Cătălin Drulă, despre restructurarea de la Tarom: Anul acesta se vând avioanele vechi şi o să vină avioane noi

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 22:41 Revista Presei | Radio TV


Aeronava Tarom
Foto: tarom.ro
Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a declarat luni seară, la Digi 24, că în 2024 - 2025 compania Tarom va ajunge pe profit şi că în acest nou vor fi vândute avioanele vechi şi vor fi achiziţionate altele noi, potrivit News.ro.

”Conform planului de restructurare ar trebui (să fie Tarom pe profit- n.r.) în 2025. Tarom a primit un ajutor de salvare anul trecut, acel ajutor ar trebui fie returnat, nu are de unde să returneze, ar însemna ajutorul companiei fie transformat în ajutor de restructurare. Se lucrează intens la un plan de restructurare. Planul implică uniformizarea flotei, ar rămâne cu o flotă mai mică, aproximativ trei sferturi din dimensiunea actuală, reducerea personalului care a şi început”, a declarat Cătălin Drulă la Digi24, luni seară.

Ministrul Transporturilor a mai declarat că anul acesta vor fi cumpărate noi aeronave.

”Anul acesta se vând avioanele vechi şi o să vină avioane noi. Există o comandă făcută acum doi ani de cinci avioane Boeing 737 Max. Pe acest plan care eficientizează pe partea de reducere de personal, deja au plecat voluntar vreo 300 de oameni, deja sunt în evaluare ceilalţi, prin reducerea direcţiei tehnice, planul are mai mulţi paşi”, a declarat Drulă.

Ministrul a mai precizat că Tarom va avea doar două tipuri de aeronave.

”Vor fi doar două tipuri de aeronave, Boeing şi ATR, ceea ce reduce mult costurile, cu aeronave de tip modern. În acest plan ar trebui să revină pe profitabilitate în 2024 - 2025”, a declarat ministrul Transporturilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3473 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Drula face treaba (Luni, 29 martie 2021, 22:46)

    emil bobu [utilizator]

    Nu ma intereseaza ce cred slugile PSD/PNL. Drula chiar face treaba, nu ca in ultimii 30 de ani - in care n-a miscat niciun ministru nimic.
  • +5 (11 voturi)    
    Cu exceptia lui Voiculescu (Luni, 29 martie 2021, 22:54)

    Luk [utilizator]

    Cei mai buni ministri sunt de la USR. Urmeaza UDMR.
    PNL are doar lepre puturoase si neghioabe.
    • -4 (4 voturi)    
      Sa spart oglinda când te-ai privit? (Marţi, 30 martie 2021, 10:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Greșit. Nu era oglinda spartă. Așa ești tu cu chipul hâd, oglinda ți-a arătat sufletul și gândul dușmănos. Cioburile reprezintă chipul tău schimonosit.
    • -2 (2 voturi)    
      cu exceptia lui Drula poate (Marţi, 30 martie 2021, 10:44)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Atat Campeanu cat si Voiculescu sunt jalnici. La fel si premierul care nu se prinde de prostiile ministrilor sai. Vacanta de o luna in mijlocul semestrului, si niste restrictii pentru pandemie care au dovedit ca nu functioneza in cazul Timisoarei extinse la toata tzara. Inchiderea magazinelor la 18:00 care o sa mai creeze cateva zeci de mii de someri din angajatii magazinelor.
      • 0 (0 voturi)    
        Mie-mi place Drula (Marţi, 30 martie 2021, 11:29)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Mie-mi place Drula, vorbeste ce trebuie si face ce spune, cel putin deocamdata. Impotriva lui Voiculescu n-am ceva anume, mi-a placut aia cu transparenta, dar n-a facut nimic altceva. E drept ca-i un minister foarte greu, dar nu l-a obligat nimeni sa ia portofoliul. Cei mai slabi din guvern sunt Ministrul "Educatiei" si cel de Interne, astia ar trebui remaniati foarte, foarte repede. Nici Turcan nu stiu cu ce se ocupa, cred ca deja o vad prea des si nu a facut chiar nimic in afara de imagine si scandal.
        Cred ca pe ceilalti nici nu stiu cum ii cheama, n-am auzit nimic despre ei si, probabil, nici n-o sa aud. Garnitura propusa de PNL e extrem de slaba, nu-i de mirare ca au tipat aia cand au auzit ce ministere primesc UDMR si USR: stiau ce poame au si au inteles ca lumea o sa vada diferentele.
        • 0 (0 voturi)    
          pe aproape (Marţi, 30 martie 2021, 13:34)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Asta am zis si eu de Drula, pare ca face treaba.
          Celorlalti mai bine le-ar da o vacanta odata cu scolarii intre 2 aprilie si 4 mai :) Poate strica mai putine lucruri care deja mergeau cat de cat, cum e la educatie.
  • +6 (12 voturi)    
    USR are singurii oameni cu vointa si putina (Marţi, 30 martie 2021, 1:22)

    mirceacr [utilizator]

    USR este singura formatiune politica orientata catre schimbare. Are scapari, eident ..dar se chinuie vizibil.

    Restul dorm in post !
  • +1 (5 voturi)    
    737 MAX ?!?!? (Marţi, 30 martie 2021, 9:35)

    mihai_77 [utilizator]

    Adica o sa cumpere avionul ala care a cazut (de 2 ori), care a fost interzis de toata lumea dupa ce Boeing a mintit pe toti si care abia acum 2 luni a primit unda verde de la americani sa zboare iar? Chiar mai are cineva incredere in acel avion???