Ioana Mihăilă: Faptul că dorinţa de vaccinare a scăzut în ultima perioadă reprezintă un motiv real de îngrijorare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 iunie 2021, 23:21 Revista Presei | Radio TV


Ioana Mihaila
Foto: Captura video
Faptul că dorinţa de vaccinare a scăzut în ultima perioadă reprezintă un motiv real de de îngrijorare, a declarat marţi seară, la postul B1 TV, ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă.

„Faptul că dorinţa de vaccinare a scăzut în ultima perioadă reprezintă un motiv real de îngrijorare. Cumva era de anticipat, pentru că există un procent, o parte a populaţiei care dorea să se vaccineze şi a ajuns să se vaccineze, există o parte a populaţiei care are nevoie de un imbold să ajungă la vaccinare şi cred că aici suntem în momentul ăsta, la acea parte a populaţiei care are nevoie de un oarecare imbold, sau să-i fie vaccinul foarte-foarte aproape şi foarte uşor disponibil”, a spus ministrul Sănătăţii, la B1 TV, potrivit Agerpres.

Ea a subliniat că accesul la vaccin nu mai reprezintă o problemă.

„Nu cred că mai este neapărat o foarte mare problemă de acces la vaccin. Probabil că ea mai este o problemă doar în mediul rural, poate într-un mediu rural izolat unde nici medicul de familie nu a început să vaccineze, dar în cea mai mare parte a ţării accesul la vaccin există şi el este destul de facil. Probabil că acum oamenii au nevoie de mai mult timp să ia decizia de a se vaccina. Probabil că pe măsură ce văd că vecinul sau alt membru al familiei este vaccinat şi lucrurile au decurs bine şi încrederea în vaccin va creşte, dar acum începe de fapt maratonul, adică acea alergătură de lungă durată, până acum au fost sprinturi de vaccinare. Cred că acum începe bob cu bob vaccinarea”, a spus Ioana Mihăilă.


Ea a precizat că a început discuţiile cu Valeriu Gheorghiţă, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a vaccinării împotriva Covid-19, „tocmai să vedem cum putem muta, din resursele umane mai ales, din mediul urban spre rural ca să creştem şi acolo rata de vaccinare”.

„Cred că deja milioanele (...) de oameni care au fost vaccinaţi şi care nu au trecut prin efecte adverse semnificative, mai ales dacă vorbim despre aceste vaccinuri cu ARN mesager, Pfizer şi Moderna, cred că acele date sunt suficiente. Nu cred că mai trebuie să aşteptăm rezultate ale unor studii înainte de a fi convinşi că e bine să ne vaccinăm”, a afirmat ministrul Sănătăţii.

Referindu-se la faptul că unii oameni s-ar putea teme de eventuale efecte pe termen lung ale vaccinării, ministrul a spus că trebuie puse în balanţă „potenţialele efecte negative pe termen lung ale vaccinului”.

„Eu sunt foarte mare fan al medicinei alopate, nu spun decât 'potenţiale' efecte pe termen lung şi îmi asum acest lucru, dar sunt convinsă că ele nu vor exista. Din nou, îmi măsor bine cuvintele şi ştiu clar că există efecte pe termen mediu şi pe termen lung ale trecerii prin infecţie, şi cred că tot timpul ar trebui să vedem şi să ne lăsăm influenţaţi de ce vedem foarte clar în faţa ochilor - şi ce vedem foarte clar în faţa ochilor este că au trecut luni întregi de la prima doză de vaccin administrată şi nu s-a întâmplat nimic până acum, aşa cum a trecut mai mult de un an de la primul pacient infectat şi avem multe dovezi care ne spun că trecerea prin infecţie este nocivă în anumite cazuri şi că de ea trebuie să ne ferim”, a precizat ministrul Sănătăţii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3854 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Ioana Mihaila (Marţi, 1 iunie 2021, 23:42)

    Rahan5 [utilizator]

    la Ministerul Sanatatii. La fel ca ,,baba si mitraliera" !
    stie doar sa se vaite.
    Daca s-ar platii spitalizarea la Covid dupa 1 iulie s-ar inghesuii imediat lumea sa se vaccineze !.
    Asta e de fapt solutia: Platirea Spitalizarii (macar la ATI) si asta imediat !
    • -1 (1 vot)    
      este parerea Dvs (Miercuri, 2 iunie 2021, 4:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      si inclin sa cred ca daca s-ar proceda asa nu ar fi tocmai rau...Macar o parte din cheltuieli pentru ca acuma sunt disponibile resurse gratuite pentru a te proteja.

      dar as mai adauga ceva ce m-a socat.
      numarul celor de la ATI a scazut ff incet - durata stationari in ATI este relativ mare. Intr-o vreme calculam durata medie a bolii - erau cca. 21 de zile, dar cred ca in ultima perioada durata a crescut desi varsta celor stationati acolo este mai mica...

