Arafat: Problemele cu serul AstraZeneca ar putea duce la încetinirea vaccinării / Discuțiile nefondate vor duce la intimidare

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2021, 22:26 Revista Presei | Radio TV


Arafat s-a vaccinat impotriva COVID
Foto: Captura
Problemele cu serul AstraZeneca ar putea duce la încetinirea campaniei de vaccinare, spune secretarul de stat din MAI Raed Arafat, relatează Mediafax.

Întrebat, vineri seară, la Digi24, dacă problemele cu serul AstraZeneca ar putea duce, la nivel european, la o încetinire a campaniei de vaccinare, Arafat a răspuns: „Fără discuție, mai ales dacă sunt discuții ale unor oameni care nu sunt experți și răspândesc idei greșite, pot să ducă la intimidarea populației și la teamă. Orice discuție trebuie să fie purtată cu oameni din domeniu, experți în vaccinuri, medicamente, Agenția Europeană a Medicamentului, să vedem care va fi concluzia. Discuțiile nefondate, care nu folosesc date științifice, care merg pe partea emoțională, vor duce la intimidare”.

În opinia lui Arafat, România a luat o măsură înțeleaptă când a decis sistarea temporară a loturilor cu probleme, până se pronunță Agenția Europeană a Medicamentului.

„Vaccinarea este unica măsură să limităm răspândirea virusului și să ne apropiem de normalitatea pe care am cunoscut-o. În acest moment nu avem un număr suficient de persoane vaccinate ca să limităm răspândirea”, a afirmat Arafat.

Întrebat dacă le recomandă românilor să se programeze la vaccin de luni, chiar dacă nimeresc vaccinul AstraZeneca, secretarul de stat din MAI a afirmat că programările există și trebuie așteptate deciziile pe loturile respective: „Există supraveghere, există o reacție. Așa că sfatul meu este da. Să se programaze mai departe, nu se vor vaccina cu un lot asupra căruia există dubii”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4184 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Ne-am saturat de Arafat (Vineri, 12 martie 2021, 22:33)

    PrivireCritica [utilizator]

    Cioclul apocalipsei, mincinosul de serviciu, expresia maxima a incompetentei manageriale, responsabil de un sir lung de dezastre si achizitii gresite, in functie de o gramada de ani, TREBUIE DEMIS DE URGENTA! NU mai prezinta INCREDERE nici un guvern din care acest mascarici mai face parte!
    • +3 (9 voturi)    
      De acord cu tine! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 7:56)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      “ NU mai prezinta INCREDERE nici un guvern din care acest mascarici mai face parte!”.
      Daca ai fi fost membru de partid in PNL sau USR realizai asta de mult. Suntem f....!
  • +3 (17 voturi)    
    Discutiile trebuie interzise prin OUG militara (Vineri, 12 martie 2021, 22:36)

    Kivek [utilizator]

    singurele 'discutii' permise de astazi inainte sunt cele de la Digi24 si doar atunci cand vorbesc Arafat sau Gheorghita

    jos Vlad Voiculescu si oricine are de gand sa discute liber
  • +14 (22 voturi)    
    paradoxul mierlei (Vineri, 12 martie 2021, 22:57)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Dacă o mierlești a doua zi după ce ai făcut vaccinul, nu e de la vaccin.

    Dacă o mierlești la o lună după ce ai scăpat de Covid, e de la virus.
  • -1 (17 voturi)    
    intrebari pentru fafarat (Vineri, 12 martie 2021, 23:06)

    mbembe [utilizator]

    cate procente de romani sunt vaccinati? cu cate procente a scazut rata de infectare? de ce intra orasele in scenarii rosii daca avem tot mai multe persoane vaccinate? de ce ne mai vaccinam daca numarul creste? adica nu au fost vaccinate persoanele care trebuia? cine ar trebui sa-si dea demisia?
    • +2 (6 voturi)    
      Tovarasul R A, (Sâmbătă, 13 martie 2021, 2:36)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Omagii, aplauze, ovatii!
  • +2 (10 voturi)    
    Nooc ca experții noștri... (Vineri, 12 martie 2021, 23:35)

