Ion Iliescu, după ce a fost acuzat la Antena 3 că a luat banii lui Ceaușescu: Îl dezamăgesc pe domnul Gâdea: banii ăia sunt la o adresă mai aproape de A 3

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:15 Revista Presei | Radio TV


Ion Iliescu si Elena Ceausescu
Foto: Fototeca online a comunismului românesc
Serghei Mizil a povestit joi seară la Antena 3 ce s-ar fi întâmplat cu aşa zisele conturi secrete ale fostei familii prezidențiale. Acesta susține că socrul său, generalul Gheorghe Marcu, fost adjunct al lui Pacepa, a doua zi după Revoluție, ”s-a îmbrăcat că pleacă la Iliescu să predea banii din afară la Frontul Salvării” și că în acest mod au procedat toți șefii de servicii.

”Socrul meu a fost adjunctul lui Pacepa. Generalul Gheorghe Marcu, singurul care nu a fost condamnat şi nu a avut probleme după plecarea lui Pacepa. Pe el l-a pus șeful scolii la Oltenița. L-am invitat la vernisaj în 1989 şi nu a vrut să stea, de frică să nu îl vadă Iliescu. După Revoluție, a doua zi s-a îmbrăcat că pleacă la Iliescu să predea banii din afară la Frontul Salvării. Ceaușescu nu a avut niciun leu nici afară nici înăuntru. Erau banii serviciilor de afară. Toţi banii au ajuns la următorii care au venit la putere", a spus Serghei Mizil în emisiunea Sinteza Zilei de la Antena 3.



Serghei Mizil la Antena 3


Frontul Salvării Naționale ar fi existat din 1982


Nicu Ceaușescu, nepotul fostului dictator Nicolae Ceaușescu și fiul lui Ion, cel mai mic frate al fostului lider comunist, a povestit, miercuri, la Antena 3, că Frontului Salvării Naționale exista din 25 noiembrie 1982, iar Ion Iliescu a locuit în casă la Nicolae Ceaușescu.

"Dau din casă acum: în 1982-1983, vorbeam în casă cu tata și cu Nicu - bine, ei vorbeau, eu mai mult ascultam, pentru că nu cunoșteam nici personajele - că la un moment dat tatăl lui (Nicolae Ceaușescu, n.r.) va pleca din funcție și va veni Ion Iliescu. Tot atunci tata primea niște semnale din partea Frontului Salvării Naționale, care exista din 25 noiembrie 1982. Scenariul, la vremea respectivă, era exact ce s-a întămplat, numai că s-a oprit la un moment dat, după executarea cuplului prezidențial.”, susține nepotul lui Ceaușescu.


Nicolae Ceaușescu, nepotul dictatorului (Antena 3)

Iliescu îi spune lui Gâdea să caute banii lui Ceaușescu la Voiculescu



Ion Iliescu a reacționat pe blogul său susținând că banii nu sunt la el și arătând către Dan Voiculescu. ”Mă uit, cu nedumerire, la spectacolul oferit de A 3 seară de seară, și nu înțeleg ce vrea să transmită, prin invitații săi la emisiunea ”Sinteza Zilei”, domnul Mihai Gâdea. O fi o racordare la conținutul noii revoluții culturale, aud că-i zice ”cancel culture”, ”cultura anihilării”. O fi o încercare de reanimare a audienței. Nu am cum ști, și, să fiu onest, nici nu țin să știu prea multe despre acest tip de politică editorială.”, își începe atacul fostul președinte.

”Îl dezamăgesc pe domnul Gâdea: banii ăia despre care vorbesc invitații săi nu sunt la mine. Dar poate să încerce la o adresă mai aproape de A 3. Dacă îl interesează subiectul cu adevărat…”, concluzionează primul lider postdecembrist al țării.

Iliescu spune că nu ar fi reacționat public dacă, folosind această ocazie, emisiunea nu ar fi încercat să anuleze ”adevărul despre evenimente din timpul și imediat de după schimbarea de regim din decembrie 1989. Și, discret, lucrurile se îndreaptă către ”Noi? Nu știm nimic despre banii lui Ceaușescu! Poate Iliescu, el i-a luat!”, spune acesta.

