Ciprian Ciucu la RFI: Lipsa de încredere cultivată de primarul Nicușor Dan nu va duce nicăieri / PNL va veni cu un proiect care va viza restructurarea anumitor instituții din subordinea CGMB

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 31 decembrie 2021, 11:22 Revista Presei | Radio TV


Ciprian Ciucu
Foto: Facebook
Toți consilierii generali sunt într-o stare permanentă de tensiune în relația cu primarul Capitalei, Nicușor Dan, care îi tratează ca pe niște oameni care sunt acolo doar ca să ridice mâna când vrea el, declară la RFI președintele PNL București, primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu. El anunță pe de altă parte că formațiunea sa va propune la începutul anului 2022 un proiect care va viza restructurarea anumitor instituții din subordinea Consiliului General, lucru ce ar genera economii de zeci de milioane de lei.

Ciprian Ciucu spune că ”e mult de lucru la Primăria Capitalei. PNL va veni acum, la începutul anului, cu un proiect care asta va viza, restructurarea anumitor instituții din subordinea Consiliului General, nu ne referim la Primărie, pentru că Primăria este exclusiv apanajul primarului, adică nu poate Consiliul General să vină să-i spună primarului cu ce aparat să lucreze. O să începem noi să propunem instituții care să nu mai existe, pentru că rațiunea de a fi a unei instituții publice este direct proporțională cu binele pe care îl face în societate (...). Vor fi economii importante, vorbim de zeci de milioane de lei, dar atenție, oricât am restructura noi și oricât am încerca să reformăm PMB, oricum nu am acoperi deficitul pe care în acest moment anticipăm că îl va avea Primăria Capitalei (...). Dar pe fond, primarul general are dreptate, adică oricât s-ar reforma și restructura, nu am acoperi acest deficit. Asta nu înseamnă că trebuie să stăm cu mâinile în sân și să nu facem nimic”.

Întrebat cum comunică el cu Nicușor Dan, primarul Sectorului 6 a răspuns: ”Haideți să o luăm pe partea legală. Orice primar, nu doar eu, de Sector ar trebui să se vadă o dată la două săptămâni, conform Codului Administrativ, cu primarul general. Nu se întâmplă deloc asta (...). Avem multe probleme pe care le-am putea rezolva împreună, dacă ar exista măcar o întâlnire pe lună, nu mai zic de două. Deci această obligație legală nu se întâmplă, ca să fie foarte clar. Doi la mână, după ce am câștigat alegerile ca președinte al PNL București, i-am oferit o mână de ajutor și i-am oferit sprijinul primarului general, i-am zis că suntem aici, avem o șansă unică, rară, știu că este greu, dar trebuie să fim împreună. Acest lucru a venit doar din partea mea, adică cu toate că am încercat să-i câștig încrederea și să construiesc o relație cu primarul general, în ultimele zile mi-am dat seama că efectiv ori nu și-o dorește ori nu este capabil să construiască această relație. Toți consilierii generali, inclusiv cei ai PNL și cei ai USR sunt într-o stare permanentă de tensiune în relația cu Nicușor Dan, tot timpul sunt nemulțumiți, îi văd, îi simt. Îi tratează ca pe niște oameni care sunt acolo doar ca să ridice mâna când vrea el. Totul este o negociere permanentă și nimic nu arată o viziune sau nimic nu denotă o... cum să vă spun eu... nu știu, să fie o atmosferă plăcută, ca între niște colegi. Lipsa asta de încredere permanentă, cultivată chiar de către primar nu ne va duce nicăieri”.

Ciprian Ciucu îi reproșează primarului general că e atent numai cu PNL-ul lui Ludovic Orban: ”Nicușor Dan a fost foarte atent cu PNL-ul lui Ludovic Orban. Foarte mulți oameni de lângă Ludovic Orban sunt în PMB. Noi nu i-am cerut, eu, personal, să aducă oameni din afară și să-i angajeze, așa cum i-a angajat și încă mai angajează din zona lui Ludovic Orban (...). Văd doar o inabilitate politică de a purta un dialog și cu președintele PNL București, care te susține pe tine în CGMB și cu președintele USR PLUS București, care te susține pe tine în CGMB. Acest dialog nu există în acest moment și vă dau cuvântul meu de onoare, nu este vina mea”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2663 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Usor de dat sfaturi! (Vineri, 31 decembrie 2021, 11:34)

    axxa [utilizator]

