VIDEO Marcel Vela, filmat la o terasă aglomerată / Prefectul Capitalei: Imaginile sunt revoltătoare/ Vela: Această terasă avea acoperișul rabatat

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 21:06 Revista Presei | Radio TV


Marcel Vela la restaurant
Foto: Captura Digi 24
Marcel Vela, fostul ministru de Interne și reprezentantul României la Europol, omul care ne punea muzică patriotică la megafoane când eram în carantină, a fost filmat de Digi 24 în timp ce stătea la masă la o terasă închisă și aglomerată din București unde distanța dintre mese era vizibil mai mică de 2 metri.
  • Vela: ”Această terasă avea acoperișul rabadat și am respectat regula de distanțare de 2 m”.
După ce i se aduce în vedere că legea permite funcționarea terasei doar cu doi pereți sau un perete și un tavan, Vela spune că nu vrea să intre în detalii tehnice și nici să polemizeze. Mai mult, jumătate din terasă avea și tavan, dar Vela susține că era în partea fără tavan.

Prefectul Capitalei, Alin Stoica a declarat că imaginile ”sunt revoltătoare”, că sunt oameni care nu înțeleg să respecte regulile, dar crede că ”poliția își face datoria, identifică și amendează”.
  • "Imaginile mi se par revoltătoare, în primul rând pentru că cei care organizează genul acesta de activităţi nu au minimă empatie să înţeleagă că sunt mulţi cetăţeni care pot suferi din cauza lor. Regulile respective nu sunt îndreptate împotriva comercianţilor, ele sunt, de fapt, nişte măsuri menite să asigure protejarea sănătăţii şi vieţii oamenilor şi cred că toţi suntem datori să respectăm regulile astea tocmai pentru că ne pasă de ceilalţi.
  • În momentul în care vezi astfel de scene şi ştii că sunt foarte mulţi bucureşteni care le respectă şi poate nu le e uşor să o facă, atunci evident că mi se pare revoltător", a comentat prefectul, la Digi 24.
El a anunțat controale mai puternice și suspendarea funcționării acelor comercianți care nu respectă regulile.

În Capitală, rata de infectare a ajuns marți la 6,22.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9054 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Maricela (Marţi, 23 martie 2021, 21:19)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Vela
  • +11 (11 voturi)    
    Sarlatanul asta Vela (Marţi, 23 martie 2021, 21:44)

    <> [utilizator]

    A fost comandantul actiunii din Romania in timpul starii de urgenta, Sa ne traiasca cine l-au propus!
  • +5 (9 voturi)    
    Prelipceanu, pereții și tavanili (Marţi, 23 martie 2021, 21:49)

    di livio [utilizator]

    tov. gradu Cosmin von Gigi, degrabă numărătoru de tavane, se încurcă el în doi pereți și tri tavane...nea Marcele, să-ți fie de bine, să ne vedem sănătoși la Slujba de Înviere, merem la nea Teo că-i cel mai competent
  • +11 (11 voturi)    
    eu nu pot intelege (Marţi, 23 martie 2021, 22:00)

    ..13 [utilizator]

    Cum un asemenea personaj a ajuns sa fie reprezentant al RO la Europol - dar nu se poate admite asemenea prostie.

    este ca si cum Veorica noastra a reinviat.
  • +5 (5 voturi)    
    Se merita gaze din belsug, (Marţi, 23 martie 2021, 22:15)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    si bastoane cat pot sa care fiecare din partea decerebrarilor! Dar nu e mai usor sa gazezi copii in carucior impins de mame !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Alta intrebare (Marţi, 23 martie 2021, 22:53)

    mescaline [utilizator]

    De ce functioneaza- cel putin in Bucuresti- zeci de terase care sunt spatii inchise, chiar daca unele au pereti de sticla? Decebalul, Splaiul Unirii, Herastrau etc. ?

    Raspuns: pentru ca pot, ca si Vela.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta la Europol ne face de tot rahatul! (Marţi, 23 martie 2021, 22:58)

    Alui [utilizator]

    PNL-istii chiar n-au obraz?
  • +7 (7 voturi)    
    legile sunt pentru fraieri (Miercuri, 24 martie 2021, 0:10)

    cmariusalin [utilizator]

    legile sunt pentru fraieri
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebarea (Miercuri, 24 martie 2021, 14:24)

    Ibit [utilizator]

    Este : cine a platit consumatia , ca sigur nu Vela.....?
  • +1 (1 vot)    
    doza de adevăr (Joi, 25 martie 2021, 2:26)

    hdd [utilizator]

    1. niciun politician care e mai răsărit (de la primar în sus) nu respectă nicio regulă. Știe că nu pățește nimic.

    2. asta e manevră internă. Lupte intestine în PNL, ca să îi erodeze imaginea.

    3. toate regulile care ni se impun sunt respectate doar de prostime, politicienii nu sunt afectați, ei călătoresc cu "coloană oficială", "girofar" etc.
    Voi chiar credeți că Arafat, Câțu, Barna, lucrează de acasă și respectă regulile ?? hahaha

    De ficus nu mai spun, că el oricum doarme permanent. Pt el e epidemia Țe-Țe, nu covid.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE! (Vineri, 26 martie 2021, 11:58)

    anonim_2017 [utilizator]

    De ce restaurantele/chipurile terase de acest gen mai sunt deschise iar cele care au pereti normali, sunt inchise?

    Sa se reglementeze clar, care trebuie sa functioneze si care nu; cele de acest gen, cu plexiglas, in care nu circula aerul de afara, trebuie sa fie considerate ca si cele care au ziduri.

    Dle Vela, vreti sa spuneti ca acolo, in filmare, erati la 3 grade?
    D-lor. politicieni, ministri, toti cei care ne reprezentati, cand va veti opri din mintit si din a va simti speciali?

    Eu, dupa 30 de ani, ma asteptam sa va simtiti onorati ca sunteti in pozitii cheie, si sa ne reprezentati cu onoare, cu simtul raspunderii, cu bun simt, cu empatie! Dar nu vad nimic din toate astea!

    Am votat mereu pt schimbare, dar frate, daca se schimba ceva!

    Astept REVOLUTIA BUNULUI SIMT si al ONOAREI!

    MAI stie cineva sensul acestor cuvinte in tara asta?