Claudiu Năsui, despre bugetul pe 2022: Faimoasele pensii speciale cresc cu 8%

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2021, 22:52 Revista Presei | Radio TV


Claudiu Nasui
Foto: Hotnews
Deputatul USR Claudiu Năsui a declarat, luni, la emisiunea Talk News de la Profit TV, că USR are la dispoziţie instrumentul atacului la Curtea Constituţională, în cazul proiectului bugetului de stat pe 2022, care a fost depus în grabă la Parlament şi urmează să fie votat joi. ”Vedem creşteri pentru ăia care au deja şi cei care sunt apropiaţi de putere, inclusiv faimoasele pensii speciale, care cresc cu 8%, cuantumul lor”, a spus deputatul USR despre proiecţia bugetară a Guvernului PNL-PSD, potrivit News.ro.

”O armă pe care o are USR-ul şi pe care nu o avea în legislatura anterioră, este atacul la Curtea Constituţională. Dacă se fac încălcări flagrante ale procedurii, atunci putem să avem o bază pentru a face acest lucru”, a spus Năsui. Parlamentarul USR a arătat că scopul nu e să vii cu mii de amendamente în dezbatere, pentru a încerca să tergiversezi. ”Nu aceasta este democraţia, este un exerciţiu ridicol. Democraţie înseamnă să dezbaţi, măcar să ştii ce este acolo. Să fie transparenţă, să ştim ce este acolo, să poţi să spui că nu eşti de acord cu majorarea pensiilor speciale, cu PNDL”, a comentat Năsui.

Năsui a afirmat că o poziţie liberală a PNL pe buget ar fi fost ţinerea cheltuielilor în frâu, pe când acum cu o mână se dă şi cu alta se ia, el precizând că pachetul social, o parte din el, este justificat, dar nu scoate foarte mulţi români din sărăcie. ”Noi avem un buget în care sunt bani pentru unele instituţii să îşi cumpere maşini scumpe”, a afirmat el, precizând că la Ministerul Justiţiei sunt credite bugetare care dispar, ceea ce va afecta activitatea.

”Vedem creşteri pentru ăia care au deja şi cei care sunt apropiaţi de putere, inclusiv faimoasele pensii speciale, care cresc cu 8%, cuantumul lor, pe total”, a afirmat el, precizând că nu ştie de ce cresc acest pensii. ”Sunt creşteri de cheltuieli a căror justificare nu o găsim”, a adăugat el. Deputatul USR a arătat că, pentru a se ajunge la o dezbatere sănătoasă şi legitimă, pe acest subiect al bugetului, trebuie să existe timp.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4459 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    ! (Luni, 20 decembrie 2021, 22:54)

    tudorr [utilizator]

    Foarte bine! Si eu incerc acum sa ma combin cumva de-o pensie speciala, sâc!
  • -11 (27 voturi)    
    Fumigene (Luni, 20 decembrie 2021, 22:58)

    donjoe [utilizator]

    Şi cât mai reprezentau din PIB vestitele pensii speciale, în speţă alea care pot fi eliminate constituţional? Aveau măcar o cifră procentuală peste virgulă? Sau alergăm după cai verzi pe pereţi sub pretenţia că facem politică?
    • +7 (7 voturi)    
      evident (Marţi, 21 decembrie 2021, 13:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui donjoe

      "Si ce daca fura, maica? Ne ramane si noua ceva din PIB.."
      ;)

      Amice, in caz ca nu te-ai prins, PIB-ul nu este al lor sa-l imparta in "cifre procentuale".

      Pana la 31 octombrie 2021 incasarile la bugetul asigurarilor sociale de stat (adica pensiile publice + pomanagii) au fost 64 mld. Doar 5.3% din PIB.
  • -12 (24 voturi)    
    si cand ati fost acolo (Luni, 20 decembrie 2021, 23:00)

    credinciosul [utilizator]

    ce ati pazit?macar impozitarea mizerabililor astia care iau astfel de pensie,necontribuind deloc,ceea ce e ca un furt acoperit cu hartii de alti hoti de la ccr
  • +15 (23 voturi)    
    sunt rasplatiti cei care au tras la 'revolutie' (Luni, 20 decembrie 2021, 23:01)

    Radoh [utilizator]

    PSD inca plateste datorii de 32 de ani
  • +3 (13 voturi)    
    @Foresta (Marţi, 21 decembrie 2021, 5:53)

    nick24 [utilizator]

    @Foresta îți crește pensia cu 8%!

    “ Vedem creşteri pentru ăia care au deja şi cei care sunt apropiaţi de putere, inclusiv faimoasele pensii speciale, care cresc cu 8%, cuantumul lor, pe total”, a afirmat el, precizând că nu ştie de ce cresc acest pensii. ”
    • -7 (15 voturi)    
      Și ți-e necaz, fraiere? (Marţi, 21 decembrie 2021, 10:33)

      Foresta [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Asta ți-e cartea, marș la kkt!
      Eu voiam să-mi crească cu 58%, să fac patru "concedii" în 2022, dar dacă nu s-a putut, mă mulțumesc și cu cei 8%!
      • +5 (11 voturi)    
        La pensia ta mare (Marţi, 21 decembrie 2021, 10:56)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Foresta

        mai ai nevoie să fii și postac?
        Chiar mai ai nevoie de 5 lei de postare?
        Cam ciudat! Pare că ai fost tablagiu/ ordonanță de general sau bucătar la popotă.
        • -7 (13 voturi)    
          Te ustură dosul din cauza "grijii" mele? (Marţi, 21 decembrie 2021, 11:09)

          Foresta [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Tu atât iei, 5 lei? Puțin! Nu-ți ajunge de-o ciorbă...
        • -3 (11 voturi)    
          Oau, cum ai ghicit? (Marţi, 21 decembrie 2021, 11:16)

          Foresta [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Vezi fraiere, am dus-o bine la serviciu, o duc bine și acum! Totul (și) pe banii tăi!
  • -3 (11 voturi)    
    Claudiu Năsui a vrut să se facă de râs. (Marţi, 21 decembrie 2021, 9:44)

    asavreau [utilizator]

    Și a reușit. A anulat USR pensiile speciale cât au fost la guvernare și nu mai țin minte ? A dat USR o lege care să facă mențiunea că pensiile speciale nu cresc? Deci Năsui scoate în evidență ce nu a făcut USR.
  • -8 (12 voturi)    
    Criticile ar fi justificate,dar nu din gura (Marţi, 21 decembrie 2021, 10:02)

    Rescator [utilizator]

    beizadelei Famigliei Năsui,cea care a dat o țeapă de
    8 milioane de dolari M.Ap.N. și țepe și mai zdravene
    (necercetate) altor structuri din Sistemul Național de
    Apărare.Cu parte din ace,ti bani și-a cumpărat locul
    în Șparlament și postul de ministru.
  • +2 (12 voturi)    
    Tipic politicianului român (Marţi, 21 decembrie 2021, 10:36)

    Foresta [utilizator]

    Înainte de a veni la putere latră prin toate colțurile că va face și va drege, când ajunge la putere nu zice nimic pentru că are gura plină, când nu mai e la putere, schelălăie că l-a învins sistemul.
    • -1 (9 voturi)    
      Trebuie să luăm act că și USR și numitul (Marţi, 21 decembrie 2021, 12:20)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Foresta

      Năsui sunt fabricați de SISTEM,adică de Coldea,
      Vulpea&Comp.Așa că se poate spune că s-au
      învins singuri!