Cristian Ghinea: Domnul Ciolacu mi-a spus în februarie că PSD este gata să susţină un guvern minoritar USR

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 23:34 Revista Presei | Radio TV


Cristian Ghinea
Foto: Agerpres
Fostul ministru al Investiţiilor şi Fondurilor Europene Cristian Ghinea a povestit, luni seară, la Digi 24, un episod pe care l-a catalogat drept "interesant", şi anume că la prezentarea PNRR în Comisia de Afaceri Europene din Parlament, preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, i-ar fi spus: "domnule ministru, transmiteţi domnilor Barna şi Cioloş că PSD este gata să susţină un guvern minoritar USR". Ghinea a precizat că nu ştie dacă Ciolacu a vorbit serios sau nu, potrivit News.

"Îmi amintesc un episod amuzant acuma, retrospectiv vorbind, în februarie acest an, când am prezentat PNRR-ul în Parlament, în Comisia de Afaceri Europene, domnul Ciolacu mi-a spus, citez: domnule ministru, transmiteţi domnilor Barna şi Cioloş că PSD este gata să susţină un guvern minoritar USR. Acuma nu ştiu dacă a vorbit serios atunci sau nu, dar toate posibilităţile sunt deschise. Noi nu avem negocieri cu PSD în acest moment”, a declarat Cristian Ghinea, luni seară, la Digi 24.

El a menţionat că "planul A" şi "preferinţa" USR sunt refacerea coaliţiei cu PNL şi UDMR însă dacă cele două formaţiuni nu vor dori acest lucru, USR poate merge în Parlament pentru un vot din partea deputaţilor şi senatorilor privind guvernul condus de Dacian Cioloş.

Ghinea a afirmat că "nu era o promisiune, era o vorbă a domnului Ciolacu" de care şi-a "adus aminte acum”. Ghinea a menţionat că faptul că a relatat acel "episod interesant" nu înseamnă că USR PLUS mizează pe susţinerea PSD.

"Suntem în faţa unui faliment moral al clasei politice vechi. Partidele vechi joacă ping-pong cu guvernarea şi cu soarta ţării în criză, toţi fac jocuri de imagine, îşi fac calcule cu ochii la sondaje, nu ne asumăm guvernarea, să îl lăsăm pe ăla să-şi rupă gâtul. Cred că este un mod foarte stupid de a face politică, noi, USR ne asumăm guvernarea şi mergem până la capăt în Parlament”, a mai spus fostul ministru al Fondurilor Europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3045 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    .... (Luni, 11 octombrie 2021, 23:45)

    Casalot [utilizator]

    A inceput Ghinea, maestrul combinatiilor si manipularii, sa planteze samanta pentru noul sau mare plan. Succesuri!
  • -1 (21 voturi)    
    Ghinea e individul (Luni, 11 octombrie 2021, 23:51)

    Rahan5 [utilizator]

    care pleca la un loc caldut la Bruxelles chiar inainte sa-l aresteze pe Dragnea. Adica exact cand era mai necesar ca toti ,,barbatii din USR " sa fi ramas in Romania.
    Ghinea a luptat ,,tare de tot" cu Dragnea !: A mers la cateva mitinguri din Piata Victoriei ,,sa dea incurajari" si dupa care a abandonat mitingurile si a intins-o la Bruxelles ,,ca o femeie" !.
    • 0 (16 voturi)    
      Nesimțit mai ești (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:02)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      “ca o femeie”?
      Cam ce gândește creierul tău patinoar?
      • +2 (6 voturi)    
        ca o muiere (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:35)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        a vrut sa zica
      • +2 (6 voturi)    
        de ce? (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:48)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Poate se gandea la tine...
    • +2 (10 voturi)    
      a plecat la Bruxelles (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:58)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      O spui de parca ar fi plecat la schi, la golf, la munte, la Miami, la tenis, la plimbare cu bicicleta, cu barca... Vezi ca ala e Iohannis.
  • +1 (15 voturi)    
    :))) (Luni, 11 octombrie 2021, 23:52)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Cat de ridicoli sunt astia…
  • +3 (7 voturi)    
    Sa-l iei in serios pe Ciolacu... (Luni, 11 octombrie 2021, 23:59)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ahem!..

    Nici minciunile nu aduc voturi. Ce-i greu de inteles?
  • +2 (14 voturi)    
    Aha, deci pe asta se baza USR? (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:38)

    Cataleya [utilizator]

    In timp ce USR urla ca din gura de sarpe ca PNL face blat cu PSD, USR-istii se bazau pe ascuns de promisiunea unui blat al USR cu PSD.
    Ca asa le-a proimis Ciolacu in februarie.
    Hai ca e de rasul curcilor ceea ce a facut si incearca sa faca in continuare fanfaronii si ipocritii de la USR!
    Sau nici acum nu e clar?
  • +2 (4 voturi)    
    in februarie zici ? (Marţi, 12 octombrie 2021, 2:01)

    nick1587873340950 [utilizator]

    dar ce an ? 2020 ? tu chiar crezi ca acuma PSD se risca sa sustina USR ? (nu de alta dar va avea pierderi de procente masive daca face asta, ca doar e a mintea cocosului asa ceva)
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:06)

    mahnit [utilizator]

    ,,monstruoasa coalitie,,......va mai amintiti?