Ministrul Muncii: Mai mult decât nivelul pensiilor, pe unii dintre pensionari îi deranjează inechitatea. Diferenţa în România între pensia minimă şi cea mai mare pensie este de unu la o sută

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2021, 20:25 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, afirmă că, în urma discuţiilor cu pensionarii, a constatat că unii dintre aceştia sunt mai deranjaţi de existenţa pensiilor speciale în cuantumuri foarte mari decât de nivelul pensiilor din sistemul public. "Diferenţa în România între pensia minimă şi cea mai mare pensie din România este de unu la o sută", subliniază Turcan, potrivit News.ro.

"În România, pensiile sunt foarte mici. Salariul minim este foarte mic şi în general nivelul sărăciei este unul îngrijorător. Avem peste 900.000 de pensionari plătiţi cu pensia minimă, socială. Avem de asemenea pentru cinci milioane de pensionari din sistemul public de pensii o pensie medie de 1.500 de lei şi avem 2,7 milioane de pensionari plătiţi cu pensie până în pensia medie. Deci sistemul de pensii este unul care nu le permite milioanelor de pensionari cu niveluri menţionate de pensie să trăiască într-un mod decent”, a afirmat ministrul Muncii, vineri, la Râmnicu Vâlcea.

Raluca Turcan a subliniat că noua formulă de recalculare a pensiilor va permite pensiilor mici să crească mai mult, pentru a se ajunge "la un echilibru şi o echitate în sistemul de pensii".

"De multe ori stând de vorbă cu pensionarii - şi fac lucrul acesta foarte des - mai mult decât nivelul pensiilor pe unii dintre pensionari îi deranjează inechitatea din sistemul de pensii, pentru că în paralel cu sistemul public de pensii avem sistemul de pensii speciale, unde pentru 9.500 de beneficiari de pensii speciale pensia medie este de 9.600 de lei, iar diferenţa în România între pensia minimă şi cea mai mare pensie din România este de unu la o sută. Vreau să reţineţi această comparaţie şi acest procent pentru că el va trebui, la un anumit moment, să fie demontat şi în paralel cu ceea ce facem pentru sistemul public pe pensii avem şi capitolul pensii speciale unde pentru beneficiari de pensii speciale încercăm să intervenim pe legislaţie astfel încât aceasta să fie şi constituţională, însă să apropiem pensiile speciale de nivelul contributivităţii”, a adăugat Raluca Turcan.

Ea a subliniat că România şi Germania sunt singurele ţări europene care au procedat la majorarea pensiilor în perioadă de criză sanitară.

"Pe de o parte, avem cea mai mare creştere a punctului de pensie din istoria majorărilor punctului de pensie şi de asemenea vrem să ştiţi că suntem ţara care a avut cea mai mare creştere a punctului de pensie în plină criză economică”, a declarat ministrul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2287 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:29)

    [anonim]

    • +4 (10 voturi)    
      Astia (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:24)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui

      se tin de povesti dar nu fac nimic.A,ba da,au facut ceva:nu au aplicat legea pensiilor.Vor promite marea cu sarea pana in 2024 cand,dupa alegeri va veni PSD si va finaliza aplicarea legii elaborate de Olguta.
    • +9 (11 voturi)    
      eliminam jaful cu pensii fara contributivitate (Vineri, 23 aprilie 2021, 22:08)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui

      nu intelegem cat de greu e ca de azi cine se angajaza la buget sa stie ca o sa aiba exclusiv pensie pe baza de contributivitate.

      Vorbim mai tarziu si de aia care au iesit la pensie speciala prin pix-ul PSDUDMRPNL si mai nou USR-.
    • -2 (8 voturi)    
      Ești special de nu pricepi? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 7:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      La pensii nemulțumirile au apărut când PSD_ALDE au creat specialii, mai ales cei din justiție-magistrații, care au obținut prin artificii legislative pensii mai mari de cât salariul ,în condițiile în care se stipula ca pensia să fie 80% din salariul. După ei au făcut la fel militarii, polițiștii, securiștii și toți specialii. Ilegalitatea făcută de magistrați a fost acceptată tacit de guvernele PSD-ALDE și Parlament, șantajându-se reciproc. Dacă magistrații băgau la pușcărie vreo-un infractor politic ,erau șantajați cu pensia. u alte cuvinte //furi și tu ,fur și eu și ne acoperim reciproc//. De aici liniștea privind corupția și anchetele. Ai mai auzit ceva?// Fătuca// cum îi spui tu, bate șaua să priceapă iapa , numai că iapa a chemat armăsarul care a pus măgarul (tu) să facă gălăgie.
      • +1 (5 voturi)    
        Declaratia lui turcan (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 12:32)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Exista un principiu CARE TREBUIE SE GUVERNEZE CONDUITA oricarui om CU MINTEA LA PURTOTOR !! Cand esti prost si nu stii ,stai in baca ta !!!Domnule draga pensiile de serviciu , pe care analfabeti la numesc pensii speciale ca sa accentuieze dezbinarea promovata de robotul stricat de la Cotroceni sunt stabilite prin TRARATUL DE ADERARE A ROMANIEI LA U.E. Ce tampenii si ineptii debideaza caraghioasa asta de turcanu arata cat de analfabeta si totalmente in afara subiectului este!!. Va marurisesc ca de la acesta nulitete nu ma astept sa declare ceva inteligent!!O asemenea declaratie tampita ar trebui sa duca in mod automat la scoaterea ei din viata politica. Nu PSD SI ALDE au inventat pensiile de serviciu oricat de cinic vati stradui sa asmutiti populatia asupra unor oameni care au ceva mai multa minte decat niste zero barat ca barna, turcanu , citu, orban, iohannis , roman ,ciolos etc . Problema este ca unii magistrati si chiar personal militar au abuzat de lege si si-au facut niste pensii astronomice. ACEASTA CATEGORIE IN CARE INTRA IN PRINCIPAL MAGISTRATI CIVILI SI NMILITARI TREBUIE SA FIE INCLUSI INTR-O LEGE SPECIALA SCRISA CU ARGUMENTE JURIDICE SOLIDE CARE SA NU POATA FI ATACATA LA CCR SI SUMELE ENORME LUATE IN PLUS FATA DE CE PERMITE LEGEA SA FIE IMEDIAT TAIATE!! DAR CARAGHIOASA NU FACE ACESTA CHESTIUNE ,CI ESTE PUSA SA RASPANDEASCA URA INTRE BIETII PENSIONARI!! NU PENSIILE DE SERVICIU REZONABILE DE 12000-15000 RONI TREBUIE REDUSE CI SA CREASCA PENSIILE TOATE DE SUB 2000 Roni.
  • +10 (12 voturi)    
    recunosc (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:44)

