Marian Vanghelie, cu mâna pe Biblie: "Nu am luat niciun ban din cei 300 de milioane de euro"

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2021, 0:14 Revista Presei | Radio TV


Marian Vanghelie
Foto: Hotnews
Mihai Vanghelie a declarat joi seară, la Antena 3, că nu a luat niciun ban din cei 300 de milioane de euro, precizând că el este un politician ce a avut alte interese și alte gânduri pentru această țară. Peentru a-și întări spusele, Vangelie a jurat si pe Biblie.

"Jur pe Biblie, în fața românilor că nu am luat niciun ban din toți cei 300 de milioane de euro de care m-a întrebat domnul Mihai Gâdea și că nu am luat niciun ban de la acest om. Dacă am luat bani, Dumnezeu să se uite deasupra noastră, dacă nu Dumnezeu să plătească începând de la domnul Coldea și toți ceilalți să îi plătească cu ce merită.Nu am luat niciun ban din cei 300 de milioane euro. (...) Domnule Gâdea, eu sunt un politician cu Google, cu Goagăl, cum vreți dumneavoastră, sunt un politician bun! Am avut alte interese, am gândit altceva pentru această țară. Am avut interese să arăt că sunt un gospodar bun, să pot să mă duc mai departe", a declarat Marian Vanghelie la Antena 3.

Fostul primar al Sectorului 5 Marian Vanghelie a fost condamnat joi la 11 ani și 8 luni de închisoare în procesul de corupție în care a fost trimis în judecată de DNA în 2015. Decizia instanței nu este definitivă.

Decizia a fost pronunțată joi de Tribunalul București.
De asemenea, fostul primar al Sectorului 5 este obligat de instanță să plătească daune materiale de 15.044.700 de euro către Primăria de sector, constituită parte civilă în proces.

Instanţa a dispus și confiscarea specială a mai multor bunuri şi menţinerea sechestrului asigurător dispus de către procuror, până la concurenţa sumei de 15.044.700 euro.

În schimb, Tribunalaul București a decis ridicarea măsurile asigurătorii pe bunurile şi sumele de bani aflate în conturile Oanei Niculescu-Mizil, soția lui Marian Vanghelie.

În acelaşi dosar, au fost trimişi în judecată de DNA Mircea-Sorin Niculae (vărul lui Vanghelie), Sorin Ştefan Ciocan, Laura Ciocan, director al SC Economat Sector 5 SRL, şi omul de afaceri Marin Dumitru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7236 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Lol (Vineri, 14 mai 2021, 0:16)

    mitg [utilizator]

    Asta e ceva chichiță, 300 in loc de 30 anuleaza sanctitatea juramantului.
  • +11 (11 voturi)    
    sa-i mai dea... (Vineri, 14 mai 2021, 0:21)

    PANA...MEA [utilizator]

    ...inca 25 de ani pentru ca-l minte pina si pe Dumnezeu!
    • -4 (6 voturi)    
      Eu sunt...sunt..tu..tu? esti...el..el? (Vineri, 14 mai 2021, 2:35)

      miriapod [utilizator] i-a raspuns lui PANA...MEA

      Asta nu mai stiu, e "greu" gramatica. Dar stiu cum arata 30 de milioane de euroi....
    • +5 (7 voturi)    
      Practici de ev mediu in plin secol XXI ! (Vineri, 14 mai 2021, 7:55)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui PANA...MEA

      Vom incepe, oare, rejudecarea la televizor a spetelor penale judecate in tribunale ?
      Aici am ajuns ?
      • +4 (4 voturi)    
        pai de ce (Vineri, 14 mai 2021, 10:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        crezi ca s-a dus "garantat vanghelie" la a3?
        Ce, ar fi primul "proces" judecat de televiziunea varanului (toate cu decizii de nevinovatie in favoarea hotilor)?
  • +7 (7 voturi)    
    a luat familia lui (Vineri, 14 mai 2021, 2:31)

    PrivireCritica [utilizator]

    ca de obicei la pesedisti, sotia, unchiul, matusa tamara.... astia sunt cei cu averi, ei sunt intretinuti sau beneficiari de donatii
  • +8 (8 voturi)    
    Eu il cred, ca doar cine..... (Vineri, 14 mai 2021, 5:15)

    gigiN [utilizator]

    ....a pomemit hot sau escroc,fie el ...minoritar,care sa jure stramb ???
  • +11 (11 voturi)    
    Aberatia juramantului de la Antena 3 (Vineri, 14 mai 2021, 7:06)

    Dilematic [utilizator]

    luat de Mihai Gadea unui comdamnat in prima instanta la 11 ani de inchisoare cu executare pentru luare de mita, este tampenia secolului, ce se poate intampla doar in Romania !
    Nu cred, ca vre-un om cu mintea intreaga, dintr-o tara civilizata, poate concepe asa ceva !!!
    • +6 (6 voturi)    
      Au împărțit hoția. (Vineri, 14 mai 2021, 8:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Așa că antena 3 au zis să-i repare imaginea șifonată lui Vanghelie. Eu cred că orice jurnalist care acum îi plânge de milă lui Vanghelie este implicat în hoțiile acestuia. Dacă jurnaliștii ar fi corecți, l-ar prezenta pe Vanghelie așa cum este-un infractor dovedit pedepsit cu 11 ani și 8 luni de pușcărie, nu o victimă inocentă.
    • +3 (3 voturi)    
      cred (Vineri, 14 mai 2021, 10:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      asta a fost singurul argument/dovada al/a lui vanghelie in timpul procesului, in favoarea sa.
      Nu e primul hot prins cu mana bagata in teschereaua cu bani, adanc, pana dincolo de umar, care se jura pe Dumnezeu, parinti, copii, ca nu el e cel care a fost prins asupra faptului. "Sa mor eu daca eu eram ala. Era unu care semana cu mine. Eu dormeam linistit atunci cand s-a intamplat."
  • +5 (5 voturi)    
    A spus adevarul (Vineri, 14 mai 2021, 8:17)

    bcsb [utilizator]

    Nu a luat bani, a luat euro / centi :))
  • +5 (5 voturi)    
    pai (Vineri, 14 mai 2021, 8:19)

    ..13 [utilizator]

    Latrina in scadere de forma, imi imaginez eu, a simtit nevoia unui bust si atunci aduci penalul zilei si faci show cu el...

    Nu ma mira orice se intampla la latrine.

    Dar raman cu doua mici nostalgii:
    - 6 ani pentru o sentinta in prima ruda - numa 6 anishori si estimez inca vreo 4 anishori pentru definitiva daca nu cumva se pregateste retrimiterea dosarului spre recercetare...
    - ceasurile lui Geoana de ce au fost returnate??? neicushorule se presupune ca justitia este oarba, ca este egala in raport cu cetateni, ca nimeni nu este deasupra legii, poate chiar si surda ar trebui sa fie justitia, ca la noi cam se sopteste in casca uneori...Cum dreac se recupereaza prejudiciul???
    • +2 (2 voturi)    
      Spune-i direct. (Vineri, 14 mai 2021, 10:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Hoțul la hoț trage. Recte Vanghelie versus antena 3.