Florin Cîţu: PNL se uită la această coaliţie şi vede cum au fost găsite resurse pentru toate măsurile introduse de PSD în programul de guvernare, dar pentru măsurile PNL nu prea s-au găsit bani

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2021, 0:24 Revista Presei | Radio TV


Nicolae Ciuca si Florin Citu
Foto: AGERPRES
​Preşedintele PNL, fostul premier Florin Cîţu, a declarat luni seară, la Digi 24, că proiectele introduse de PSD în programul de guvernare şi-au găsit finanţarea, în timp ce pentru cele ale liberalilor "nu prea s-au găsit bani". "Am trecut în foarte scurt timp de la un mod în care antreprenorul era un erou în economie, la a face antreprenorul un infractor", susţine Cîţu, citat de News.ro.

Fostul premier Florin Cîţu a afirmat că pentru anul viitor creşterea economică "este încetinită", din diverse motive. "Se vede că creşterea economică, anul viitor, este încetinită, din mai mulţi factori. (...) Poate că toate acestea se vor rezolva când Guvernul va veni cu reformele din PNRR", a declarat fostul premier, luni seară, la Digi 24.

Potrivit lui Cîţu, creşterile salariale trebuie făcute în funcţie de performanţă, "nu de lobby-ul făcut de un sindicat sau altul pe lângă un ministru şi de ameninţările voalate cu grevă".

Cîţu a arătat că, odată cu majorările de salarii şi de alte venituri, "riscul este ca la rectificarea bugetară să se taie de la investiţii". El a subliniat că "schimbarea atitudinii" în ceea ce priveşte relaţia dintre stat şi antreprenori poate duce la probleme în economie.

"Suntem într-o coaliţie. Iar Partidul Naţional Liberal se uită la această coaliţie şi vede cum au fost găsite resurse pentru toate, toate măsurile introduse de PSD în programul de guvernare, dar pentru măsurile PNL nu prea s-au găsit bani. Mai mult, am trecut în foarte scurt timp de la un mod în care noi lucram, în care antreprenorul era un erou în economie, la a face antreprenorul un infractor. Foarte rapid. Pentru că şi această măsură, care a fost introdusă, cu dacă nu se plătesc contribuţiile este caz penal... vă dau un exemplu: dacă un antreprenor are cinci angajaţi la negru nu este caz penal, dar dacă nu plăteşte contribuţiile este caz penal. Nu mai spun de statul român care nu plăteşte concedii medicale (...) acolo ce faci? Nu o să văd eu niciodată un funcţionar public să meargă la puşcărie că nu a plătit pentru că nu are buget, sau câte sunt, retrocedările, lucruri care stau de ani de zile neplătite. Şi aici venim după 60 de zile şi-i ameninţăm pe antreprenori. Mă aştept la o retragere a investiţiilor şi un risc pentru investiţii în România", a adăugat Cîţu.

El consideră că dacă PNL va permite "derapaje" costul pentru România "s-ar putea să fie prea mare".

În acest context, Cîţu a afirmat că această perioadă, de formare a bugetului, arată cât de important este ca un partid să deţină conducerea Ministerului Finanţelor Publice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4061 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Pai nu asta ati vrut? (Marţi, 21 decembrie 2021, 0:43)

    teo4ro [utilizator]

    Culegeti ce ati semanat...
  • +21 (23 voturi)    
    Mergeti la tata Iohannis sa va descante... (Marţi, 21 decembrie 2021, 1:39)

    Caligula [utilizator]

    ..ca el a gandit asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta se caina ca l-a batut Ciolacu (Marţi, 21 decembrie 2021, 2:47)

    Fu Leng [utilizator]

    cu jucarica in cap? Hhahahahaha, pai sa se duca sa se planga la Johan, ca sa il bata si ala cu jucarica'n cap, si ala o mai are si lustruita de atata vegheat cu atentie!!!
  • +17 (21 voturi)    
    cea mai mica vioara din lume (Marţi, 21 decembrie 2021, 3:47)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    incep sa suspectez ca de fapt Citu este un MARE artist neinteles, un virtuoz al ratarii, un om care a dus lipsa rusinii la rang de capodopera

    bah nebunule care esti nebun

    cine a inceput bah sa dea afara ministrii usr stiind prea bine ca asta va duce la ruperea coalitiei


