Cîţu susţine că singura soluţie pentru a merge la concerte, la mare şi la restaurant este vaccinarea

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 23:11 Revista Presei | Radio TV


Litoralul romanesc
Foto: Alin C.
Premierul Florin Cîţu a declarat luni seară, la Digi 24, că singura soluţie pentru a merge la concerte, la mare sau în străinătate, precum şi pentru a avea restaurante deschise este vaccinarea, potrivit Agerpres.

"Am avut anul trecut două luni de zile economia închisă. Starea de alertă nu a rezolvat nimic, doar a amânat nişte lucruri. Anul trecut aşteptam acest vaccin, care a venit foarte rapid. Putem să revenim la normal foarte rapid. Trebuie doar să mergem să ne vaccinăm. Este singura soluţie. (...) Dacă vrem să mergem la concerte, trebuie să ne vaccinăm, dacă vrem să mergem la mare, trebuie să ne vaccinăm. Dacă vrem să mergem prin România, trebuie să ne vaccinăm. Dacă vrem să plecăm din România, trebuie să ne vaccinăm. Dacă vrem să avem restaurantele deschise, trebuie să ne vaccinăm. Teatrele, dacă vrem să fie deschise, trebuie să ne vaccinăm. Cinematografele - trebuie să ne vaccinăm. Toate aceste lucruri depind de noi. Dacă vrem să revenim la normalitate, să fie economia deschisă, să nu mai purtăm mască, trebuie să ne vaccinăm", a declarat Florin Cîţu la Digi24.

Acesta a susţinut că prima etapă pentru relaxarea condiţiilor o reprezintă vaccinarea a cinci milioane de români.

"Dacă vrem să revenim la normalitate, trebuie să avem această campanie de vaccinare de succes. Cinci milioane de persoane vaccinate la 1 iunie este prima etapă în care putem să relaxăm din condiţii. (...) Asta înseamnă 35% din populaţia activă. De exemplu, la Cluj avem 30% din populaţie. La Bucureşti suntem la 20%. Vor fi şi zone unde vom avea mai multă populaţie", a spus Cîţu.

Referitor la faptul că există o diferenţă între capacitatea de vaccinare la nivel naţional şi numărul de persoane vaccinate zilnic, acesta a afirmat că va discuta cu cei care administrează platforma de programare.

"O să vorbesc şi cu cei care se ocupă de platformă să vedem dacă este cumva o problemă pe platformă. Eu am făcut tot ce trebuie să avem vaccinuri în România. Le avem acum. Ele vin săptămânal, sunt doze de vaccin din toate tipurile. Eu cred că implicarea tuturor actorilor din economie va ajuta foarte mult această campanie de vaccinare. Până la urmă, depinde doar de noi. (...) Voi discuta să vedem ce se întâmplă cu cei care administrează platforma", a precizat premierul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2882 vizualizari

  • -4 (20 voturi)    
    cum adica (Luni, 19 aprilie 2021, 23:24)

    georgebb [utilizator]

    Calcatorul pe cadavre care tine tara deschisa la 150 de decese pe zi spune ca acum avem nevoie sa ne vaccinam ? Pai nu e tara deschisa ?
  • +9 (19 voturi)    
    Cum era aia? (Luni, 19 aprilie 2021, 23:25)

    Trojan.H [utilizator]

    My body, my choice.
    • -2 (16 voturi)    
      sigur (Marţi, 20 aprilie 2021, 0:06)

      M2VW [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Iubeste-ti apoapele a fost abandonat demult. Egocentrism cat casa . Eu eu eu , Mie sa mi fie bine restul sa se descurce care cum poate.
      • +2 (16 voturi)    
        Logica (Marţi, 20 aprilie 2021, 1:14)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui M2VW

        Daca tu esti vaccinat, de ce sunt eu egocentrist ca nu ma vaccinez? Voi vaccinatii sunteti protejati, ce treaba aveti cu ceilalti? Unde e egocentrismul? Nu te vaccinezi pentru ceilalti. Ii poti afecta doar pe cei nevaccinati, care isi asuma riscul. Voi, cei 15 % vaccinatii va vedeti de treaba, noi marea majoritate la fel. Cred ca nu intelegi sensul cuvintelor.
        • 0 (4 voturi)    
          Au treabă. (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:37)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          Vaccinații nu vor să meargă la mare pe cadavrul tău. Stai tu acasă și nu faci mizerie pe plajă.
        • +1 (5 voturi)    
          ce va trebui sa intelegi... (Marţi, 20 aprilie 2021, 9:06)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          este ca suntem in aceeasi barca (vaccinati+ne-vaccinati).