      Ar trebui spuse lucrurile astea:
      - varsta pacientilor este din ce in ce mai mica
      - durata de vindecare, in ciuda tratamentelor aplicate, din ce in ce mai mare

      cu grafice daca se poate ca se pricepe mai repede
      • 0 (4 voturi)    
        N-ar trebui spus, pentru că nu e adevărat (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:45)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Vârsta de îmbolnăvire a rămas la fel de ridicată ca în lunile trecute (chiar dacă cea de infectare poate că o fi scăzut).
        Numărul de pacienți din ATI a scăzut cu o viteză amețitoare, semn că ori statistica a fost denaturată, ori însănătoșirea este astăzi mai rapidă.
  • -4 (20 voturi)    
    Se (Marţi, 1 iunie 2021, 23:42)

    sorance2000 [utilizator]

    face ca ploua, ca nu ar sti de ce nu se vaccineaza toata lumea pe care o viseaza ea.
  • -2 (6 voturi)    
    Ajutați cncav! (Marţi, 1 iunie 2021, 23:59)

    muvis [utilizator]

    Deci ms, poate și alte instituții ori organizații, trebuie sa stea de vorba cu cncav, sa le sugereze cum ar trebui sa apuce problema. Ar fi de altfel un lucru normal, dacă nu i-am ști kaki, plini de impostura și orgoliu.
  • +10 (34 voturi)    
    E simplu: nivel înalt de prostie (Miercuri, 2 iunie 2021, 0:24)

    Dogul [utilizator]

    Trebuie să fii bătut in cap sa vezi ca in UK sau Israel nu mai mor oameni de covid, nu mai zac in spitale si sa spui, in continuare, ca vaccinul nu e bun, ca nu îl vrei. Cei ce o vor păți din cauza ca nu sunt vaccinați si-o cam merita, dacă nu ai vrut să se vaccineze si s-au lăsat șoșociți.
    • +3 (7 voturi)    
      Cei care nu vor sa se.... (Miercuri, 2 iunie 2021, 5:51)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ....vaccineze au,partial,dreptate:_idiotii sunt imuni in foarte multe privinte,ei spera sa fie imuni si la Covid,desi constata zilnic ca nu este asa.
    • -3 (9 voturi)    
      asta si inca ceva (Miercuri, 2 iunie 2021, 7:01)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Relaxarea masurilor pentru toti. Relaxarea trebuia sa se faca doar pentru persoanele vaccinate, restul cu mascuta sa nu puna presiune pe sistemul medical.
    • +2 (6 voturi)    
      În Norvegia - unde sunt mai puțini vaccinați (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:48)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      au murit și mor mai puțini oameni cu covid decât în Israel, deci populația se poate proteja - ea pe ea însăși - și fără un grad ridicat de vaccinare; e suficient să se vaccineze cei care sunt predispuși la îmbolnăvire ca să elimini frica unei epidemii din cadrul unei populații și efectele pe care le are aceasta, nu trebuie să vaccinezi și cățel, și purcel.
    • +3 (5 voturi)    
      E si mai simplu: prea multi destepti. (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:49)

      MarinaA. [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Cat de batut in cap sa fii sa crezi ca un chinez a mancat un sobolan si s-a imbolnavit toata planeta, in timp record ai si "vaccin" gratis. Daca iti e frica de moarte si/sau de covid, ramai inchis in casa.
  • +1 (3 voturi)    
    pai la prosti le trebuie (Miercuri, 2 iunie 2021, 4:42)

    ..13 [utilizator]

    Exemple multe, grafice, povesti cu cei care au negat si s-au imbolnavit, sau Arsinel, bolnavul, care daca nu se vaccina ochii peste cap ii dadea...

    din pacate narativul pesede-ului a prins ff bine pentru ca prostimea sta cu ochii lipiti in latrine si nu ii scoti de acolo.

    hai sa incerce o finantare pentru o campanie la latrine pro-vaccinare sa vedem daca musca si de monitorizat muscatura...
  • +1 (1 vot)    
    Sa vedem si partea pozitiva ... (Miercuri, 2 iunie 2021, 7:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa vedem si partea pozitiva a lucrurilor, macar tanti Frusinica s-a vaccinat.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:11)

    mahnit [utilizator]

