Mihăilă: Tulpina Delta probabil că şi la noi începe să devină dominantă/ INSP a estimat că la mijlocul lui septembrie vom avea peste 1.600 de cazuri pe zi

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2021, 0:54 Revista Presei | Radio TV


Ioana Mihaila
Foto: Hotnews
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, afirmă că Institutul Naţional de Sănătate Publică "preconizează scenariul în care evoluţia este cea mai rapidă şi cu cele mai multe cazuri tocmai din cauză că tulpina Delta în toată Europa de vest şi probabil că şi la noi începe să devină dominantă şi este mult mai contagioasă decât tulpinile anterioare, motiv pentru care ne aşteptăm la evoluţii rapide ale numărului de cazuri", menţionând însă că pentru persoanele vaccinate această evoluţie nu reprezintă un risc. Ea arată că INSP se aşteaptă la peste 1.600 de cazuri pe zi la mijlocul lunii septembrie, "dar la cum evoluează lucrurile, le vom trimite să reanalizeze, că s-ar putea ca evoluţia să fie mai rapidă şi numărul mare de cazuri să apară mai repede decât 15 septembrie", citează News.ro.

Mihăilă a vorbit, joi seară, la TVR, despre cele patru scenarii privind potenţiala evoluţie a numărului de infectări în valul 4 al pandemiei în România.

"INSP-ul preconizează scenariul în care evoluţia este cea mai rapidă şi cu cele mai multe cazuri tocmai din cauză că tulpina Delta în toată Europa de vest şi probabil că şi la noi începe să devină dominantă şi este mult mai contagioasă decât tulpinile anterioare, motiv pentru care ne aşteptăm la evoluţii rapide ale numărului de cazuri. Partea bună totuşi este că pentru persoanele vaccinate această evoluţie rapidă şi această agravare a valului 4 nu reprezintă un risc. Vaccinurile, vaccinarea completă protejează cu peste 90% în faţa riscului de spitalizare şi niciunul din decese nu a apărut la persoane vaccinate", a afirmat ministrul Sănătăţii.

Mihăilă a explicat că şi decesele la persoane infectate cu tulpina Delta au fost la oameni nevaccinaţi.

"Nicio persoană vaccinată nu a decedat datorită infecţiei cu tulpina Delta", a subliniat ea.

Mihăilă a afirmat că specialiştii se aşteaptă la un număr mare de infecţii, dar partea optimistă este că persoanele vaccinate sunt protejate.

"Spitalele, dacă avem suficientă populaţie vaccinată, nu mai sunt depăşite. Dacă nu mai sunt depăşite, înseamnă că cei care dezvoltă forme de boală care necesită spitalizare au acces mai uşor la servicii medicale (...)", a punctat ministrul.

Întrebată dacă s-ar putea ajunge din nou la 10.000 de cazuri zilnic, Mihăilă a arătat că scenariile INSP nu merg până la acest număr.

"Ei au estimat că la mijlocul lui septembrie vom avea peste 1.600 de cazuri pe zi, dar la cum evoluează lucrurile, le vom trimite să reanalizeze, că s-ar putea ca evoluţia să fie mai rapidă şi numărul mare de cazuri să apară mai repede decât 15 septembrie. Practic, creşterile sunt mult mai rapide cu tulpina Delta comparativ cu celelalte tulpini", a arătat Ioana Mihăilă.

Ministrul a explicat că există un plan pe baza căruia s-ar putea creşte din nou numărul de paturi pentru pacienţii COVID-19 din spitale, dacă situaţia o va impune.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1243 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Cine (Vineri, 30 iulie 2021, 0:59)

    mitg [utilizator]

    Vrea se vaccineaza, cine nu, isi asuma si cu Dumnezeu inainte.
    • -3 (15 voturi)    
      Corect (Vineri, 30 iulie 2021, 2:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ce nu imi place la cei care se joaca cu zarurile e ca nu pun la bataie doar sanatatea lor, ci si a altora. Atata tot.

      Deci tu vii la pariu cu vaccinul pentru sanatatea ta, ei pluseaza si cu alte vieti.