Ce spune Ion Iliescu: Toată povestea asta este expresia unui soi de răfuială între rămășițele unor grupări din fostele servicii



  • La 22 decembrie 1989 s-a schimbat un sistem politic, totalitar, opresiv, care eșuase în a oferi o viață decentă, și demnă, românilor. Nu s-a dizolvat un stat. Banii statului au fost administrați de exact aceleași instituții care îi administrează și acum. Nu sunt administrați de Iohannis, cum nu au fost administrați nici de mine, nici de Emil Constantinescu sau de Traian Băsescu. Există BNR, există Minister de Finanțe.
  • Faptul că acest maraton de emisiuni a început cu interviul dat presei românești, până la urmă de stat, fiind vorba despre televiziunea publică, de generalul Pacepa, mă face să mă gândesc că toată povestea asta este expresia unui soi de răfuială între rămășițele unor grupări din fostele servicii de securitate. Treaba lor, are cine să judece lucrurile astea, și să țină lucrurile sub control. Din păcate, acum se discută despre banii negri ai serviciilor secrete din epocă, bani care nu au fost sub controlul formal al statului. Era bine să se fi putut face transparente aceste lucruri. Dar unde sunt ele transparente?
  • Îl dezamăgesc pe domnul Gâdea: banii ăia despre care vorbesc invitații săi nu sunt la mine. Dar poate să încerce la o adresă mai aproape de A 3. Dacă îl interesează subiectul cu adevărat…








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24989 vizualizari

  • -24 (44 voturi)    
    Sărac și cinstit până la capăt! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:20)

    Nyk1 [utilizator]

    Păcat că nu mai avem astfel de oameni în clasa politică actuală!
    • +5 (9 voturi)    
      ilici (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 10:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      a fost prins cu politica intreaga viata. cheste de famelie, fiu de ilegalisti.
      n'a avut timp de meditatii.
  • +44 (48 voturi)    
    Aici îl cred pe Ilici (Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:25)

    Soarele [utilizator]

    Cine are Imperiu, televiziuni, lingăi?
    Iliescu a fost unul din comuniștii cu crez.
  • +24 (30 voturi)    
    Se dau sobolanii in gat (Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:28)

    bjohny [utilizator]

    Interlopii si scursurile tarii au pus mana pe tara ajutati de oameni de 2 bani ca ii voteaza cu darzenie pentru un kg de faina/malai 1L de ulei, o bere un mic...
    O tara degradata din cauza ignorantei cetatenilor dar si cu foarte mult ajutor din partea Rusiei prin intermediul cozilor de topor aflate in slujba ei.
  • +14 (24 voturi)    
    1 Decembrie: 32 de ani de SECU in Romania (Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:33)

    Kivek [utilizator]

    asta 'sarbatorim' la 1 Decembrie, SPECIALII care au tras la revolutie in populatie ca sa ii dea un motiv lui Iliescu sa preia puterea
  • +19 (21 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 noiembrie 2021, 23:50)

    Tony_K [utilizator]

    Servicii peste tot. Ticalosi care coordoneaza toate hotiile din Romania.
  • +6 (12 voturi)    
    Ha ha ha (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 0:01)

    DurAndrei [utilizator]

    intarata-i, drace!
  • +5 (17 voturi)    
    voiculescu a luat dolarii... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 0:59)

    maiorulmura [utilizator]

    ...iliescu rublele
  • +23 (23 voturi)    
    Nu cred ca (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 4:52)

    yol [utilizator]

    l-au interesat banii pe iliescu. Banii i-a furat voiculescu, ca sa poata pune presedinti mai tarziu
  • +13 (19 voturi)    
    diversiune (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 7:01)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    interesant ca de fiecare data cand sunt anumite subiecte politice la ordinea zilei A3 are subiecte pe-afara. Incearca sa ne faca sa ne uitam la mana gresita.
  • +12 (14 voturi)    
    nu se pot (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 8:04)

    gopo2016 [utilizator]

    lua de iliescu, omul ii cunoaste pe toti , cu dosare cu tot, stie de fiecare ce si cum, de aia nu il tulbura nici nu dosarul revolutiei, pt ca momentan este de neatins, cit comunisti astia "noi" sunt inca la butoane
  • -4 (4 voturi)    
    nu-l dezamagesti (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 8:07)

    revo [utilizator]

    el este acum in Rai, a beneficiat si va beneficia de acei bani cand pana se hotaraste securitatea sa-i recupereze.
  • +11 (13 voturi)    
    Ceausescu: subiect pt Gadea&Co sa ia salarii mari (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 9:11)

    FanelJr [utilizator]

    Inca mai traiesc generatiile de romani care se mai uita din pacate la astfel de emisiuni, pentru ca nu au bani sa plece in Grecia sau Tenerife, dupa o viata intreaga de munca, asa cum fac pensionarii din Vest.

