Valeriu Gheorghiţă: Vacinarea cu AstraZeneca continuă

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2021, 0:46 Revista Presei | Radio TV


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiţă, afirmă că frecvenţa „evenimentelor trombotice” - apariţia de cheaguri de sânge - raportate centralizat la nivel european nu arată o incidenţă mai crescută decât se întâmplă în mod obişnuit în rândul populaţiei, notează News.ro.

„Deci nu este nevoie la acest moment de o conduită particulară pentru aceste persoane deja vaccinate. Atunci când apar modificări în starea de sănătate, evident că luăm legătura cu medicul de familie sau cu serviciul de urgenţă, însă nu trebuie să intrăm în panică la acest moment, pentru că nu este cazul”, susţine el.

„Nu există în momentul de faţă un semn care să indice o legătură de cauzalitate între vaccinarea cu vaccinurile de la AstraZeneca şi aceste evenimente raportate la nivel european, acele 30 de cazuri de evenimente trombo-embolice, adică de apariţie de cheaguri de sânge. Sunt circa 30 de cazuri din aproximativ 5 milioane de persoane vaccinate la nivel european cu vaccinul de la AstraZeneca. Această frecvenţă este similară cu ceea ce se întâmplă în restul populaţiei generale nevaccinate, deci practic nu sunt semnale că există o incidenţă mai crescută a acestor evenimente faţă de populaţia nevaccinată. Ca atare, Agenţia Europeană a Medicamentului, după analiza tuturor datelor, a precizat că se recomandă continuare vaccinării cu acest tip de vaccin, ţinând cont de faptul că la acest moment beneficiile depăşesc categoric riscurile care sunt asociate”, a afirmat Valeriu Gheorghiţă, joi seară, la Digi 24.

El a menţionat că acele 4.257 de doze de vaccin AstraZeneca rămase neutilizate sunt păstrate în condiţii de respectare a lanţului de frig, iar în momentul în care va exista o concluzie a Agenţiei Europene a Medicamentului se va stabili ce se va întâmpla cu ele.

„Activitatea de vacinare cu acest tip de vaccin continuă. Decizia pe care România astăzi a luat-o, în baza întrunirii pe care am avut-o cu experţi din cadrul Ministerului Sănătăţii, INSP, Agenţia Naţională a Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale şi respectiv CNCAV, am decis, ca soluţie de maximă precauţie şi pentru a nu lăsa niciun semn de suspiciune în rândul persoanelor care doresc să se vaccineze, am decis suspendarea temporară a acestui lot”, a explicat Gheorghiţă.

El a adăugat că a solicitat reprezentanţilor AstraZeneca să ofere date despre câte doze din lotul ABV2856 au fost distribuite la nivel european şi dacă mai sunt şi alte ţări, în afară de Italia, care le-au pus în carantină.

Gheorghiţă a spus că România mai are doze din alte patru loturi diferite, pentru care nu sunt „semne de întrebare sau suspiciuni”.

„Evenimentele trombotice presupun apariţia cheagurilor de sânge în vasele de sânge şi evident pot cauza diverse consecinţe medicale în funcţie de localizarea acelui cheag. Din acest punct de vedere, nu avem o atitudine particulară pentru persoanele vaccinate atât cu dozele din lotul 2856, cât şi cu cel din celelalte tipuri de vaccinuri”, a subliniat el.

Medicul Valeriu Gheorghiţă a adăugat că, din punct de vedere statistic, ca şi în populaţia generală nevaccinată, există probabilităţi diferite de apariţie a unor evenimente cardiovasculare, neurologice, iar în România principala cauză de mortalitate este legată de afecţiunile cardiovasculare.

„Din toate aceste motive şi ţinând cont de faptul că frecvenţa acestor evenimente raportate, repet, centralizat la nivel european, nu arată o incidenţă mai crescută decât se întâmplă în mod obişnuit în rândul populaţiei. Deci nu este nevoie la acest moment de o conduită particulară pentru aceste persoane deja vaccinate. Trebuie să nu intrăm în panică. Atunci când apar modificări în starea de sănătate, evident că luăm legătura cu medicul de familie sau cu serviciul de urgenţă, însă nu trebuie să intrăm în panică la acest moment pentru că nu este cazul”, a declarat Gheorghiţă.


Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a anunţat că peste 77.000 de doze de vaccin din lotul AstraZeneca oprit de la utilizare în Italia au fost folosite deja în România, rămânând circa 4.200 de doze. „Ca măsură de extremă precauţie s-a hotărât carantinarea temporară a dozelor rămase până la finalizarea evaluării Agenţiei Europene a Medicamentului”, arată CNCAV. Premierul Florin Cîţu a afirmat că decizia a fost luată din precauţie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8354 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    o sa va anuntam noi momentul... (Vineri, 12 martie 2021, 1:09)

    maiorulmura [utilizator]

    ...cand trebuie sa intram in panica
    • -12 (14 voturi)    
      Tu ce soluții ai? (Vineri, 12 martie 2021, 7:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Ce rost are să dai replici țâfnoase dacă nu ai și niște variante de lucru?
      • +7 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 martie 2021, 9:47)