    ?!?!?!?!?!
  • +17 (21 voturi)    
    "Suntem într-o coaliţie" (Marţi, 21 decembrie 2021, 4:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Da, ati mai fost intr-una si ai decis tu ca ai muschii suficienti de mari ca sa faci cu bolta pe ea. Apoi cand au aparut repercursiuni te-ai victimizat.

    Sa inteleg ca ti-e dor de aranjamentele cu USR care erau favorabile PNL? Eh, bucurate-te, nu ai vrut USR, ai vrut USL impreuna cu stapanul robot.

    Apropo, unde e goarna Rares care sa tipe ca presedintele a promis ca nu face alianta cu PSD in mandatul sau ca sa faca peste cateva saptamani? Da, acel Rares care tipa acum 2 ani ca vrea lanturi si porti ferecate ca nu cumva sa intre vreun PSDist in partid. Acelasi Rares care facea cu ou si otet PSD-ul in campania electorala.

    Ah, "liniste si pace"? Ipocrizia e ceva extraordinar. Sa nu ai rusine sau coloana arata un "anume" tip de caracter.
  • +2 (4 voturi)    
    presul este pentru sters pe picioare (Marţi, 21 decembrie 2021, 8:08)

    Contributors [utilizator]

    Cat de tampit poti sa fii! Dupa ce ai facut pnl-ul, presul psd-ului, mai ai pretentii sa fie respectat. Pai, mai oligofrenule, presul este pentru sters pe picioare!
  • 0 (2 voturi)    
    - (Marţi, 21 decembrie 2021, 9:12)

    andrei9999 [utilizator]

    si ce premier credeti ca o sa mai avem la paste? :))
  • +3 (5 voturi)    
    Mai Florinelleee esti pilaf (Marţi, 21 decembrie 2021, 9:27)

    ady77 [utilizator]

    Sa fii lider de coalitei, prim-ministru plin cu sustinere dubla, Parlament/Presedentie, si sa ajungi sa stai pe tusa degeaba, si latri ca un caine ca plecat ciolanul de langa tine, mai bine te lasi de meserie.
    Pai nu erai tu ala rau si dadeai afara pe cei din USR, sau zi pe aia dreapta ca nu prea puteati sa va faceti manevrele cu cei de la USR, si atunci ai zis, stai ca vine malaiu de la PNNR, iar astia nu prea ma lasa sa bag mana la borcanul cu miere, si chemam PSD-ul, ca aia sigur ma lasa.
    Inca va impartiti functiile, dar se pare ca sunteti blocati cui sa revina Posta Romana. Acolo e bataia pestelui.
  • 0 (0 voturi)    
    Florin Cîțu nu știe să vorbească. (Marţi, 21 decembrie 2021, 14:10)

    asavreau [utilizator]

    Vorbește și înțelege doar el ce spune. Folosește d-le Cîțu purtătorul de cuvânt, pentru-că zău, nu știi să vorbești pentru public.
  • 0 (0 voturi)    
    Cîțu e principalul vinovat pt ce face acum PSD (Miercuri, 22 decembrie 2021, 7:39)

    Klaus_ [utilizator]

    Cîțu s-a crezut boier pe mosia lui, sa imparta banii la slugi. Doar ca boierul imparte banii lui iar Cîțu a impartit banii mei si ai tai. Cand USR a cerut transparentizarea cheltuirii banului public, cand a cerut criterii obiective, boier Cîțu s-a isterizat si a inceput sa dea afara ministri USR. Si a mers pana in panzele albe ca el vrea sa fie prim ministru in noul guvern. Ei bine, uite ca nu e. Sta pe margine si se boceste ca o baba. Patetic!