Turcan: Pensiile speciale au o componentă de contributivitate, ceea ce face imposibilă anularea, aşa cum politicianist declară unii

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2021, 1:20 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a declarat la o emisiune Profit.ro că pensiile speciale "au o componentă de contributivitate" care face imposibilă anularea lor. "Dacă sută la sută ancorarea în contributivitate ar conduce la înjumătăţirea pensiilor, mie mi s-ar părea un act de nedreptate faţă de nişte oameni care au intrat de bună credinţă într-un sistem. Vina este a politicienilor", consideră ministrul. Turcan susţine că i-a spus colegului său Rareş Bogdan că pensiile speciale nu pot fi desfiinţate, aşa cum acesta a promis, potrivit News.

"Subiectul pensii, alocaţii, salarii în sectorul bugetar a fost de fiecare dată privit politicianist şi prin lupă electorală şi de aceea am ajuns cu aceste sisteme publice unde am ajuns. În privinţa pensiilor speciale, vreau să vă spun un punct de vedere tehnic, astfel încât să se înţeleagă că şi pensiile speciale au o componentă de contributivitate, ceea ce face imposibilă anularea pensiilor speciale, aşa cum în mod politicianist declară unii oameni”, a afirmat ministrul Muncii, marţi seară, într-o emisiune la Profit.ro.

Turcan a spus că "soluţia" în ceea ce priveşte aceste pensii este "să le apropii de contributivitate", arătând că pensiile magistraţilor nu pot fi calculate după acest criteriu, în urma unei decizii a CCR.

Ea a adăugat că există "oameni care au intrat în aceste sisteme de bună credinţă şi şi-au făcut datoria şi au lucrat cinstit".

"Există oameni care au intrat în aceste sisteme de bună credinţă şi şi-au făcut datoria şi au lucrat cinstit, au servit sistemul în care lucrează. Dacă sută la sută ancorarea în contributivitate ar conduce la înjumătăţirea pensiilor, mie mi s-ar părea un act de nedreptate faţă de nişte oameni care au intrat de bună credinţă într-un sistem. Vina este a politicienilor, că au schimbat legile peste noapte şi le-au făcut prost. Oamenii care lucrează în sistem nu au nicio vină. Şi atunci am chemat aceste categorii de beneficiari la negocieri continue şi continue pentru că mi se pare normal ca orice decizie care îi priveşte să fie făcută din interior, pentru că altfel, fiind sisteme specifice, rişti să plece şi să-ţi depopuleze sistemul aeronautic, sistemul de justiţie, inclusiv diplomaţii. Şi atunci am găsit câteva principii pe care, în mare, le-am agreat şi urmează să venim cu varianta legală, dar ne trebuie stabilitate politică, pentru că dacă nu ai stabilitate politică îşi baţi joc de proiect", a adăugat Turcan.

Printre principii se numără, conform ministrului, modificarea procentului din venit la care se calculează pensia, stabilirea unui număr minim de ani de contributivitate şi stabilirea intervalului la care se calculează pensia din venit. Aceste criterii ar duce "la un cuantum suportabil din partea beneficiarilor".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8173 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Deci NU...ce surpriza, asa-i? (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 1:32)

    PlanetaVerde [utilizator]

    Deci NU...ce surpriza, asa-i?
    • +35 (35 voturi)    
      Raman cu componenta de contributivitate. E simplu! (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 5:09)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Cei cu pensii speciale rămân cu componenta de contributivitate (corect calculata bineînțeles). Ce este asa complicat?! Restul pensiei, fără legătura cu contributivitatea, se anulează!

      Ai 8 ani vechime în munca ți se da pensie pentru 8 ani, adică ajutor social, nu mii de euro pensie speciala.

      Citat:
      "Turcan: Pensiile speciale au o componentă de contributivitate, ceea ce face imposibilă anularea, așa cum politicianist declară unii"
      • +16 (16 voturi)    
        E revoltatoare mamaia asta! (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:47)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Peste 4000 de euro in medie pe luna pensia speciala la magistrati!
        Este revoltator sa fie platiti cu peste-masura.
        Cu banii platiti (aiurea) pentru pensii necontributive cca 1,5 miliarde de euro pe an, se puteau construi zeci de spitale ultramoderne si sa trecem astfel cu bine peste actuala criza sanitara.
        S-a spus ca li se da magistratilor aceasta suprapensie ca sa fie corecti (sa nu mai aiba nevoie de spaga) dar eu cred ca de fapt este invers si ca li s-a dat de catre politicieni ca mita pt protejarea clasei politice!
        M-am intrebat si eu, ce s-a ales cu cei 400000$ depusi pt matusa Tamara in contul dl/dnei Nastase si neraportata tranzactia la oficiul pt spalarea banilor?
        Mie la banca mi se spunea atunci ca la o tranzactie de peste 10000$ sunt oblgati sa ma raporteze la acel oficiu.
        Oricum, tranzactia facuta in numele matusii Tamara parea un caz clar de spalare de bani, pt care se dau 12 ani de puscarie.
        Au investigat autoritatile ce vechituri vanduse matusa respectiva, case refugiase dupa razboi din Odessa si traia intr-o saracie lucie?
        Oprescu prins cu mita de 15000 de euro la el si pana acuma tot liber este!
        Tariceanu, omul bogat cum il descrie Basescu, care a dat gratis toata platforma continentala la Marea Neagra cu 2 saptamani inainte ca Romania sa devina stapana in drept pt aceasta platforma.
        Ia fost, probabil, teama ca o sa ia altii spaga.
    • +17 (19 voturi)    
      D-na Turcan să se mai uite odată. (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Pensiile speciale au ceva ilegal în ele. Legea spune că pensia poate fi maxim 80% din salariu. . Atunci, cum de pensia este mai mare decât salariul? Dacă nu găsește ilegalitatea să mă caute, că-i explic detailat. Această ilegalitate poate fi corectată imediat și multe discuții despre pensiile speciale se sting.
      • +8 (8 voturi)    
        80% din salariul BRUT (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:27)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Deci, alta prostie, ca impozitarea pensiilor se face altfel, de aceea sunt pensii mai mari decat salariul.

