Raluca Turcan: În materie de pensii, sistemul este zdruncinat rău / Ne dorim ca pensiile să fie indexate de la 1 ianuarie 2022 cu şase la sută

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2021, 0:42 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Facebook - Raluca Turcan
Ministrul interimar al Muncii, Raluca Turcan, a declarat, marţi seară, că sistemul de pensii este ”zdruncinat” şi că Guvernul intenţionează să majoreze pensiile de la 1 ianuarie 2022 cu şase la sută. Turcan a mai declarat că, până la finalul anului viitor, dosarele de pensii vor trece în sistem digital, potrivit News.

”În materie de pensii, sistemul este zdruncinat rău. O spun ca fiică de părinţi pensionari care văd şi ei inechitatea care există în momentul de faţă în sistemul de pensii şi anume că oameni cu pregătire similară, cu vechime egală, cu contribuţie egală au pensie diferită în funcţie de momentul în care au ieşit la pensie. Lucrul acesta am început să îl pregătim pentru corectare. Am făcut o analiză, după care am pus pe masă nişte soluţii. Soluţiile ţintesc spre reducerea inechităţilor care există în sistemul public de pensii, spre ancorarea pensiilor în contributivitate astfel încât să nu mai avem parte nici de procese câştigate de oameni în instanţă după ce oamenii sunt puşi pe drumuri şi în acelaşi timp sistemul să fie just. Asta înseamnă o bază legală”, a declarat Raluca Turcan la Antena 3, marţi seară.

Turcan a mai declarat că dosarele de pensii vor fi trecute în sistem digital.

”În paralel am realizat că sistemul merge foarte greu. Este format din 5 milioane de dosare de pensii din care două treimi sunt în formate digitale greoaie şi o treime în format de dosar cu şină. Şi atunci am spus că aceste dosare trebuie să intre într-o bază de date. Pentru lucrul acesta era legislaţie din 2019. Nimeni nu şi-a pus problema să digitalizeze. Şi atunci am spus, băgăm toate datele în format digital, luăm în calcul inclusiv indicatori noi de contributivitate astfel încât atunci când terminăm legea să putem face recalcularea pensiilor automat. Avem 1.400.000 de dosare de pensii digitalizate în doar nouă luni de zile. Ne propunem ca până la finalul anului 2022 să fie digitalizat întregul sistem”, a afirmat Raluca Turcan.

Ministrul Muncii a declarat, de asemenea, că cea mai mică pensie din România este de 800 de lei, iar cea mai mare de 70.000 de lei.

”Faptul că noi facem această muncă ce nu s-a făcut în ultimii 30 de ani nu înseamnă să punem paranteze la nevoia oamenilor de a avea venituri mai mari şi atunci până ce finalizăm acest proces rămâne în vigoare legea actuală şi pensiile se indexează. Unde este problema? Că în România avem cea mai mică pensie de aproximativ 800-900 de lei şi avem pensii şi de 70.000 de lei. În momentul în care nu reduci inechităţile şi indexezi aşa cum este legea în vigoare, înseamnă că vor creşte cu acelaşi procent şi pensiile mici şi pensiile mari”, a declarat Turcan.

Raluca Turcan a mai declarat că pensiile vor fi indexate cu 6 la sută de la 1 ianuarie 2022, dar că sunt simulări de indexare până la 12 la sută.

”O pensie mică, de 800 de lei, dacă se face o indexare de 10 la sută îi creşte pensia cu 80 de lei. Dacă are 70.000 de lei, înseamnă o creştere de 7.000 de lei. Şi atunci vă întreb, unde este echitatea în sistemul de pensii? Ne dorim ca pensiile să fie indexate de la 1 ianuarie 2022 cu şase la sută, dar avem simulări de indexare cu până la 12 la sută”, a declarat Turcan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3146 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 2:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum pot juca si batranii golf, nu doar elevii din alocatii sau restul oamenilor cu salariul minim.

