Turcan: În ultimii cinci ani, a crescut de cinci ori numărul contractelor de muncă înregistrate cu salariul minim pe economie / 1,6 milioane de români sunt încadraţi cu salariul minim

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2021, 23:57 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: gov.ro
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, afirmă că numărul angajaţilor cu salariul minim pe economie a crescut de cinci ori în ultimii cinci ani, numărul celor încadraţi cu astfel de salarii fiind de 1,6 milioane, relatează News.ro.

Ministrul Muncii afirmă că România are aproximativ 1,6 milioane de lucrători care au salariul minim pe economie, numărul acestora fiind de cinci ori mai mare decât în urmă cu cinci ani.

”Există o realitate pe care trebuie să o acceptăm: în România a crescut, în ultimii cinci ani, de cinci ori numărul contractelor de muncă înregistrate cu salariul minim pe economie. Ceea ce înseamnă că, unu: salariul minim este în mare parte văzut de către mediul economic ca un element de competitivitate, de stimulare şi nu ca pe un instrument de asigurare a unui trai decent pentru angajaţi. De asemenea, e clar că această creştere a numărului de angajaţi cu salariul minim vine şi dintr-o incapacitate a mediului economic de a susţine constant o majorare a salariului minim mai consistentă, pentru că dacă această majorare a salariului minim se face superficial, rişti ca un angajator să concedieze în loc să opereze o majorare a salariului minim. În acelaşi timp da, cred că şi dialogul social trebuie să fie unul mai eficient”, a declarat ministrul Muncii, marţi seară, la Realitatea Plus.

Ea a menţionat că nu toţi salariaţii care au salariul minim în cartea de muncă primesc acest venit, ea catalogând drept ”negativ, contraproductiv” faptul că unii angajaţi acceptă să fie plătiţi ”la negru sau la gri”.

Turcan a dezvăluit că există ”semnale de îngrijorare” cu privire la salarul minim, mai ales în contextul în care există la nivel european discuţii despre definirea unui nivel a acestui salariu.

”Există deja o propunere de Directivă a Comisiei Europene prin care să se stabilească un nivel definit al fixării salarului minim, ceea ce în România în momentul de faţă nu cred că este posibil. Pe de altă parte, eu cred că atunci când luăm în calcul nivelul salariului minim discuţiile între părţile sociale, angajaţi şi angajatori, trebuie să fie mult mai intense, trebuie să luăm în calcul nişte factori care să aducă puterea de cumpărare în discuţie odată cu salariul minim, pentru că în România, din nefericire, sărăcia în muncă este peste media europeană”, a adăugat Raluca Turcan.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2559 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    cand vorbeste turcan, te iei cu mainile de cap (Miercuri, 12 mai 2021, 2:06)

    clam [utilizator]

    cica e contraproductiv ca angajatii sa accepte munca la gri. despre angajatori, nimic. adica tot amaratii aia santajati sa accepte salariul minim in acte sunt de vina, ca vor si ei sa aiba din ce trai. altfel, controale, itm, chestii - nimic. pai nu e treaba lui madam sa starpeasca ilegalitatile astea comise de patroni?amenzi peste amenzi pentru firme care platesc la negru, gri, bleumarin, nu mustrarea angajatilor care accepta mizeria asta, ca, deh, nu l-au cunoscut toti pe stolo la viata lor sau n-or fi vrut sa se imprieteneasca intim cu el, sa ajunga si ei ministri. si asta e principalul motiv pentru care atatia angajati au salariul minim, evaziunea, nu altele.
    • -3 (3 voturi)    
      Nu vorbești despre tine. (Miercuri, 12 mai 2021, 9:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Tu nu ai așa ceva. Vorbești despre alții, cum îți este obișnuința.
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu. sau mai bine zis nu acum (Joi, 13 mai 2021, 16:10)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        cu ani in urma m-am confruntat cu asa ceva, stiu ce vorbesc. pana nu capeti experienta si apreciere in domeniul in care activezi,esti la mana angajatorului.abia apoi poti emite "pretentii", daca asta se poate numi pretentie.
  • +5 (5 voturi)    
    vrajeala (Miercuri, 12 mai 2021, 2:14)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    E clar ca sunt MUUUULTI cu salariul minim doar pe hardtie si asta e ingrijorator. Pe langa evaziunea fiscala, mai e si problema cu pensia pt ca se vor trezi multi care se vor pensiona si nu vor avea bani sa treaca strada...
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar (Miercuri, 12 mai 2021, 8:22)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Jebediah_Sanchez

