Ministrul Sanătății: Nu cred că toți elevii vor putea reveni fizic la școală în două săptămâni / Ar trebui să scadă foarte mult incidența

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 20:29 Revista Presei | Radio TV


Ioana Mihaila
Foto: TVR
Ministrul Sănătății Ioana Mihăilă a declarat miercuri seară la TVR 1 că nu crede că toți elevii ar putea reveni fizic la școală în două săptămâni, deoarece ar trebui ca incidența cazurilor să scadă foarte mult. Ministrul Educației a declarat marți, la HotNews.ro LIVE, că speră ca în două săptămâni toți elevii să poată reveni fizic la clase.

"Dacă ne vom afla într-o situaţie absolut favorabilă, în care incidenţa să fie mult, mult, mult, mult scăzută, atunci da, va putea fi pe masa opţiunilor şi revenirea claselor ... Ar trebui ca pandemia să fie foarte, foarte bine controlată şi să fie incidenţa extrem de redusă, ceea ce nu cred să se întâmple chiar în două săptămâni. Cred că trebuie să aşteptăm un control bun al pandemiei pentru a reveni în şcoli în format întreg al claselor", a declarat Mihăilă.

Ministrul Sănătății a întărit la TVR 1 spusele ministrului Cîțu și confirmă că se are în vedere ca de la 1 iunie persoanele complet vaccinate să poată sta la birou fără mască sanitară.

Declarații Ioana Mihăilă:

- Se are în vedere ca de la 1 iunie persoanele complet vaccinate să poată sta la birou fără mască sanitară
- Este posibilă vaccinarea la domiciliu. Sunt echipe mobile care fac asta. Și medici de familie sunt încurajați să facă asta
- Despre renunțarea la masca de la 1 august: depinde de zonele unde se va renunța și de cât se va vaccina, dar este un termen fezabil
- Despre revenirea tuturor elevilor la scoală în două săptămîni: Ar trebui ca incidența să scadă foarte multe. Cred că e camgreu să se întâmple asta și toți elevii să poată reveni la clase.
- Fondurile pentru analizele paraclinice nu au scăzut
- Mi-as dori ca sistemul medical românesc să dezvolte mai mult partea de prevenție
- Încă îmi formez echipa. Am făcut-o parțial. Azi am înaintat premierului Cîțu o propune de secretar de stat, Andra Migiu
- Mă mai consult ocazional și cu Vlad Voiculescu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4081 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Si persoanele care au avut COVID, nu pot fara? (Miercuri, 5 mai 2021, 20:42)

    Gryphus [utilizator]

    care e diferenta intre persoanele vaccinate si cele care au avut covid si au test care demonstreaza ca au anticorpi?
    • -1 (1 vot)    
      Ar trebui sa se poate, cu un test de anticorpi (Joi, 6 mai 2021, 9:04)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar sa stiti ca imunizarea prin boala expira cam repede.

      Stiu cazul unei echipe de sportivi tineri, imbolnaviti cu totii anul trecut, in toamna. Au facut teste si au constatat ca nivelul de anticorpi a scazut dramatic pentru cei mai multi dupa trei luni.

      Imunizarea prin vaccin pare mult mai durabila, dupa cum arata testele. Minim 6-8 luni.
  • -2 (18 voturi)    
    normal (Miercuri, 5 mai 2021, 20:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    elevii din clasele V, VI, VII, IX, X, XI stau de 1 an acasa si sunt condamnati sa mai stea ca nu vrea cucoana in verde
    • +1 (15 voturi)    
      Securistii noi si vechi (Miercuri, 5 mai 2021, 21:28)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Astia au ordine si le executa. Nu maj pot ei de copiii romani care stau acasa de un an si doua luni. Ca sa protejeze pe cine? Pe cine nu vrea sa fie protejat? Vulnerabilii au fost vaccinati sau au avut pana acum posibilitatea sa se vaccineze. Toti copiii trebuie sa mearga la scoala. Sunt judete intregi care au cateva cazuri pe zi(sub 10). Dupa ce toti vulnerabilii au avut posibilitatea sa se vaccineze, si au mai trecut si ceva timp de atunci, pentru ce mai tii scolile inchise? De unde atata sadism, sa faci rau unor copii?
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 mai 2021, 21:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In foarte multe localitati merg la scoala si cei din clasele amintite.
      La toamna vor merge oricum toti.
    • 0 (2 voturi)    
      La ce ar mai folosi? (Joi, 6 mai 2021, 9:10)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Normele adoptate de guvern (nu de "cucoana") cer rata de infectare sub 1 la mie.

      Pentru cea mai mare parte din tara ar insemna ca undeva dupa 20 mai s-ar putea intoarce copiii la scoala.

      La ce ar mai folosi asta pentru copiii de peste 10 ani? Scoala se incheie de facto undeva pe la 10 iunie. De ce ai mai trimite acum copiii 2-3 saptamani la scoala fizica, dupa ce au stat un an intreg acasa? Ce ar mai putea sa recupereze? Doar ar mai creste incidenta bolii inainte de vacanta. Spun asta de parinte aflat exact in pozitia asta.

