Vasile Dîncu despre cum ar vrea PSD să treacă de la cota unică la impozit progresiv în etape

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 1:20 Revista Presei | Radio TV


Vasile Dincu
Foto: captura Digi24
Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național al PSD, a declarat vineri seară, la Digi 24, că trecerea de la cota unică la impozitul progresiv ar urma să fie făcută în etape, ”nu din prima”. „A pune trepte și a căuta niște praguri pentru impozitare ar fi o primă etapă pentru o zonă de impozitare progresivă”, a spus Dîncu.

Declarații Vasile Dîncu despre impozitul progresiv:


  • Cota unică mai există doar în 4 țări din UE – Bulgaria, Letonia, mi se pare, și Ungaria, dacă nu mă înșel.
  • Noi avem acest proiect legat de impozitare progresivă și principiile lui nu pot să fie negate chiar și de liberalii noștri. Acest proiect poate fi făcut în etape, nu din prima.
  • Nici nu poți să faci un asemenea proiect, nu e pregătit Fiscul, nu e pregătit sistemul electronic de control.
  • Noi am propus pentru început impozitarea marilor averi sau a produselor de lux, a proprietăților de lux și aici se discută. A rămas să vedem care este impactul acestor măsuri asupra bugetului.
  • A pune trepte și a căuta niște praguri pentru impozitare ar fi o primă etapă pentru o zonă de impozitare progresivă. Acest principiu este acceptat de către toată lumea, toți economiștii își dau seama.
  • Două lucruri sunt esențiale. În primul rând colectarea – avem cea mai slabă colectare din UE în acest moment – și doi – cum scăpăm de evaziune”, a mai spus Dîncu la Digi 24.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4382 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 3:03)

    mitg [utilizator]

    Putem sa radem plangem cat tara este ingropata, incendiata, sufocata, nenorocita.
  • +4 (6 voturi)    
    S-a gasit (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 3:32)

    terkos [utilizator]

    S-a gasit cine sa vorbeasca de cum sa scapam de evaziune. Partidul care a patronat marii evazionisti.
  • +7 (9 voturi)    
    Gura pacatosului, adevar graieste (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 7:19)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cu impozitarea progresiva agravezi problemele actuale:
    "...colectarea – avem cea mai slabă colectare din UE în acest moment – și ... evaziunea"

    Cata vreme cresc palate in toata tara, multe dintre ele ale unor beneficiari de ajutoare sociale sau bugetari cu salariu mediu pe economie, Fiscul ramane o institutie pentru fraierii corecti.
  • -1 (5 voturi)    
    ce dobitoci i-au urmat lui dragnea! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 7:23)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +5 (9 voturi)    
    Pariu că pensiile speciale (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 7:25)

    nick24 [utilizator]

    NU vor fi impozitate progresiv?
    De tăiate, desființate, oricum nu mai crede nimeni!
    Sunt chiar ei la putere acum, cum să-și autotaie sinecurile, pensiile speciale, salariile imense?
  • +4 (8 voturi)    
    Asta-i intelectualul Ciumei Rosii (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 7:40)

    cartofil [utilizator]

    Va dati seama la ce nivel sunt celelalte primate care populeaza acest partid.
  • +4 (10 voturi)    
    principiul impozitarii progresive... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 8:17)

    minus [utilizator]

    intr-o tara in care fondurile colectate din impozite sunt in buna parte risipite (furate) de cei care le-au colectat este perceput ca FURT de catre cetateni. Explicatia ca "cei care au mai mult trebuie sa dea mai mult" este o MANIPULARE ordinara, pentru ca in sistemul de cota unica X% aplicata la 30000 este este de zece ori mai mult fata de X% aplicata la 3000.
    In rest sunt amanuntee care le pot numi gargara comunista in scop de hotie capitalista.
  • +5 (9 voturi)    
    P$D incurajeaza Evaziunea ! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 8:25)

    un domn [utilizator]

    Cum isi primesc banii pentru Campaniile Electrorale ? Prin Evaziune Fiscala de Foarte Mari Proportii !
  • 0 (2 voturi)    
    numai atata (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 9:53)

    sareta [utilizator]

    Si cum v-ati gandit sa redati poporului flota furata ?Toata deodata sau bucata cu bucata .Oricum ptr. voi romania a fost luata bare-boat
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Dincu, (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 13:05)

    dincannes [utilizator]

    Impozitul pe venituri si impozitul pe cheltuieli (TVA-ul) sunt sursele preponderente de finantare pentru bugetul statului.

    Cine cumpara un vapor, va contribui mult mai mult la buget, decit cel ce va cumpara o bicicleta.

    In Franta, jumatate din banii colectati din impozitul pe venituri, se cheltuiesc pe salariile inspectorilor de la Fisc.

    Sa ne imaginam ca anulam impozitul pe venituri si marim TVA-ul, astfel ca suma totala incasata, sa fie acceasi. Eliberam zeci de mii de inspectori, cu salariile si cu pensiile lor. In plus evaziunea fiscala devine zero !
    Desigur, o astfel de masura trebuie facuta in toate tarile odata.
    • 0 (0 voturi)    
      deloc, impozitul pe venituri (Sâmbătă, 20 noiembrie 2021, 8:00)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      din Franța e suficient pentru a acoperi probabil jumătate din salariile tuturor bugetarilor din Franța.

      Evaziunea pe TVA este una dintre cele mai importante căi de evitare a plății taxelor din EU și efectul demiterii inspectorilor Fiscului francez nu ar fi deloc reducerea ei.
      Probabil ai vrut să fii glumeț, cine știe.
  • +3 (3 voturi)    
    Lasa-n Ciolacule! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 13:14)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Impoziteaza prima data pensiile speciale!
    Apoi impoziteaza cumularzii adica pensionarii care cumuleaza pensia cu salariul.
    La toti cumularzii!
    Si o sa vezi ce incasezi de la astia cca 500.000 de cazuri favorizate!
    Favorizati de Guvernul Cuțu!
    Apoi nu mai vrei impozitarea progresiva!