De ce se închid magazinele la ora 18 în weekend? Arafat: S-a pus problema de un anumit interval orar pentru interdicţia de circulaţie. Şi a fost ideea de ora 20...

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2021, 23:45 Revista Presei | Radio TV


Raed Arafat
Foto: Captura

Secretarul de stat în cadrul Ministerului de Interne, Raed Arafat, a a încercat să explice vineri seara, la Digi 24, de ce a fost necesară închiderea magazinelor la orele 18.00 şi a făcut apel către angajatori să decaleze programul de lucru al angajaţilor sau să recurgă la telemuncă. Despre numărul mare de cazuri COVID-19, Raed Arafat a declarat că dacă nu va fi limitată apariţia noilor cazuri ”riscăm să ne blocăm”, potrivit News.ro.

”S-a pus problema, când au fost discuţiile în cadrul grupului tehnico-ştiinţific, de un anumit interval orar pentru interdicţia de circulaţie. Şi a fost ideea de ora 20, de luni până vineri şi ora 18.00 pentru sâmbătă - duminică. Iar la magazine, vineri ora 18 şi în restul zilelor de weekend, la ora 16.00. După discuţii în cadrul Comitetului Naţional, după ce a ajuns la Comitetul Naţional s-a ajuns să rămână ora 20.00 şi magazinele ora 18.00 pentru că logic situaţia este ca la ora 20 lumea să fie ajunsă acasă. Înseamnă că,dacă magazinul închide la ora 18.00, mai are doi oameni care plătesc, până pleacă, până pleacă şi angajaţii, deja ajung la limită, la ora 20.00 acasă. Asta este logica aspectelor respective”, a declarat Raed Arafat la Digi24.

Secretarul de stat a mai fost întrebat dacă există posibilitatea de recalculare a acestor restricţii, el răspunzând că restricţiile pot fi adaptate în funcţie de evoluţia COVID-19.

”Nu iau singur (decizia de relaxare a restricţiilor - n.r.) pentru că există grup de lucru tehnic. Orice măsură poate fi analizată după o perioadă de timp şi dacă măsura se dovedeşte că poate fi adaptată, se poate adapta. Acest lucru întotdeuna a fost aşa. Dacă există necesitate să adaptăm spre bine, normal că putem adapta, nicio problemă”, a declarat Arafat.

De asemenea, Raed Arafat a declarat că numărul cazurilor care intră în spitalele Covid este mai mare decât numărul cazurilor care ies din aceste spitale, potrivit News.ro.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5895 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    'grupul tehnico-ştiinţific' a decis o idiotenie (Vineri, 2 aprilie 2021, 23:51)

    Gryphus [utilizator]

    astea sunt explicatii logice?

    "logic situaţia este ca la ora 20 lumea să fie ajunsă acasă."

    Pai eu plec de la munca la ora 18, cum mai ajung la magazin esentialule ????
    • -10 (18 voturi)    
      Te trezesti (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 0:50)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      dimineata. Big deal.
  • +14 (18 voturi)    
    pai care este explicatia? (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 0:08)

    John_Re [utilizator]

    nu intelege o intrebare asa de simpla?!

    ciudat.
    • +6 (14 voturi)    
      anexa la intrebare (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 1:22)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      ce salariu are / cu cat este platit / Arafat pentru a formula raspunsuri atat de inteligente ?
  • +14 (22 voturi)    
    teatrul absurdului... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 0:17)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Dar explicatiile stiintifice, studiile, pe ce va bazati?
    e evident ca se creeaza aglomeratii...vreti numere mai mari, mai multi infectati, sa speriati populatia ca nu se vaccineaza? ca asta e singurul efect - aglomeratie- risc mai mare de infectare. si cand e sa explicati scoateti perle de-astea....
  • +9 (17 voturi)    
    Arafat, du-te, neica si lasa-ne... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 0:28)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Arafat, ai avut curiozitatea sa intri pe seara, dupa ora 17, in Mega ? Da sau ba ? Iti zic eu: full!
    Arafat, ai avut curiozitatea sa vezi cum e la metrou la Victoriei sau la Unirii in jur de ora 18 ? Da sau ba? Iti zic eu: full!
    Vrei poze/filme din magazin sau din metrou? Te servesc.
    O sa vezi in doua saptamani efectul masurilor idioate !