    Ai terminat tot ce aveai de facut la sectorul 6 si dai o mana de ajutor lui nicusor. Cel mai usor e sa dai sfaturi si sa te ocupi de problemele altora, ca de ale tale te doare capul numai cand te gandesti. ASa ca, mai bine nu te gandesti. Ai umplut cu luminite toti boschetii de pe sibiu, dar nu ai putu completa 20 de borduri restanta de la mutu
    • +7 (11 voturi)    
      pai USL (Vineri, 31 decembrie 2021, 11:58)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      ..lucreaza. Dupa ce are presedintele si primul ministru acum USL vrea si capitala. Vad ca baga propaganda la greu Ciucu i-a luat fata lui Armand cu postari aparati in presa. Acum cine s-a fript cu Johannis cred ca o sa se uite de 2 ori inainte de vota PNL indiferent cine este el.
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt necesare. (Vineri, 31 decembrie 2021, 15:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      Nu-l critic pe Nicușor Dan. Nu poți face ceva ca primar general la București, de unul singur și este bine dacă PNL București, prin Ciprian Ciucu va sprijini activitatea lui Nicușor Dan. Regret că nu aud de implicare USR București în sprijinirea lui Nicușor Dan, pentru-că Nicușor Dan are nevoie să fie sprijinit, chiar și cu sfaturi, care nu-i obligatoriu să le aplici. Când ai dileme în a rezolva problemele, sfaturile, chiar și discuțiile în contradictoriu te ajută să-ți cristalizezi părerile, să poți acționa cu mai multă hotărâre.
      • +2 (2 voturi)    
        Domnul Ciprian Ciucu (Vineri, 31 decembrie 2021, 18:01)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu-i dă sfaturi lui Nicușor Dan care, aveți dreptate, ESTE SINGUR în fața mafiei consolidată timp de trei decenii. Mai degrabă îi dă pumni în cap. Ajutorul pe care zice că îl VA DA este cam așa: Nicușor Dan, ești nepriceput și nu faci nimic. O să vin eu și cu ai mei și-ți arătăm cum se face treabă. Mi se pare o acțiune josnică pur și simplu a lui Ciprian Ciucu. Și față de Nicușor Dan, și față de cetățenii care l-au votat (mă număr printre aceștia) sperând că va face treabă pentru ei, nu pentru echipa lui Florin Câțu și pentru cariera politică personală.
  • -7 (11 voturi)    
    Fuziune prin absorbție cu PSD (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:03)

    Propinatiu [utilizator]

    Actuala coaliție PSD-PNL e un model european de cooperare pe deasupra ideologiilor.
    Nicușor Dan face ca USR și primește cartonaș galben.
  • +8 (12 voturi)    
    Dacă vine la pachet cu PNL știm sigur (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:06)

    mr_mojo [utilizator]

    că:
    - nu va fi nici o reformă
    - va fi o înlocuire a celor de acum cu membrii PNL
    - se vor sifona bani
    - se va promite la fel de mult
  • +9 (11 voturi)    
    Contează ce spune? (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:11)

    thegreat [utilizator]

    Acest domn reușește să bată câmpii atât de tare că se aud țipând, săracii! Un discurs atât de incoerent e greu de găsit în lumea politică de la noi care, slavă domnului, are niște exemplare...
  • -1 (15 voturi)    
    Ciucu e o surpriza placuta! (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:24)

    Ursu18 [utilizator]

    Cred ca acest Ciucu, aparut de nicaieri, e cea mai placuta surpriza dintre noii primari alesi in Bucuresti. Omul are viziune, e transparent, si FACE! Are noroc ca nu a gasit o mafie ca la S1 unde Clothilde se lupta ca o leoaica si nu e lasata sa faca nimic (inclusiv de pnl). Inchei spunand ca acest primar ne da speranta ca PNL mai poate fi reformat si nu e o alta ciuma rosie precum P5D.
    Baga mare Ciucu si fa iesirile in centura la Bd Timisoara si strada in locul liniei de tren de la Cotroceni in centura si vei degreva traficul de pe Iuliu Maniu care e horror.
    • 0 (6 voturi)    
      are norocul (Vineri, 31 decembrie 2021, 13:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ursu18

      ca este sprijinit din interior ceea ce Clotilde nu are si nici ND din pacate.