    Felicitari! In curand vom auzi de marirea burselor cu 20 de bani si a salariului minim cu 1 leu!
    • 0 (2 voturi)    
      Românii jucau golf și când bunicii erau copii. (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 12:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu-i spuneau golf, dar era popular. Dacă ești neinformat, nu o faci pe prostul. Lumea va crede că ești.
      • +1 (1 vot)    
        ai cui bunici?.. (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 13:04)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Cand erau bunicii mei copii, fugeau de razboi, apoi de comunisti.

        Ai tai cand jucau golf? Sub ocupatia nemtilor sau dupa venirea comunistilor?..
  • +4 (6 voturi)    
    ha!ha! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 5:57)

    ALTAN [utilizator]

    ...toate evenimentele favorabile oamenilor obisnuiti(nu si 'specialilor') vor incepe din anul viitor!sau pe romaneste''de la pastele cailor"!
  • +3 (7 voturi)    
    EMINENTA! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 7:05)

    credinciosul [utilizator]

    Te rog suma fixa ca uni pensionari nu trebuie sa manance lapte cu paine si altii,iesiti mult prea devreme friptane.si proseco!
    da-le 300 lei dar la toti si la cei cu pensia de 1500 lei si la dom judecator cu 20000 ca toti sunt oameni,nu unii oameni si altii porci,gaini sau altceva!
    toti,ca fiinte au nevoii similare,dar la unii nevoile sunt speciale!
    • +1 (3 voturi)    
      I-am zis asta acum un an (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 8:12)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      I-am sugerat cosul zilnic, 300 de lei pe luna pt. fiecare pensionar. Nu vrea.
  • +1 (3 voturi)    
    am o curiozitate (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 7:57)

    zot [utilizator]

    doamna are asemenea revelatii inainte sau dupa ce
    iese de la cabinetul de "infrumusetare", privind in
    oglinda
  • +1 (3 voturi)    
    Gargară, D-na Gargară! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 8:30)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De Doi ani zile incoae,
    Gura nu-i mai tace!

    Dupa ce presa a avut in vizor pensiile, apare si Floricica Dansatoarea sa ne spuna ca pensiile or sa creasca cu 6%.

    Pe ce se bazeaza?
    Legistatia actuala prevede o formula de calcul care aduna 50% din rata inflatiei cu 50% din indicele mediu de crestere a salariilor.

    Oricum ar face calculele cresterea pensiilor trebuie sa fie de doua cifre!
    10,11 sau 12%!
    Inflatia va depasi cu mult procentul de 12 % iar salariile sar de 10%.

    In acest studiu de caz este clar ca arirtmetica Ministresei a luat- o razna.
    Daca intelege legea.
    Adica vrea sa prosteasca 5 milioane de pensionari anuntandu-le o o crestere "fabuloasa" de 6% adica la jumate din calculul estimat.
    Picatura chinezeasca!
    Pic, pic, Nimic!

    Si daca schimba Directorul INS tot asa iese calculul.

    Din septembrie 2020 pana la sfarsit decembrie 2021 acesti doi indicatori vor fi mult peste acest calcul de mai sus.
    Pentru cele 16 luni scurse cu Pensiile Inghetate acesti doi indicatori sunt si vor fi mult mai mari.
    Clar ca pe aceste 16 luni:
    – inflatia va fi 14%.
    – salariile vor fi cu 12%.

    Deci:
    Tanti Pasarica NU vede ca indexarea pensiilor trebuie sa fie reala si sa fie fix 13% ca sa acopere cresterea de preturi.
    Conf cu legislatia in vigoare!

    E groaznic cum vrei postul de Ministru la Munca pentru prostirea pensionarilor cu indexari scoase de Elevul Repetent la Aritmetica!

    Pentru cei care nu inteleg trebuie spus ca valoarea punctului de pensie de 1442 lei din septembrie 2020 trebuie actualizat in ianuarie 2022 la 1625 lei.
    Cu toate cifrele plasmuite de INS.

    1625 lei trebuie sa fie valoarea corecta a punctului de pensie.