    PS: Pentru toti politrucii nenorociti de la PNL care il tineti p-asta in fata, paravan, sa nu cumva sa va compromiteti voi cu masurile astea cretine: SCARBA !
  • +10 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 0:40)

    di livio [utilizator]

    grupu tehnico-științific apevist și secret, avem încredere maximă în iesperți secreți...ăia care au internat forțat asimptomaticii în spitale arafatiste pline de nosocomiale...sigur că nu răspunde nime pt asta, iesperții e secreți
  • +7 (11 voturi)    
    l-a auzit vreodata cineva (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 3:24)

    eyesopen [utilizator]

    pe individul asta asumandu-si fie si cea mai mica raspundere pentru ceva, orice?

    nu.
    • +5 (7 voturi)    
      nu-i vina lui (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 5:00)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

      toti politicienii il baga la inaintare pe arafat sa para ca nu ei sunt vinovatii.

      intr-un stat normal prim-ministrul si presedintele trebuiau sa raspunda la conferintele de presa.

      doamne fereste de vreun razboi ca astia fug ca sobolanii.
    • -3 (5 voturi)    
      In evul mediu exista obiceiul de a ucide (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 8:23)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

      toti aducatorii si comunicatorii de stiri proaste, in credinta de a scapa in acest fel de evenimentul nedorit comunicat.
      Realitatea prezenta, a Covidului ucigas si a necesitatii obiective de a ne apara de pandemie exista cu sau fara antipaticul Arafat si nu dispare, in nici-un caz, prin "uciderea" comunicatorului
  • -7 (11 voturi)    
    Explicatie logica a unor restrictii necesare. (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 6:59)

    Dilematic [utilizator]

    Restrictiile anticovid din Romania, mai usoare in comparatie cu cele din Franta, Italia si chiar din unele state vecine, vor putea fi ridicate treptat, in functie de evolutia stituatiei epidemiologice.

    Scopul restrictiilor este apararea sanatatii publice, restrangerea unor drepturi si libertati in interesul apararii dreptului suprem la viata si sanatatea majoritatii populatiei este deplin justificata, potrivit art. 53 din Constitutie.
    • +1 (1 vot)    
      cat costa o postare de-asta? (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 19:51)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      1 leu, 5 lei?
  • +4 (8 voturi)    
    Patetic (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 8:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Jalnice explicatii venite dintr-o logica rudimentara.

    Ceea ce de fapt Arafat ar vrea sa zica si nu stie cum sa faca e ca sunt prea multi oameni care cumpara prea multa mancare si oricum putem rezista 14+ zile fara mancare deci ce atatea nazuri. Post negru ca vine Pastele!

    Si mai vreti sa mai si munciti la locul de munca. Ce, nu puteti sa va duceti la cumparaturi in timpul programului de lucru? Ca la stat?
  • -5 (7 voturi)    
    ok e bine ca se dai explicatii (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    dar astea trebuiau date de saptamana trecuta, nu acum!

    cat d espre aia anti-orice de pe aici de pe forum: vedeti ca in tari al de franta, germania etc carantina e mult mai naspa... d c "uitam" acest lucru?!

    da da... stiu.... sariti cu minusurile! pe el, pe nenorocitu care nu injura masurile (care bune-rele intentia e sa nu murim pe capete), cum e acum la moda!
    • 0 (2 voturi)    
      faptul ca unii sunt idioti (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 19:55)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu-l face pe un prost sa fie mai putin prost.
      franta e cel mai bun exemplu, doar ca fix impotriva masurilor de genul asta: stau ca tampitii inchisi in tarc de o jumatate de an, iar efectele sunt zero.
      intre timp, altii care au masuri mai relaxate o duc semnificativ mai bine (exemple sunt cu zecile, daca scoti capul din europa asta tot mai stupida).
  • -5 (7 voturi)    
    ca idee (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    " https://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/spitalele-de-urgenta-s-au-supraaglomerat-persoanele-care-nu-prind-un-loc-primesc-perfuziile-stand-pe-scaun.html " - ma rog daca o fi permis linnku asta aici fiind de la concurenta :)
    dar asa ca sa intelegem d c se fac masurile astea...

    sa nu uitam ca tari ca franta si germania (cu un sistem medical cu ani lumina in fata noastra) au MARI probleme cu numarul de paturi! Dar nuuuu.... noi vreim libertate. si cand o sa murim pe capete o sa fie, evident, tot vina guvernului!
  • +1 (3 voturi)    
    DECIZII Idioate, (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 13:15)

    GazarPro [utilizator]

    "copy & paste" a deciziilor identice luate de Franta in cateva departamente (Alpes-Maritimes si Iles de France) de cateva saptamani ca masuri "couvre-feu": inchiderea magazinelor si interzicerea iesirilor dupa ora 18h00 (acum ora 19h00) in cursul saptamanii si a intregii zile in week-end. Masuri de'adreptul idioate fara nicio justificare si desi aplicate de cateva saptamanai nu au dat niciun rezultat pozitiv pt stavilirea Covid-ului 19. Acum in comparatie situatia in Ro este net mai buna decat in Franta exceptand decizia de inchidere a negotiilor de la ora 18h00, care provoaca mai mult haos in magazine , in transportul in comun si pe sosele la orele inchiderii.