          Solutia acceptata de toti - cred- este sa se ajunga la imunitatea de turma. Doar asa ne reluam vietile normale.
          In lipsa vaccinarii, imunitatea de turma se atinge la calendele grecesti.

          Iar pana atunci, si eu, vaccinat, si tu, nevaccinat, vom suporta restrictii la infinit .

          Pentru ca niciun guvern din lume nu-si va permite sa elimine restrictiile daca se imbolnavesc in continuare multi oameni simultan. Daca nu le elimina, saracesc oamenii si incep "rascoale". Daca le elimina, cresc imbolnvirile brusc si-i sar in cap "ceilalti".
          eo situatie fara iesire in lipsa imunizarii de turma.
          Atata vreme cat virusul va gasi gazde suficiente pt multiplicare, nici mie, vaccinat, nici tie, nevaccinat, nu ne va fi bine.

          Deci nu e vorba numai despre mine, care m-am vaccinat, ca sunt protejat si ma doare la basca.
          Vom suferi cu totii cu botnita,teste,carciumi inchise si tot balamucu'.

          O solutie extrema pt atingerea mai rapida a imunitatii de turma ar fi sa deschidem tot, dar absolut tot. Si sa indemnam oamenii sa participe la "covid-party-uri" (multi nici n-ar avea nevoie de indemnuri) .Asa s-ar putea imbolnavi repede cei 10 mil care n-au anticorpi. Pe cei vaccinati (ca mine) teoretic i-ar durea la basca. Am sta " pe margine" si am privi ce se intampla. Dar iti dai seama ce inseamna 7-10 milioane imbolnaviti intr-o perioada scurta de timp? Inseamna 700k-1 milion care au nevoie de spital in acelasi timp, inseamna 350k-500k care au nevoie de ATI sau oxigen in acelasi timp si inseamna 200k morti in acelasi timp. Nu stiu cifrele exacte, dar asta e ordinul de marime.
          Crezi ca societatea (orice societate) ar accepta aceasta solutie "finala"?

          Pentru ca, repet, suntem in aceeasi barca ca societate (iarta-mi cacofonia)...

          Gaseste tu alta solutie in lipsa vaccinarii ca sa ne fie tuturor bine si spune-o, poate abordarea mea e gresita...
      • +2 (10 voturi)    
        Sa ma scuzi daca nu ma sacrific pentru tine (Marţi, 20 aprilie 2021, 1:17)

        Cocoh [utilizator] i-a raspuns lui M2VW

        comunistule
  • +7 (17 voturi)    
    Is curios cum tine el economie inchisa (Luni, 19 aprilie 2021, 23:27)

    Alin Delin [utilizator]

    Is curios cum va tine economia inchisa pentru ca nu avem 5 milioane de vaccinati.
    Citule, daca ma vaccinez ma vaccinez pentru protectia mea, nu ca sa deschid economia.
    Vaccinul e un act personal de protectie care il fac daca cred ca ma ajuta nu daca sunt constrans.
  • +3 (11 voturi)    
    poate ca o sa te cred (Luni, 19 aprilie 2021, 23:32)

    beeeeeenar [utilizator]

    dak anulezi prostia de regula de a purta masca in aer liber..
  • +1 (11 voturi)    
    eu (Luni, 19 aprilie 2021, 23:35)

    martel55 [utilizator]

    credeam ca solutia e sa se testeze pe bune si gratuit pe de o parte, pe de alta arte sa scoateti odata un tratament, ca doa rnu vreti sa ne convingeti ca medicina de acum nu poate mai mult decat cea din 1918
    • 0 (2 voturi)    
      Gratuitățile vor dispare curând. (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Nu se vor da bani la infinit, să finanțezi prostia și încăpățânarea unora. Testările, vaccinurile, pentru cei care nu se hotărăsc acum, vor fi pe bani. Economia este blocată, de unde bani? Din vară,. în toată Europa va fi ; ori vaccinat și circuli, ori nevaccinat și stai acasă.
  • +1 (11 voturi)    
    Vaccinarea e solutia finala. (Luni, 19 aprilie 2021, 23:59)

    Socrate2021 [utilizator]