      Dragoste cu forta nu merge, asa ca fiind democratie, trebuie sa le respectam decizia. Si amuzant e ca nu vezi proteste care sa impuna vaccinarea obligatorie. De ce? Repet: pentru ca le respectam alegerea. Ei in schimb vor proteste anti-vaccinarea, daca ar fi dupa ei, chiar pentru toti. De ce? Ne salveaza. Nu le-a cerut nimeni, dar au decis ei.

      Si tot ei sunt aia care vorbesc ca altii impun. Ipocrizia e mare.
      • +5 (7 voturi)    
        Povesti (Vineri, 30 iulie 2021, 9:06)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cel putin 61% dintre vaccinati transmit virusul. Vaccinul te protejeaza doar pe tine. Punct.
        • 0 (2 voturi)    
          Explica, te rog (Vineri, 30 iulie 2021, 14:01)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Daca ma protejeaza, cum transmit? Daca ma protejeaza inseamna ca nu ma infectez, corect?

          Cred ca e o hiba in logica aia. De unde ai scos procentul?
          • +1 (3 voturi)    
            Te protejeaza (Vineri, 30 iulie 2021, 15:09)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Te protejeaza de forme grave sau de deces (adica de moarte). Adica iei, faci o forma usoara sau asimptomatica si scapi.

            N-am scos eu procentul, Israelul l-a scos.
    • -5 (9 voturi)    
      Cine se teme de covid? (Vineri, 30 iulie 2021, 7:03)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Religioşii NU se tem de moarte, fiindcă vor ajunge în Rai.

      Atunci DE CE religioşii se tem de vaccinuri?
      • -3 (7 voturi)    
        pentru ca nu sunt mentionate in biblie! (Vineri, 30 iulie 2021, 8:14)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        si ajung in iad, daca se vaccineaza!
        la fel, daca nu se vaccineaza!
      • +4 (8 voturi)    
        Hahahahaha (Vineri, 30 iulie 2021, 9:12)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        Iti inteleg curiozitatea, dar nu toti "religiosii" o sa ajunga in Rai. Nu exista nicio corelatie cunoscuta intre credinta si "teama de vaccinuri", cetatene, astea-s povesti pentru ateistii militanti :))
        • -1 (1 vot)    
          Am înţeles (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 0:00)

          Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Numai dacă mori de virus ajungi în Rai, însă dacă mori de vaccin ajungi în Iad.
          Asta fiindcă virusul e dat de Domnul, pe când vaccinul e de la diavol.
          • +1 (1 vot)    
            Nu stiam (Duminică, 1 august 2021, 13:24)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

            Nu stiam ca sunteti o persoana religioasa chiar daca dovediti zilnic ca aveti credinta in diverse lucruri. Interesant.
  • +2 (6 voturi)    
    Delta, Gama, Epsilon.... (Vineri, 30 iulie 2021, 9:19)

    GRC2021 [utilizator]

    "Ei au estimat că la mijlocul lui septembrie vom avea peste 1.600 de cazuri pe zi..." si daca nu se ajunge la numarul de vaccinati care vrem, o sa inventam cate o mutatie pentru fiecare litera din alfabetul grecesc. Cu toate astea, lumea merge linistita pe strada... :)
    • -3 (3 voturi)    
      hehe (Vineri, 30 iulie 2021, 11:04)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui GRC2021

      Te-a pus mazeta sa-ti faci cont nou, trolule rus compromis?
      Evident ca cineva o sa si creada in propaganda cremlinista pe care o ventilezi, infometatule asistat social.
  • +1 (1 vot)    
    Estimãri (Vineri, 30 iulie 2021, 14:23)

    881442049379455 [utilizator]

    Vedem în 2 sãptãmâni cât de aproape de adevãr este estimarea institutului.
  • +1 (1 vot)    
    si daca (Vineri, 30 iulie 2021, 14:55)

    AMDATi [utilizator]

    nu "vom avea peste 1.600 de cazuri pe zi", ce faci? Iti dai demisia?