Ministrul Sănătăţii: Valul patru al pandemiei va fi al nevaccinaţilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 iulie 2021, 22:51 Revista Presei | Radio TV


Ioana Mihaila
Foto: Captura video
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, afirmă că valul patru al pandemiei de Covid-19 va fi unul al persoanelor care nu s-au vaccinat, arătând că sub 1% din cei imunizaţi au contractat boala.

„Ne pregătim de valul patru încă de la finalul valului trei. Atunci când am modificat ordinul pentru redeschiderea spitalelor, am solicitat spitalelor şi direcţiilor de sănătate publică să ataşeze un plan de revenire a numărului de paturi destinate pacienţilor COVID la un număr mai mare, dacă se observă o recrudescenţă a cazurilor. Dar aici vorbim de situaţia nefericită în care avem mulţi pacienţi spitalizaţi. Ce trebuie să fim conştienţi este că şi în aceste ţări în care, într-adevăr, numărul de cazuri a crescut, nu a crescut semnificativ sau nu atât de mult ca în valurile anterioare numărul spitalizărilor şi numărul deceselor. Practic, chiar dacă cazurile au crescut, persoanele vaccinate nu au risc de a dezvolta formă severă de boală”, a declarat Ioana Mihăilă, duminică seară, la postul Digi 24, potrivit Agerpres.

Ministrul îi îndeamnă să se vaccineze şi pe cei care au trecut deja prin boală, susţinând că în acest mod nu există riscul de a dezvolta o formă severă de Covid-19, chiar dacă este vorba de tulpina Delta.

„Cred că sub un procent dintre persoanele vaccinate s-au îmbolnăvit, cel puţin din datele pe care le-a transmis CNCAV. Ce ştim este că, de exemplu, din pacienţii infectaţi cu tulpina Delta avem trei decese confirmate la ultima raportare a INSP şi niciunul dintre aceştia nu era vaccinat. Acest val patru va fi, de fapt, un val al nevaccinaţilor, aceştia vor fi principalii afectaţi”, a mai spus Ioana Mihăilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5751 vizualizari

  • +4 (58 voturi)    
    i-auzi (Duminică, 18 iulie 2021, 22:56)

    Mistrelutz [utilizator]

    "Ne pregătim de valul patru încă de la finalul valului trei.''
    da..ne pregatitm rdicand restrictii si abia verfificand respectarea celor care mai sunt.
    cluburi pline,mall uri pline,piscine pline,
    frumoase ''pregatiri''
    • -4 (24 voturi)    
      Si cu toate aceste restrictii ridicate (Duminică, 18 iulie 2021, 23:33)

      Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Azi ai avut 44 de cazuri si un mort.
      • +2 (6 voturi)    
        Si la inceputul pamdemiei a fost la fel (Luni, 19 iulie 2021, 18:23)

        veratec [utilizator] i-a raspuns lui Pseudohipsterul Sexpic

        putini morti. Pana a inceput tavalugul.
    • -3 (39 voturi)    
      Nu va exista nici un val 4 ca nu se mai testeaza (Luni, 19 iulie 2021, 0:46)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      ca sa existe un val 4 ar trebui ca oamenii sa se testeze.

      Eu personal nu ma vaccinez nici la valul 10
      • -1 (11 voturi)    
        daca-l mai apuci! (Luni, 19 iulie 2021, 11:16)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        .
      • +8 (10 voturi)    
        "Nu se mai testeaza" (Luni, 19 iulie 2021, 14:01)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        În timpul săptămânii trecute, s-au efectuat în medie 25.000 teste pe zi.
        Vedeţi linkul: https://www.graphs.ro/covid_teste_defalcate.php?range=365
        Cam asta a fost media de la începutul pandemiei.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ma bucur... (Marţi, 20 iulie 2021, 13:55)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ...ca te-am intalnit si nici nu o sa iti duc lipsa!
    • -7 (25 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 8:15)

      [anonim] i-a raspuns lui Mistrelutz

      • +2 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 14:48)

        [anonim] i-a raspuns lui

        • +1 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 20:19)

          [anonim] i-a raspuns lui

          • -1 (5 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 20:36)

            [anonim] i-a raspuns lui

            • +1 (3 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 iulie 2021, 8:42)

              [anonim] i-a raspuns lui

              • 0 (0 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 iulie 2021, 13:06)

                [anonim] i-a raspuns lui

  • -1 (47 voturi)    
    deci, vinovati ptr toate sunt nevaccinatii (Duminică, 18 iulie 2021, 23:25)

    BernierC [utilizator]

    n'asa? sunt vinovati si ptr topirea ghetarilor si ptr disparitia dropiilor si ptr datoria externa a Romaniei. eu zic sa-i eutanasiati pe toti, astia nevaccinati, sau macar sa le sudati usa la case, ca sa nu mai poata iesi in lume.
  • -2 (42 voturi)    
    wwow (Duminică, 18 iulie 2021, 23:38)

    balex [utilizator]

    asta a mancat dupa aia Moldovan?! numai aia putea sa scoata ineptii mai mari.

