Bogdan Aurescu: Vedem nu doar masări de trupe, ci și spionaj, propagandă și dezinformare din partea Rusiei / România va anunța eventuale expulzări ale diplomaților ruși atunci când va fi cazul

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 23:27 Revista Presei | Radio TV


Bogdan Aurescu
Foto: AGERPRES
Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, spune că România va anunța eventuale expulzări ale diplomaților ruși atunci când va fi cazul: "Nu putem să ne pronunțăm în vreun fel în avans”. El afirmă că diplomații încearcă să găsească căi de dezescaladare a conflictului și că, pe lângă masarea de trupe, Rusia se folosește și de alte tactici, inclusiv propaganda și dezinformarea prin canale de propagandă precum Sputnik.

"În cazul în care vom lua o astfel de măsură, ea va fi anunțată, dar nu putem să ne pronunțăm în vreun fel în avans asupra unor astfel de chestiuni care sunt de o deosebită seriozitate”, a răspuns ministrul de Externe miercuri seară, întrebat la Digi 24 despre decizia Cehiei de a expulza 18 diplomați ruși și despre cerința ca țările partenere din UE și NATO să recurgă la acest gest.

"Aceste chestiuni se anunță atunci când se petrec”, a completat Aurescu, întrebat dacă au fost sesizate fapte de spionaj pe teritoriul României.

"Noi ne-am manifestat, fără îndoială, solidaritatea cu Cehia, am exprimat această poziție inclusiv în reuniunea Consiliului Afaceri Externe din această săptămână. Există în practica diplomatică, în general, un anumit tip de reciprocitate. De exemplu, când declari persona non grata un diplomat, te aștepți să existe o reciprocitate de partea cealaltă. Atunci când o anumită proporționalitate este depășită, există uneori și reacții în lanț. Vom vedea ce se întâmplă și mai departe”, a completat ministrul român de Externe.

Guvernul ceh a dat miercuri un ultimatum Rusiei, avertizând că ar putea expulza mai mulți diplomați ruși dacă diplomații cehi expulzați de Moscova nu vor avea voie să se întoarcă joi la prânz, pe fondul unei confruntări diplomatice între cele două țări, potrivit AFP.

Praga a expulzat 18 diplomați ruși, iar Moscova a ripostat luni, expulzând 20 de diplomați cehi, în urma unei dispute privind rolul Rusiei într-o explozie mortală din 2014 pe teritoriul ceh.

Vedem nu doar masări de trupe, ci și spionaj, propagandă și dezinformare din partea Rusiei

Tensiunile iscate de desfășurarea masivă de trupe rusești la graniță cu Ucraina și în Crimeea preocupă NATO și România, a mai spus Bogdan Aurescu, precizând că situația va fi discutată și la o întâlnire trilaterală România-Polonia-Turcia care va avea loc începând de joi la București.

"Este cea mai mare masare de trupe rusești din 2014 încoace, este cu adevărat, în toate analizele, o mișcare de trupe neobișnuită care a alertat NATO, în mod firesc, a alertat Statele Unite, a alertat membrii Uniunii Europene și care ne preocupă pentru că vrem să identificăm care sunt obiectivele acestor manevre și, în același timp, să vedem care sunt măsurile cele mai potrivite pentru a dezescalada această situație.

Este, într-adevăr, preocupantă și pentru Ucraina, care este un vecin important al nostru, un partener al NATO, este chiar un partener cu oportunități sporite este „enhanced opportunities partner” al Alianței Nord-Atlantice. Există, evident, o preocupare legitimă a Ucrainei pentru că aceste mișcări de trupe nu se întâmplă doar la granița de est ci și în Crimeea ilegal ocupată de Rusia și acesta este, de altfel, și unul dintre subiectele pe care le voi avea pe agenda trilateralei România-Polonia-Turcia pe care o găzduiesc, începând de mâine, la București", a mai afirmat Aurescu.