    vax-albina [utilizator]

    Mie mi-a plăcut Violeta Alexandru. Am senzația că a rezolvat unele blocaje.
    Madam Turcan tot dă din gură și atât.
    • -3 (9 voturi)    
      misoginule (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Cum poti sa te iei de modalitatea unei femei de a avansa in cariera?
  • +11 (13 voturi)    
    Stim aceste lucruri de 30 de ani.Cand le schimbati (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:59)

    Gryphus [utilizator]

    voi nu ati fost alesi sa ne spuneti ca romania e HAOS si ca ESENTIALII fura de la noi toti, asta stim deja

    ati fost alesi sa schimbati aceste lucruri.
  • +9 (15 voturi)    
    R. TURCAN -marketing politic in week-end! (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:25)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si Demagogie!
    Cat cuprinde!
    Plânge cu lacrimi de crocodil de grija pensionarilor!
    Si-si scoate batistuța din gentutza L.Buton pentru lacrimi!
    Cata ipocrizie!

    In fiecare zi cu Dna TURCAN!
    Care nu ne spune nimic!

    “Prietenii stiu de ce!”

    Despre pensii speciale?
    Nimic!
    Despre pensiile fostilor primari si acolitii acestora?
    Nimic!
    Despre Pensionarul Capusa, cca 380000 de pensionari care au si salar si pensie nu se mai stie?
    Nimic!
    Despre performanta bugetarilor urmare aplicatii Faimoasei legi a Salarizării?
    Nimic!
    Nimic!
    Doar marketing politic!
    Cu ipocrizie si fatarnicie!
  • -2 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:35)

    [anonim]

    • +1 (7 voturi)    
      ZAu? Votati Aur ca UUSR- face ziberaturi, ce nu (Vineri, 23 aprilie 2021, 22:11)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui

      se vede! Au vreo initiativa, au doar scandal si nimic.
  • +11 (13 voturi)    
    lol (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:46)

    sentenced [utilizator]

    Tantuca asta de cateva luni tot face constatari ca un spectator impartial, zici ca nu ea ar trebui sa rezolve inechitatile acestea.
  • +3 (7 voturi)    
    fata asta se minuneaza in fiecare zi (Vineri, 23 aprilie 2021, 23:53)

    John_Re [utilizator]

    de-asta e ministru.

    omg. romania 2021.
  • +2 (8 voturi)    
    mereu sunt uitati cei din privat. (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 0:04)

    Adr1@n [utilizator]

    contributivitate - asta este singurul cuvant care ma intereseaza. inechitatile sunt rezolvate la pachet daca se asigura ca pensiile sunt proportionale cu nivelul contributivitatii.

    incehitatile cele mai mari sunt in cazul celor pensionati in urma unei activitati in mediul privat. daca pentru un pensionar fara pile din sistemul public, pensia reprezinta un procent semnificativ din nivelul cu care s-a contribuit in ultimul deceniu dinainte de pensionare, pensionarii din privat primesc putin indiferent de nivelul lor de contributivitate. asta este prima chestie care trebuie corectata.
  • +5 (7 voturi)    
    tara bizantina securistica profund religioasa (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 7:52)

    Coresponedntu [utilizator]

    e normal ca in Romania diferentele intre pensiile cele mai mici si cele mai mari sa fie de 1 : 100.
    Romania nu este tara protestanta sau prepoderent atee unde exista empatie din partea celor puternici dar si revolta din partea celor defavorizati de stat. In general ortodoxismul extrem si religia in general incurajeaza fatalismul. In statele scandinave, Olanda, Elvetia (desi in Elvetia doar jumatate din populatie se declara atee sau agnostica), diferentele intre veniturile realizate la stat si pensii sunt foarte mici, de 1 : 3 sau 4 . La scandinavi pensiile si salariile bugetarilor sunt apropiate. De aceea tarile religioase sunt si cele mai sarace si mai putin educate, exista o relationare perfecta.
    • +1 (1 vot)    
      Bravo! (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:14)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      ''De aceea tarile religioase sunt si cele mai sarace si mai putin educate, exista o relationare perfecta.''Cel mai corect si de bun simt comentariu.''Religia incurajeaza fatalismul''perfect adevarat si trist .
  • +5 (5 voturi)    
    cu pensii speciale, ajungem la 1:200 (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 10:38)

    eucomentez [utilizator]

    Pensiile speciale sunt neconstitutionale. Ca sa fie constitutional orice ar trebui sa aiba dreptul la pensii speciale.
  • +2 (2 voturi)    
    Pensii (Duminică, 25 aprilie 2021, 9:26)

    GICOMANU [utilizator]

    Cel mai slab ministru al muncii.Violeta a fost cel mai bun ministru al muncii.