Raluca Turcan: Sporul de calculator nu ar trebui să existe și vom propune eliminarea acestuia

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 22:12 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Sporul de calculator sau sporul de confidențialitate nu ar trebui să existe, este de părere ministrul Muncii, Raluca Turcan, care a spus că se va propune eliminarea acestora.

Raluca Turcan a declarat luni seară, la Realitatea Plus, că în calitatea sa de ministru al Muncii, nu a susținut o abordare „heirupistă” de tratare a sporurilor bugetarilor, relatează Mediafax.

„Realmente, sunt categorii de bugetari care muncesc foarte mult și merită motivați și, în același timp, bugetari care lucrează în condiții dificile. Aceștia trebuie sprijiniți acolo unde sunt sporuri anapoda, în momentul în care le luăm la puricat, unul câte unul, punem degetul pe rană și, fie le acordăm într-o sumă fixă, dacă vor fi necesare, dar unele vor fi eliminate”, a spus Turcan.

Scopul eliminării unor sporuri „nu este să faci rău bugetarilor”.

Despre sporul de antenă, Turcan a spus că ar trebui să fie acordat într-o sumă fixă.

„Dacă există un nivel de radiații sau expunere la radiații, funcționarii să fie recompensați”, admite ministrul Muncii.

Despre sporul de calculator nu are, însă, aceeași părere.

„Nici nu ar trebui să existe (spor de calculator – n.r.), din punctul nostru de vedere, și vom propune eliminarea. Așa cum vom propune eliminarea și pentru sporul de confidențialitate. Dacă lucrezi într-un domeniu care presupune confidențialitate, nu trebuie să fii răsplătit pentru faptul că respecți legea”, a mai spus ministrul Turcan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3476 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 februarie 2021, 22:15)

    [anonim]

  • -12 (16 voturi)    
    sporuri + salariul NET = VENIT lunar. (Luni, 15 februarie 2021, 22:26)

    Kivek [utilizator]

    intrebarea e cum elimini un spor fara sa afectezi venitul lunar al unui bugetar care probabil are un credit la banca etc?

    Eu as zice ca cel mai corect e sa fie eliminat acel spor in acelasi timp cu cresterea salariului net cu acelasi cuantum

    in felul asta sporul e trecut in salariu si eliminat in acelasi timp si bugetarii primesc o marire de salariu.

    DAR SALARIILE SA FIE INGHETATE PANA IN 2024
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 februarie 2021, 23:35)

      [anonim] i-a raspuns lui Kivek

  • -1 (3 voturi)    
    Doar propuneri.. (Luni, 15 februarie 2021, 22:37)

    Altiro [utilizator]

    „Momentan nu o să vină nimic dinspre guvern legat de sporuri. Pe legea bugetului nu se modifică nimic la sporuri. Rămâne să se facă pe legea salarizării. (...) Vom decide și va fi o dezbatere în Parlament care dintre sporuri trebuie eliminate”, a declarat Dan Barna.
    • -1 (1 vot)    
      Îți spun un secret. (Marţi, 16 februarie 2021, 9:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Legea Bugetului se face respectând legile existente. Nu poți să nu prevezi ceva ce există prin lege.
      • 0 (0 voturi)    
        Legea bunului simt (Marţi, 16 februarie 2021, 10:24)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        iti spune ca in campanii nu trebuie sa promiti( stiind bine ca nu vei putea).ca de a doua zi (sau 30 de zile-vezi pensiile speciale) de cand vei ajunge la putere, vei face si vei drege..
  • +7 (7 voturi)    
    Revenim la normal (Luni, 15 februarie 2021, 22:39)

    Rational1 [utilizator]

    "Sporul de calculator" a avut ca scop retinerea in sectorul public a celor care stiau opera calculatorul la finalul anilor '90-inceputul anilor 2000, dar in 2021 acest spor este anacronic. Nu ar trebui sa premiem abilitatea de a lucra cu calculatorul, ci ar trebui sa penalizam lipsa acestei abilitati, de pilda prin neangajarea unor candidati care nu stiu sa opereze calculatorul!
    De acord si in ce priveste sporul de confidentialitate: chiar daca nu am un astfel de spor, nici prin cap nu imi trece sa ma duc sa spun prin targ la ce lucreaza angajatorul meu sau la ce date am acces! E vorba de bun simt! E vorba de locul de unde iti iei salariul si pe care - cu toate problemele - nu il terfelesti in public. Sa dai un astfel de spor e o dovada ca premiem bunul simt?!? Ca el e atat de rar in sistemul bugetar romanesc?!?
  • -11 (11 voturi)    
    ai dreptate (Luni, 15 februarie 2021, 22:53)

    Laura21 [utilizator]

    Sunt unii care prin natura meseriei sunt nevoiti sa stea cel putin 8 ore pe zi, aproape in permanenta, cu ochii in calculator...ia-le si alora ”sporul” !
  • +3 (3 voturi)    
    Ce dreaq (Luni, 15 februarie 2021, 23:23)

    pleosc [utilizator]

    Ii sporu’ de antena?
    • +3 (5 voturi)    
      o alta vrajeala (Luni, 15 februarie 2021, 23:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pleosc

      Il ia lucrazarul de la et 1, ca au antena gsm la et 6 al institutiei.
      Practic, ar trebui bagat ca indemnizatie de la stat pentru toti cei care au antene gsm pe bloc sau pe blocul vecin, dupa mintea lui turcan. Ca tot e vorba de turcan, il mai iau aia de la TVA HD, pentru ca high def
    • +3 (3 voturi)    
      Este o inventie romaneasca (Marţi, 16 februarie 2021, 1:09)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui pleosc

      Nu are nici o baza stiintifica si a fost inventat de parlamentari, ca procent din salar, ca sa iti dai seama ca na, cu cat ai salar mai mare, cu atat iei mai mult ca undele electromagnetice sunt atrase de portofelele mai groase. Si antelenele de pe cladiri sunt montate dupa niste standarde in asa fel incat nu ii afecteaza pe cei care stau exact sub ele, iar la cativa metri distanta, puterea e suficient de disapata incat sa nu puna viata in pericol. Evident, cu exceptia romanilor, dotati cu chipuri 5G geto-dacice...
    • +1 (3 voturi)    
      O fi de antena3 !! (Marţi, 16 februarie 2021, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pleosc

      Ca să nu-i spună spor de tâmpenie, i-au spus de antenă.
  • +6 (6 voturi)    
    Ma gandeam (Marţi, 16 februarie 2021, 0:59)

    TheFreeOne [utilizator]

    Si la un spor de smatphone.
    Si la unul de tableta.
    Si la unul de laptop.
    • +4 (4 voturi)    
      evident (Marţi, 16 februarie 2021, 11:54)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      sporul de iPhone trebuie sa fie mai mai mare decat cel de Samsung. =))