El a mai spus că, pe lângă masarea de trupe, Rusia se folosește și de alte tactici, inclusiv propaganda și dezinformarea prin canale de propagandă precum Sputnik: "Vedem nu doar masări de trupe, vedem și activități de spionaj, de atac hibrid, de atacuri cibernetice, a se vedea dosarul Solar Winds și vedem propagandă, dezinformare, campanii pe care le duce, vă dau doar exemplul Sputnik Moldova, care acoperă și România și care transmite în direct protestele împotriva măsurilor anti-Covid. Noi încercăm să găsim cele mai potrivite măsuri de acțiune pentru a dezescalada această situație, pentru a da exemple cât se poate de ferme în susținerea integrității teritoriale și suveranității Ucrainei, în cazul de față, pentru a contracara încălcările drepturilor omului, cum este cazul Navalnîi".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10575 vizualizari

  • -29 (73 voturi)    
    Iar ne băgăm în seamă aiurea (Joi, 22 aprilie 2021, 0:16)

    galeo [utilizator]

    Intr-un conflict care nu e al nostru și nu ne privește.
    Ne-o căutăm cu lumânarea.
    • +14 (48 voturi)    
      Funar? (Joi, 22 aprilie 2021, 7:44)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Șoșocelule, cum adică nu ne privește. Ai uitat de doc NATO, în care-ți spune clar că un atac (orice fel de atac) împotriva unui stat aliat este un atac împotriva tuturor? Dar tu știi doar de iarba verde de acasă, de slănina și brânza ciobănească. Tu nu te bagi, habar n-ai ce înseamnă norme internaționale. Dar sigur îți dai cu părerea despre chestiuni din astea sau despre virusuri, deși habar n-ai ce-s alea.
      • -21 (31 voturi)    
        Bine domnule (Joi, 22 aprilie 2021, 8:40)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Mergi tu și copiii tăi la război sa ii aperi pe ucraineni.
        Până una alta Ucraina nu e membru NATO, ci teritoriu ce a fost, este și va fi zona de influență rusească la care Rusia nu va ceda, și unde NATO își baga coada.
        Nu uita un lucru, in caz de război americanii nu duc războaie pe teritoriul lor, ci probabil campul de lupta va fi Ucraina, și vad că și noi vrem sa căpătăm acest statut.

        NATO s-a băgat peste ruși în Ucraina și nu invers.

        Cum ar reacționa americanii daca Canada ar fi atrasa sub influență rusească?
        • +6 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 22 aprilie 2021, 12:41)

          [anonim] i-a raspuns lui galeo

    • +17 (43 voturi)    
      Ce-i bolșevicule? (Joi, 22 aprilie 2021, 7:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Tu te bagi în seamă. Și da, cu Rusia vom avea probleme atâta timp cât ține teritorii românești ocupate și nu restituie tezaurul.
      • +9 (19 voturi)    
        Corectie (Joi, 22 aprilie 2021, 8:13)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Foarte corect cu tezaurul.
        La teritorii este vorba in acest moment de de Ucraina si nu de Rusia
        • -14 (24 voturi)    
          Tezaur (Joi, 22 aprilie 2021, 9:13)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Oare de ce nu incearca nimeni recuperarea macar a unei parti din Tezaurul romanesc?

          Am citit undeva ca si in Germania se afla o parte din el plus ca Germania are de achitat catre Romania o gramada de daune de razboi...
          • +17 (21 voturi)    
            si eu am citit pe undeva... (Joi, 22 aprilie 2021, 10:01)

            florin4u [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

            ca postacii kremlinului sunt remunerati in natura.
            • -10 (14 voturi)    
              Si eu am citit ca tine (Joi, 22 aprilie 2021, 10:59)

              FortApache [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

              La fel...fac reclama gratis Rusiei toata ziua pe aici pe forum...
        • +17 (21 voturi)    
          hehe (Joi, 22 aprilie 2021, 9:34)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Ti se pare ca soldatii din Transnistria sunt ucraineni? Hai, valea la voi in Siberia, Europa civilizata nu va vrea.

