Raluca Turcan: Au fost sporuri inventate doar pentru a masca necesitatea majorării unor salarii pentru că, pe fond, şi în sistemul public există foarte multe salarii mici

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2021, 23:05 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a afirmat, marţi seară, la TVR, că au existat „sporuri inventate doar pentru a masca necesitatea majorării unor salarii”, precizând că sunt aproximativ 80.000 de angajaţi în sistemul public cu salariul minim. Turcan a mai spus că activitatea trebuie eficientizată în instituţiile publice.

„Au fost sporuri inventate doar pentru a masca necesitatea majorării unor salarii pentru că, pe fond, şi în sistemul public există foarte multe salarii mici. Avem aproximativ 80.000 de angajaţi cu salariul minim şi atunci este firesc să te gândeşti dacă nu mai degrabă reaşezi pe grila de salarizare anumite salarii, cele foarte mici, decât să inventezi sporuri care fie nu îşi au rostul, fie trebuie acordate într-o sumă fixă. Dacă sunt condiţii de muncă extrem de dificile, nivelul sporurilor să nu depăşească 20% din salariul de bază. Aşa putem vorbi iar de echitate”, a declarat Turcan la TVR, conform News.ro.

Turcan a precizat că activitatea sistemului public trebuie eficientizată.

„Sistemul public trebuie îndreptat şi spre eficientizare şi spre satisfacerea cetăţeanului. Dacă există structuri supraaglomerate, atunci şi ele trebuie eficientizate, adică omul să fie plătit exact pentru ce face. Şi dacă sunt structuri supraîncărcate de sarcini, dar cu puţin personal, faci reajustări de angajaţi. Mi se pare că avem domenii în sectorul public, din evaluările făcute la firul ierbii, în care instituţiile sunt subdimensionate, iar altele care se lăfăie pe bani publici”, a mai afirmat ministrul Muncii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2331 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    cotcodaceste, dar nu opreste jaful romanilor de (Marţi, 16 martie 2021, 23:19)

    hopsinoi [utilizator]

    catre clica specialilor/esentialilor/SineCuristilor. Cotcodag cotcodag.

    Pensii speciale/de servicu fara contributivitate, doar din pixul mafiotilor trecatori sustinuti si in complicitate cu CCR.
  • +5 (9 voturi)    
    Eficientizarea äctivitatetii sistemului public" (Marţi, 16 martie 2021, 23:28)

    si_totusi [utilizator]

    Raluca, daca ai 80,000 de angajati cu salariu minim, care nu au ce face, poate ca reusesti sa ramai doar cu 40,000 (sau mai putini), cu salarii mai mari, cu obiective precise si care nu au nevoie de sporuri ci de corelarea unor bonusuri de realizarea acelor obiective.
    Dar ce spun eu, greu sa gandesti cand nu sunt banii tai. Mai usor este sa te prefaci ingrijorata, sa nu faci nimic sa cresti taxele, nu? Legea salarizarii cand e gata?
    • 0 (0 voturi)    
      realitatea s-ar putea sa te surprinda (Miercuri, 17 martie 2021, 15:54)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui si_totusi

      Exista mentalitatea ca angajatii la stat sunt toti din speta pilarilor. Dar cel mai probabil, cei angajati cu salarii mari sunt pilarii ce taie frunze la caini, iar munca lor trebuie delegata cuiva. Si asa angajeaza niste slugi, platitie cu minimul pe economie ca ei nu sunt nepoti, n-au voie mai mult, dar sunt cei ce mai lucreaza, ineficient sau cum o fi, e asa cum le dicteaza pilarii, doar sa se mentina nebuloasa bugetara a.i. sa functioneze schema.
  • +6 (10 voturi)    
    Serios? (Marţi, 16 martie 2021, 23:45)

    abcd5 [utilizator]