    Auzi 6%?
    Macar citeste legea si nu mai abera!
    Si sa-ti bagi joc de cei 5 milioane de pensionari!

    Din care se scad 300.000 de speciali.
    Care nu au nevoie de indexari!

    Si cati or mai ucide Covidul!
    Si Guv. Prin Politica de Nepasare!
    • -2 (4 voturi)    
      valoarea corecta a punctului de pensie (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Cel mai simplu si mai corect, in fiecare an se corecteaza punctul de pensie cu deficitul bugetului de pensii din anul anterior.
      In plus fiecare pensionar are pensia indexacta cu diferenta dintre taxele platite de-a lungul vietii de salariat si cat sunt taxele azi. Daca ai platit 15% pentru pensie si azi e 25%, primesti doar 60% din faimosul punct de pensie.
      Pentru cei care mor de foame cu pensii mici, fonduri suplimentare la cantina sociala..

      Altfel o sa ajungeti sa cereti bani pentru 10 milioane de pensionari de la un singur salariat.
  • +1 (5 voturi)    
    Rusinos. (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:49)

    AndreiSo [utilizator]

    Eu am cotizat peste 300000euro la sistemul de pensii.
    Vine acum RT si-mi spune ca nu se poate sa iau o pensie decenta. Sau Ghinea zice ca trebuie sa am o pensie mica ca sa nu sara suma lor de 9,6% din PIB ca asa ne-am angajat, ca prostii, prin PNRR.
    Pentru ca sa platesc suma asta, eu mi-am neglijat familia, copilul imi reproseaza acum, am muncit sambete, duminici, ziua de lucru a avut 12 ore... O colega din Canada imi zice: Ai pretentii prea mari... La noi pensia e vreo 1200 de dolari... Pai cat plati voi pentru pensie? Intre 3 si 5 %. Noi 28%. Si au fost vremuri cand am platit peste 30%. Pai mi-ar conveni si mie sa-mi dea inapoi 250000 de Euro si sa-mi dea pensie de 300 de Euro pe luna. Da, nu ai pretentii mari in cazul asta...
    Hotii astia ne-au furat de treizeci de ani, si-au platit arnautii lor cu pensii uriase, ca acum sa-mi zica ca nu sunt bani? Rusinos.
    • +1 (1 vot)    
      trist, dar adevarat (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 13:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      Daca te-au furat 30 de ani si tu nu ai facut nimic, ce crezi ca se va intampla de acum incolo?

      Ai cotizat pentru pensiile platite altora. Banii aia s-au dus.. nu mai exista. Vei primi pensie din munca celor care vin dupa tine, a copiilor tai.
      Daca toti tinerii emigreaza, pensiile vor ramane doar promisiuni pe hartie. Promisiuni facut de politicieni care ieri erau la putere si azi sunt pe plaja in Costa Rica. Rusinos? Si daca le-ar fi rusine.. te incalzeste cu ceva rusinea lor?
      • 0 (0 voturi)    
        Ce puteam sa fac? (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 16:08)

        AndreiSo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        De-aia exista statul. Daca e asa cum sustineti voi, ca banii aia au fost si gata, pa... Pai maine va confisca casele, va baga un impozit pe proprietate de 25% pe an, fac ce vor. Statul este garantia ca daca eu imi fac datoria si el o va face catre mine. Altfel, nu mai e stat.
    • 0 (0 voturi)    
      dar ce facusi mai nene mai! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 23:44)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      ai facut o statie de metrou,ai facut un km de canal de ai cotizat 3.000.000 euro!,adica 250.000euro anualcotizatie!
  • -2 (4 voturi)    
    Sistemul de pensii zdruncinat??? (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:14)

    consumator2 [utilizator]

    Pai nu-i problema, pensionarii pot sa-si ia un part-time, se descurca ei cumva!
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:20)

    Kato01 [utilizator]

    Nici covidul nu-i ajuta suficient cu pensiile.. ei au incercat, n-au luat medicamente, au furat toate resursele alocate... Dar tot nu e suficient.