    daca tot e asa experta sa comenteze putin situatia din israel/uk si sa ne prezinte o statistica din total morti covid cati aveau nozocomiale de alea nasoale?
    • +2 (14 voturi)    
      compara uk cu rusia (Luni, 19 iulie 2021, 10:29)

      mpocol [utilizator] i-a raspuns lui balex

      si vezi ce-ti da...
      zeci de mii de infectari noi zilnic in ambele tari, decesele de zeci/sute de ori mai multe in rusia... oare or avea ceva efect vaccinurile administrate?
      • +2 (10 voturi)    
        greu de spus (Luni, 19 iulie 2021, 11:16)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui mpocol

        in UK inteleg ca acum multi infectati sunt tineri nevaccianti, poate asta sa fie caquza unei mortalitati mai mici, spitalizarile sunt insa destul de multe
    • -1 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 11:05)

      [anonim] i-a raspuns lui balex

  • +3 (5 voturi)    
    Alea sunt la MAI de verificat (Duminică, 18 iulie 2021, 23:45)

    t4v1 [utilizator]

    La Bode
  • -1 (47 voturi)    
    Snif (Duminică, 18 iulie 2021, 23:51)

    Mazeta [utilizator]

    „În acest momet numărul de infectări e în creștere. Există localități unde sunt mai multe cazuri de zece, dar există semne de răspândire comunitară. Ne așteptăm să crească numărul de cazuri și în România.”

    Mi se pare mie sau în tonul doamnei ministru se simte un ușor regret că valul 4 nu a lovit România încă suficient de dur?
    • 0 (4 voturi)    
      pai (Luni, 19 iulie 2021, 11:17)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si ce fac dsp-urile din subordinrea ei?tot nimic ca si pana acum in idnetificarea si ziolarea contactilor?tot ca pana acum unul in carantina/izolare si la aceeasia dresa altii umbla nestingheriti pe strada?
  • -1 (19 voturi)    
    ajutati valul 4 sa produca cat mai multe imunizari (Duminică, 18 iulie 2021, 23:56)

    Antenistontel [utilizator]

    ridicati toate restrictiile, oricum nu sunt eficiente, doar incurca lumea.
    • -2 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 11:07)

      [anonim] i-a raspuns lui Antenistontel

      • 0 (0 voturi)    
        si cine plateste pierderile? (Luni, 19 iulie 2021, 19:16)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui

        raspuns: inflatia a ajuns la niveluri incepand de la 5% in toata lumea. in china, turcia, rusia si altele de nivelul asta, inflatia se apropie de 20%.
        • -2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 19:41)

          [anonim] i-a raspuns lui Antenistontel

          • +1 (1 vot)    
            "Vietile oamenilor sunt mai importante decat banii (Luni, 19 iulie 2021, 20:56)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui

            Bănuiesc că asta e o zicală neomarxistă.
            Neomarxismul e bun numai pt. Occident, că are de unde să-şi permită.

            Românii sunt capitalişti pur-sânge: fiecare pt. el şi scapă cine poate.
            Zicala romaneasca (conform unui cititor de aici) este: "Nu eu, ci guvernul are răspunderea să le găsească paturi la ATI moşilor, graşilor şi diabeticilor".
  • -3 (21 voturi)    
    Dragà doamnà, (Luni, 19 iulie 2021, 0:07)

    dincannes [utilizator]

    chinina aia ieftinà, n-ar fi bunà, sa fie administrata celor nevaccinati ?

    De ce nu recomandati alimentele specifice (sau conditia fizica), dovedite ca sporesc imunitatea naturala ?

    Vaccin contra variantei Beta, Gama, etc. exista ?

    Eu am avut 3 accidente cerebrale si un infarct. Va rog nu ma vaccinati, ca sigur mor !
    .
  • 0 (24 voturi)    
    Reclama la vaccin? Madam incalca legea. (Luni, 19 iulie 2021, 0:21)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    .
    • -2 (4 voturi)    
      ti-ai ales bine numele! (Luni, 19 iulie 2021, 11:19)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      carui producator i-a facut reclama?
  • -2 (24 voturi)    
    Hmmm (Luni, 19 iulie 2021, 1:16)

    Sah [utilizator]

    Teribil inceput de val N!!
    ''July 18 (GMT)
    Updates
    44 new cases and 1 new death in Romania''
    Teribil!!! :)))
    Vad ca le pare rau inchinatorilor zeului Covid ca nu vine mai repede valul!
  • -3 (15 voturi)    
    Parca s-au inteles (Luni, 19 iulie 2021, 5:51)

    Setalcott [utilizator]

    Rochelle Walensky, CDC Director, 15 iulie: "This is becoming a pandemic of the unvaccinated"
    Joe Biden, 16 iulie: "The only pandemic we have is among the unvaccinated"
    Ioana Mihăilă, 18 iulie: "valul patru al pandemiei de Covid-19 va fi unul al persoanelor care nu s-au vaccinat"

    Astia se lupta din răsputeri sa confirme teoriile conspirației cu noua ordine mondiala.

