Cîțu, despre clasarea dosarului ”10 august”: Cei care ar trebui să răspundă în faţa cetăţenilor sunt cei care decid în actul justiţiei

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 21:33 Revista Presei | Radio TV


Sedinta Guvern Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîţu a spus, miercuri, referitor la clasarea dosarului violenţelor din 10 august 2018, că este ”dezamăgit, ca persoană”, subliniind că a ”fost acolo și știe ce s-a întâmplat”, iar cei care au luat decizia sunt cei care trebuie să răspundă în fața societății.

Cîţu a subliniat, la B1 TV, că Executivul nu poate interveni într-o decizie judecătorească, dar este "dezamăgit" de verdictul respectiv.

"În primul rând, într-o ţară democrată, puterea executivă nu intervine în actul de justiţie. Să fie foarte clar, aici nu fac rabat la aşa ceva. În acelaşi timp, actul de justiţie este un serviciu public şi el este judecat sau încrederea în justiţie este judecată în funcţie de decizii. Ca persoană, sunt dezamăgit, pentru că am fost acolo şi ştiu ce s-a întâmplat, dar, repet, cei care trebuie să răspundă în faţa societăţii, în faţa românilor şi de acest caz, dar de cazuri în general, sunt cei care au luat decizia", a evidenţiat el, potrivit Agerpres.

Premierul a afirmat că "justiţia este cea care trebuie să răspundă".

"Nu Guvernul a luat decizia, nu a fost implicat Guvernul. Eu mi-am exprimat opinia înainte de a fi în acest guvern, dar, repet, trebuie să ne aducem aminte că justiţia este şi un serviciu public şi se face pentru cetăţeni justiţia în România şi dacă cetăţenii sunt nemulţumiţi de actul justiţiei, ar trebui să spună acest lucru şi cei care ar trebui să răspundă în faţa cetăţenilor sunt cei care decid în actul justiţiei", a arătat Florin Cîţu.

Marţi, Tribunalul Bucureşti a respins solicitarea DIICOT de redeschidere a anchetei împotriva foştilor şefi ai Jandarmeriei în dosarul "10 august".

Decizia instanţei, care este definitivă, a fost luată de judecătoarea Daniela Isabela Miheţ.


Practic, prin această decizie, dosarul a fost clasat, iar foştii şefi ai Jandarmeriei nu vor fi urmăriţi penal pentru intervenţia împotriva manifestanţilor la mitingul din Piaţa Victoriei din august 2018.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1719 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    justitia se bazeaza pe legi (Miercuri, 3 martie 2021, 21:45)

    numaiamnume [utilizator]

    si pe fapte, nu pe multumirea cetatenilor. Nu ne duceti in evul mediu cu idei idioate de genul asta, ca justitia ar trebui sa fie un serviciu facut cetatenilor dupa bunul lor plac. Atunci hai sa nu mai facem justitie si sa facem referendum pentru fiecare proces ca sa decidem vina. Sunteti penibili, mari sustinatori ai "JUSTITIEI INDEPENDENTE", cand de fapt sustineti numai ipocrizia grosolana.
    • -5 (11 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 3 martie 2021, 22:09)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Justitia se bazeaza pe legi si pe fapte .
      As pune pariu ca decizia judecatoarei se bazeaza pe lege .
      Simultan , as pune pariu ca dosarul facut de
      procurorul DIICOT Doru Stoica nu se bazeaza pe fapte .
      Nu e greu de inteles tactica aplicata de organe .
      " serviciu facut cetatenilor dupa bunul lor plac"
      A spus Catu asta ?
      E oleaca de analfabetism functional ?
      Sau doar rea intentie ?
      • +1 (1 vot)    
        Corect? (Joi, 4 martie 2021, 22:46)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

        Nu pune pariu pe onorariul pe care-l vei incasa. Îl vei pierde și îți vor plânge copilașii de foame!

        Rea intenție? Aici ai dreptate. Ai greșit doar "adrisantul". Ticăloșia aparține "procurorului" și "judecătoarei", care au acționat la comandă...
  • +5 (11 voturi)    
    Jandarmii stiau ca vor comite infractiuni, (Miercuri, 3 martie 2021, 21:53)

    emil bobu [utilizator]

    de aceea si-au acoperit numerele de pe casti.
    • -4 (8 voturi)    
      Zi-mi și mie la ce minut apar numerele acoperite (Miercuri, 3 martie 2021, 23:21)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Uite aici un film din momentele cela mai violente:

      https://www.youtube.com/watch?v=pbhDmH3Nyx4

      Dacă există vreo-un alt clip în care apar numerele alea acoperite, de ce nu-l dai?!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 4 martie 2021, 11:59)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        sunt dar nu le-ai vazut tu.
  • -6 (6 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 3 martie 2021, 23:48)

    Sah [utilizator]

    Jandarmii trebuiau aparati.
    De ce?
    Pentru ca si actuala putere se bazeaza pe forta impotriva populatiei!
    S-a ajuns ca jandarmii sa apere actuala putere si de manifestarile politiei!!
    Actuala putere= dictatura bazata pe forta jandarmilor!
    • 0 (2 voturi)    
      "jandarmii sa apere actuala putere " (Joi, 4 martie 2021, 22:49)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      De unde ai scos-o p-asta?
      Din puțul gândirii "șahiste"?
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 4 martie 2021, 14:29)

    prio [utilizator]

    dar de votul de azi din parlament privind legea condamnarii comunismului ce zici dle Citu?
    Cum a votat PNL?
    Cum a votat USR?
    Si de ce au fost impotriva?
    Ne puteti spune?
    • +1 (1 vot)    
      legea condamnarii comunismului ? (Joi, 4 martie 2021, 23:03)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui prio

      Despre ce lege votată azi vorbești?
      Poți să ne spui?
      Sau ti-a rămas ceasul în urmă?