        [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      • +5 (9 voturi)    
        pai (Vineri, 12 martie 2021, 10:08)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        de cand suntem noi conducatori sau coordonatori?
        oare are cetateanul un cuvant,cat de mic,de spus?
        noi executam ca vitele,masca sus,vaccineaza-te,nu circula noaptea si ce mai vrea sfatul inteleptilor!
      • -3 (5 voturi)    
        Pretul vaccinului spune totul (Vineri, 12 martie 2021, 11:14)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Vaccin Pfeizer: 15,5 euro
        Vaccin Moderna 15 euro
        Vaccin Johnson and Johnson 6.93 euro
        Vaccin AstraZeneca 2 euro
    • +5 (9 voturi)    
      Gheorghita s-a vaccinat cu Pfizer (Vineri, 12 martie 2021, 10:02)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      restul sunt ne-esentiali
      • +2 (4 voturi)    
        Vaccinarea continuă dar fără vaccinați! (Vineri, 12 martie 2021, 11:03)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Să credeți voi că se mai vaccinează cineva cu alt vaccin decât Pfizer.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 martie 2021, 7:42)

    [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    Domn´ Gheorghiță a venit să ne liniștească: (Vineri, 12 martie 2021, 7:56)

    ploiesteanu [utilizator]

    Stați liniștiți la locurile voastre, totu-i sub control. Chiar dacă mai moare câte unul, ce mare chestie?!
  • +7 (9 voturi)    
    Alo tovarasi (Vineri, 12 martie 2021, 8:12)

    mihaipricop [utilizator]

    stati linistiti la locurile voastre.
    • +1 (1 vot)    
      da, dar ala (Vineri, 12 martie 2021, 20:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      ne promise si 100 de lei la salariu...

      Vad ca vremurile astea sunt mai de ...t si nu prea mai sunt disponibilitati.

      Zic ca cetatenii care insista cu Pzifer sa scoata un ban din buzunar si sa contribuim la cresterea specialiilor cu pensiile lor speciale ca noi putem plati dar ei, mititeii, doar primesc.
  • +7 (7 voturi)    
    exact. medicii de familie sunt salvarea Romaniei (Vineri, 12 martie 2021, 8:24)

    woe [utilizator]

    Fix medicii de familie sunt salvarea celor 77.000 de oameni? Mai bine ziceai de biserica si acatiste. Am fost bolnav de covid si am dat tel. sa cer indicatii si a inceput: auoleu ce-ati patit, pai eu stiu ce sa faceti....
    Dupa aia va mirati de ce are lumea incredere in biserica... pai macar acolo stiu sigur ca nu raman neingropati...
  • +6 (8 voturi)    
    VarzaZeneca... (Vineri, 12 martie 2021, 8:55)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...2 euro costa, 2 euro face !
  • +7 (15 voturi)    
    Ăsta în fiecare zi spune altceva (Vineri, 12 martie 2021, 9:05)

    Lovercraft [utilizator]

    El, Cîțu și Vlăduț, un fel de Trio Express.
    Au zis că în România nu au ajuns loturi suspecte.
    Apoi că de fapt au ajuns dar nu s-au folosit.
    Apoi că de fapt s-au folosit dar să nu ne panicăm....
  • +2 (4 voturi)    
    O prostie mai mare nu am auzit (Vineri, 12 martie 2021, 11:22)

    aniod [utilizator]

    Faptul ca procentual sau la mia de locuitori se calculeaza si da cam acelasi lucru, caci se calculeaza numarul de evenimente raportate la un numar foarte mare de oameni, nu inseamna ca este OK sa mori imediat ce ti-ai facut vaccinul. Evenimentele cauza- vaccin si efect-moarte sunt legate, chiar daca incidenta este mica.
  • +1 (3 voturi)    
    Statistic, efectele adverse ale vaccinului AZ (Vineri, 12 martie 2021, 13:04)

    Dilematic [utilizator]

    nu depasesc limitele rezonabile admisibile, prin urmare actiunea continua, cu precautiunile de rigoare.
    • +1 (1 vot)    
      sa razi de vorbitorul din imagine.. (Vineri, 12 martie 2021, 20:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      daca apar efecte nedorite luam legatura cu medicul de familie/curant ca sa ce???

      Va anuntam ca am mai inregistrat un caz, statistic vorbind, nu va panicati, luam in continuare precautile de rigoare dar nu suspendam campania cu acest tip de vaccin...

      Se poate, prin precautie, sa ii suspendam pe cei din acest COmitet???

      Sa intreb la PM??? sau la Presedintele RO???
      sau direct la EMA/AstraZeneca??

      PS
      Prcedura legala este in max 72 de ore toate, dar toate, sa fie retrase de pe piata - asa functioneaza in tarile civilizate.

      Pana nu se anunta masurile corective de catre producator si avizate de Agentia de Reglementare nu se mai intreprinde nimic cu acel produs.

      cea mai severe pedeapsa este nevaccinarea cu acel produs de catre populatie si aici il rog pe Gheorghita sa taca!