Valeriu Gheorghiță, despre cele 89 de decese ale persoanelor cu COVID-19, vaccinate: Rată de deces la cei vaccinați este de 0,02%

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 22:04 Revista Presei | Radio TV


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică (INSP) au fost raportate până în prezent 89 de persoane decedate din cauza COVID-19, care s-au vaccinat anterior împotriva noului coronavirus. Valeriu Gheorghiță spune că beneficiile vaccinării nu pot fi puse sub semnul întrebării și că nu există semnale că ”în rândul celor vaccinați avem o creștere a ratei de mortalitate comparativ cu cei nevaccinați”.

”Dacă am analizat rata de fatalitate la persoanele care au fost diagnosticate cu COVID care au fost vaccinate, respectiv persoane nevaccinate, practic în rândul celor care au fost diagnosticați cu COVID și nu erau vaccinați, rata de fatalitate a fost de 2,4%. În cealaltă parte, uitându-ne la persoanele care erau diagnosticate cu COVID și fuseseră și vaccinate, această rată de fatalitate este de 0,02%, adică două persoane din 10.000. Deci beneficiile vaccinării sunt indiscutabile. Din păcate, sigur, nu putem vorbi de o protecție 100%. Circa 5% din populația oricărei țări nu dezvoltă răspuns imun protector nici după boala naturală, nici după vaccinare”, a explicat Valeriu Gheorghiță la B1 TV.

De la debutul campaniei de vaccinare, pe 27 decembrie, și până astăzi, au fost diagnosticate cu COVID-19 peste 299.000 de persoane, deci aproape 300.000 de persoane, cu o medie zilnică de circa 3.400 de cazuri. Numărul de decese înregistrate în aceeași perioadă de timp din aceste cazuri a fost de 7.471, cu o medie zilnică de 85 de decese de la debutul campaniei de vaccinare.

Din toate aceste decese, 89 sunt la persoane diagnosticate cu COVID-19 și care aveau în istoricul recent vaccinarea.

”Uitându-ne la aceste 89 de decese, 77 erau persoane care aveau doar o doză primită, iar timpul de la prima doză până la diagnosticul de COVID era de 12 zile, deci, practic, diagnosticul a fost stabilit înainte de cele 14 zile în care încep să apară anticorpii, începe să apară răspunsul imun protector. Celelalte 12 cazuri erau la persoane care aveau ambele doze primite, iar timpul mediu de la cea de-a doua doză și până la diagnosticul de COVID era de 10 zile, practic, înainte ca beneficiile maximale de după vaccinare să apară. Vârsta medie era 72 de ani și toate aveau comorbidități.”, a mai spus Gheorghiță.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8834 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    0.02% din vaccinati? (Miercuri, 24 martie 2021, 22:12)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    pai la nivel populatie fatalitatea cu covid e 0.11%
    adica riscul de a muri de vaccin e de 5 ori mai mic decat de covid.
    pai merita?
    • +6 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 martie 2021, 22:31)

      [anonim] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      • -4 (8 voturi)    
        fa raportul 22.000 decese la 19.000.000 (Miercuri, 24 martie 2021, 23:54)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui

        inteligentule, 2,4% e mortalitatea la cei infectati, la total populatie, e cat am zis.
        internetul te face celebru
        • 0 (2 voturi)    
          comparatie inutila (Vineri, 26 martie 2021, 1:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          Totalul populatiei include copii si tineri, cu imunitate naturala la virus si risc extrem de mic de deces. Vaccinul a fost facut in cea mai mare parte unor categorii cu risc mare, in segmentele in care sunt si decesele.
          Si "riscul de a muri de vaccin" nu este oricum discutat in articol, ci riscul de a muri de covid, desi persoana a fost vaccinata.

          Inteligentule.. :)
      • +3 (7 voturi)    
        si totusi, matematica.. (Joi, 25 martie 2021, 0:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui

        O fi el analfabet, dar nici tu nu ai citit prea atent.
        "uitându-ne la persoanele care erau diagnosticate cu COVID și fuseseră și vaccinate, această rată de fatalitate este de 0,02%"
        89 decese - 0.02% inseamna 445.000 -100%

        Adica 445.000 de persoane vaccinate s-au imbolanvit dupa vaccin. Dintr-un total de 300.000? :)

        Din cifrele prezentate - 299.000 diagnosticate cu COVID-19 incepand din 27 decembrie / 7.471 decese total, 89 decese vaccinati, cred ca Gheorghita a vrut sa spuna 0.2% decese la vaccinati. De unde rezulta ca din aia 299.000 sunt doar 44.500 vaccinati si rata deceselor la nevaccinati este 2.9%

        Singura problema cu cifrele astea este numarul mare de persoane vaccinate care s-au imbolnavit - 1 din 6 cazuri este vaccinat, 1 din 10 adulti este vaccinat azi cu cel putin o doza. Se pare ca aia cu vaccinul facut si-au cam facut de cap.
      • -1 (5 voturi)    
        22k din 19M este fix 0.11% (Joi, 25 martie 2021, 9:46)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui

        deci poate că analfabetismul este să înghiți cifrele fără să le verifici singur sau să te bagi în seamă fără să știi la ce se raportează acel procent.