    Romania, tara mea mintita si batjocorita, cand vei avea oare noroc de conducatori buni?
  • -5 (7 voturi)    
    Wooww (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 10:13)

    gibon47 [utilizator]

    Măi dragă lângă CoDoi !!
  • +7 (9 voturi)    
    Iliescu probabil nu va fii condamnat ! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 11:29)

    Cugetator [utilizator]

    Si aceasta fiindca nu se va putea gasi un criteriu juridic clar . Dan Voiculescu a fost condamnat pentru o parte a jafului savarsit ,dar pentru cei de la Antene si pentru altii , ramane un om cinstit , desi unii nu sunt prosti, ci numai cumparati, ca inteligentul Cristoiu !
  • +14 (14 voturi)    
    A3 mănâncă virgulă (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 14:28)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    cacao, ca de obicei.

    Iliescu nu a furat bani, ci speranțe. E mult mai grav.

    Și cum pt delictul ăsta nu poate fi judecat și condamnat, el trebuie măcar pus sub acuzare pt morții de după 22 decembrie (prietenii știu de ce) și pt victimele mineriadelor.

    Apoi ar trebui condamnat cu suspendare, că nu încălzește pe nimeni dacă el moare la pârnaie.
    Important e să se facă o dreptate de principiu, și dl I.I. să-și asume public și oficial faptele, pt ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple niciodată.

    Altminteri, cu toate fostele păcate, bătrânul I.I. rămâne unul din cei mai lucizi și deștepți politicieni din RO.
    • +4 (4 voturi)    
      Are dreptate! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 19:23)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

      De data asta, batranul kaghebist are perfecta dreptate!

      Banii Securitatii, nu conturile personale ale lui Pingelica, nu au fost niciodata pe mana lui Ion Ilci, nu avea cum sa ii fure.

      Nu-i vorba ca "sarac si cinstit", sau ca "il intersa puterea, nu banii", ci pur si simplu era fizic imposbil ca Ion Ilici sa fi delapidat acei bani.

      Varanul era cel care raspundea de Donau Trading, ulterior Crescent, Impact, iar acum Latrina 3.
  • +4 (4 voturi)    
    consecinte (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 17:52)

    anion [utilizator]

    PSD nu se leapada de Ion Iliescu. Pentru ce a spus Ilici va trebui ca toti pesedisti chemati pe la Antene sa se ''delimiteze'' de aluzia ca banii serviciilor secrete au fost luati de Motan Voiculescu. Urmaresc cu atentie o intrebare de la jurnalisti adresata lui Ciolacu sa-si dea si el cu parerea despre ce a zis taticul Ilici.
  • 0 (2 voturi)    
    Adevarat (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 19:49)

    azzazel [utilizator]

    O natie de sclavi platesc pentru luxul puliticienilor, relicva comunista de ilici e in libertate cu pensie nesimtita, nu se condamna criminalii cand vor fraierii ci dupa moarte, pana atunci sa traiasca bine din banul contribuabilului, generatii de prosti sufera sa traiasca puliticienii astea bine.
    Cum sa inchizi seful ca le vine randul si la subalterni, si atunci sa aparam seful ilici, poate ca ii mai da si lui ceva la pensia mizera, saracu dupa o viata de munca in folosul tarii, sarac si cinstit cu pensie speciala
  • +3 (3 voturi)    
    Sa sara Voiculescu la gatul lui Iliescu... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 22:53)

    V. Istina [utilizator]

    Ce vremuri... Sa-l vezi pe Iliescu vorbind iarasi aproape omeneste... dojenind cloaca de la a3...

    Oricum scrie mai elegant decât vor putea papusile Gâdea si restul gâzilor lui sa poata copia vreodata.

    E savuros totusi momentul, Voiculescu (!!!) sa-l intrebe de banii din strainatate a lui Ceausescu pe sinistrul mos Ilici care ii tranteste discret o copita voiniceasca asa en passant, in trecerea sa istorica prin lume, in particular prin tara lui speciala, Romania.

    E totusi foarte regretabil, ca vorbim/comentam o stire despre antena3, am crezut ca au disparut de mult, ca si Voiculescu si gasca lui...