    Si pentru acesti 80.000 de angajati s-au gandit alti 800.000 de angajati cu super salarii ca pot avea 3-4 sporuri sa-si mai rotunjeasca super salariile. Am vazut ce inseamna echitate cand nu ati eliminat pensiile speciale. Probabil ca nu veti elimina aceste sporuri in urmatorii 3-4 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    ce ar fi sa faceti publice (Miercuri, 17 martie 2021, 0:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    grilele de salarizare si sporurile din sectorul public.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate ni le spui..... (Miercuri, 17 martie 2021, 6:50)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ....si noua pe alea mici !!! Eu nu te cred ! Este stiut ca prostul ii considera prosti pe toti cei din jurul lui !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 7:16)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    PROMISIUNI DESARTE (Miercuri, 17 martie 2021, 9:38)

    mihai53 [utilizator]

    Raluco , tot auzim cum ne aburesti cu trebuie si vom . De trei luni , nu ai facut nimic. Toate acele sporuri fanteziste si nesimtite se puteau anula printr-o hotarare de guvern si apoi avand majoritatea in Parlament se venea si cu legea . Dar voi nu vreti . Cat credeti ca mai avem rabdare ? In acest fel , PNL-ul va ajunge la scorul electoral care il merita , adica scris cu o cifra . Model USL - mimam reforma , adoptam niste hotarari insignifiante si lasam deoparte pe cele esentiale .
  • +2 (2 voturi)    
    radio erevan (Miercuri, 17 martie 2021, 9:46)

    revo [utilizator]

    "...si era bicicleta, si i s-a luat, nu i s-a dat". Cam asa suna - de la declaratiile bombastice din campanie si inceputul domniei, "vom reduce numarul de bugetari", s-a ajuns la: "dar, stiti, sunt si unii, saracii de ei, cu salariul minim pe economie, si nu putem sa-i lasam asa! Nu le mai dam sporuri, trebuie sa schimbam grila de salarizare"!

    Salariile mici, de care vorbeste scoaba, nu pot fi mai mici decat salariul minim garantat pe economie.

    Ce spui, fa? Dar unde scrie ca este musai ca bugetarii sa nu primeasca salariu minim pe economie? Nu voi l-ati instituit? E mic? Nu voi l-ati stabilit la nivelul ala?! E bun numai pentru privati? Bugetarii sughita si nu pot sa traiasca din el, dar ailalti pot ?!!! Dar pensionarii care au jumatate din salariul minim, ei cum traiesc si-si platesc darile?

    Dupa cum emiti tampeniile, vad ca esti hotarata sa eradichezi salariul minim pe economie din grila de salarizare a bugetarilor.

    Cat inseamna 80.000 de angajati cu salariul de baza, cand totalul bugetarilor este peste 1.240.000? Adica la stat nu exista personal debutant, fara studii superioare, care o ia de la baza scarii? Oameni necalificati, ca femeile de serviciu, curieri, portari, incadrati la salariul minim pe economie? Nu este absolut normal sa existe munci necalificate, retribuite cu salariul minim? Toti sunt genii si experti si fac munci exceptionale, de importanta nationala, in sistemul bugetar?

    25% din salariatii Romaniei primesc salariul minim, adica peste 1.300.000. Cei peste 1200000 din mediul privat vad ca se descurca, bugetarii nu.

    Ca sa nu mai zic ca, de la reducerea aparatului supradimenionat, acum au ajuns sa zica ca "angajeaza" inca 2000 la ANAF, 2000 la Ministerul Muncii... si tot asa!!
    Si tot nu ajunge: acum vor sa faca o grila de salarizare paralela cu mediul privat, ca ei au 3 coaie, fi-le-ar capu' al dracu sa le fie! Mortii mamii lor, futu-i in cur sa-i fut!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sporurile (Miercuri, 17 martie 2021, 13:43)

    tudorl [utilizator]

    se acorda in toate tarile UE,sau sunt specifice doar Romaniei? Daca suntem cetateni europeni sa adoptam si legi bazate pe principiul competentei.