Ciolacu: Dacă nu vor veni cu Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă să-l prezinte în Parlament, am să propun colegilor mei să intrăm în grevă parlamentară

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2021, 21:16 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: PSD
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, anunţă că le va propune colegilor săi de partid, la viitorul Birou Permanent Naţional al PSD, să intre în grevă parlamentară dacă Guvernul nu va prezenta Parlamentului Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR),

„Dacă nu vor veni cu Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă să-l prezinte în Parlament, am să propun colegilor mei să intrăm în grevă parlamentară, mai exact vom fi în Parlament, la grupurile parlamentare, vom participa la comisii, nu vom mai participa la plen, iar domnul Iohannis să gestioneze Guvernul său, Parlamentul său, fără opoziţie în plenul Parlamentului”, a anunţat Marcel Ciolacu, joi seară, la Antena 3, potrivit News.ro.

El a arătat că, din punct de vedere matematic, actuala coaliţie de guvernare are majoritate în Parlament, prim urmare lipsa PSD nu ar afecta deciziile luate în legislativ.

„Nu vom participa la votul final, nu mai participăm la voturile din Parlament. La primul BPN voi propune colegilor mei acest lucru. E mult prea multă îngâmfare. Am aşteptat, sunt ultimele opt zile, deci nu poţi să mergi să depui Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă fără să vii să... adică nemţii sunt tâmpiţi, francezii sunt tâmpiţi, belgienii sunt tâmpiţi, olandezii sunt tâmpiţi, italienii sunt tâmpiţi, numai noi românii suntem deştepţi”, a adăugat Ciolacu.

Ciolacu a reclamat că PNRR nu este corelat cu fondurile europene şi a criticat Guvernul pentru faptul că nu s-a consultat cu fostul comisar european Corina Creţu în privinţa PNRR.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că a convocat pentru luni o întâlnire cu responsabilii din Guvern şi din alte zone care lucrează la Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Şeful statului a adăugat că va fi evaluată prima opinie a Comisiei Europene cu privire la PNRR şi vor fi discuţii despre îmbunătăţirea Planului.

Vicepremierul Dan Barna a anunţat miercuri că oficialii Comisiei Europene au comunicat autorităţilor române că nu sunt de acord cu propunerile legate de investiţii din bani europeni prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pentru realizarea unor sisteme de irigaţii, întrucât acest aspect nu ţine de redresarea după pandemia de COVID. „Avem în continuare discuţia legată de acceptarea componentei de infrastructură, care pentru noi e de viaţă şi de moarte. E discuţia în curs”, a afirmat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1674 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    nea Ciolacule... (Joi, 22 aprilie 2021, 21:48)

    Chilian [utilizator]

    Dacă sunteți în grevă mai primiți salariile? Sau pierdeți doar câte ceva pe ici pe colo și puteți merge liniștiți la mare?
    • +8 (8 voturi)    
      Le plătește sindicatul ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 9:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Chilian

      Ciolacu crede că-i salariat și are dreptul la grevă. Spune bre Ciolacu, cine-i șeful la sindicatul vostru? Și tu ce ești pe acolo?
    • +4 (4 voturi)    
      ar trebui (Vineri, 23 aprilie 2021, 11:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Chilian

      sa piarda macar indemnizatia de sedinta.
      Ce ma intreb insa este ce fel de grava va fi aia, pentru ca ei de ani de zile, cu exceptia legilor care favorizeza borfasii, nu au facut nimic.
  • +12 (12 voturi)    
    Ce bine-ar fi.... (Joi, 22 aprilie 2021, 21:54)

    Cataleya [utilizator]

    ...daca i-ati lua cu voi acasa si pe hAUR-isti!
    Si sa lipsiti macar vreo 3 ani din Parlament.
    Nemernicilor!
  • +10 (12 voturi)    
    daca poti (Joi, 22 aprilie 2021, 22:08)

    zicsieu [utilizator]

    baga si o greva foamei. nu ti-ar prinde rau. lipsa de la vot e atat de puerila si stupida. intrati si votati toti. dar asta nu se poate nu e asa? iti e frica pentru ca nu te asculta toata lumea si multi isi folosesc "propria constiinta" extrem de influentabila de punga pnl. fricos, fricos.
    • +2 (2 voturi)    
      tocmai (Vineri, 23 aprilie 2021, 11:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      lipsa votantilor a dus la aparitia pacalicilor astora intr-un nr. atat de mare, la care nu putem sa nu adaugam haurul.
  • +9 (11 voturi)    
    Greva? (Joi, 22 aprilie 2021, 22:13)

    ipolitic [utilizator]

    Adica nu mai mancati la cantina parlamentului?
    In schimb, cu jumatate de gura si cu inima cat un purice, trebuie sa va dau dreptate in privinta lui Corina Cretu. Guvernul trebuia sa fructifice expertiza ei, ea cunoaste cel mai bine bioritmul Comisiei.
    Vorba lui nea Nae, nemtii au tampitii lor, francezii au tampitii lor...noi de ce sa nu avem tampitii nostri?
  • +5 (7 voturi)    
    Pnrr (Joi, 22 aprilie 2021, 22:18)

    Casargoz [utilizator]

    PNRR este un document public.
    Nu e un document mare, poate fi citit de oricine.
    E o lectura interesantă , și nu fac spoiler.
    Merita citit.
  • +10 (10 voturi)    
    Ciolacul e PSD si PSD e Ciolacul (Joi, 22 aprilie 2021, 23:24)

    Amariei [utilizator]

    MI se pare mie sau in PSD a ramas doar Ciolacul? Firea, Tudose, Grindeanu...liniste.
    Dancila probabil croseteaza sau poate traforeaza si gandeste " timpul nu-i pierdut, sunt tanara, am toate brosele lustruite, acusica iese Liviu si ma pune prim-ministreatza ..aghein"
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Vineri, 23 aprilie 2021, 12:07)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      Au fost, sunt si vor fi penibili. Fac putin zgomot sa nu zica lumea ca au disparut complet.
      Interesant o sa fie sa vedem ce face livache cand iese si care va fi reactia masei partidului.
  • +8 (8 voturi)    
    Jocul continuu al PSD ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 8:28)

    Cugetator [utilizator]

    De 30 de ani PSD se comporta dictatorial atunci cand controleaza parlamentul . In cazurile ,din pacate rare , cand nu poate exercita controlul parlamentului, PSD se da tare ranit si ameninta mereu cu greva parlamentara !
  • +7 (7 voturi)    
    aha (Vineri, 23 aprilie 2021, 10:56)

    Kato01 [utilizator]

    La ce prestatie are Ciolacu, cred ca psd-istilor le e dor de Veorica.