    https://www.youtube.com/watch?v=AR1X8i7vSjk
  • -1 (15 voturi)    
    M-am vaccinat cu Moldamin, cand eram mic. (Luni, 19 iulie 2021, 7:43)

    isus si hristos [utilizator]

    Ma voi vaccina anti-Covid, doar daca-mi va fi absolut necesar, vreun act, prin santaj, dupa cum vor astia (puliticienii) sa faca, sau daca va fi obligatoriu (dar nu cred!). Ce valoare are vaccinul anti-Covid, pentru sanatate?! Tot pe HotNews am citit, ca mor mai multi vaccinati, decat ceilalti... Si o-ntrebare retorica: De cand exista umanitatea, au existat si vaccinuri?! Ai de murit, mori, te-mbolnavesti - exista sistemul imunitar, daca e defect, mori, e legea naturii, ce-i prea mult strica!
    • -3 (5 voturi)    
      confirmi nocivitatea moldaminului pentru creier! (Luni, 19 iulie 2021, 11:20)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      .
    • +1 (11 voturi)    
      doamne cata prostie (Luni, 19 iulie 2021, 13:18)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      speranta de viata s-a cam dublat in ultima suta de ani... ghici care e cauza?!

      MOR MAI MULTI VACCINATI decat nevaccinati?! unde ai auzit asta? la sputnik?!
      • 0 (0 voturi)    
        Unde vedeti doamne?! (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:28)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Si unde s-a dublat speranta de viata, poate in tarile civilizate?! :) N-am auzit pe "sputnik", doar am citit, pe HotNews...! P.S.: ion iliescu n-are speranta de viata, el e nemuritor!
    • +3 (11 voturi)    
      Dar ce treaba ai tu cu umanitatea? (Luni, 19 iulie 2021, 14:46)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      sau cu valorile?
      daca tot apelezi al legea naturii cu defecte si moarte, ce mai aduci umanitatea in discutie?
      du-te in jungla ia-te de tranta cu crocodilul si cel mai tare invinge si-l mananca pe celalalt. Astia ti-e nivelul, acolo este locul tau. Ce treaba ai tu cu acte, cu politicieni, cu vaccinuri, cu umanitate?

      umanitatea are si componente spirituale, de emotie, de empatie, de ajutor si protectie. Tu nu esti in zona asta, tu esti la legea naturii, du-te prietene in padure si traieste sanatos, dupa legile naturii! nu pierde timpul citind pe hotnews cablat la internet, ca umanitatea nu s-a inventat cu internet! Ai de murit, mori dracu' odata si gata! ce atata internet si civilizatie...
      • 0 (0 voturi)    
        Ai inteles TOT, din comentariu-mi! (Marţi, 20 iulie 2021, 7:57)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        P.S. Crocodilul (acum depinde si ce specie!) e in varful "piramidei tropice", nu-mi permit sa ma iau la tranta, cu Dumnealui! Iar Dumneata, "prietene", te du la vot, ca ai de unde alege, poti vota un infractor mai mic, sau unul mai mare, de tine depinde viitorul acestei tari! :) "Romania e cea mai frumoasa tara, din lume, pacat ca e locuita!" (de oameni inteligenti, precum Dumneavoastra! ;p )
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 7:56)

    [anonim]

  • -2 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 8:51)

    [anonim]

  • -2 (18 voturi)    
    Innebuniti sa ne vaccinam!! (Luni, 19 iulie 2021, 10:01)

    MarinaA. [utilizator]

    Au innebunit politicienii si panica e la maxim ca nu s-au vaccinat cati trebuiau. Orice ar face sa ne vaccinam toti. Va dati seama cate beneficii, cati bani primesc de la jmecheri politicienii numai ca ne convinga sa ne vaccinam? Si cand nu oamenii nu sunt chair asa de prosti precum cred politicenii, intervine panica si incep amenintarile.
    • 0 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 11:10)

      [anonim] i-a raspuns lui MarinaA.

      • 0 (0 voturi)    
        Si mai multa dreptate! :) =)) (Marţi, 20 iulie 2021, 8:02)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui

        .
    • 0 (8 voturi)    
      sunteti mai prosti decat sperau politicienii! (Luni, 19 iulie 2021, 11:22)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui MarinaA.

      de aia postati voi din garsoniera in timp ce politicienii stau in resorturi pe plaje exotice.
      • 0 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 iulie 2021, 14:43)

        [anonim] i-a raspuns lui Antenistontel

        • 0 (0 voturi)    
          si tu, tot in garsoniera? (Luni, 19 iulie 2021, 19:20)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui

          eu catre marinaa ma adresam!
    • 0 (0 voturi)    
      Partial, aveti dreptate! (Marţi, 20 iulie 2021, 8:00)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui MarinaA.

      .
  • -3 (7 voturi)    
    99% dintre infectatii din SUA sunt nevaccinati (Luni, 19 iulie 2021, 18:01)

    4real [utilizator]

    99% dintre mottii recenti din SUA sunt nevaccinati. Doamna ministru stie ce spune. Nevaccinatii vor fi primele victime.