      Mafia din s6 este mai mica si mai slaba decat cea de la S1 sau de la PMB unde e horror

      In rest va dau dreptate: adica are viziune si este transparent. Are sanse reale sa iasa in fata cu lucruri bine facute - na, mi-a scapat.
      • -1 (1 vot)    
        Mafia nu e mai mică și mai slabă (Vineri, 31 decembrie 2021, 18:35)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        în sectorul 6. Mafia este puternică și unită și îl sabotează pe Nicușor Dan încă de dinainte de a pune piciorul în primăria capitalei. Necazul e că o ajută și politicienii ca domnul Ciprian Ciucu care lovește în ND mai pe ascuns, mai pe față de la început. Speram că Ciprian Ciucu va fi primar înainte de a fi politician asemănător cu toți ceilalți trecuți și prezenți. L-am votat. Dar văd cu stupoare că urmează linia luptelor de partid care ne-au băgat în criză și ne țin tot acolo. Nicușor Dan nu poate face nimic când e sabotat absolut din toate părțile (probabil că Firea se răzbună pe el că i-a luat locul, pe cetățenii care n-au votat-o și chiar și pe cei care au votat-o pentru că și ei stau în frig în apartamentele de bloc ceaușist). NICUȘOR DAN E SINGUR și noi bucureștenii suntem VICTIMELE MAFIEI.
        • 0 (2 voturi)    
          Cine l-a pus? (Sâmbătă, 1 ianuarie 2022, 13:36)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          ND s-a dus singur la PNL.. restul e istorie
          • -1 (1 vot)    
            Nicușor Dan NU s-a dus (Sâmbătă, 1 ianuarie 2022, 15:35)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            la nici un partid. Nicușor Dan a fost invitat să fie candidat al PNL condus atunci de Ludovic Orban pentru ca să nu fie primar general în continuare Firea. Nu a devenit membru al acestui partid. Dar probabil că știți acest lucru și doar aruncați o petardă care să-i explodeze în cap lui Nicușor Dan. Că văd că e sport național să-l denigrezi în acest moment pe primarul ales al capitalei.
            • -1 (1 vot)    
              dezbatem semantica? (Duminică, 2 ianuarie 2022, 12:29)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              Nicusor Dan a plecat din USR si a candidat din partea PNL.

              Nu l-a dat nimeni afara din USR, nu l-a obligat nimeni sa candideze din partea PNL. Au fost alegerile lui. El a decis.

              Lacrimogena asta cu ND care s-a sacrificat sa nu castige Firea merge la fraierii care nu stiu ca USR a cerut PNL-ului sa faca alianta si sa stabileasca, candidat comun pe cel care are mai multe procente in urma sondajelor.
              Si stim cu totii la ce linsaj mediatic a fost supus Vlad Voiculescu din partea PNL...

              Macar acum e clar: votezi PNL - votezi PSD. Aceeasi mizerie..
              • 0 (0 voturi)    
                Nu dezbat nimic cu dumneavoastră. (Duminică, 2 ianuarie 2022, 16:51)

                Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Nu cred că sunteți capabil să treceți peste indicațiile de partid. Aveți probabil sarcina să-l denigrați pe Nicușor Dan și o duceți la îndeplinire. Ce mă uimește este că faceți lucrul ăsta în sprijinul spuselor lui Ciprian Ciucu, MEMBRU PNL, ba chiar șeful organizației pe București a PNL. S-a unit din nou USR cu PNL? Și cu PSD cum spuneți că face PNL? Spun asta doar ca să subliniez sofismele de care vă slujiți doar ca să-l dați jos pe Nicușor Dan de la conducerea primăriei capitalei, funcție în care a fost ALES DE MULȚI CETĂȚENI. Eu închei această conversație fără rost.
  • +1 (7 voturi)    
    increderea de a fi complice la furt (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:30)

    revo [utilizator]

    Probabil la asta se refera - o mana spala pe alta si impreuna devalizeaza cel mai bogat buget al primariilor, din tara asta de hoti.