          Si sa nu dati inapoi Tezaurul Romaniei ca altfel vi se ia si Siberia cu titlu de despagubire.
          • -12 (18 voturi)    
            iar tu (Joi, 22 aprilie 2021, 10:23)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            esti remunerat in zile de munca acordate cu marinimie, unde stai pe burta la cules de shparanghel la nepotii lui goebbels ...
        • +5 (9 voturi)    
          Rusia a luat, Rusia să le restituie. (Joi, 22 aprilie 2021, 10:29)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Rusia trebuia să menționeze în tratatele cu Ucraina și R.Moldova apartenența la România a teritoriilor și atunci era o bază de plecare a negocierilor pentru acele teritorii.
          • -6 (8 voturi)    
            in cazul asta, Crimeea e ok dupa cum spui (Joi, 22 aprilie 2021, 11:01)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            A fost data de hrusciov si luata inapoi.
            • +5 (7 voturi)    
              Fără acte. Nu pricepi? (Joi, 22 aprilie 2021, 13:08)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Hrușciov a dat și Putin a luat fără acte. Despre asta vorbim, nu despre ciomăgeală. Relațiile internaționale nu se fac pe vorbe ori fapte. Se fac pe bază de acte legal întocmite și recunoscute.
              • -1 (3 voturi)    
                :))) (Joi, 22 aprilie 2021, 18:32)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                Ca in cazul Kosovo, nu?

                E trist cand "ignori" si istoria recenta...
            • -1 (1 vot)    
              Sigur că (Joi, 22 aprilie 2021, 23:30)

              JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Sigur, că istoria planetei a început cu Hrusciov.
              • 0 (0 voturi)    
                nu te limita la planeta, (Vineri, 23 aprilie 2021, 10:21)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

                cand speta e crimeea.
                Baga si ceva de univers, pliiiiz
      • -20 (30 voturi)    
        Rusia ne ignora total (Joi, 22 aprilie 2021, 8:54)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ceea ce nu e un lucru rău.
        Dar ne place să se bage Aurescu in seamă, că chiloții in cur.
        • +17 (21 voturi)    
          nu prea ne ignora ... (Joi, 22 aprilie 2021, 9:12)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          din moment ce voi postacilor(remunerati bineinteles de krakanel) v-ati activat prin toate statele est europene...
      • -9 (19 voturi)    
        Terotorii romanesti ocupate de rusi (Joi, 22 aprilie 2021, 9:33)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Cred ca tu esti moldovean si te referi la Transnistria...:)))

        Care-s teritoriile alea romanesti ocupate? Marea Neagra!?!?!

        Te pomenesti ca vrei si Cadrilaterul inapoi de la bulgari....mergi si fa o cerere la UE...vezi ce zic aia :)))
  • +28 (44 voturi)    
    Eu cred (Joi, 22 aprilie 2021, 0:27)

    JustinCase [utilizator]

    Eu cred că este cazul de desființat coteria putinistă înființată de membrul GIO PSD Corlățean, cu nume de ”Centrul Rus de Știință și Cultură”.
    • -28 (42 voturi)    
      Asa, si? (Joi, 22 aprilie 2021, 3:50)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Asa, si? Desfiinteaz-o, cine te tine, talibane?
  • +10 (30 voturi)    
    hihihi #SRI (Joi, 22 aprilie 2021, 0:56)

    transpenibilus [utilizator]

    A ciocanit cineva la interfon in Kiseleff 6? Tic-tac, tic-tac
    #Nuscapati
  • +12 (28 voturi)    
    Pai Popescul a rupt fashul la un articol (Joi, 22 aprilie 2021, 3:01)

    Fu Leng [utilizator]

    cu povesti despre dragii lui mujici pufaitzi!!!
  • -4 (38 voturi)    
    alt poet (Joi, 22 aprilie 2021, 3:52)

    John_Re [utilizator]

    in post de ministru...

    timpul trece leafa merge, noi ne facem ca muncim...

    :)))
  • -10 (38 voturi)    
    Ce sa spun.... (Joi, 22 aprilie 2021, 4:07)

    FortApache [utilizator]

    Desteptaciunea se premiaza cunmva in avans !?!?

