Cîţu: Ceea ce trebuie să înţeleagă cei de la USR, cu mine vor discuta de luni şi nu îi roagă nimeni să vină la guvernare

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:04 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: Captura Guvern
Premierul Florin Cîţu a anunţat, miercuri seară, la B1 TV, că cei de la USR PLUS trebuie să înţeleagă că de luni vor discuta cu el în calitate de preşedinte al PNL şi le-a transmis că nu îi roagă nimeni să vină la guvernare.

“Să clarificăm ceva foarte simplu în această seară. De luni, o să fiu preşedintele PNL şi vom discuta altfel. Ceea ce trebuie să înţeleagă cei de la USR, cu mine vor discuta de luni şi nu îi roagă nimeni să vină la guvernare. Asta vreau să le spun. Am tot văzut în această perioadă cum PNL a fost terfelit şi imaginea PNL a fost terfelită cu ajutorul chiar al contracandidatului meu care a încercat să se folosească de USR în lupta cu mine, cu moţiune de cenzură, cu această imagine. De luni, lucrurile se schimbă”, a declarat Florin Cîţu, miercuri, la B1 TV.
El a precizat că şi-ar dori să se refacă această coaliţie, dar că PNL nu se va ruga de nimeni.
“Vreau să meargă mai departe această coaliţie. Pentru mine - şi vă spun foarte sincer - este cea mai bună soluţie în acest moment până în 2024 această coaliţie. Dar nu ne rugăm de nimeni. PNL nu se roagă de nimeni. Sunt garantul reformelor din Programul de guvernare şi voi face aceste reforme, voi merge mai departe, şi PNRR, şi PNI, şi toate reformele din Programul de guvernare cu sau fără partenerii noştri. De preferat aş vrea cu ei, dacă se poate, dar dacă nu, românii nu vor suferi, românii vor avea parte de reformele pe care le-am promis”, a precizat Florin Cîţu.
Premierul a mai afirmat că îi aşteaptă pe cei de la USR PLUS “să se lepede” de AUR pentru că locul lor este la guvernare, potrivit News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7310 vizualizari

  • +34 (44 voturi)    
    Romanii stiu ca PNL s-a inteles cu PSD pt guvernar (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:14)

    Gryphus [utilizator]

    Cred ca toti romanii, chiar si fanii lui Cutzu, si-au dat seama pana acum ca PSD si PNL au refacut USL2

    Curtzu NU poate fi prim ministru fara sustinerea PSD
    • +18 (24 voturi)    
      PNL + UDMR au doar ~36% (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:48)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu prea este treaba USR-ului in momentul asta sa se roage de Citu sa ii lase la guvernare. Citu a fost angajatul aliantei PNL+UDMR+USR, si si-a batut joc de USR.
      Dar bine, daca are spatele PSD, nu mai are nevoie de USR. Dar macar sa fie sincer cu electoratul lui si sa spuna clar ca USL traieste si ca ne-am luptat degeaba cu PSD vreo 3 ani.
    • -3 (3 voturi)    
      singura (Joi, 23 septembrie 2021, 8:48)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      solutie pentru un guvern minoritar !
  • +31 (39 voturi)    
    Corect (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:18)

    Caligula [utilizator]

    Nici USR+ nu te roaga sa stai. E clara solutia, PSD-ul a inteles de mult.
    • +15 (15 voturi)    
      De asta a repetat de 11 ori la Digi (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:57)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Că USR trebuie să se așeze la masa negocierilor...
    • +9 (9 voturi)    
      Micuțul dictator oltean de pe LOTRU, (Joi, 23 septembrie 2021, 8:55)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      numitul cu *drag* Super-Cîțul a luat-o rău pe arătură,
      înpins de la spate,în mod iresponsabil,de Președintele
      Iohannis.Am trăit în Epoca de Aur,acum ne bălăcim în
      Epoca de Catran,în frunte cu cei doi numiți mai sus.
  • +27 (29 voturi)    
    Dragnea2 (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:19)

    Dogul [utilizator]

    A început sa aiba apucături de politician neaoș. Degeaba are ani de studii in străinătate. S-au pierdut.
  • +33 (37 voturi)    
    Cea mai buna coalitie pentru tine (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:27)

    vladionvladion [utilizator]

    e cu PSD. Te intelegi perfect cu ei.

    Pe USR ii faci praf pe unde apuci. De ce mai vrei coalitie cu astia daca sunt asa slabi ?

