Ludovic Orban: La ora actuală, premierul desemnat conform Statutului PNL sunt eu / Ce spune despre un nou partid

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 23:20 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Fostul preşedinte liberal Ludovic Orban spune la B1 TV că, la ora actuală, premierul desemnat conform Statutului PNL este el, şi nu Florin Cîţu, citează Agerpres.

"La ora actuală, premierul, conform Statutului Partidului Naţional Liberal, desemnat conform statutului, sunt eu. Pentru că premierul trebuie hotărât în Consiliul Naţional al PNL şi singurul Consiliu Naţional care a luat o decizie cu privire la candidatura premierului a fost Consiliul Naţional din 2019, când a fost desemnat şi Iohannis candidat la prezidenţiale. De atunci nu a mai existat o altă decizie", a declarat vineri seara, într-o emisiune la B1 TV, Ludovic Orban.

Întrebat dacă are în vedere crearea unui nou partid politic, care s-ar numi Forţa Liberală, Orban a răspuns: "Dacă o să am, în urma unei analize foarte serioase, dacă o să iau decizia de a construi o nouă forţă politică, o voi face doar pentru că ea este necesară pe piaţa politică şi pentru că este nevoie ca marea majoritate a oamenilor care au o gândire liberală, care au opţiuni de centru-dreapta să fie reprezentaţi în mod onest, profesionist, cinstit, pentru că din păcate astăzi cei care sunt la butoane practic au scos PNL din contractul pe care l-am avut cu cetăţenii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10604 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Da (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:25)

    JoeTheDow [utilizator]

    Si USR zice ca Orban este ala frecventabil si intreg la cap. Haideti baieti, bagati mare, faceti alegeri anticipate. Lasati sondajele de opinie, infruntati electoratul, ala de ziceti ca il reprezentati.
    • +1 (11 voturi)    
      Este bolând săracul ! (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 9:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Lăsați-l în pace pe Orban și luați aminte. Puterea te poate distruge dacă vrei să o folosești ca orgoliu.
  • -15 (25 voturi)    
    pai (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    nu votez usr pentru ca si-au asumat explicit lgbt, pnl iohannis aka PDL exclus sa votez, deci ori nu ma prezint la alegeri ori face cineva un alt partid care sa absoarba si ce a mai ramas din pmp si s-ar putea sa mearga.
    • +6 (30 voturi)    
      sigur (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 1:04)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Da, fix asta era problema Romaniei, LGBT-ul, nu ca spitalele sunt pline pana iau foc si guvernul nu ia nicio masura ca sa opreasca "incendiul", sau ca politicienii fura ca in codru cu nesimtire si isi bat joc de statul de drept.

      Revenind la obsesia ta, nu mai bine iti vezi tu de ce se intampla in dormitorul tau, nu al altora? Cu ce te deranjeaza pe tine ca un procent infim din populatie vrea aceleasi drepturi ca majoritatea populatiei, indiferent de ce fac ei, ca adulti, in dormitor?
      • +4 (8 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 1:41)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        daca nu intelegeti cum se fac procentele pentru castig la vot si care sunt votantii, ramaneti al treilea sau al patrulea partid al tarii in parlament, la coada procentelor la locale si cu vaicareala pe internet ca romanii nu va merita. nu e nicio problema.
      • +1 (15 voturi)    
        Tocmai (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 1:57)

        Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Tocmai asta este problema ca useristi vor să învețe pe copii la școală ce face lgbt-ul în dormitor. Lgbt-ul face parada pe strada... ca să știe toți ce fac ei în dormitor. Problema lor este să aducă în spațiul public ce fac ei în dormitor. Iar us r-ul nu are altceva de rezolvat în această țară plină de probleme decât propaganda lgbt.
      • -2 (6 voturi)    
        Desi nu sunt dintre ei, (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 2:13)

        holdup [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        sunt de acord cu tine 100%, am apasat cu minus din greseala...pupa v as moastele de fecioare ce sunteti, majoritatea!
  • +4 (16 voturi)    
    Lol (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:54)

    mitg [utilizator]

    Are macar simtul umorului, ca al penibilului mai greu.
  • -3 (17 voturi)    
    Dacă șira spinării nu ai, nimic nu ai! (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 0:40)

    Don Ciccio [utilizator]

    Șică Orban face dovada că nu știe să piardă...
  • +3 (9 voturi)    
    Bine Sica, somn usor (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 5:59)

    Alamicdarau [utilizator]

    Baiatul asta parca s-a tampit si mai rau
  • +2 (8 voturi)    
    Scoate patinele” (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 6:09)

    sipu [utilizator]

    ca o sa iti rupi gatul . Gata, ai pierdut, las-o asa ca nu impresionezi pe NIMENI .
  • 0 (6 voturi)    
    dl. Ludovic, (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 11:24)

    atc [utilizator]

    ...ce mai astepti!? Nu vezi ca astia ne plimba de ciolo'-ciolo cu P.M.-ul? Da fuga la Victoriei si aseaza-te pe scaun! Si, nu uita sa-ti iei si tichia cu zurgalai, s-alungi spiritele rele de-ale lu Citu!
  • 0 (4 voturi)    
    Nu a știut Cioloș cu cine să vorbească. (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:19)

    asavreau [utilizator]

    Și se miră Cioloș că nu-l susține PNL ! Dacă nu a știut cu cine să vorbească !
  • -1 (3 voturi)    
    constat că (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 15:58)

    vax-albina [utilizator]

    peneliștii au fost dați la o parte de pedeliști iar apoi s-au înfipt și pesediștii în partid.
    Defectul lui Ludovic Orban e că i-a acceptat pe toți. Cum zic eu: caprovarzist. Sper să învețe că nu numărul contează, ci calitatea.