        Ca sa nu mai vorbim ca pensionarul isi alege salariile din cele mai avantajoase 6 luni pentru calculul pensiei. Isi baga toate sporurile, orele de noapte, sambete si duminici lucrate, au 6 luni salariu dublu decat pana atunci si pensia iese uriasa.
  • +24 (26 voturi)    
    A zis cineva sa nu primeasca pensii? (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 2:26)

    jorj_bv [utilizator]

    Doar ca sa nu iasa si la 45 ani, si cu pensii de zeci de mii de lei.
    Care e logica "CONTRIBUTIVITATII" ca un magistrat sa aiba pensia ancorata in salariul celor acum in plata? Cum salariile bugetarilor au explodat in ultimii 5 ani, mai ales la magistrati, coroborat cu diverse reduceri de impozit (10% si ridicat pragul scutit la 2000 lei) s-a ajuns la pensii de 20 mii lei pt un magistrat de comuna.
    Extra aberant e faptul ca pensia DEPASESTE salariul avut vreodata (datorita lipsei contributiilor la pensii si sanatate). Intrucat sunt pensii speciale, aceste indemnizatii pot ramane pana la concurenta pensiei contributive cu cea speciala.
    • +8 (10 voturi)    
      Cu pensie mai mare decât salariul. (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      În condițiile în care legea spune că pensia POATE fi maxim 80% din salariu.
  • +21 (25 voturi)    
    Pfff (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 2:48)

    Tony_K [utilizator]

    Hahahaha! Deci totul pe fata de acum.
  • +23 (29 voturi)    
    deci (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 3:15)

    PISSIKU [utilizator]

    dece nu avem toti PENSII SPECIALE ?
  • +23 (27 voturi)    
    Aberații (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 4:04)

    Mircea M. [utilizator]

    Madam Turcan mănâncă turkish delight cu polonicul. Nu-i cere nimeni să elimine pensia, ci numai partea "specială".
    Este doar bla, bal pentru a păstra o mită pentru cei care aduc voturi. După deciziile din ultima vreme, o să cam aibă nevoie...
    • +8 (8 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mircea M.

      Nu aduc voturi, aduc protectie ;)
  • +23 (27 voturi)    
    curcan minte ca deobicei (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 6:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    pensiile speciale au fost odata anulate de boc legea a fost reclamata la CCR si a trecut , deci nu aveti decat sa copiati "politicianist" legea lui boc , ne credeti pe toti prosti , o sa vedem pana la urma ce se alege si de voi!
  • +17 (19 voturi)    
    "componentă de contributivitate" (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 6:53)

    blacksheep [utilizator]

    Nu cred ca trebuie anulate, ar trebui modificate comform acelei "componente de contributivitate". Nu se va face pentru ca respectivii beneficiari sunt mai "egali" decat restul lumii.
  • +25 (27 voturi)    
    Foarte slabe argumentele: (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:08)

    nick24 [utilizator]

    există "oameni care au intrat în aceste sisteme de bună credinţă şi şi-au făcut datoria şi au lucrat cinstit".
    atat de cinstiti încât în ultima lună își bagă în salariu toate sporurile care altfel ar fi fost în mai multe luni.

    “ pensiile speciale au o componentă de contributivitate”
    să le calculeze pensia pe acea componentă, ca și pensiile normale

    “ Vina este a politicienilor, că au schimbat legile peste noapte şi le-au făcut prost”
    cum le-au schimbat prost să le schimbe tot politicienii bine

    “ rişti să plece şi să-ţi depopuleze sistemul aeronautic, sistemul de justiţie, inclusiv diplomaţii”
    Sunt cele mai bine plătite meserii din România! Nu vor pleca, exact ca câinele din fața măcelăriei. Dacă pleacă așteaptă mii să le ia locul.

