Ludovic Orban: După 1 ianuarie, nu mai înţeleg nimic din tot ce a făcut Iohannis. De multe ori am senzaţia că parcă a fost înlocuit cu o sosie

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 23:42 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban, Klaus Iohannis si Florin Citu
Foto: Presidency.ro
Fostul lider liberal Ludovic Orban a declarat la Realitatea TV că, după 1 ianuarie, nu mai înţelege nimic din ceea ce face preşedintele Klaus Iohannis şi a afirmat că are senzaţia că şeful statului a fost înlocuit cu o sosie, potrivit News.

Întrebat, duminică seară, la Realitatea Plus de ce îl enervează pe preşedintele Klaus Iohannis, Orban a afirmat că în discuţiile purtate în acest an cu şeful statului nu a avut niodată senzaţia că Iohannis ar prefera pe altcineva la conducerea PNL.

"În toate discuţiile avute cu preşedintele după 1 ianuarie, niciodată nu mi-a spus că ar prefera să fie altcineva preşedinte la PNL. În prima fază părea că mă sprijină, nu am avut nicio îndoială. De altfel, Cîţu nici nu ar fi avut curaj să candideze fără sprijinul preşedintelui. Cîţu nu cunoaşte nici unu la mie din membrii partidului”, a declarat Ludovic Orban.

Întrebat de ce l-a preferat Klaus Iohannis pe Cîţu, Orban a răspuns: "Ca să nu fiu eu".

"În perioada în care am fost la guvernare am colaborat foarte bine, iar preşedintele chiar a fost implicat în actul de guvernare. Vă mărturisesc că după 1 ianuarie nu mai înţeleg nimic din tot ce a făcut Iohannis. Nu mai înţeleg nimic. De multe ori am senzaţia că parcă a fost înlocuit cu o sosie. Deci nu pot să-l recunosc faţă de perioada în care am colaborat şi am făcut multe lucruri bune. Mi se pare că a pierdut complet orice legătură cu realitatea”, a declarat Ludovic Orban.

Întrebat dacă ar vota suspendarea preşedintelui, Orban a răspuns: "Nu vă dau acum răspunsul la această întrebare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















6640 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Este exact invers (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:45)

    Publius Covidius Naso [utilizator]

    Pentru ca nu mai poate candida la un alt mandat, ACUM redevine persoana reala. Inainte a fost sosie.
    • +4 (4 voturi)    
      nu te contrazic, (Luni, 4 octombrie 2021, 9:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Publius Covidius Naso

      dar și în urmă cu un an era tot la ultiumul mandat de președinte de țară. Asta îl contrariază pe Șică. Schimbarea atitudinii față de el. Mă întreb însă de ce iohannis nu a avut curajul să-i spună din start lui Orban că urmează să-l schimbe cu cîțu pentru că e mai scund, mai abedient și mult mai ușor de controlat decât el.
  • +19 (25 voturi)    
    Nu, el e (Luni, 4 octombrie 2021, 0:30)

    VOX. [utilizator]

    Dar acum isi da "arama" pe fata.
  • +15 (21 voturi)    
    Hei, Ludovice, Ludovice,... (Luni, 4 octombrie 2021, 0:31)

    andipetre [utilizator]

    ...pai tu numai acum ti-ai dat seama? De mult zice lumea ca dl. presedinte pare sa fi fost inlocuit de un robot!

    (pentru cei mai fara de gust: da, stiu ce inseamna "sosie")
  • 0 (20 voturi)    
    Orbane tu vrei sa faci o colaborare cu Irealitatea (Luni, 4 octombrie 2021, 0:33)

    Susufler0 [utilizator]

    si de aia ne iei cu : "Nu va dau raspunsul acum" ?

