Barna: Dacă în Europa se va ajunge la pașaport Covid, sunt convins că și România va merge în aceeși direcție

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 22:50 Revista Presei | Radio TV


Dan Barna
Foto: Facebook
Vicepremierul Dan Barna și-a exprimat marți seară convingerea că, dacă decizia de introducere a pașaportului de vaccinare va fi asumată de țările europene, și România va merge în aceeași direcție.

”Dacă în toată Europa se va ajunge la un astfel de pașaport, dacă fi asumată la nivelul țărilor europene, eu sunt foarte convins că și România va merge în direcția aceea nu datorită chestiunii de decizie politică, ci chestiunii foarte practice – vrei să călătorești? Poți să stai în carantină sau poți să ai această dovadă, stai câteva ore în aeroport și mergi mai departe”, a declarat Dan Barna la Digi24.

El a explicat totodată că premierul Florin Cîțu nu consideră că un pașaport de vaccinare este util în perioada următoare, dar pe măsură ce campania de vaccinare va progresa, vor deveni în mod firesc necesare și utile modalitățile de a dovedi că ”nu mai suntem un pericol pentru comunitate”, dar nu va fi vorba de un pașaport formal.

”Aici sunt mai multe variante și aici sunt mai multe variante – fie varianta numită pașaport de vaccinare, adică un document sau un cod QR pe telefon, de exemplu, prin care se confirmă că ai primit o doză în data de, sau două doze, fie ai un test negativ dacă e vorba de o perioadă foarte scurtă, fie vorbim de situația în care ai trecut prin boală și ai un nivel de anticorpi ridicat care echivalează cu efectul unui vaccin”, a declarat Barna.

”Problema apare dacă statul dă o decizie și spune „cine n-are pașaport nu mai poate să meargă la grădiniță, școală, restaurant sau altundeva”. Atunci ar fi o problemă pentru că ar fi România vaccinaților cu România nevaccinaților. Aceasta este poziția premierului, și e o poziție corectă, nu poți să faci o astfel de separare”, a continuat vicepremierul.

Premierul Florin Cîțu a spus luni că în România nu se va aplica certificatul verde.

"În România nu se va aplica certificatul verde. Românii vor merge în vacanță fără! De aceea avem acest comitet interministerial pentru că sunt reguli pe care le vom respecta, dar fără certificatul verde!", a declarat luni premierul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2768 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Si lumea spunea ca asta e destept!!! (Marţi, 6 aprilie 2021, 22:57)

    Parzivall [utilizator]

    O fi, dar nu pt voi, heiminii!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Domnule Barna....Pas ! (Marţi, 6 aprilie 2021, 23:05)

    iondero [utilizator]

    Oricine intra in politica romaneasca ajunge in foarte putin timp la fel ca ceilalti ...nu au fost si nici nu vor exista exceptii in aceasta privinta !
  • +7 (17 voturi)    
    Normal (Marţi, 6 aprilie 2021, 23:16)

    ac [utilizator]

    Un nimeni ca Barna nu poate decit sa faca ca maimuta. Si noi care il suspectam pe individ ca e in slujba puterilor vacciniste, cind el nu-i decit un neica nimeni.
    Apropo, cine l-a-ntrebat pe asta despre pasapoarte Covid?
  • +4 (14 voturi)    
    copy and paste (Marţi, 6 aprilie 2021, 23:18)

    John_Re [utilizator]

    nimeni de la guvernare nu e capabil sa judece cu propriul cap.
  • -1 (13 voturi)    
    Neomarxistul se contreaza cu PM (Marţi, 6 aprilie 2021, 23:30)

    marc.andre [utilizator]

    Care coalitie de guvernare?
  • -2 (12 voturi)    
    Ar fi logic, firesc ! Numai ca nu va fi (Miercuri, 7 aprilie 2021, 0:30)

    deval [utilizator]

    unanimitate si nu va putea fi adoptat !!
    In casa mea, dupa ce ne vaccinam toata familia, va fi adoptat in sensul ca nu vor intra decat curieri, meseriasi, prieteni vaccinati .......... Asta va se va intampla sigur caci decidem noi, familia !!
    • +5 (11 voturi)    
      stai putin ca nu vad logica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 1:45)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui deval

      daca sunteti toti vaccinati de ce va mai este frica?

      doar sunteti imuni.
      • -4 (8 voturi)    
        In aceeasi casa sunt bunici, parinti si nepoti. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 7:22)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Aveti dreptate ca nu am precizat......
        • +1 (3 voturi)    
          ??? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:34)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui deval

          De ce nu iti vaccinezi bunicii? Ei nu fac parte din familie? Ii vei tine inchisi cu lacat ? Nepotii nu merg la scoala, ii tii inchisi si pe ei ? Doar voi vaccinatii iesiti din casa? De fapt intrebarea era : chiar esti atat de idiot?
      • -1 (3 voturi)    
        pai atunci (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:21)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        de ce ti-ar mai trebui un act care sa demonstreze acest lucru?
      • -1 (7 voturi)    
        E simplu (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:44)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Pentru ca un antivaxxie poate sa aduca virusul in casa ta, iar tu, vaccinat fiind, cand te duci sa-ti cumperi orice la magazin, dai si altuia virusul. Nu e despre mine, despre tine. E despre noi. Dar, ca sa intelegi asta trebuie o idee de educatie, de bun simt si de respect. Romania e corijenta la toate 3. E logic?
    • +1 (5 voturi)    
      Si eu ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:44)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Si eu care credeam ca pana acum in casa la tine era ca pe tapsan si intra cine si cand voia ...

      Nici nu ma chinui sa descifrez ce incerci sa transmiti. E cel mai probabil o incercare de analogie intre societate si casa ta.
    • +1 (1 vot)    
      Gata, nu mai vin anul asta in vizita (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:38)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui deval

      De fapt nici n-aveam de gind.
      • -1 (1 vot)    
        PS Prietenii mei sunt deja vaccinati. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:39)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Doi, trei au fost lasati in rezerva ca persoane cu disfunctii . Cumva s-au autoexclus . (Unul si-a cumparat o crema anticovid pe care , mi-o recomanda si mie... De la un vraci.) Rudele sunt programate la vaccinare .... Ma gandesc ca nu o sa plang...
  • +2 (6 voturi)    
    mai Barna, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:20)

    nahir [utilizator]

    nu mai fi pupincurist UE.
    Nu mai lua de bun toate aberatiile idiotilor care conduc UE. Nu mai tarziu de vreo 3 saptamani in urma, doar ca sa-si acopere contractul cu AZ, dadeau de bun vaccinul lui Boris, care a continuat sa omoare oameni. Acum o dau la intors.
    Barna, nu uita, suntem parte cu drepturi egale cu celelalte tari din UE. Spune-ti macar parerea (a ta nu copia ideilor altora) si nu mai fi servil si umil in fata astora.