    “ venim cu varianta legală, dar ne trebuie stabilitate politică”
    N-o să fie niciodată, o să fie guvernul și anul

    Concluzii :
    NU VOR ELIMINAREA PENSIILOR SPECIALE!
    Totul a fost o excrocherie electorală!
    • +8 (10 voturi)    
      De ce mai este (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:07)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      bagata in seama aceasta doamna?A trecut baba cu colacii.Am vazut cat de incompetenta este.Poate sa plece ;este interimar adica a fost data deja afara,poate sa-si faca bagajele.Oricum nu tine nimeni cont de ce mai spune aceasta fiinta.
  • +7 (9 voturi)    
    daca nu (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:15)

    Dodel540 [utilizator]

    indiferent de greata pe care o au unele partide legat de eliminarea/recalcularea pensiilor speciale, daca nu vor schimba ceva consistent la ele, pa..pa bani din PNRR,
    adica NU autostrazi Moldova A7 si A8 in primul rand. Sa vad cum explica USL moldovenilor asta
    Doar ce ma uitam la filmul lui Mandachi despre lipsa autostrazilor- e impresionanat....
  • +13 (15 voturi)    
    asa zisele pensii speciale... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:51)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Stimata doamna ministru,solutia e simpla.Se taie partea ce reprezinta ne-contributivitatea si se ramane doar cu
    partea de reprezinta contributivitatea ! Asa ca,nu mai veniti cu scuze puerile !
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:53)

    [anonim]

  • +13 (15 voturi)    
    și-a revenit oaia (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:18)

    nahir [utilizator]

    țurcană.
    Acum e clar că nici măcar nu aveau de gând penaliștii să anuleze pensiile speciale? Că totul a fost minciună? Mai votați pnl.
    Băi oaie, care e componenta aia care ține de contributivitate? Hai, sări și zi-o. Japițe, scroafe urcate în copaci ce sunteți, în special voi, că măcar pe pesediști îi știam cum sunt.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:29)

    mihai_mi [utilizator]

    "pnlist" a devenit sinonim cu "mincinos". Ar trebui adaugat in DEX.
  • +6 (6 voturi)    
    Se învârt in jurul cozii .. (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:30)

    bubalacap [utilizator]

    Ce mai abureală, desi mi-e jenă să recunosc, cea mai buna varianta este modificarea grilei/sistemului de impozitare. Același sistem pentru toți!
    Asa cum a spus CEDO (sa nu umblati la salariile si pensiile magistratilor din UE), politica de impozitare este atributul guvernului fiecarei țări componente. Nicăieri nu spune că impozitarea peste 50 % constituie o confiscare.
    Prin această afirmație doamna Țurcan bate in altă parte: să introducă in plată/mențină pensiile speciale ale primarilor. Iși pregătesc terenul pentru alegerile imediate sau la termen.
    Dacă democrație insemnă ca eu să aleg de pe ,,taraba de vot,, varianta cea mai bună dintre cele proaste - oricum proastă si asta, atunci ma lipsesc de ea.
    Dacă democrație insemnă ca politicienii si cei care guvernează să nu răspundă in nici un fel - doar politic, dacă bagă o țară in gard, atunci mă lipsesc de ea.
    Sau cum se spune in biserică ,,mă lepăd de Satana,,. Imi pare rău că am crezut că Satana era doar comunismul!
  • +7 (7 voturi)    
    Romanii au o singura sansa USR (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:59)

    Imax [utilizator]

    Cred ca daca USR ar obtine prin absurd 60% tot nu ar putea desfiinta pensiile speciale din cauza CCR pus de PSD si PNL. Singura solutie e modificarea in constitutie. Atunci CCR nu are ce sa mai faca!!!
    Trebuie sa fie egalitate pentru toti. Unii cotizeaza si au pensie si alti nu cotizeaza pentru toata pensia. Asta nu e corect. Asta e FURT din banii celor care nu au pensii speciale si muncesc ca prostii!!!
    Dar daca poporul voteaza FSN ce sa faci poporul decide ca e normal sa ai pensii speciale!!!
    Noi toti suntem vinovati!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Această ,,duamnă” e ,,pe lângă” orice subiect... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:01)

    periscop [utilizator]

    ... politic sau administrativ e în discuție.
  • +6 (6 voturi)    
    Cel mai corect (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:10)

    Ibit [utilizator]

    Este sa se anuleze toate legile care au stabilit pensii speciale .
    In aceste conditii toate pensiile vor fi pe contributivitate .
  • +5 (5 voturi)    
    Bine madam Turcan (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:32)

    UnAltVasile [utilizator]

    In schimb vreti sa bagati taxe in plus pe salarii. De parca oamenii aia nu au fost de buna credinta cand si-au ales meseriile, si nici macar nu beneficiaza de pensii speciale. Aia nu conteaza ca nu va baga la inchisoare si nici nu ajuta la batut protestatari, ba chiar unii din ei mai au tupeul sa si protesteze.

    Schimbati legea pentru viitor atunci, daca zici ca nu puteti face nimic pentru prezent. Pensia contributiva de la 65 de ani sau cat o fi. Oricum la salariu imens ai si pensie pe masura.