Barna: Parte dintre actualii judecători de la CCR sunt foşti potentaţi, lideri de partid ai PSD

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2021, 0:26 Revista Presei | Radio TV


Dan Barna
Foto: Agerpres
Co-preşedintele USR-PLUS, vicepremierul Dan Barna, consideră că printre membrii Curţii Constituţionale sunt "foşti potentaţi, lideri de partid ai PSD" şi susţine că este nevoie de schimbarea criteriilor în baza căreia judecătorii constituţionali sunt numiţi, potrivit News.

Întrebat miercuri, la Digi 24, dacă CCR este un "bastion PSD", Dan Barna a răspuns afirmativ.

"Din păcate, deciziile din ultimii ani confirmă lucrul acesta pentru un fapt foarte simplu: parte dintre actualii judecători de la CCR sunt foşti potentaţi, lideri de partid ai PSD. Adică nu e vreo taină, nu e o surpriză, nu e ca şi cum punem o etichetă, e foarte clar. Domnul Dorneanu (Valer Dorneanu, preşedintele CCR – n.r.) îl bănuieşte cineva de altceva decât de calitatea de susţinător al PSD-ului?”, a afirmat Dan Barna.

El a amintit că USR susţine condiţionarea calităţii de judecător constituţional de unele criterii, inclusiv acela de a nu fi făcut parte din formaţiuni politice mulţi ani înainte de a fi desemnat în funcţia din CCR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3119 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Sau (Joi, 15 iulie 2021, 3:58)

    mitg [utilizator]

    "făcut parte din formaţiuni politice mulţi ani înainte de a fi desemnat în funcţia din CCR"

    Sa fi fost magistrat, avocat sau cercetator universitar pe teme juridice SI ATAT toata viata inainte de a fi numiti in functie.
  • +2 (6 voturi)    
    Mi se pare clar faptul........ (Joi, 15 iulie 2021, 6:15)

    gigiN [utilizator]

    ...ca justitia este,inca,dominata de nenorocirea Romaniei numita psd.
  • +3 (3 voturi)    
    profi (Joi, 15 iulie 2021, 6:53)

    sov [utilizator]

    Multi ani sta Iordache la Consiliul Legislativ si dupa la CCR. Sigur va fi numai bun. De ce nu o lege cu membri CCR doar profi/fara carnet de partid ever, daca tot a ajuns CCR sa faca si sa desfaca tot din tara asta?
  • +3 (7 voturi)    
    vrem referendum pt alegerea pe bune (Joi, 15 iulie 2021, 8:09)

    qwerasdf [utilizator]

    a membrilor ccr

    actualul ccr e un CaCaRez al pesedeilor
  • +1 (7 voturi)    
    Wow, ce tare! (Joi, 15 iulie 2021, 8:58)

    atc [utilizator]

    "...sunt foşti potentaţi, ..." .Spre deosebire de tine, un actual im-potentat.
  • -2 (8 voturi)    
    Apel la gentlemanie (Joi, 15 iulie 2021, 9:41)

    vladulu [utilizator]

    Domnule Barna,
    PSD este un partid politic din Romania cu aceleasi drepturi ce revin oricarui alt partid din aceasta tara si care, intamplator, la ultimele alegeri a obtinut un scor mai bun decat oricare dintre partidele aflate la putere.
    Asa ca, va solicit dumneavoastra si oricariu alt membru al clicii aflate astazi la putere in Romania, un minim de respect..
    • -2 (4 voturi)    
      Clica neomarxiștilor demolatori de țară (Joi, 15 iulie 2021, 11:38)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui vladulu

      va dispare de la putere în cel mult un an.Barna se va întoarce la *meseria* lui favorită,sfeterisirea de bani europeni,pentru a produce NIMIC.
  • 0 (6 voturi)    
    Pozitia lui Barna (Joi, 15 iulie 2021, 10:09)

    Ibit [utilizator]

    Este clara .
    Cine nu spune ca noi , este impotriva noastra !
    Are Barna vreo banuiala ca Livia Stanciu si Simina Tanasescu nu au decat calitatea de sustinatoare a lui Iohannis ?
    • +2 (2 voturi)    
      doi împotriva celorlalți șapte? (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:51)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      CCR este un apendice PSD-ist. La CCR nu ar trebui să se facă numiri politice.
  • +2 (2 voturi)    
    De acord (Joi, 15 iulie 2021, 14:01)

    sorance2000 [utilizator]

    De acord. Poate chiar eliminam numirea politica a lor. Sau poate alegem o distributie mai larga a numirilor (poate o parte dintre ei aleasa si de popor odata cu alegerea presedintelui; aici inclus si Avocatul Poporului care trebuie ales de popor daca tot se numeste asa; nu numit politic de 'baietii destepti'.
  • +1 (1 vot)    
    CCR si Tudorel =rusinea Romaniei ! (Duminică, 18 iulie 2021, 23:02)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Dati o lege prin care sa scoateti membrii de partid din toate timpurile din CCR ! Apoi sa mearga la CCR sa vedem daca va fi declarata neconstitutionala. Sa vedem...