Ciolacu, despre proteste: PSD nu are nicio implicare / Lumea a ieşit în stradă din disperare, din teama că îşi vor pierde locurile de muncă

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2021, 23:02 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, este de părere că oamenii au ieşit în stradă „din disperare”, de teamă că îşi vor pierde locurile de muncă, el afirmând că şi-ar fi dorit ca protestatarii „să dea o lecţie usturătoare” guvernanţilor şi să respecte toate regulile sanitare - aşa ar fi arătat diferenţa dintre ei şi cei aflaţi la putere, transmite Agerpres.

„Cred că lumea a ieşit în stradă din disperare, din teama că îşi vor pierde locurile de muncă şi cred că s-au săturat de aroganţă, tupeu şi multă minciună. De un an şi jumătate numai minciună, nicio coordonare coerentă, toate măsurile sunt luate pompieristic. Aduceţi-vă aminte de marea petrecere din Guvern, era stare de urgenţă, toţi stăteam în casă, ieri ministrul Sănătăţii, cel mai important ministru într-o pandemie, era fără mască, azi am văzut-o şi pe Turcan la fel. Nu poţi pe români să îi faci terorişti şi reprezentanţii Guvernului să nu respecte nicio regulă. (...) Toate minciunile pe care le spun au început să se întoarcă împotriva lor”, a declarat Ciolacu, marţi, la România TV.

Întrebat dacă PSD are vreo implicare în protestele antirestricţii, acesta a replicat: „Categoric nu”.

„Mi-aş fi dorit ca oamenii să le dea o lecţie usturătoare, să respecte toate regulile sanitare, aşa ar fi arătat diferenţa dintre ei şi guvernanţi, nu să se enerveze, dar lumea a ieşit de disperare. E cel mai incompetent Guvern posibil pe care l-a avut România. În locul lui Iohannis aş recunoaşte ce greşeală am făcut şi ar trebui să găsească soluţii. (...) Deschid şi închid şcolile, închid magazinele la 18.00, de parcă oamenii au slugi ca ei să îi trimită la cumpărături. Aglomerezi spaţiile publice, cum a fost tâmpenia cu închisul pieţelor, apoi spui că românii sunt vinovaţi? E dreptul românilor să manifeste. Mi-aş fi dorit să respecte toate regulile. Nu are PSD nicio implicare, se ştie asta, poate o implicare o are preşedintele, care spunea că e o simplă răceală”, a adăugat liderul PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1453 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    P$D Pregateste Lovitura de Stat (Marţi, 30 martie 2021, 23:05)

    un domn [utilizator]

    Insa e Constipata
  • +11 (13 voturi)    
    Daaa, siguur... (Marţi, 30 martie 2021, 23:18)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... și marmota învelea Ciocolacu în staniol...

    Cine a ieșit la proteste? Electoratul de bază al AUR și PSD + huliganii din galeriile sportive folosiți și de Draqnea pe post de agenți provocatori la protestele din 10 august 2018
    • -4 (6 voturi)    
      .... (Miercuri, 31 martie 2021, 0:47)

      Casalot [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      Eu chiar ma gandesc sa ies la protest. Si nu am votat AUR sau PSD niciodata. Dimpotriva, am votat chiar USR pana recent. Nu inteleg de ce trebuie toti oamenii sa fie pusi intr-o categorie, respectiv daca nu impartasesc opiniile sau credintele tale trebuie sa fiu prosti, inculti sau inconstienti. Cred intr-o alta abordare a pandemiei, cred ca in liberul arbitru, cred in libertate, si cred si in oameni. Va uitati numai la huligani ca sa va intariti convingerea ca cei care nu sunt de aceeasi parere cu voi sunt sigur niste oameni rai si prosti. Nu cred ca avem nevoie de statul parinte care sa ne tina in case. Ce societate construim? Intr-un asemenea context cred ca oamenii ar fi mai motivati daca ar fi sfatuiti si ajutati, nu obligati. Poate pe moment daca venim cu masuri restrictive vom ameliora situatia, dar pe termen lung ce societate construim? Trebuie sa facem oamenii responsabili nu sa creem niste oameni dependenti de stat, Sunt sigur ca daca statul doar ar recomanda ar fi destui care ar respecta aceste recomandari de bunavoie. Vor fi si multi, poate chiar foarte multi la inceput care nu vor respecta nici o recomandare. Dar cand vor vedea ca nu e chiar de joaca o mare parte vor deveni responsabili. Oamenii ca tine viseaza numai modalitati de ai forta pe altii sa faca ceva, sa fie impuse ideile si convingerile voastre cu forta. Si chiar nu inteleg, sunt oameni care au militat pentru aceste restrictii, printre care si politicieni, care s-au infectat. Daca au respectat toate recomandarile si restrictiile, atunci cum de s-au infectat? Foarte multa ipocrizie in aceste vremuri. Daca vreti sa nu va infectati respectati voi in primul rand regulile si apoi incercati sa impuneti altora ceva. Daca stai in casa, daca porti o masca conforma tot timpul in afara locuintei, daca eviti intalnirile cu prietenii si rudele, sunt sanse foarte mici sa te infectezi. Deci sa nu mai aud despre iresponsabilii care nu respecta regulile si infecteaza pe altii, si acei altii au o vina.
      • +2 (2 voturi)    
        Pe bune? (Miercuri, 31 martie 2021, 21:44)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

