Kelemen Hunor: Noi nu am fost aleşi de urşi, am fost aleşi de oameni. Trebuie să existe un echilibru în gestionarea acestei probleme - nu împotriva urşilor, în apărarea oamenilor

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2021, 23:52 Revista Presei | Radio TV


ursi
Foto: Captura video
Vicepremierul Kelemen Hunor consideră că „se pot găsi soluţii corecte” şi pentru om, dar şi pentru populaţia de urşi, al cărei număr a crescut mult în ultima perioadă, şi anunţă că anul acesta va fi făcut un recensământ al populaţiei de urşi, scrie News.ro. Kelemen susţine că problema urşilor nu este o „temă” a UDMR. „Totuşi, noi nu am fost aleşi de urşi, am fost aleşi de oameni şi trebuie să existe un echilibru în tot ce înseamnă gestionarea acestei probleme, nu împotriva urşilor, în apărarea oamenilor”, afirmă el.

„Nu este o temă a UDMR, este o temă pentru fiecare om care eventual este... a cărui viaţă este pusă în pericol. Aici nu e o chestiune de UDMR sau ne-UDMR. Mergeţi la mine, în Harghita, Cârţa, şi vedeţi înregistrarea, în curtea şcolii, noaptea, că sunt puse nişte camere la şcoli şi veţi vedea cum sare ursul în curtea şcoli noaptea, se uită la tomberon, nu găseşte mâncare şi pleacă. Şi ce face copilul dacă sare ziua şi nu noaptea? Sunt lucruri despre care trebuie să discutăm. Totuşi, noi nu am fost aleşi de urşi, am fost aleşi de oameni şi trebuie să existe un echilibru în tot ce înseamnă gestionarea acestei probleme, nu împotriva urşilor, în apărarea oamenilor”, a afirmat Kelemen Hunor, miercuri seară, la Digi 24.

Vicepremierul a arătat că apariţia urşilor în localităţi unde în ultima sută de ani oamenii au văzut astfel de animale doar la grădina zoologică indică faptul că urşii s-au înmulţit foarte mult şi ocupă habitate pe care nu ocupau anterior.

Kelemen a afirmat că Ministerul Mediului va face în acest an un recensământ al populaţiei de urşi, având în vedere că nimeni nu ştie dacă populaţia de urşi numără 6.000, 7.000 sau 7.200 de exemplare. El a precizat că există şi proiect şi finanţare pentru acest recensământ.

„Oricum este o populaţie mult mai mare decât habitatul pentru acest animal. Este pe vârful piramidei din acest punct de vedere, în afară de om nu are niciun duşman, şi trebuie să vedem cum gestionăm, fiindcă din 2015 sau din 2016 există nişte restricţii şi vedem că intră în zona locuită de oameni, mediul rural, mediul urban, apar peste tot”, a adăugat Kelemen.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















854 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Daca (Joi, 11 martie 2021, 0:05)

    POMPIERUL [utilizator]

    Nu era rasa padurea, mai era o speranta . Asa ca plantati padurile si lasati animalele in 'plata Domnului'
  • +1 (7 voturi)    
    mizerabililor - google "UDMR Abies Hunting" (Joi, 11 martie 2021, 1:37)

    voxpopulix [utilizator]

    Ati promis in campanie ca omoratii ursii?

    Pentru asta v-au votat oamenii? Si de asta ati pus si rasii si alte specii pe lista de vanatoare?


    Cati oameni au fost atacati de rasi in ultimii 50 de ani?


    Credeti ca nu stim de legaturile dintre UDMR si Abies Hunting?

    Nu e prima oara cand incercatii mizeriile asta.

    https://pressone.ro/vanatorul-alfa-din-padurile-romaniei
  • +1 (5 voturi)    
    Iata solutia (Joi, 11 martie 2021, 4:00)

    Zapateado [utilizator]

    Referendum la care sa aiba drept de vot numai locuitorii localitatilor frecvent vizitate de ursi. Scopul "discriminarii" : pentru a-i impiedica pe ecologistii de tastatura pe care nu-i deranjeaza ursii in niciun fel sai aiba un cuvant de spus.

    Cu doua intrebari:

    1. Doriti sa permitem inmulltirea ursilor in continuare?
    sau
    2. Doriti sa-i mai imputinam?

    Ce inseamna "inmultirea ursilor in continuare"? Se refera la faptul ca in 1950 in Romania existau doar 850 de ursi iar de-atunci pana acum ei s-au inmultit si au ajuns la cca 7000 de exemplare. Nu conteaza cati sunt la numar exact ci conteaza faptul incontestabil ca ei s-au inmultit.
    • +1 (3 voturi)    
      Mai ales (Joi, 11 martie 2021, 7:40)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Că în zonele alea ne place sa avem și drujbe, că altfel ce sa facem în pădure
      • -1 (3 voturi)    
        Hai ca te-ai deconspirat! (Joi, 11 martie 2021, 9:16)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Esti ecologist de tastatura. Numai aia sunt indiferenti la faptul ca ursii se inmultesc mai ceva ca iepurii chiar si fara paduri. Dupa ei ar fi trebuit sa impadurim in continuu tara ca sa poata adaposti ORICATI ursi s-ar mai ivi pe lume. Au fost 850 de ursi si acum sunt 7000? Nicio problema! Crestem suprafata impadurita a tarii de 8 ori si le oferim conditii optime de trai. Ce alta treaba avem?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai si (Vineri, 12 martie 2021, 0:29)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Oamenii s-au inmultit. Noua ne place la munte , la racoare, o viloaie...Da si ursului ii place la munte la izvor....
  • 0 (4 voturi)    
    Și dacă nu erați alesi (Joi, 11 martie 2021, 5:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    Aveați locurile voastre. Vă încurcă ursii drujbele? Nu călcați pe bec maghiarilor
  • +1 (5 voturi)    
    pai ma nenorocitilor.. (Joi, 11 martie 2021, 5:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ati ras padurile la intamplare si acum va casuneaza pe ursi?
  • 0 (2 voturi)    
    asta duduie frate (Joi, 11 martie 2021, 6:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    mars la orban la ordine.