Orban: Chiar în varianta în care Cîțu câștigă Congresul, nu va mai rezista foarte mult în funcția de prim-ministru

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 21:49 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Florin Cîțu nu va mai rezista foarte mult în funcția de prim-ministru, ”indiferent de deznodământul alegerilor, orice om de bun simț înțelege”, a declarat miercuri președintele PNL, Ludovic Orban.

Deși a insistat, la Digi24, că el va fi ales președinte PNL la Congresul de pe 25 septembrie, Ludovic Orban a spus că Florin Cîțu nu va mai rezista mult în funcția de premier.

Întrebat de Cosmin Prelipceanu dacă există oameni în PNL care să preia funcția de premier, dacă premierul se retrage de la guvern, în ciuda câștigării congresului, actualul lider liberal a spus: ”Ludovic Orban”.

”Dar vă spun că voi câștiga Congresul, la cum e starea de spirit în partid, la ceea ce simt la toți delegații, simt pulsul și înțeleg că, dacă în urmă cu două luni avem de ales între două variante, nu mai există decât o singură variantă bună, cealaltă fiind proastă”, a declarat Orban.


Potrivit acestuia, nu există altă soluție onorabilă și decentă decât refacerea coaliției, pentru că cealaltă variantă ar fi un guvern PSD.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6375 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    Diferența e prea mare (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:03)

    Con_stan_tin [utilizator]

    în favoarea USR+ privind actul de guvernare, guvernarea alături de ei va eroda puternic electoratul PNL care nu are politicieni la nivelul USR+. PNL pierde mai puțin dacă va guverna singur cu acordul PSD, interesat și el de subminarea electorală a USR+.
    • +3 (9 voturi)    
      Foarte adevărat (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:00)

      magicianul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      PSD sunt mana în mana cu PNL.

      Orban vorbește ca să para ca nu e asa...Scheme vechi...Iese Catu, vine PSD în umbră..și încet USR nu are cum sa arate ca poate schimba ceva..Rămâne la 20% și în 3 ani.. Șansa lor e sa stea la guvernare, altfel se pierd...

      Nasol...
    • +6 (12 voturi)    
      Nu neaparat in favoarea USR... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:27)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Din pacate marele castigator este PSD-ul. O mare parte din electorat oscileaza intre PSD si PNL fara sa considere USR-ul.

      USR-ul a facut o greseala fatala, si-a luat mantia de partid progresist intr-o tara conservatoare. A incercat Dan Nicusor sa-i opreasca in 2017 dar acum sunt vazuti ca fiind partid pro-lgbt si asta-i descalifica complet in fata majoritatii romanilor.

      Si sa nu uitam "elefantul din camera", romanii nu voteaza. La ultimele alegeri au fost sub 32% la vot. PSD a iesit primul cu 9% din numarul total de votanti.
    • +2 (8 voturi)    
      Da (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:48)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Pai la cat au pierdut de cand au rupt coalitia, nu mai au mult de pierdut.

      Interesant, cum vor submina USR oare? Prin blocarea reformelor, risipirea banilor si incompetenta sinecurilor? Ca electoratul de abia asteapta asta sa "abandoneze" USR-ul...
  • +17 (21 voturi)    
    am si eu o intrebare (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    pe cind acel parlament cu 300 indivizi?
  • +5 (15 voturi)    
    Citu și ai lui sunt într-o fundatura politica (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:42)

    Addi [utilizator]

    Citu este terminat politic. Iohannis și cei care sunt in spatele lui nu au fost în stare să pregătească o rezerva, în candidat fezabil, acceptabil pt ambele părți. Politica este arta de a construi , nu de a distruge. Iohannis nu a făcut altceva in cei 7 ani decât să distrugă cu mana lui sau a altora. Dar distrugerea duce până la urmă la autodistrugere. Este ceea ce întâmplă cu această grupare uzată, compromisă moral și politic. Nu exista niciun viitor pt gruparea aceasta. Orban strânge, unește în jurul său, viața lui politica nu se încheia la congres indiferent de rezultatul votului. Are capacitatea de a se reinventa și a merge mai departe, de a strânge în jurul său și a reconstrui. Destinul PNL nu se oprește aici, este un partid legat de destinele acestui neam, iubit de cei care cred în democrație și liberalism economic.
  • +5 (5 voturi)    
    SPERANȚE (Joi, 23 septembrie 2021, 8:00)

    gibon47 [utilizator]

    Șică sper să ai dreptate, dar sper să nu-ți treacă prin cap să îi iei locul ca șef al guvernului. Omule ești bâtă. Trebuie să găsiți pe cineva inteligent și cu capul pe umeri, ca puterea să nu-i ia mințile. Capisci ?!
  • -2 (2 voturi)    
    keep dreaming (Joi, 23 septembrie 2021, 10:20)

    revo [utilizator]

    Viseaza frumos, d-nul Orban. Cand se va trezi, va fi un cosmar.

    De la inaltimea ametitoare a tribunei ONU, din inima New York-ului, d-nul porc presedinte Zeus Ciolannis a tunat: "Nu te teme, Florine"!
  • +1 (1 vot)    
    .... (Vineri, 24 septembrie 2021, 10:24)

    mahnit [utilizator]

    din rezultatul alegerilor USR-plus se vede ca micutul piranha a cam papat integral salaul!