    Si daca se vaccineaza, sa zicem, doar 4 milioane? Pana in septembrie? Atunci ce o sa faca? O sa oblige oamenii la 22 in casa pe viata?
    • 0 (0 voturi)    
      Am auzit undeva de soluția finală (Marţi, 20 aprilie 2021, 9:44)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      care însă n-a mai putut fi aplicată.
  • +5 (13 voturi)    
    Daca vrei sa iesi din casa, trebe sa te vaccinezi (Marţi, 20 aprilie 2021, 1:15)

    Cocoh [utilizator]

    Daca vrei sa te lasam sa traiesti, trebuie sa faci cum vrem noi.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce-ar fi (Marţi, 20 aprilie 2021, 2:49)

    gie [utilizator]

    Guwernul sa deschida totul. Si toate legile date de un an si ceva incoace pe linie de pandemie sa devina recomandare, nu constrangere/lege. Ce e cu santajul asta? Fara nimic. Fara vaxin, fara test, fara aplicatie, fara control, fara nimic. Doar campanie de constientizare si recomandare. Atat. Testele sa se faca acolo unde exista o suspiciuni de imbolnavire. Nu testarea si frecarea zilnica a populatiei sanatoase. Asta e. E greu, e rau. E risc. Dar daca o iei pe drumul constrangerilor, poti sa ajungi sa inchizi omul in casa si/sau la inchisoare si chiar sa il si omori de dragul unor masuri. Este innacceptabil. Chiar daca acest lucru se poate transforma in realitate. Au si dovedit-o acu un an ca se poate cand toata populatia a fost arestata in casa 3 luni, nu s-a intamplat asa ceva niciodata in istoria romaniei si nici a lumii. E posibil ca unii chiar sa nu cedeze.
    Psihopati. Sa vrei sa impui cu forta sa se faca intr-un anume fel.
    Oamenii se vor vaccina, testa, etc. atunci cand vor simti nevoia.
  • -1 (1 vot)    
    Eu NU (Marţi, 20 aprilie 2021, 3:05)

    Flav_ [utilizator]

    vreau revenim la normalitate. Ecologist fiind, vreau sa salvez planeta. Deci, sa mai rarim, zic.
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru sosoci (Marţi, 20 aprilie 2021, 7:38)

    Mihai2009 [utilizator]

    Astia cu my body, my choice au dreptate cumva. Ce treaba avem noi astialalti ca ei nu se vaccineaza? Faza e ca un sosoc nevaccinat nu ma poate infecta pe mine care-s vaccinat dar o sa infecteze alti sosoci care o sa apara apoi la tv de pe patul spitalelor sau in statistica deceselor.
    Selectia naturala lucreaza si multi “destepti” vor pleca pe cealalta lume. Daca esti tu mai destept decat un medic sau intelegi tu arn mesager mai bine ca oamenii de stiinta atunci ti-o meriti.
    Bine ca “prostii de americani”, englezii, evreii si alti fazani se vaccineaza in masa si noi, dacii liberi, suntem desteptii Pamantului.
    Dupa mine ar fi logic ca dupa 1 Septembrie daca faceti covid si ajungeti in spital sa nu va trateze. A fost vaccin gratis, ati avut timp, acum de ce sa sparga statul banutii din taxele mele pe prostii care nu se vaccineaza?
  • +3 (3 voturi)    
    Omul are ordine clare (Marţi, 20 aprilie 2021, 7:46)

    Un cititor [utilizator]

    Nici macar nu se sinchiseste sa justifice.
  • +1 (1 vot)    
    N-ai inteles nimic... (Marţi, 20 aprilie 2021, 10:22)

    abisala [utilizator]

    Pacat, as fi avut mai multe pretentii. Tu crezi ca oamenii se vaccineaza doar pt ca repeti in fiecare zi ca trebuie sa se vaccineze? De ce s-ar vaccina, totul este roz in Romania. Nu exista carantine adevarate, nu exista morti prea multi, infectarile sunt putine, scolile sunt in vacanta (yuhuu), asteptam vacanta nationala de 1 mai, party-urile sunt peste tot in marile si micile orase. Ah, asteptam si meciurile de fotbal, alea cu spectatori ca asa a zis UEFA. De ce s-ar vaccina lumea?
  • +1 (1 vot)    
    Vaccinare fara test inainte ??? (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:52)

    Feroviarul [utilizator]