    Oricum, felicitari: ai ingropat PNL-ul
  • +34 (36 voturi)    
    Fiecare declaratie a domnului Citu (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:32)

    Harald2 [utilizator]

    ar putea starni cel putin zambete, daca nu ar avea repercursiuni negative asupra nivelului de trai, credibilitatii Romaniei in ansamblu etc.

    Chiar nu intelege ca nu doreste nimeni sa mai discute cu dansul cu exceptia bandei sale de sustinatori si a celor care isi dau seama cat de slab este si incearca sa profite de pe urma sa?

    O figura extrem de trista a politicii romanesti.
  • +8 (28 voturi)    
    PNL avind 51%.... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:36)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    va face reformele si fara USR!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Ha-ha-ha... Succes atunci ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Si ia zii... cine te-a banat pt adevar ? :)))
    • +3 (5 voturi)    
      dacă ziceai (Joi, 23 septembrie 2021, 8:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      pnl+udmr ca Guvern minoritar + susținerea psd din Parlament au majoritatea necesară guvernării fără probleme, mai erai credibil. pnl nu va avea niciodata 51%. Poate pe scara blocului lui cîțu.
  • +13 (17 voturi)    
    Lol (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:39)

    mitg [utilizator]

    Sa vina cu pesedacii beticul cat il mai tine.
  • +20 (20 voturi)    
    cine să dicute cu dl. Goe? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:50)

    MG [utilizator]

    poate mam-mare (psd), mamița (pnl) și tanti Mița (udmr).
    Acuși vin alegerile și Goe pierde pălăria..

    Păcat de poporul care mai avea speranțe și n-a plecat încă!
    • +9 (9 voturi)    
      Cu bilete cu tot, taman cand vine controlorul (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:44)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      (DNA) si i le cere ! :))

      PS. Caldura mare, monser !
  • +23 (25 voturi)    
    Mda (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:04)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Boc, Bolojane...faceti ceva cu asta si cu Iohannis ca nu mai prindeti parlamentul ! V-o spune unul care a votat de 30 de ani dreapta. Citu si Iohannis o sa ingroape PNL-ul !
    Aveti curajul sa comandati un sondaj azi, sa vedeti cum stati ? :))
  • +18 (20 voturi)    
    Si-a luat avant catu cand l-a auzit pe Iohannis ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Debiteaza numai prostii !
    Sa ii spuna cineva lui catache asta ca tre' sa se milogeasca de useristi ca sa vina la guvernare !
    PS. Dar fara el prim ministru, altfel USR nu se incurca cu un Superman, mesianic :)) ca Catu ! :))
  • +9 (17 voturi)    
    Catu : (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:39)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,...Ceea ce trebuie să înţeleagă cei de la USR, cu mine vor discuta de luni şi nu îi roagă nimeni să vină la guvernare.''
    USR-PLUS: ,,Discutia" de luni se va centra pe intrebarea: In care parte a dosului va fi aplicat un sut in spatele lui Catu ?
  • +16 (20 voturi)    
    Constantinescu, refuzand sa candideze in 2000 (Joi, 23 septembrie 2021, 0:04)

    Susufler0 [utilizator]

    pt un al doilea mandat a ingropat PNTCD pe care altfel l-ar fi tractat dincolo de 5% si il baga in Parlament ! Deci a terminat un partid prin neimplicare, prin inactiune ! Iohannis, dimpotriva o sa termine PNL din cauza prea marii implicari si sustineri pt Catu !

    PS. Doua modele pt "ASA NU" !
    • +1 (5 voturi)    
      dar (Joi, 23 septembrie 2021, 8:52)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PNTCD a avut peste 5% la alegeri; din cauza prostiei conducerii, in "alianta" cu niste nime-n drum aveau nevoie de 7% ! Conducere dezastruoasa ...
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate ! Rectific : (Joi, 23 septembrie 2021, 10:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Daca ar fi candidat ducea acea alianta cu acei "nimeni in drum" la peste 7%
      • -1 (3 voturi)    
        PNT-CD punandu-l (Joi, 23 septembrie 2021, 14:43)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        pe turnatorul la Securitate iudeu ,,Manole" Mugur Isarescu ca Prim Ministru nu a avut nici o sansa sa mai intre in Parlament si nici n-a mai intrat.
        Daca PNT candida singur in 2000 in loc de 5% necesar lua vreo 3 %.
  • +6 (6 voturi)    
    tot cu el nu vor discuta cei de la usr de luni! (Joi, 23 septembrie 2021, 9:31)

    Antenistontel [utilizator]

    .