Mahler, despre evoluția pandemiei: Numărul de pacienţi, formele pe care le avem, ne-au surprins / În trei zile practic secţia a fost plină

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2021, 22:32 Revista Presei | Radio TV


Beatrice Mahler
Foto: Agerpres / Digi 24
Managerul Institutului „Marius Nasta”, Beatrice Mahler, afirmă că evoluţia pandemiei de la începutul acestei luni a surprins-o, atât din punctul de vedere al numărului de pacienţi, cât şi în ceea ce priveşte formele de boală, ea precizând că în trei zile secţia COVID de la acest spital s-a umplut cu pacienţi, relatează News.ro.

”Ultimele zile au însemnat o creştere a numărului de cazuri şi, dacă în luna februarie speram că lucrurile vor merge spre bine şi că această primă parte a lunii martie va fi mai liniştită, să ne bucurăm de mărţişor şi de aceste zile de primăvară altfel, din păcate acum numărul de pacienţi, formele pe care le avem, ne-au surprins. Pe mine, personal, m-a surprins rapiditatea cu care s-a umplut secţia, adică în trei zile practic secţia a fost plină şi asta este extrem de impactant pentru că speram să fie mai bine şi acum trebuie să ne repoziţionăm şi să ne gândim că, încă o perioadă, trebuie să ne reaşezăm în locul în care am fost în tot acest an şi să respectăm regulile”, a declarat Beatrice Mahler într-o emisiune difuzată sâmbătă seară de Digi 24.

Ea a povestit că în această pandemie, pacientul care a impresionat-o cel mai mult a fost o femeie care a născut prematur, a fost adusă de la maternitate pentru a fi tratată de COVID-19, însă nu a supravieţuit.

Medicul a precizat că speră ca de sărbătorile de Paşti situaţia să fie mai relaxată, pentru că „românii au dovedit de fiecare dată, când li s-a cerut să respecte regulile că pot face asta şi au făcut-o într-un mod care poate fi dat exemplu de bune practici”, ea dând ca exemplu faptul că în România nu au fost revolte de stradă din cauza restricţiilor, dar şi mobilizarea pentru vaccinare.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11694 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    Eu nu inteleg... (Duminică, 14 martie 2021, 1:27)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...femeia aceasta e si manager si doctor, intrebarea mea este oare cand mai lucreaza ca mai toata ziua e pe la tv la tot felul de posturi unde da sfaturi?
  • -3 (25 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 14 martie 2021, 1:42)

    Sah [utilizator]

    Hotnews, despre cutu, teroristi, etc nu aveti voie sa scrieti nimic?
    Dar despre ''explicatiile'' aceluias cutu despre schimbarea programului de noapte?
    ''Forin Cîțu a spus ca masura a fost luata pentru ca nu toata lumea a respectat intocmai recomandarile si regulile impuse de autoritati in ultima vreme si este momentul ca acestea sa fie mai aspre pentru a limita raspandirea galopanta a coronavirusului.
    "Ne-am uitat la ce fac alte țări, printre primele măsuri asta a fost(...) Este o măsură folosită cu succes în alte țări.(...) Nu toată lumea a respectat recomandările din iarnă, de aceea trebuie să impunem această restricție, este o restricție minoră în viziunea mea!", a explicat premierul Florin
    • +2 (14 voturi)    
      Sah (Duminică, 14 martie 2021, 8:11)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Ne au trecut pe programul de vara! Se mareste ziua, deci tre sa intram la cotetz mai devreme!
  • -6 (26 voturi)    
    Madam ? (Duminică, 14 martie 2021, 5:49)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Matale cand mai muncesti ca toata ziua esti live la televiziuni, intreb ptr un prieten, Marica !
    • -5 (13 voturi)    
      Păi (Duminică, 14 martie 2021, 9:56)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Poate e și ea ca tine, care muncești aici ca postac...
      FMM!
    • +4 (12 voturi)    
      Ma mir ca nu te-au cenzurat (Duminică, 14 martie 2021, 10:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Vedeta Mahler e omnipotenta
    • 0 (6 voturi)    
      TV (Duminică, 14 martie 2021, 10:31)