      Pentru cei din clasele unde e de dat examen - are un rost. Probabil ca si pentru cei mici, clasele 1-4. Pentru ceilalti, nu mai vad rostul. Sa revina fizic in septembrie, daca vom reusi sa ne vaccinam si sa oprim epidemia pana atunci.
  • +3 (11 voturi)    
    daca mai scade mult (Miercuri, 5 mai 2021, 21:21)

    Alin Delin [utilizator]

    Cred ca voi ar trebui sa intrati la carantina.
    Stiti cum spunea colega voastra de partid:
    2 saptamani de carantina fac minuni.
  • +3 (9 voturi)    
    ata de mult iubeste pnl romania (Miercuri, 5 mai 2021, 21:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    de ne-a dat un pm de nota 4. pupati-l mult si bine ca doar mincati la aceeasi masa. epidemiologul tarii si-a dat cu pararea, mai aveam noi un chimist de renume mondial....
  • +5 (11 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 5 mai 2021, 21:41)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Suntem țara care a tinut cel mai mult inchise scolile in ultimul an. Pe planeta asta nu mai exista asa ceva. Si in continuare nu vrem sa dam drumul invatamantului. Suntem o rusine. Macar anuntati oficial desfiintarea invatamantului de stat si dati-i afara pe toti somerii aceia numiti profesori, platiti degeaba de un an.
    • -2 (8 voturi)    
      7 profesori = 1 medic (Miercuri, 5 mai 2021, 22:21)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      Sa ii dea afara pe toti profesorii si sa mai angajeze niste medici. Cu banii a sapte profi vechi pot angaja un medic debutant dar cu mare pofta de bani. De profesori si invatatori nu mai are nimeni nevoie.
    • -2 (2 voturi)    
      Scolile (Joi, 6 mai 2021, 9:07)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      au fost vectorul principal pentru raspandirea virusului. S-a vazut acest lucru din momentul in care geniul de la educatie a deschis scolile fara ca profesorii sa aiba posibilitatea sa se vaccineze si fara a testa elevii macar prin sondaj. A rezultat supraaglomerarea pe ATI si restrictii in plus. S-au vazut si cazuri unde un copil a infectat 9 adulti, copiii scapa de simptome in o zi doua iar adultii ajung la spital. Cu scolile inchise a scazut incidenta dramatic asa ca nu mai vorbi prostii
  • 0 (12 voturi)    
    Parca o aud pe duduia Moldovan (Miercuri, 5 mai 2021, 21:46)

    Alin Delin [utilizator]

    Varianta putin mai light. De fapt mi se pare o combinatie intre Moldovan si VV.
  • -1 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2021, 21:47)

    tirolez [utilizator]

    E o non-problema, daca intr-o localitate e rata mica merg oricum toti la scoala. Daca e rata mare ce sens are sa puna paie pe foc si sa mearga toti la scoala cand e deja evident ca mersul la scoala duce la cresteri?
    Cu siguranta nici cei din clasele terminale nu tineau sa mearga, in mod normal multi isi luau scutiri prin mai-iunie sa mai invete pentru examene , dar cimpeanu stie el mai bine cum e la firul ierbii.
    • +2 (8 voturi)    
      Ia zi bai (Miercuri, 5 mai 2021, 22:37)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cum e cu scoala asta? Pana la urma aduce cresteri sau nu? Eu te tot intreb dar tu eviti sa raspunzi.

      Uite iti dau o situatie. In octombrie 2020 la mijlocul lunii scolile au trecut in online, deci inchise, pana la inceputul lui februarie, adica semestrul 2. Rata de infectare a crescut in octombrie, ba chiar in noiembrie s-a dus la 10 000 de cazuri zilnic si a scazut abia din a doua saptamana a lui ianuarie.

      Daca scolile erau inchise( online) cum domnule de nu au scazut cazurile?

      Au scazut la 4 zile dupa ce au intrat in vacanta de paste, sigur. De ce nu au scazut si anul trecut?
      • -2 (2 voturi)    
        Deschiderea scolii duce la cresteri (Joi, 6 mai 2021, 9:27)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Crop

        E destul de clar.

        Infectari pe zi 10 septembrie 2020: 1400
        Infectari pe zi 20 octombrie 2020: 5000

        In perioada asta scoala a fost deschisa si cresterea a fost clara, mai ales in mediul urban, unde mersul la scoala presupune deplasarea unor adulti, mersul cu transportul in comun, etc

        Si, atentie, efectele infectarii la scoala se vad minim 2 saptamani si DUPA inchiderea scolilor, data fiind perioada de incubatie a bolii de 5-14 zile. Pe 4 noiembrie, la doua saptamani dupa inchiderea scolilor, ajunsesem deja la aproape10.000 de cazuri zilnic.

        Era evident ca nu mai puteam tine scolile deschise in aceste conditii si ca inchiderea scolilor pe 20 octombrie a fost o masura corecta.
  • +1 (11 voturi)    
    FA-te popa daca esti cu CRED, nu ministru sanatati (Miercuri, 5 mai 2021, 21:50)

    hopsinoi [utilizator]

    i. Ce ar fi sa faci un studiu o prognoza, poate de ajuta Vaicarila.
  • +1 (5 voturi)    
    oricum tipa asta spune un truism (Miercuri, 5 mai 2021, 22:22)

    Alin Delin [utilizator]

    La o rata de sub 1 se deschide scoala fizica (cel putin sunt regulile in momentul de fata), deci nu ne face cine stie ce privilegiu.