Prigoana vrea sefia Camerei, prezenta obligatorie la vot, si acuza ca la privatizarea Petrom si Sidex s-a luat spaga 900 de milioane de euro

de Dan Gorun     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 9 aprilie 2008, 20:08 Revista Presei | Radio TV


Silviu Prigoana show
Silviu Prigoana a declarat in cadrul emisiunii "Taifasuri" (Etno TV) ca isi propune sa devina presedintele Camerei deputatilor si sa introduca, printre altele, obligativitatea prezentei la vot la alegeri sub sanctiunea unor penalitati de o mie de euro.

"Prin prezenta tuturor la vot se va legitima clasa politica si ne vom asuma impreuna rezultatele politicianului ales. Votul este o obligatie cetateneasca. Daca esti lenes si indiferent si nu vrei sa mergi la vot atunci sa platesti tu o mie de euro amenda".

Prigoana acuza ca privatizarea Petrom si Sidex s-au facut fraudulos si s-a luat spaga 900 de milioane de euro si ca va demonstra 'la tabala" acest lucru intr-o emisiune viitoare.

Omul de afaceri spune ca este de acord cu declararea autonomiei maghiarilor cu conditia sa li se puna redevente de 10 mii de euro pe terenuri ori sa li s eperceapa o taxa de 5 mii de euro la intrarea in tara. "Eu nu pun botul la vrajeala liderilor UDMR privind autonomia. Este doar gargara electorala. va imaginati dumneavoastra ca ei ar vrea sa fie ministri doar peste doua judete?! Nu, ei vor sa guverneze intreaga tara", spune Prigoana.

Nici subiectele de politica internationala nu au ramas neabordate de Prigoana care spune ca "tarul" Rusiei, Vladimir Putin vrea sa devina si "tarul" Comunitatii Europene si prognozeaza ca acest lucru se va realiza deaoarece intreaga Europa este dependenta de resursele energetice ale Rusiei.

Actiunile guvernului chinez "care impusca coruptii si drogatii pe stadioane" il fac pe Prigoana sa-si doreasca o legislatie mult mai aspra si la noi in tara. "Desigur ca vor veni americanii sa zica ca nu e conform cu drepturile omului, dar ei sunt niste farisei cand vine vorba de drepturile omului deoarece continua si acum sa prajeasca oameni", si-a argumentat optiunea omul de afaceri.

Prigoana mai spune ca vom avea dupa alegeri un guvern monocolor dand castigator PD-L cu peste 58%. "PD-L, facut de toti partid de buzunar, fara doctrina etc. va castiga detasat alegerile, nu fiindca sunt ei buni ci fiindca toti ceilalti sunt divizati", si-a incheiat pronosticurile Silviu Prigoana.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1363 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    prezenta obligatorie (Miercuri, 9 aprilie 2008, 21:11)

    tamasz [anonim]

    Absentza de la vot reprezinta o opinie in sine.

    Pentru algerile locale sau generale, unde cetatenii nu sunt remunerati, se poate lua in calcul ca si contand pe jumatate pro si pe jumatate contra.

    Pe de alta parte, absenta de la vot in Parlament, unde cetatenii sunt remunerati de la buget, ar trebui
    sa fie considerata act de TRADARE NATIONALA si sa fie sanctionata conform legii.
    • 0 (0 voturi)    
      Vot Obligatoriu (Joi, 10 aprilie 2008, 10:25)

      ROMAN [anonim] i-a raspuns lui tamasz

      Sunt mai multe tari, unele de veche traditie democratica, ce prevad in legislatie dreptul dar si obligatia de a vota!

      In Europa, pot mentiona Belgia, unde exista si amenzi (de 50-125 €) dar si sanctiuni grave (lipsire de drept de vot pe 10 ani).
      Italia, unde sanctiunile sunt minore si adesea ignorate de electori, desi prevazute de legea electorala.
      Grecia, unde daca nu te prezinti la vot, nu ti se reinnoieste permisul de conducere sau pasaportul (nu exista insa amenzi).
      Luxemburg, unde amenda pt. neprezentare la vot e intre 100 si 1000 € (probabil de la ei s-a inspirat prigoana, are conturi si sedii de firme acolo;)).

      In afara Europei, un alt exemplu cunoscut e Australia, unde exista obligatia de a vota.
  • +1 (1 vot)    
    Lume-lume (Miercuri, 9 aprilie 2008, 21:27)

    Weather [anonim]

    Oferta de nebuni e in crestere.Dupa Becali si Vanghelica hopa asta mai lipsea.Sta la rind se pare Irinel
  • -1 (1 vot)    
    F.bine (Miercuri, 9 aprilie 2008, 22:09)

    F.bine [anonim]

    Bravo lui ... eu spun ca are un plan f. bun si mi se pare un om capabil si cu dorinta de realizari .. asta este tot ceea ceconteaza .. nu conteaza viata privata . Cei ce pun in deiscutie viata privata a lui Prigoana sunt superficiali . L-am urmarit in ultimele emisiuni si mi-a placut f.mult de el .
  • 0 (0 voturi)    
    vrea (Miercuri, 9 aprilie 2008, 22:51)

    ce mai [anonim]

    si securistul asta?
  • 0 (0 voturi)    
    hai siktir... (Miercuri, 9 aprilie 2008, 23:14)

    prigonius [anonim]