    Doi "savanti" dintr-astia cu puternica dorinta de afirmare sunt suficienti pentru a declansa un razboi :)))

    Poate asta se si doreste...de au inceput sa se bage dintr-astia in seama "in avans"....
  • -11 (43 voturi)    
    mai copii.. (Joi, 22 aprilie 2021, 4:37)

    bancheru83 [utilizator]

    nu e cazul sa fim prea viteji..in caz de razboi putin ajunge la bucuresti intr o zi!!fara teste pcr:)
    • +13 (29 voturi)    
      Fii liniștit. (Joi, 22 aprilie 2021, 7:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Nu vine Putin, vin golanii lui și pentru golani avem leac. Deci nu pregăti șampania, că nu vin. Pregătește-ți geamantanul să pleci.
  • -19 (29 voturi)    
    Ca si Ucraina (Joi, 22 aprilie 2021, 4:58)

    Observatory [utilizator]

    se bazează pe “preteni”
    Dacă strănută Krakanel, cade tot guvernul fără probleme, rămâne sa ne rugam de Înviere sau de 23!August !
    Atunci sa vedeți ce guvern vom avea fără sa guitze nimeni
    • +11 (21 voturi)    
      rusule (Joi, 22 aprilie 2021, 8:07)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Vad ca esti obisnuit cu "rugat" si "guitzat". Nu imi sunt familiare astfel de actiuni, dar probabil ca la voi in familie sunt mostenite pe cale genetica. Sa le transmiti rusilor tai ca asteptam tezaurul furat + dobanda aferenta.
      • -10 (16 voturi)    
        Că altfel ce (Joi, 22 aprilie 2021, 9:12)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Te duci sa ii bati, sau ce faci? :))))
  • -5 (33 voturi)    
    rusii isi etaleaza (Joi, 22 aprilie 2021, 7:49)

    mongolul [utilizator]

    tot armamentul terestru pe care il au; nu au aflat ca azi castiga bataliile cel care stapineste cerul...
    E adevarat, compenseaza prin coloanele a V-a din tarile foste comuniste. Partide intregi li se supun. Si nu numai.
    Iar faimoasele lor rachete antiaeriene sunt neputincioase in fata avioanelor invizibile (radar)...
    Praf in ochi.
    • +11 (19 voturi)    
      saracii rusi (Joi, 22 aprilie 2021, 9:16)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      ei stau bine doar la .......PROPAGANDA...in rest praf in ochi.
    • +3 (15 voturi)    
      hmmm (Joi, 22 aprilie 2021, 9:32)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      sa-l subevaluezi pe ivan e invitatie la dezastru.
      col v este prezenta mai ales in vest,ca in est lumea cam are boala pe rusi,nu vb de politicieni.
      va reamintesc dragi pretini ca ivan a tras cu rachete peste toata iuropa tocmai in siria si nimeni nu a scos o vorbulita.

      aaaanywa:in sfarsit,aurescu a luat si el la cunostinta
      cazanul fierbe cam de mult,mai lipseste borsul
      • +5 (7 voturi)    
        nimeni nu subevalueaza (Joi, 22 aprilie 2021, 11:37)

        mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Point

        capacitatea lor nucleara; daca vor un razboi nuclear, inseamna ca nu au toate tiglele pe casa; realizati ca toata omenirea va fi terminata; inclusiv ei; in SUA, ar fi lovite centrele urbane, pline de stingisti, legbt si negri; ar scapa zonele rurale, fief al republicanilor; ar fi interesant un astfel de razboi.......
        dar in ce priveste armamentul tactic, rusii sunt in buda; aviatia lor -si mjloacele a.a.- nu fac fata tehnicii americane.
        Deci?
        • -2 (4 voturi)    
          corect,insa (Joi, 22 aprilie 2021, 12:04)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

          vreau sa va reamintesc ca razboaiele se duc prin proxi,conflictele directe sunt ultima optiune
  • -3 (13 voturi)    
    ce eurforie (Joi, 22 aprilie 2021, 10:31)

    nicoR [utilizator]