    Asta nu intelege ND - ca poti fura cat pentru 10 vieti, alaturi de o caracatita imensa si sa fii deasupra legilor. Tot ce trebuie sa faci este sa semnezi pactul cu Diavolul PSD-PNL.

    Sictir, jigodie!
    • -1 (3 voturi)    
      Îți place să te compromiți? (Vineri, 31 decembrie 2021, 15:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Se spune că un om este, cum vorbește. Când te duce gândul la hoții, când sictirești pe alții, te sictirești pe tine și te gândești la hoțiile pe care le-ai face d-ta. Un fost lider PSD București semianalfabet(încă nu era moda doctoratelor), dădea bine să ai origine //sănătoasă//, spunea ,citez-ăștia nu știu nici să fure. Presupun că erai copil pe atunci dacă nu-ți amintești și de aceia amesteci politica, dar cocteilul preparat de imaginația ta, nu se poate realiza. Cred că nu vei înțelege ,dar îți voi spune că este o minciună comunistă.
  • +5 (11 voturi)    
    proiect impreuna cu PSD... hai sictir hotilor! (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    proiect impreuna cu PSD... hai sictir hotilor!
  • +6 (14 voturi)    
    Nascut a fi expert (Vineri, 31 decembrie 2021, 12:36)

    Alfa-Omega [utilizator]

    Cipriane, după ce ai spus cred că vreți să-i faceți viața grea lui Nicușor, spre bucuria PSD-ului și în special a Gabiței, campioana falimentelor de cînd lucra pe la Intact.
    După ce ți-am citit CV-ul m-am lămurit că te-ai născut expert, celebra școală de studii politice - în special prin nepotisme- fiindu-ti necesară doar din punct de vedere formal.
    E un proverb celebru: cel care știe face, cel care nu știe învață pe alții. Cred că așa ai ajuns să dai expertiză altora.
    Îți urez să te angajezi la un agent economic privat, măcar pentru 1 an, în felul ăsta să ne lămurești cu ce știi să faci,
    • -4 (8 voturi)    
      nu se poate generaliza (Vineri, 31 decembrie 2021, 13:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alfa-Omega

      Poate DA, poate NU e asa - dupa 4 ani se va vedea cumva.
  • +2 (10 voturi)    
    ND are mari obstacole (Vineri, 31 decembrie 2021, 13:35)

    ..13 [utilizator]

    Si uneori aceste obstacole vin chiar de la PNL care vrea sa conduca desi Primarul General al Capitalei este ND

    Cred ca este bine sa invatam sa ne respectam.

    cred ca este bine sa privim cu mare atentie ceea ce se intampla in PGMB - este o mare serparie acolo si de aceea si Primarul ND priveste cu multa precautie. Mai bine sa fie ajutat decat sa i sa faca mereu reprosuri - credeti ca este cineva mai bun in PNL??? Nu cred.

    ND este metodic, cauta sa inteleaga in profunzime problemele si sa le rezolve astfel incat sa ne coste pe noi bucurestenii cat mai putin oalele care au fost sparte de Fi Rea si de ultra spagarul liber Sorin Oprescu.

    cand in sfarsit exista un om ca ND care munceste zi lumina si chiar mai mult ii cerem acum sa faca si mai mult - oare se poate???

    Altfel ND este un om modest, ponderat - cand nu mai era celebru, adica in USR, l-am intalnit pe strada si am putut sa vad cum comunica - este bun dar acum este extrem de tracasat.

    give him a break for a while at least!
    • +1 (1 vot)    
      Foarte corect (Vineri, 31 decembrie 2021, 18:41)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      tot ceea ce ați spus. Nicușor Dan este lăsat absolut SINGUR. Și măcar dacă nu i s-ar pune și bețe-n roate de politicienii care-și plătesc polițe unii altora pe spinarea lui și a bucureștenilor.
  • -3 (7 voturi)    
    iubesc tradarea, dar urasc tradatorii. Nicusor pre (Vineri, 31 decembrie 2021, 15:00)

    hopsinoi [utilizator]

    sedinte!