Ciolacu: Nu am nicio problemă cu doamna Vicol în privinţa profesionalismului / Am văzut multe propuneri legislative foarte bine făcute

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2021, 23:28 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că nu are nicio problemă cu activitatea profesională a deputatului Laura Vicol, numită la şefia Comisiei juridice, însă spune că vor exista discuţii la grupul parlamentar al social-democraţilor cu privire la această numire, relatează Agerpres.

"Eu nu am fost la grup. Nu mă extrag din această numire. E numirea grupului, e numirea colegilor din Comisia juridică. Vom avea o discuţie fiindcă suntem oameni politici şi răspundem. Nu mai merge ca o persoană publică să nu iasă să dea explicaţii. Fiecare dintre noi, când ne-am asumat să fim persoane fizice, trebuie să dăm explicaţii. Doamna Vicol va trebui să vină să dea aceste explicaţii. Eu nu am nicio problemă cu doamna Vicol în ceea ce priveşte profesionalismul dânsei, dimpotrivă am văzut multe propuneri legislative foarte bine făcute. Ce decizie va lua PSD o voi lua eu împreună cu colegii mei parlamentari la grupul parlamentar PSD, fiindcă asta înseamnă democraţie în partid. Ce decizie vom lua sunt ferm convins că o să v-o comunicăm", a spus Ciolacu, la România Tv.

Preşedintele USR, Dacian Cioloş, le solicită liderilor PNL şi PSD "să o retragă imediat pe avocata interlopilor, Laura Vicol, de la şefia Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor".

"Le cer preşedinţilor PNL şi PSD, Florin Cîţu şi Marcel Ciolacu, să o retragă imediat pe avocata interlopilor, Laura Vicol, de la şefia Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor. Alegerea făcută de PNL şi PSD este un afront inimaginabil la ideea de dreptate în România şi aduce în fruntea unei comisii care trebuie să coordoneze dezbaterile pe reforma Legilor Justiţiei un personaj care a susţinut desfiinţarea DNA şi întărirea Secţiei speciale", a scris Dacian Cioloş, vineri seara, pe Facebook.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3617 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    testul adevărului (Joi, 2 decembrie 2021, 0:22)

    anonim3 [utilizator]

    În 2-3 zile vom vedea dacă declarația de mai sus este o tragere de timp, sau dacă într-adevăr PSD o retrage pe doamna Vicol de la șefia Comisiei Juridice.
  • +10 (14 voturi)    
    vocea si talentu' (Joi, 2 decembrie 2021, 0:58)

    Filbert [utilizator]

    Face concurenta profesionistelor de pe centura, ce-i drept, Leo poate da detalii.
  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 decembrie 2021, 2:25)

    [anonim]

  • +8 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 decembrie 2021, 5:56)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    I-a uitat pe Nicolicea si pe Iordache (Joi, 2 decembrie 2021, 8:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Care ar trebui sa reformeze din temelii sistemul juridic romanesc, la a doua incercare, dupa ce prima a scos oamenii in strada. Acum e pandemie...
  • +7 (7 voturi)    
    te credem (Joi, 2 decembrie 2021, 8:37)

    revo [utilizator]

    Ati verificat-o temeinic si indelung, a trecut testele de ticalosie, anduranta si fidelitate.

    E super pregatita pentru mediul sulfuros al politicii PSD, inca o blonda din rezervorul nesecat de blonde dispuse sa faca orice, pentru un pic de carnita pe ciolanel.
    Excelenta inlocuitoare a lui Nicolicea, Iordache si Bubosul.
    Si e si plina de nuri, aveti cu ce sa va clatiti ochii cand ii dati comenzile si vine la raport.
    Triple X.

    Ba, cine n-are femei, sa-si cumpere!
  • +6 (6 voturi)    
    In calitate de (Joi, 2 decembrie 2021, 8:40)

    yol [utilizator]

    tamplar?!! In ce calitate ai citit tu si ti ai si dat seama ca sunt proiecte legislative bune?!! Ca tu n-ai profesat o secunda toata viata ta!
    Ia uite, manelistul multilateral dezvoltat!
  • +9 (9 voturi)    
    Rog să numiți o altă țară din Emisfera (Joi, 2 decembrie 2021, 9:18)

    Rescator [utilizator]

    Nordică în care avocata mai multor clanuri mafiote
    *fabrică* legi în *Șparlament*!!!???
    Suntem de râsul curcilor bete din Teleorman și Vaslui.
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 2 decembrie 2021, 11:24)

    albastru de Romania [utilizator]

    cred ca Dragnea e gelos,

    CIolacu i-a luat fata la faza asta
  • +2 (2 voturi)    
    Asa da (Joi, 2 decembrie 2021, 13:26)

    azzazel [utilizator]

    Avocata interlopilor este aleasa pnl-psd, pai care e diferenta intre interlopi si grup infractional organizat??? trebuie si cineva sa aiba grija de clasa asupritoare.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 2 decembrie 2021, 13:46)

    Elfu [utilizator]

    " foarte bine făcute"