      cand un guvern a propus cresterea SM liberalii s-au opus ! Pe principiul "Gica Contra"!
      Ca asa fac unii politica in Romania ...
      Si-acum dau cu capul de pragul de sus !
      Daca l-ati fi ascultat pe Socol ...
    • +1 (3 voturi)    
      Scutirile care se dau pentru salariul minim. (Miercuri, 12 mai 2021, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Jebediah_Sanchez

      Încurajează evaziunea și lipsa de responsabilitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Vina (Miercuri, 12 mai 2021, 9:34)

    ACP [utilizator]

    e a statului pentru ca nu avantajeaza cu nimic pe cei care platesc mai mult. Eventual o mica diferenta la pensie care pana la urma nu renteaza. Si atunci de ce ar cere angajatii sa nu fie platiti la gri din moment ce toate serviciile statului sunt praf? In afara de cele speciale, evident.
    • 0 (0 voturi)    
      invers (Joi, 13 mai 2021, 3:52)

      Jebediah_Sanchez [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Pai e... invers, nu? In toate tarile civilizate % de impozit creste cu cat castigi mai mult.
      Problema e de principiu - statul nu ar trebui sa te incurajeze sa nu incalci legea, ci ar trebui pur si simplu sa aplice legea. Trebuiesc eliminate mijloacele care le permit unor angajatori sa treaca pe hartie salariul minim si restul cash. Faptul ca se poate sa umbli cu bani ascunsi e problema.
  • +1 (1 vot)    
    Reversul frecventei salariilor minime (Miercuri, 12 mai 2021, 10:20)

    Dilematic [utilizator]

    consta intr-o imensa evaziune fiscala pe plan national, cu consecinte dezastruoase pentru finantele statului roman.
  • +2 (2 voturi)    
    Salariul minim sa fie eliminat (Miercuri, 12 mai 2021, 12:23)

    Ahha [utilizator]

    si inlocuit cu salariul mediu :)
    • -1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 12 mai 2021, 13:10)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      nu ati zis ca vreti o tara ca afara ? pai preturi ca afara sunt, dar salarii ca in africa au ramas, cind creste sal minim sar toti corporatistii ca nu este pe baza de productivitate, dar pe baza de nivel de trai nu este ? ce poti sa faci cu 1200 lei pe luna sau cit o fi sal minim pe economie ? o singura persoana. ca patronul stiu are credite pt vila, leasing pt jepan, concedii in bahamas, evaziune cit casa, dar sal minim nu il poata plati ca nu este in concordanta cu productivitatea, ia sa traiasca cu sal minim macar 6 luni sa vada cum este.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa amice (Miercuri, 12 mai 2021, 14:55)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        ca prietenii tai bugetari au salarii apropiate de occident. Salariile mici sunt numai la firmele private care, culmea, platesc prin impozite salariile nesimtite de la stat si pensiile speciale infiintate de psd.
  • -1 (1 vot)    
    asa si ? (Miercuri, 12 mai 2021, 13:36)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cevrei sa spui de fapt ? Ca unii mai respecta si legea ? Legea iti da acest drept de a oferii salariul minim, si nu angajatorul carea vrea profit maxim, chiar din piatra seaca daca se poate!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca adaugam ce trebuie (Miercuri, 12 mai 2021, 14:46)

    all23 [utilizator]

    E buna constatarea Turcancei, insa putem adauga si cele 800 000 de contracte cu timp redus care au fost inregistrate ( cu minim pe economie) de cand au ridicat impunerea de taxe la nivel de salariu minim , pentru orice contract cu timp redus de lucru . Asta este realizare exclusiv a acestei guvernari si ar trebui sa si-o asume !