    MS se invarte in jurul cozii si ca urmare mai mor cateva sute de romani.Solutii sunt,slava Domnului!
  • +2 (2 voturi)    
    Educația sanitară. (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:31)

    asavreau [utilizator]

    Lipsa educației sanitare în școli și în familie duce la refuzul vaccinării. Asta ar trebui să vadă Ioana Mihăilă și, să învețe de la BOR. Cum BOR poate să asigure personal pentru îndoctrinare religioasă, și MS trebuie să poată face educație sanitară în școli. De la Grădiniță. la Universități, în România, educația sanitară este ,nu deficitară, este lipsă. Românii trăiesc într-un întuneric absolut privind cunoștințele sanitare minime pentru un trai decent. Dacă vorbim de România Educată, hai să o educăm și sanitar. Ioana Mihăilă trezește-te! Lasă filozofiile lui VV. După ce vei avea o Românie Educată sanitar vei putea să discuți și filozofic problemele. Acum luptă pentru-ca oamenii să înțeleagă. Au mai multă trecere mincinoșii și părerologii la mas media, pentru a răspândi informații false despre vaccin și reprezentanții MS nu se văd. Unde sunt?
    • +1 (1 vot)    
      Educația înseamnă să știi ce vaccinuri să faci (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:53)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      nu să faci vaccinuri de-a valma, c-așa zice ministrul.
      Așa cum (cred că) dv nu sunteți vaccinat(ă) împotriva unor boli precum malarie sau west nile, nici eu n-am de ce să mă vaccinez împotriva covid - boală pentru care riscul meu de îmbolnăvire este la fel de inexistent precum (probabil este) cel de malarie în cazul dv.
  • +3 (3 voturi)    
    Se va rezolva la toamna... (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:41)

    IoPaNet [utilizator]

    Era de asteptat ca vara, cand riscul de infectare este mult mai mic, sa nu existe un interes crescut pentru vaccinare. Si nu poate fi stimulat decat intr-o mica masura cu cretinisme de genul "iti dau voie sa faci X lucru daca esti cuminte si te vaccinezi".
    Situatia se va schimba din septembrie - octombrie...
  • +1 (1 vot)    
    Nu dorinta de vaccinare a scazut... (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:22)

    Feroviarul [utilizator]

    ...ci numarul oamenilor care doresc sa se vaccineze...e formulare nefericita ca a scazut dorinta de vaccinare...cine a dorit cu adevarat sa se vaccineze, a facut-o deja, fie in functie de categoria din care face parte (I, II sau III) fie cu ocazia maratoanelor de vaccinare organizate in marile orase...Nu s-a intamplat vreun eveniment care sa determine scaderea dorintei de vaccinare a oamenilor...In alta ordine de idei, dna ministru pare foarte ok si e si simpatica pe deasupra...
  • +1 (3 voturi)    
    Dnă ministru, „convigerile” dv nu ne interesează (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:02)

    hic sunt leones [utilizator]

    Atunci când este vorba de sănătatea noastră, avem nevoie de certitudini, deci vă rugăm să reveniți când aveți CERTITUDINEA că nu vor exista efecte negative pe termen lung.
    Atenție: nu zic că vaccinurile actuale declanșează sau dezvoltă astfel de efecte, zis doar că, până când nu va fi foarte clar, categoriile de persoane care ori nu s-au îmbolnăvit/infectat până acum, ori s-au vindecat, n-au absolut niciun motiv rațional și medical să se vaccineze.

    PS: nu au fost identificate efecte pe termen lung și mediu la trecerea prin infecție, au fost identificate în majoritatea cazurilor doar după îmbolnăvire (preponderent în cazul celor care au făcut cel puțin forme medii) - sper că știți și dv că infectarea cu sars-cov-2 nu este același lucru ca îmbolnăvirea cu covid-19?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 2 iunie 2021, 15:32)

    codrean [utilizator]

    Am urmarit cu atentie interviul de la B1. Precizez, sunt medic, am urmarit deci interviul din postura de profesionist cu experienta in domeniu. Pentru mine a fost o surpriza extrem de placuta si simt nevoia s-o impartasesc ! Dna Ministru a raspuns calm, la obiect si extrem de profesionist la toate intrebarile. A dovedit cunoasterea tuturor problemelor si capacitatea de a raspunde clar, simplu, la obiect, pe intelesul tuturor celor de buna credinta. Felicitari !