    Pinochio [utilizator]

    S-au vaccinat cu Pfizer. Sa nu-i pierdem zic.
    Nici pe esențiali. Bugetari toți ca cum alfel.
    Poolimea de plătește nota lor de plata sunt buni
    de cobai. Nu este nici prima nici ultima data.
  • +4 (16 voturi)    
    vaccinul (Sâmbătă, 13 martie 2021, 0:08)

    Bebe2 [utilizator]

    vaccinul ajuta la o forma mai putin severa a bolii,ca si vaccinurile copilariei,nu toti cei vaccinati au scapat sa nu mai contacteze rujeola,rubeola etc Au facut o forma mai usoara dOCTORII,OAMENII DE STIINTA,CERCETATORII...ETC NU SUNT DUMNEZEU,nu putem acuza si nici obliga pe nimeni sa ne garanteze suta la suta ceva.Nici noi insine nu suntem increzatori suta la suta.Riscurile ni le asumam fiecare.Avem de ales intre doua rele-covid sau vaccin ...restul sunt informatii pe care le procesam cum ne duce intelectul.Din pacate noi,ca natie dorim ca altcineva sa fie responsabili ptr noi,mai ales in probleme negative.NU APAR pe nimeni dar daca se prezinta cu sinceritate nu e bine,daca se prezinta cu minciuna nu e bine ...atunci ne documentam si devenim responsabili ptr noi insine.
    • +1 (7 voturi)    
      Biased! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 2:44)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Bebe2

      medicii sunt executanti, slujbasii statului criptocomunist...
    • +7 (9 voturi)    
      De accord (Sâmbătă, 13 martie 2021, 9:35)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Bebe2

      "Vaccinul ajuta la o forma mai puțin severa" Dar ce șanse ai sa faci o formă severa? Ce rata de supraviețuire are aceasta boala? Pentru mine acest vaccin încă este în perioada de testare. Ca unii vor sa participa, treaba lor.
    • +4 (4 voturi)    
      nu vreau să fie altcineva responsabil pt mine (Sâmbătă, 13 martie 2021, 12:18)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Bebe2

      tocmai că nu vreau, am avut griă de mine pînă la 60 de anișori...amu dintr-o dată vrea arafat să aibă grijă de mine, cu forța și cu botnița...dacă am cancer și am nevoie de euthirox n-are grijă de mine, dacă sar de la etaj că-i incendiu n-are grjă de mine, dacă-s ars și tră să merg în Belgia la spital nu-l interesează, numa strict covrigu și botnița în aer liber, atîta știe...dacă un „espert” dă ăsta vine să-mi spună să mă vaccinez, o să mă gîndesc un pic înainte...așe cam un an de zile
      • -4 (4 voturi)    
        stimabile om (Sâmbătă, 13 martie 2021, 13:16)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        botnita e pentru animale, masca e pentru oameni!
        daca insisti ca porti botnita pot sa-ti zic ca degeaba consumi aerul planetei!
        • +2 (2 voturi)    
          tocmai (Sâmbătă, 13 martie 2021, 19:01)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          mască purta Zorro, aia îi mască...sau Birlic în D-ale carnavalului, vezi diferența
  • -6 (20 voturi)    
    Au apărut experții (Sâmbătă, 13 martie 2021, 0:20)

    Dogul [utilizator]

    Au apărut comentacii, experții în epidemii de canapea, care nu merg la medic când au vreo boală, bagă-n ei pastile, dar știu care-i treaba cu vaccinurile :))))
    • +3 (9 voturi)    
      El nu este expert, (Sâmbătă, 13 martie 2021, 2:38)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      el e cu Partidu'!
    • +2 (2 voturi)    
      tu vorbesti de Arafat? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 12:39)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      acel expert... lipit de scaun?!
    • +3 (3 voturi)    
      Printre care si TU!!! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:16)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      hahahaha, sau esti doar postac?
  • +3 (3 voturi)    
    aRahat, tu cu ce te-ai vaccinat? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:16)

    Fu Leng [utilizator]

    Asa ca nu mai carai, ca esti in plus!!!