    PS. Putem spera sa-l aflam in episodul viitor ? :)))
  • +25 (33 voturi)    
    Iohannis nu mai depune efort (Luni, 4 octombrie 2021, 0:45)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Nici de inteligenta, nici politic, nici institutional. Cauza? A obtinut mult prea usor si fara emotii cele doua mandate. La primul a fost votat ca sa nu iasa Ponta iar la al doilea ca sa nu iasa Dancila. N-a fost nevoie sa se intrebuinteze, sa etaleze talente si sa fie convingator. Totul i-a venit servit pe tava. Consecinta? A acumulat treptat o INFATUARE nemaiintilnita si o AROGANTA chiar mai artagoasa.S-a infectat treptat, treptat de un MISERUPISM monumental care-l impinge spre o nevoie imperioasa de un dolce far niente perpetuu.

    Ar fi spre binele Romaniei suspendarea sa? Nu asta ar fi intrebarea ci " de ce abia acum? " Eu unul la vot m-as duce si nu oricum ci pus pe rele.
    • +16 (20 voturi)    
      corect (Luni, 4 octombrie 2021, 2:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      Anticipate, ca anticipate... dar la o suspendare cred ca ar iesi lumea cu maaare placere, din multe tabere
      • +1 (5 voturi)    
        Crezi?! (Luni, 4 octombrie 2021, 9:25)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Deci nu cercetezi. Nu va ieși cu plăcere mare. Nu va ieși deloc. Lumea este scârbită de cearta ciudată dintre politicieni și consideră că niciunii nu merită să mai fie la guvernare. Orban merită să-și facă un partid. Poate va înțelege că nu-i agreat de oameni, nu-l va vota nimeni.
    • +13 (17 voturi)    
      Nu a obtinut, i-au fost obtinute!!! (Luni, 4 octombrie 2021, 2:51)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      Sa nu uitam ca Johan a venit cu cushma in mana si capu plecat, de manutza cu Cacarau, la Ponta, sa ii dea o functie la Bukresh. Dar se pare ca planurile securistilor au fost altele, Pontalaul era obraznic si nesimtit, mitoman cronic cu multe bube. Asa ca le trebuie ceva de decor, ceva care sa sugereze Lucrul Bine Facut!!! Johan s-a potrivit la fix, neamtz pe la origini, era clar ca face lucrurile bine, meditatile...etc. Si uite asa, sta ca sifonierul acolo la Cotroceni si urmareste foarte bine totul, un Lucru Bine Facut nu? Mai vorbeste niste vorbe did cand in cand si treaba merge inainte!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Ai perfecta dreptate si chiar ca pusi pe rele (Luni, 4 octombrie 2021, 3:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      ar trebui sa mearga toti, daca va fi cazul, pt ca si el e pus pe rele impotriva noastra !

      PS. Deci eu cred spre deosebire de tine ca inca nu s-a stabilit dfinitiv in Arhipelagul Mi se rupi ! :))
      • -2 (4 voturi)    
        Alegeri anticipate (Luni, 4 octombrie 2021, 7:47)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ca sa ce? Ca sa bage pnl sau psd alt bufon in fata? :))
        Ce, daca vine alt presedinte se va schimba ceva? Mafia e in parlament si in teritoriu. Sunt multi printre comentaci care baga fitile.. ca sa ne mai duca de nas inca un mandat. Sa fie clar, imi e indiferent “dulapul” de acum :))
    • 0 (6 voturi)    
      Nu trageți în pianist! Nu Iohannis, ci noi (Luni, 4 octombrie 2021, 8:38)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      suntem cei vinovați.
      Noi, toți cei care l-am votat, chiar de două ori.
      Noi am fost, toți!, niște orbi.
      Noi, cu ochii ațintiți pe mantia plină de căcați a PSD-ului (care deopotrivă ne izbea și-n nas) n-am vrut să vedem că „împăratul Iohannis e gol”!
      O vedem acum, propria-i goliciune, fiindcă ne-o arată chiar el...
      • -7 (7 voturi)    
        Este o diversiune cu vina lui Johannis. (Luni, 4 octombrie 2021, 9:29)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Vina este la Orban și Barna. Ei au creat criza și o întrețin . Vor un nou plan de guvernare în care promisiunile din vechiul plan să fie scoase. De aia fac acest balamuc politic învrăjbind taberele. Să nu mai vrem principii, să vrem oameni, adică ei, care, să ne sfideze, nefăcând ceva în interesul nostru.
        • +1 (3 voturi)    
          Este o diversiune cu vina lui Johannis (Luni, 4 octombrie 2021, 11:42)

          ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Ioanus nu are nici o vina, este este doar un santajat complet!
      • +1 (1 vot)    
        Am votat raul cel mai mic", nu asa se spune ? (Luni, 4 octombrie 2021, 11:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        De ce nu am votat Barna ? Cine l-a considerat un rau mai mare decat cel reprezentat de Iohannis si de Veorica ?

        PS. Oricum romanii au putut experimenta cu prilejul celui de-al doilea mandat al lui Iohannis faptul ca uneori "raul cel mai mic" este de fapt inacceptabil de mare !

        PPS. Si atunci, care este solutia ?
      • +2 (2 voturi)    
        Joahnnis e creatia USL-ului si din spatele lui (Luni, 4 octombrie 2021, 19:42)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Zambeste Felix precum pisica din Chesire.
        Chestia cu vinovatia cu votatul as mai nuanta-o un pic. Da, Imparatul este gol dar cand ma gandesc ca Ponta sau Dancila ar fi fost alternativele ma ia cu fiori reci! Deci noi am votata corect avand in vedere datele.
        Vina e total la Johannis care pur si simplu a reusit sa confiste un partid din care nu a facut niciodata parte! Cat despre acei PNL-isiti care au acceptat asta, Orban are dreptate, sunt numai o carcasa fara continut si sens!
  • +3 (9 voturi)    
    daca pres s-a bagat, asta e caz de suspendare (Luni, 4 octombrie 2021, 1:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    oricum ar merita pt ca nu stiu pe cine reprezinta acest individ
  • 0 (4 voturi)    
    „înlocuit cu o sosie”, dar tu, Ludovice?! (Luni, 4 octombrie 2021, 8:26)

    ofCAER [utilizator]

    Tu ce ne spuneai în 11.10.2019, adică prima zi după alungarea Dăncilei:
    “Trebuie să dăm românilor ceea ce așteaptă de la noi, corectitudine, bun simț, competență, seriozitate, capacitatea de a furniza soluții, care să rezolve toate marile probleme pe care le are România ... puterea nu este izvor de avantaje personale, ci o sursă de răspundere uriașă față de fiecare român ... Trebuie să arătăm că puterea este dată formațiunilor politice, nu pentru a folosi această putere în interesul personal sau în interesul clientelei de partid, puterea este dată liderilor politici și partidelor politice cu un singur scop – să servească interesul public, iar această putere trebuie folosită de Partidul Național Liberal, pentru a garanta fiecărui român că orice leu pe care îl plătește la bugetul de stat va fi cheltuit pentru a realiza lucruri care să crească calitatea vieții în România ... Trebuie să arătăm clar, puterea nu este izvor de privilegii, de mândrie și de avantaje personale, puterea este o sursă de răspundere uriașă, față de fiecare român și trebuie folosită doar în interesul românilor”.
    Cîte dintr-astea ai făcut tu, Orbane, cît fuseși prim ministru mai bine de-un an?!
    V-ați dat mîinile toate sosiile și-acu vi le mușcați...
  • +6 (8 voturi)    
    suspendare (Luni, 4 octombrie 2021, 8:33)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Eu am creionul de vot pregatit. Astept rabdator momentul suspendarii.
  • 0 (2 voturi)    
    hhhhhh (Luni, 4 octombrie 2021, 14:10)

    mongolul [utilizator]

    ce neintelegator ati devenit, dupa pierderea functiei......