Marcel Ciolacu: Este exclus ca PSD să susţină vreun guvern minoritar PNL sau să intre la guvernare cu PNL - ca să se înţeleagă foarte clar

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2021, 22:11 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, exclude posibilitatea unui guvern format de PSD alături de PNL, precum şi ideea ca PSD să susţină un guvern minoritar al liberalilor, scrie News.ro. „Dacă dumneavoastră credeţi că eu, Marcel Ciolacu, o să le cer colegilor mei să intrăm într-o asemenea aventură cu astfel de oameni, vă înşelaţi amarnic”, afirmă liderul PSD.

„Nici nu mă interesează cine o să fie şef la PNL. M-ar fi interesat, totuşi, ca România să arate altfel şi altele să fie priorităţile, măcar ale Guvernului României sau ale preşedintelui Camerei Deputaţilor. Este exclus ca PSD-ul să facă guvern cu Partidul Naţional Liberal. Domnul Orban a zis că partidul care câştigă alegerile trebuie să propună primul ministru. Pe urmă s-a răzgândit, cel care pierde alegerile trebuie să-şi dea demisia. Şi-a dat demisia de la Guvern, de parcă Guvernul conta, nu partidul. Eu vă reamintesc că este un domn la Cotroceni, domnul Iohannis, care şi-a dorit guvernul său. Să gestioneze guvernul său. Nu mă interesează nici se întâmplă în coaliţie - au transformat Guvernul României în guvern de coaliţie, acuma l-au transformat în puşculiţă politică pentru alegeri interne, ba că-s la USR, ba că-s la PNL. Dacă dumneavoastră credeţi că eu, Marcel Ciolacu, o să le cer colegilor mei să intrăm într-o asemenea aventură cu astfel de oameni, vă înşelaţi amarnic. Este exclus ca Partidul Social Democrat să susţină vreun guvern minoritar PNL, ca să se înţeleagă foarte clar, sau să intre la guvernare cu Partidul Naţional Liberal. Sub nicio formă. Există şi alte instrumente democratice”, a afirmat Marcel Ciolacu, marţi seară, la România Tv.

El a spus că un astfel de instrument îl reprezintă alegerile anticipate.

Ciolacu i-a catalogat pe membrii actualei coaliţii de guvernare drept „mai mult decât hoţi”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















631 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 13 iulie 2021, 22:17)

    Akylas [utilizator]

    Isi da si nea colacu' cu parerea, asa, sa se afle in treaba, ca doar nimeni nu-i curios de ce va face si cu cine PSD-ul....
    cum zicea bunica-mea, daca n-ai ceva destept de spus, mai bie taci
  • +8 (12 voturi)    
    Mai mult decat hoti (Marţi, 13 iulie 2021, 22:18)

    cetateanulmodern [utilizator]

    nu pot fi decat dragnea, ciordache, nicolicea, firea , cap de pluta , mitraliera.....
    Nu i-am uitat, stai linistit
  • +8 (14 voturi)    
    P$D in 2024 NU pupa Parlamentul (Marţi, 13 iulie 2021, 22:20)

    un domn [utilizator]

    Maxim Parlamentul de la Rahova. Radu Mazare Prim Ministru.
  • +3 (5 voturi)    
    eh (Marţi, 13 iulie 2021, 22:41)

    codyrocco [utilizator]

    decembrie 2012 zice ca merge s'asa
  • -1 (11 voturi)    
    Mi se pare corect (Marţi, 13 iulie 2021, 22:41)

    Amariei [utilizator]

    Daca erau doar hoti normali, baietasi de ai nostri, puteau face coalitie dar asa, mai mult decat hoti, nu se poate, eclipseaza PSD ul.
  • 0 (0 voturi)    
    hais! (Miercuri, 14 iulie 2021, 4:58)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu va grabiti. Totusi, pentru binele poporului, se mai pot intampla minuni, said the joker to the thief.
  • 0 (0 voturi)    
    măi cioli, (Miercuri, 14 iulie 2021, 8:11)

    nahir [utilizator]

    te-a lăsat memoria, că văd că te repeți cu declarațiile.
    Adevărul e că e nasol. Nu o mai avea cine să ți le scrie. Ăla principal o fi în concediu iar pe veorica ți-a luat-o isărescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce-ai pățit Marcele?(Ciolacu) (Miercuri, 14 iulie 2021, 8:37)

    asavreau [utilizator]

    Este de la căldură, sau ai băut prea multă bere? Ce să căutați voi la guvernare? Culmea să mai și susțineți ! Pentru voi este necesar ca vreo 100 de ani(2 generații) să stați departe de guvernare, ca să vi se schimbe ADN-ul. Să nu mai furați. La voi orice guvernare a însemnat o perfecționare a metodelor de furat. Deja ați reușit să atrageți o parte a magistraților în gruparea voastră infracțională, fapt care va lua mult timp pentru remediere.. Deci suntem egali în fața legii? Nu. Ați făcut ca unii magistrați să se considere //mai egali //ca noi și să vă judece preferențial, scăpându-vă de pușcărie.
  • +2 (2 voturi)    
    S-a legalizat "iarba"?! (Miercuri, 14 iulie 2021, 9:00)

    John M. [utilizator]

    Ce fumezi tu acolo, comunistule? Te-a invitat cineva la guvernare? Dupa alegerile urmatoare va trebui sa-ti gasesti de lucru, la aia sa-ti stea mintea, nu la fotolii de plus...
  • +2 (2 voturi)    
    caraghios (Miercuri, 14 iulie 2021, 11:55)

    Ilidia [utilizator]

    Din seria proverbelor romanesti: rade ciob de oala sparta...
  • +4 (4 voturi)    
    pe vremea copilariei mele .... (Miercuri, 14 iulie 2021, 11:56)

    asada [utilizator]

    ....exista o vorba ....s-a speriat ca,calu de basina ,lucru care se intamla cand bidiviul mergea linustit si deodata scapa una de rasuna in jur iar el se speria si o lua la fuga de rupea pamantul nemai putand fi oprit deca cu mare cazna !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Probabil ca acest milog (Miercuri, 14 iulie 2021, 19:24)

    Observatory [utilizator]

    are dreptate, se desființează PSD ul !
    Partid de kko Anyway