    De ce nu se face testare inainte de vaccinare ? Vi se pare normala vaccinarea la gramada, fara test efectuat inainte ? Vi se pare normal sa fii vaccinat cand deja esti posibil infectat ? O sa ziceti ca aia asimptomatici bla bla...dar vad ca nu se pune in niciun caz problema testarii inaintea vaccinarii...
  • 0 (0 voturi)    
    sa speram (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:20)

    Kvothe [utilizator]

    totusi nu sunt turci, chinezi sau rusi deci speram ca nu mai dureaza mult pana-l intind
  • 0 (0 voturi)    
    Stimate domn Mihai2009, (Miercuri, 21 aprilie 2021, 0:14)

    Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre [utilizator]

    Faceti referire la alte tari, gen UK? pct. 32 din doc oficial in UK: peste 60% din morții valului trei vor fi din cei injectați:
    https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/975909/S1182_SPI-M-O_Summary_of_modelling_of_easing_roadmap_step_2_restrictions.pdf

    Ce spune CDC.GOV in acest moment referitor la "vaccinurile c19" ?: CA NU AU DATE ... CA INCA NU STIU CE EFECTE AU PE TERMEN MEDIU SI LUNG:
    "We are still learning how well vaccines prevent you from spreading the virus that causes COVID-19 to others, even if you do not have symptoms.
    We’re also still learning how long COVID-19 vaccines protect people.
    We are still learning how many people have to be vaccinated against COVID-19 before most people can be considered protected (population immunity).
    We are still learning how effective the vaccines are against new variants of the virus that causes COVID-19....
    Scientists are still learning how well vaccines prevent you from spreading the virus.
    We’re also still learning how long COVID-19 vaccines protect people."

    Vorbiti de medici si oameni de stiinta?
    Pai aceeasi oameni care initial au aprobat Bioparox, Piramidon, Johnson&Johnson’s Janssen COVID-19, etc, le-au interzis ulterior datorita efectelor secundare foarte grave.
    Asemeni pacientilor, medicii citesc prospectele oferite de producatorii de medicamente; le aplica si nu le pot verifica veridicitatea
    Cercetatorii care pot face verificarile respective sunt oameni ... iar presiunea din multinationale e uriasa, mai ales cand e vorba de fff multi bani ... Putinii care au curajul sa spuna adevarul sunt imediat discreditati pe canalele oficiale
    vezi in media fostul VP Pfizer: dr. Michael Yeadon, 30 de ani cercetări în domeniul alergologiei și medicinei respiratorii:
    "Your government is lying to you in a way that could lead to your death"
    sau poate va referiti la cei care au CREAT C19? .da poate ca ei au intradevar un antidot viabil .. dar e doar pentru CREMA SOCIETATII
  • 0 (0 voturi)    
    Stimate domn Mihai2009, (Miercuri, 21 aprilie 2021, 0:15)

    Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre [utilizator]

    pentru a va fi mai clar: nu sunt un anti-vaxer ... inteleg importanta si beneficiilor anumitor vaccinuri (traditionale si suficient testate), dar fiind vorba si de riscuri, prefer sa fac personal alegeri, si in cunostinta de cauza.
    toata familia mea (de la copil de 6 ani la bunici de 72) am trecut prin c19, unii cu forme usoare, altii cu forme medii (multumesc lui dumnezeu !)

    - imunitatea noastra lucreaza bine si am avut forme usoare-medii
    - avem anticorpi igg cateva luni
    - ne-am putea reinfecta dupa ~ 3 luni si am putea deveni purtatori si transmitatori
    - ne asteptam sa reactionam similar in caz de reinfectare si ne asumam acest risc

    in acest moment suntem in acceasi situatie comparativ cu o persoana injectata,
    - imunitate pe termen limitat
    - promisiunea negarantata a unei forme usoare in caz de reinfectare
    - posibilitatea de a deveni purtator / transmitator in caz de reinfectare
    nu este nicio diferenta, mai putin riscurile cunoscute si necunoscute asociate injectarii:

    de ce sa fim obligati sa ne injectam cu un produs experimental si sa riscam efecte secundare grave (pe termen scurt) si necunoscute inca (pe termen mediu/lung) ?
    de ce sa fim discriminati dpdv al libertatii de miscare comparativ cu cei "vaccinati"?
    care este logica?

    poate stie bill raspunsul: p x s x e x c = co2