    ..ba' Asta e proiectul tau politic? De aia au murit tinerii in '89?Du-te, nene,in Cuba,in Coreea de Nord!Daca mata esti prost trebuie sa legiferezi prostia? Ramai acolo cu manelistii tai si lasa-ne!
  • 0 (0 voturi)    
    Da da da ! (Joi, 10 aprilie 2008, 8:10)

    Vali cel batran [anonim]

    De o mie de ori da pentru obligativitatea participarii la vot a persoanelor active. Adica a celor care au varsta cuprinsa intre 18 si 65 de ani. Pentru cei peste 65 de ani votul poate fi facultativ. Nu este normal insa ca in aceasta tara sa voteze pentru viitorul tinerilor numai mosnegii. Pentru ca asa se intampla. Pensionarii merg la vot si pe tineri ii doare-n cot. Sa fie ca in Elvetia ca nu se incalca nici un drept al libertatii omului. Dar cine sa faca acest lucru? Tariceanu? Ar fi de domeniul fantasticului!!
  • +1 (1 vot)    
    Optiuni vot (Joi, 10 aprilie 2008, 12:17)

    Cavy [anonim]

    Orice vot are 3 optiuni: "Da", "Nu", "Ma abtin". Ce-i asa de greu de inteles? Cind ai pus "Da" pe unul ai pus nu pe toti ceilalti, dar cum faci sa te abtii? Nu te prezinti. Eviti in felul asta sa fi partas la legitimizarea hotiei.
    Limitarea optiunilor la doar 2 dintre ele reprezinta o ingradire a drepturilor iar cei care gindesc/propun asa ceva ar trebui sa poarte din start o eticheta "NU ma votati". Acelasi rezultat ar fi daca ne-ar interzice sa votam. De ce sa fie obligatorie prezenta la vot? Fiindca nu le convine lor altfel? Nu obtin legitimitate? Trebuie sa ne convina noua, in primul rind, nu lor. Trebuie sa ne convinga sa-i votam nu sa ne impuna. Asta a fost din totdeauna principiul fundamental al cersetorilor de voturi: convinge alegatorii.
    Doar ca sa fie evident fac o parelela mai dura si grosolana: e de ales intre "Maninc rahat", "Beau urina" sau "Ma abtin". Care-i alegerea fireasca?
  • 0 (0 voturi)    
    DA! (Joi, 10 aprilie 2008, 13:49)

    talasman [anonim]

    dragii mei,Prigoana fata de altii mai citeste ceva ,mai si pune mina sa faca ceva util,le are si pe asta cu afacerile..e baiat destept!Acum vrea sa fie "om politic"sa fie frate ca are stofa..problema este clara:nu ce vrem noi ci ce vrea o clasa politica...si se pare ca 18 ani,clasa politica a aratat ce vrea!nimic pentru noi,TOTUL pentru ei...ca sa fiu elegant.La citi politicieni iresponsabili avem,trebuie sa luam masuri...nu va ajunge citi ani am fost doar "cap de locuitor"?gata ,Actiune! Prigoana propune votul obligatoriu...f. bine,sa votam in p... mea! vrem drepturi?trebue sa avem si obligatii majore! macar e altceva...ca destul am luat-o in mina in 18 ani de democratie dimboviteana! si tu fraiere care te crezi destept ai luat`o..nimeni nu moare virgin in tara asta nenorocita,viata i-o trage fiecaruia macar o data in viata! Mai ginditi-va!
  • 0 (0 voturi)    
    prigoana (Joi, 10 aprilie 2008, 17:41)

    daniela [anonim]

    E foarte tare individul!
    Iti faci publicitate cu orice pret (divort-nunta, nunta-divort ) si dupa aia esti numai bun de candidat la o primarie de sector !
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg ! (Marţi, 15 aprilie 2008, 0:45)

    claudiu [anonim]

    De ce sa fiu amendat , daca nu merg la vot? Nu de alta dar nu mai stau in Romania, de multa vreme politicienii romani nu ma mai reprezinta, nu ca m-ar fi reprezentat candva! Ma refer dupa 1945 . Nu am renuntat la cetatenia romana, dar o voi face imediat ce baietii din guvern sau parlament ma mai obliga sa le dau bani,traind intr-o tara unde din cand in cand , si destul de des auzi de onoare, credinta, noblete si drepturi. Cand toate astea vor reaparea si in Romania , si vor disparea din scena politica intrusii, neterminatii, pseudopoliticienii, profitorii, incultii, atunci poate as intelege rostul obligativitatii la vot. Dara pana atunci mi se pare ca cei care sustin ideea ori sunt orbi si cred ca se rezolva ceva, ori vor sa-si blesteme secunda in care au decis sa voteze jigodii in fruntea statului.
    Chiar nu inteleg!