        PS: o mortalitate de 2.4% la nivel de populație înseamnă 456.000 de decese.
        PPS: 2.4% rezultă din raportarea la cazuri înregistrate.
    • -3 (23 voturi)    
      Buna observatie! (Miercuri, 24 martie 2021, 22:44)

      Cripto [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Plus ca inca nu se stiu efectele pe termen lung, de fapt aici e buba, dar nimeni nu vorbeste de asta.
      • -3 (5 voturi)    
        Vorbești d-ta. (Joi, 25 martie 2021, 8:37)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

        Te numești nimeni? Lucrezi în domeniu să știi ce discuții/analize fac oamenii care lucrează în domeniu?
    • +4 (8 voturi)    
      Aham (Miercuri, 24 martie 2021, 23:57)

      pi5 [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Riscul e tot de a muri de COVID nu de vaccin, prostovane.
      • +2 (8 voturi)    
        ai vazut napoli? (Joi, 25 martie 2021, 0:38)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui pi5

        daca n-ai vazut napoli, mergi repede!
        vrei sa facem calcului pe grupa mea de varsta?
        iese mai mic decat de la vaccin
  • -1 (15 voturi)    
    ! (Miercuri, 24 martie 2021, 22:13)

    tudorr [utilizator]

    Bun! NU mai imprastiati doze in zonele unde nu se vaccineaza oricum mai bine, nu mai puneti oamenii pe drumuri sa faca zeci, sute de km sa se vaccineze!
    • +2 (8 voturi)    
      pai dragule... (Miercuri, 24 martie 2021, 23:05)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      faptul ca tu ai fost mai iute de mana decat multi din alta zona (care or fi si mai nefamiliarizat cu calculatorul sau telefonul, sau au fost mai prost informati la inceput, sau....) crezi ca insemna ca ai si dreptul ca statul sa-ti aduca vaccinul la nas?
      Ia ce ti se ofera, daca esti constient de beneficiile vaccinului nu crezi ca merita sa te deplasezi sa-l faci (presupunand ca poti face asta)?

      Acum priveste si invers problema: poata ca acum in zonele acelea oamenii ar vrea sa faca vaccinul dar nu pot din cauza ca te-ai programat tu acolo! Este dreptul tau si nesansa lor, dar asta nu-i face fericiti.
      • 0 (2 voturi)    
        ! (Joi, 25 martie 2021, 13:57)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Hai ma lasi? Ai cateva mii de covizi pe zi la Bucale si tu trimiti vaccinuri la Lehliu gara si la Chilia in port unde nu se vaccineaza decat daca le dai un rachiu gratis!
  • +1 (29 voturi)    
    pt Gheorghita sunteti doar statistici, nu oameni (Miercuri, 24 martie 2021, 22:25)

    Kivek [utilizator]

    asta e scopul acestor indivizi, sa le iasa bine statisticile la final si sa-si mai ia o stea pe umar
  • -2 (20 voturi)    
    Bai frate (Miercuri, 24 martie 2021, 22:36)

    Costi888 [utilizator]

    Astia chiar incearca sa ne spuna ca aia 77 vaccinati cu prima doza, au murit ulterior de covid.. doamne. Abia astept vaccinarea in masa.. sa vedem unde ii mai baga paia care mor si sunt pozitivi de covid. Vaccinul nu inseamna ca nu vei mai fi pozitiv, ci doar ca nu mai faci forme grave. Cred ca atunci vor regla din pix, cum se face si acum, de pilda.
    Pandemia de covid e cel mai mare hoax din ultimele 2 secole.
  • 0 (8 voturi)    
    Militaru tot militar ramane! (Joi, 25 martie 2021, 5:47)

    Parzivall [utilizator]

    In cap are numai numere, si alea proaste.
    • 0 (6 voturi)    
      Deșteptule ! (Joi, 25 martie 2021, 8:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Numărul este număr. Abstract, rece sec. De aia nu înțelegi nimic. Vrei să amesteci numerele cu oamenii și logica nu-ți permite, pentru-că îți dă sec. Per la matematică ai învățat ceva despre asta, se vede că nu ai înțeles. Nu-i nimic, nu ești singurul. Numai nu fi nervos și fii atent la ce spun și alții. Poate au dreptate și înțelegi.
      • 0 (2 voturi)    
        Eu inteleg statistica, tu nu!!! (Joi, 25 martie 2021, 15:46)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Tu nu intelegi nici numerele pe care ti le furnizeaza Ghiorghitza, asa ca nu am pretentii de dispersie, grad sau interval de eroare de la tine, pt ca in capul tau nu e loc decat pt oroare!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 martie 2021, 6:35)

    [anonim]

    • -1 (5 voturi)    
      Îți dai cu părerea. (Joi, 25 martie 2021, 8:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Se vede că nu ai făcut vaccinul. Altfel știai că ce spui există. Știi ce spui d-ta, că era unul sănătos tun dar a murit călcat de o mașină. Cum, dacă era sănătos? Este vinovat Gheorghiță !
      • +1 (1 vot)    
        Da (Joi, 25 martie 2021, 11:35)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Strategia de vaccinare facuta de Gheorghita trebuie sa tina cont de efecte adverse, sa nu vaccineze la ordin fara sa gandeasca si sa spuna ca vaccinati-va ca nu e o problema chiar daca ai ceva acut in mementul respectiv