        @Casalot
        De la început s-au făcut recomandări, s-a insistat îndelung, medicii spun mereu același lucru: mască, distanța, igienă.
        Și, cucu!
        Soașoicele a luat recomandarea ca o "botniță" și au sfidat-o de la adunările de "protest", până în plenul parlamentului!
        Deci teoria ta "nu impuneri, ci recomandări" denotă că ești complet pe dinafara realității.
        Crezi tu că toți au creier să înțeleagă sau bun simț, astfel încât să aplice niște recomandări?
        De exemplu: de ce șoferii români sunt zmei pe șoselele noastre, iar cum trec granița sunt mielușei? Da, pentru că sunt motivați, Nu de "recomandări", ci de frica de sancțiuni, pentru că acolo nu te joci, numerge cu șpaga...
  • +12 (12 voturi)    
    Bai, Ciolacule, (Marţi, 30 martie 2021, 23:24)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Nu e zi de la Dumnezeu sa nu vii cu o gogoasa ! Ia du-te, ba, si intreaba-i pe aia, bombardierii aia burtosi, ce muncesc ! Nu ti-e ma, rusine sa-i sufli-n panze lui Simion-Kremlin ? Stiam ca voi pesedistii sunteti niste nemernici, dar nu credeam ca puteti fi chiar in halul asta ...

    PS: Masurile luate de Arafatu' vostru (ca e al vostru, al PSD-ului) sunt de-a dreptul ilogice, sa nu zic cretine, dar mizeriile pe care le face AUR in toata tara n-au nicio treaba cu prostia Arafatului.
    PS2: Ciolacule, retine un cuvant: DESTABILIZARE. Asta incearca Kremlinul printr-un pumn de ruble dat lui Simion. Se vede si din avion! Si sper ca si serviciile sa vada, macar acum, daca la alegeri n-au mirosit nimic !
  • +11 (11 voturi)    
    Pffff.... (Marţi, 30 martie 2021, 23:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    "De parca oamenii au slugi ca ei sa-i trimita la cumparaturi"
    1. lasam deoparte dezacordul...
    2. Pai,ba, ciolacule, cine avea mai ieri slugi care iti faceau TIE piata cu apa de gura si alte alea, haaaa?
    Ba, taci naibii din gura ca te bati singur !
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 martie 2021, 23:39)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    E 100% clar ca PSD e implicat (Marţi, 30 martie 2021, 23:45)

    emil bobu [utilizator]

    Oamenii lui Radoi sunt acolo, galeriile de ultrasi sunt acolo, toata lumea buna din PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    Strategia PSD (Miercuri, 31 martie 2021, 8:15)

    SocrateA [utilizator]

    Nu am idee cine le face strategia astora de la PSD, dar sunt absolut in contratimp.
    Este a doua oara cand, intr-un moment de accelerare a imbolnavirilor, vin cu acceasi placa - masuri prea dure. Prima data a fost in vara-toamna 2020. Acum din nou, pare prin interpusi.
    Aparenta coordonare a posturilor A3 si R-TV lasa putin loc de indoieli. Nu stiu cum Gadea si ai lui se pot privi in oglida dimineata.
    Probabil, ca in mintea lor, alegatorul PSD este analfabet functional, reactionand doar la insticte primare si neinformat.
    Pentru restul societatii, este foarte periculos sa crezi ca un astfel de partid poate crea un viitor.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciolacu, zii repede zau ! (Miercuri, 31 martie 2021, 9:32)

    Cugetator [utilizator]

    Acest domn, dar este doar o decenta de exprimare sa-i spui asa ,este la fel de alfabetizat ca si marea majoritate a votantilor PSD. Ar trebui adusi cu o forta la o televiziune neutra,, daca ar exista asa ceva, cei doi mercenari cumparati de acelasi PSD, Rafila si Strainu-Cercel si sa spuna ei ca situatia epidemiologica a lumii nu impunea astfel de masuri dure !