      balcanicu [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      fugi la Buble si intreaba acolo, mai gasesti multi ca tine.
  • +2 (14 voturi)    
    Sa ne repozitionam ca sa ne reasezam (Duminică, 14 martie 2021, 8:30)

    justin puscasu [utilizator]

    linistiti, la locurile noastre. Sub pat, cu masca pe figura!
    • +1 (1 vot)    
      Unde vrei sa te duci ? (Duminică, 14 martie 2021, 22:05)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      De ce nu stai cuminte si tu, asa cum stau ceilalti ?
  • +5 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 martie 2021, 8:32)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      ??? (Duminică, 14 martie 2021, 11:05)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui

      "facilitati noi de ATI?"

      Nu prea se poate mai mult de atat. Au incercat sa urce numarul paturilor la 1400 si s-au suprasolicitat instalatiile electrice.

      In plus numarul medicilor ATI este limitat, iar un medic ATI se formeaza in cativa ani.

      De acum mortii cu mortii si vii cu vii.
  • +1 (19 voturi)    
    daca o filmati din profil (Duminică, 14 martie 2021, 8:54)

    TrickyWicky [utilizator]

    In timp ce vorbeste se va observa cum se lungeste nasul
  • +5 (15 voturi)    
    Dna Mahler e surprinsa (Duminică, 14 martie 2021, 10:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De la ultimul interviu pe care l-a dat, ieri, a constatat ca s-a umplut la ATI
  • +1 (5 voturi)    
    de data asta (Duminică, 14 martie 2021, 10:42)

    Fedora [utilizator]

    ne-a luat valul prin surpindere, nu zapada..
  • +3 (9 voturi)    
    Romania e tara bugetarilor de lux (Duminică, 14 martie 2021, 11:17)

    alfa1 [utilizator]

    surprinsi de cat de bine o duc si de restul oamenilor surprinsi de cat de bine pot sa o duca bugetarii.....
    • 0 (2 voturi)    
      Nu fii invidios (Duminică, 14 martie 2021, 22:06)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Se pare ca esti invidios pe veniturile lor. Fii si tu bugetar de lux pentru a rezolva problema.
  • +2 (4 voturi)    
    wtf (Duminică, 14 martie 2021, 15:58)

    Alin Delin [utilizator]

    Medicul a precizat că speră ca de sărbătorile de Paşti situaţia să fie mai relaxată, pentru că „românii au dovedit de fiecare dată, când li s-a cerut să respecte regulile că pot face asta şi au făcut-o într-un mod care poate fi dat exemplu de bune practici”, ea dând ca exemplu faptul că în România nu au fost revolte de stradă din cauza restricţiilor


    Deci pentru pentru ratata asta totul e ok cat timp nu sunt revolte si lumea nu o ia in suturi.
    Despre incendiu se mai aude ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 14 martie 2021, 17:25)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    De ce nu s-au fortificat alimentele cu vitamina D? Inteleg ca reduce gravitatea simptomelor. Ar fi fost o idee chiar pe termen lung, comparabila ca efect cu vaccinurile, ca producatorii de paine de ex. sa puna pe piata si sortimente cu vitamina D, marcate clar.
  • +2 (4 voturi)    
    doar nu vrei imunitate naturală? (Duminică, 14 martie 2021, 18:47)

    di livio [utilizator]

    aia nu mai există, s-a eradicat, de cînd începu pidemia n-am auzit un medic să zică ceva de imunitatea naturală...scopu fiind dăcît ajungerea la imunitatea inoculată de mic farma...nu mai zic nimic de imunitatea naturală, mă tem că mă bagă tov. procuror Cîțu la terorism, mai deranjez mascații de la ale lor
    • +1 (1 vot)    
      Nu exista asa ceva (Duminică, 14 martie 2021, 22:07)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Unde au auzit tu in pandemii de imunitate naturala ? Cand se declara pandemie trebuie luate medicamente si atat, celelalte solutii nu mai exista.