021, 7:38)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Din punct de vedere practic și personal nu greșești; dar dpdv al comportamentului social ești un egoist care preferă să-i vadă pe ceilalți riscând pt comoditatea sa; e ca la portul măștii peste tot: te aperi pe tine, dar și pe ceilalți cu care interacționezi!
  • +5 (9 voturi)    
    hahaha (Vineri, 15 ianuarie 2021, 1:42)

    44ce [utilizator]

    Ce zici de o demisie digitala? Omu a reinventat roata.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu e steaua lui David (Vineri, 15 ianuarie 2021, 4:11)

    xolv [utilizator]

    E certificat digital
  • +2 (8 voturi)    
    neah, un microcip sub piele e mai interesant (Vineri, 15 ianuarie 2021, 5:22)

    Coco Whistle [utilizator]

    undeva dupa ureche.eu credeam ca noul ministru se preocupa de cum sa obtinem vaccinuri ca sa avem 75% din necesar pina in iunie. c'mon dude, hai sa ne ocupam de altceva.
  • +2 (6 voturi)    
    tataie (Vineri, 15 ianuarie 2021, 6:56)

    chiuariu [utilizator]

    ce-ar fi sa eliberati certificatul si in engleza, ca ala scris in limba neaosa nu foloseste la nimic. se dau rotunzi, dar cand vine vorba de debirocratizare sunt niste zerouri la patrat.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:17)

    tirolez [utilizator]

    mamaia sigur va fi impresionata , mai ales ca are telefon cu butoane si pe ala abia se descurca, da' ok.
    • 0 (0 voturi)    
      mamaia probabil nu calatoreste nici pana in judetu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      vecin. Dar noile certificate se pot trece si pe telefonul fix pentru cei care nu ies din curte!
  • +1 (1 vot)    
    preferinte (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:53)

    gpavel [utilizator]

    nu toate persoanele au telefon celular,nu toate au un celular "destept"!mai ales persoanele de peste 65 ani(ce sa spunem de cele de peste 80) nu au...
    • 0 (0 voturi)    
      dar sigur mamaia de 65+ fara celular "destept" (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Si calatoreste de rupe in afara granitelor!
      Fiindca stiu oameni de 80+ care calatoreau inainte de virusul chinezesc dar aveau si telefoane destepte!
  • -1 (1 vot)    
    n-am nici o problema (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    doar sa fie valabil si extern , ca poate lumea mai vrea sa mearga si in concedii
    si sa nu mearga la fel de "bine" cum merge cardul de sanatate , adica 9 luni pe an...
  • -1 (5 voturi)    
    hihihihihahaha (Vineri, 15 ianuarie 2021, 10:25)

    costelo999 [utilizator]

    la ce dreaqu mai trebe wallet cind vaccinul are cip care emite in 5g facut de bil gates????? il ai in singe și emite radiatii care se pot citi pe o raza de 5 m, hihihi auzi wallet
    • +1 (5 voturi)    
      Asa radeati acum un an (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:23)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Radeatia cum un an cand "conspirationistii" vorbeau de obligativitatea vaccinurilor, de una de alta. S-a ajuns acolo. Prevad foarte posibil ce spui tu cand rebelii vaccinarii vor incepe sa falsifice certificate sau doctorii vor colabora sa (nu-i) vaccineze in realitate. Atunci vor veni cu tehnologii de genul unor implanturi care sa certifice vaccinarea reala. Totul pe mana voastra, de strigati ca va omoara anti-vaxerii. Anti-vaxeri care de fapt sunt anti-vaccin pe repede inainte, majoritatea avand ei si copiii lor toate vaccinurile posibile (e.g. eu insumi).
      • 0 (0 voturi)    
        domnu Atoate , nimeni nu obliga pe nimeni (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Un doctor poate sa iti prezinte optiunea unei operatii simple cu o perioada de recuperare totala sau optiunea unui tratament mai putin invaziv. Totul tine de calitatea vietii adica ce vei putea face ulterior.
        In cazul epidemiologic e si mai nasol fiinca nu faci intepatura aia numai pentru tine ci si pentru altii.
        Si poti sa nu o faci dar nu ii poti impune statului X sa nu iti dea accesul pe teritoriul lui fiindca liberul tau arbitru e deasupra legilor lui.
        Deci nu va vad cine te obliga cata vreme Maldive e deschis!
  • +1 (3 voturi)    
    pai (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:24)

    bancheru83 [utilizator]

    decat in wallet pe tel, nu e mai ok pe frunte sau pe mana?si dupa ceva vreme sa fie date legi cei fara semnul pe frunte sau pe mana sa nu mai poata vinde sau cumpara...
  • 0 (0 voturi)    
    Certificat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 15:35)

    GICOMANU [utilizator]

    Poate omul nu a auzit de dosarul electronic al pacientului care se regaseste in cipul Cardului de sanatate.