    frate aici de latraturi la adresa rushilor. e veselie mare, as spune foame mare, ca se apropie leafa si nu se stie inca daca se da in lei sau parai ..
    - un lucru mi-e clar: cu indivizi de astia, presun votanti in RO, nu ajungem NICAIERI. vom sta in cloaca asta, fie sa mai ciupim de la unul, fie sa ne descarcam pe altul, multi, multi ani.
    - NIMENI de aici, poate unul, nu spune nimic de ce ar trebui sa se ocupe acest domn din articol, ministru de externe si anume de soarta romanilor din Bucovina, si in general de respectarea drepturilor minoritatilor, omului in general, in ukr. NIMIC. toate laturile pe rushi, cand se vede de pe luna ca tot ce se scrie este de fapt ce face nato si omorul de militari din europa
    • +7 (13 voturi)    
      faci confuzie postacule... (Joi, 22 aprilie 2021, 10:53)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      latraturile nu sunt la adresa rusilor....ci la adresa zdrentelor care conduc rusia ....asa ca mai usor cu pianul pe scari...poate te-mpiedici ....caci din ce se aude ...nu prea ati beneficia de concediu medical.
      Taica Putin prefera sa va dea tratamentul cu Noviciok
      • -6 (8 voturi)    
        ehei (Joi, 22 aprilie 2021, 12:33)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        cand am zis rushi nu m-am referit la oamenii de rand, desigur, era destul de greu pt tine sa intelegi ... te cred. vad ca ai experiente cu pianul pe scari, apoi concedii medicale. vezi ca data viitoare o sa-ti deie boshii tai un f-16 sa-l urci pe scari la etahul 11, ca sa poata decola ... pe tine o sa te roage sa stai in spatele motoarelor, ca sa aiba thrust mai puternic ...
        • +5 (7 voturi)    
          noi romanii... (Joi, 22 aprilie 2021, 12:55)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          avem un proverb pentru astia ca tine..."Prost sa fii, noroc... ca esti"
          • -2 (4 voturi)    
            un om de carte (Joi, 22 aprilie 2021, 13:39)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

            de la noi a spus candva
            "Dacă ataci replica unui prost, rişti să te trezeşti cu prostul întreg în discuţie" - asa ca ma opresc aici ..
          • -4 (4 voturi)    
            un carturar mai vestit (Joi, 22 aprilie 2021, 14:16)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

            de la noi a spus candva
            "Dacă ataci replica unui ..., rişti să te trezeşti cu ... întreg în discuţie" - asa ca ma opresc aici ..
    • +5 (5 voturi)    
      pai a zis omu' foarte clar (Joi, 22 aprilie 2021, 13:59)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      "Vedem nu doar masări de trupe, ci și spionaj, propagandă și dezinformare din partea Rusiei"
      si ce sa vezi?! doar daca te uiti pe comentarii, are dreptate!
      si nu suntem in Ucraina propaganda si dezinformarea sunt aici, in Romania. Normal este sa ne aparam, nu? Popescovici unde esti sa mai balesti?
      cu minoritatea romaneasca in Ucr in schimb ai perfecta dreptate.
  • +6 (14 voturi)    
    troll -ii rusi turbeaza (Joi, 22 aprilie 2021, 11:43)

    mongolul [utilizator]

    cand scrii ca armata lor glorioasa, nu are acoperire aeriana si americani ii pot transforma in arsice in cateva zile... (Poate mai putin.) Dau cu minus in prostie, sa nu afle lumea.
    Bai tzugulanilor, toti cei de pe forumurile astea stiu despre ce e vorba. Mergeti si voi la organizatiile de baza din fabrici, cap-uri, poate acolo gasiti prosti sa-i aburiti.
  • -2 (2 voturi)    
    haha (Joi, 22 aprilie 2021, 17:17)

    hdd [utilizator]

    ăsta parcă a venit de la o "prelucrare de cadre" :))

    Doar că nu se mai face de PCR ci la Langley :))

    Ok, f bine - eu sunt pentru alianța USA - RO.

    Dar e așa de clară poziția USDS aici că mă face să râd :)))