Marie-Rose Mociornita: Mai bine mall-uri decat circuri ale foamei

de Dan Gorun     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2008, 7:06 Revista Presei | Radio TV


Marie-Rose Mociornita
Foto: Rompres
Ivitata in cadrul emisiunii "Stirea zilei" (Antena 3), Marie-Rose Mociornita a vorbit despre arhitectura Bucurestiului, despre comportamentul romanului si noua generatie de consum.

Marie-Rose Mociornita spune ca nu e rau ca locurile fostelor "circuri ale foamei" sunt luate de malluri sau hipermarketuri, dar trebuie avut grija sa nu se construiasca haotic ci sa se respecte un plan urbanistic "pentru ca Bucurestiul nu este un oras urat, dar se contruieste fara a se respecta nicio norma de urbanism".

Referitor la obiceiul tinerilor de a-si petrece timpul liber la mall si nu plimbandu-se prin parcuri sau facand sport, Marie-Rose spune ca acest lucru este pe undeva firesc, deoarece tinerii vor sa fie la curent cu totul, vor sa fie cat mai performanti, dar astfel "sunt pregatiti" pentru a fi urmatoarea generatie de consum.

"Tinerii nu ar trebui sa mearga la mall pentru a se regasi pentru ca apoi ar trebui sa mergem cu totii la pub ca sa ne <<anesteziem>> ca in Anglia. Nu putem trai doar pentru a munci si consuma. Trebuie sa ramanem si umani, sa ne preocupe familia, prietenii si sa nu renuntam la frumos", spune Marie-Rose Mociornita.

Desi implicata in numeroase acte de caritate, urmasa uneia dintre cele mai bogate familii interbelice spune ca unul din lucrurile esentiale pentru societatea romaneasca ar trebui sa fie cultivarea mandriei romanului pentru a avea o viata independenta financiar, pentru a produce mai mult si a incerca sa nu lase totul pe seama autoritatilor fiindca "am ajuns o societate de asistati sociali". Marie-Rose Mociornita recunoaste totusi ca acest lucru este aproape imposibil uneori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12013 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    mallurile (Miercuri, 30 aprilie 2008, 7:32)

    sunt [anonim]

    niste circuri ale foamei modernizate, sunt tot niste depozite frumos ambalate si cu difuzoare, iar gamela a fost inlocuita cu creditul
  • -1 (3 voturi)    
    maria-roza apare la antena3 (Miercuri, 30 aprilie 2008, 8:36)

    e dubios ca [anonim]

    ceva e putred rau acolo.
  • -3 (3 voturi)    
    .. (Miercuri, 30 aprilie 2008, 9:27)

    ileana [anonim]

    Are femeia asta un har, de a vorbi...chiar si ore intregi, dar n-a spus niciodata : ea cu ce se ocupa?
    • +2 (2 voturi)    
      cu ce se ocupa? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:13)

      not@home.ro [anonim] i-a raspuns lui ileana

      cu un fenomen necunoscut in Romania: capacitatea de a nu invidia pe cineva care mosteneste o avere si isi permite sa nu faca nimic.
  • -2 (4 voturi)    
    intelepciune de doi bani (Miercuri, 30 aprilie 2008, 9:30)

    marina popa [anonim]

    Ciudat lucru: cum spune Marie Rose Mociornita trei banalitati, hop si Hotnews sa le consemneze, nu cumva sa ramina poporul neinvatat! Mi se pare ca de sarbatori, cind sint mai putine stiri, ziaristii isi descopera propria lipsa de idei, de inspiratie, de cultura si de valori. O apreciez mult pe Marie Rose pentru actiunile sale filantropice si pentru apararea proprietatii private, dar dincolo de aceste doua directii ale activitatii sale nu am auzit nimic extraordinar din gura ei - doar chestiuni de bun simt, dar cumplit de banale.
    Pe scurt, nu cred ca romanii sunt atit de cretini incit sa-si petreaca toata viata in mall, dar sigur sunt obsedati de mincare si de tot ce este material. Televiziunea nu va schimba aceasta situatie, pe care de altfel a creat-o si ea, nici daca va aduce in emisiuni femei frumoase ca Marie Rose.
  • -3 (3 voturi)    
    Stupida persoana (Miercuri, 30 aprilie 2008, 10:50)

    x [anonim]

    Stupida persoana ... si ce aere...si ce inutilitati debita..
    Mai tinea si potaia aia in brate care saraca vroia sa se elibereze...dar nu! stapana vroia sa se pozeze cu potaia la tv :))).
  • -1 (3 voturi)    
    hipermarket (Miercuri, 30 aprilie 2008, 12:54)

    jorj [anonim]

    bre, tare faloshi mai suntetzi voi, romanii. zau !
    auzi, hipermarketuri...
    pai orcicare dintre carfour, cora, metro, e cu mult mai mic decat un wall mart, target, shop rite, albertson sau oricare alt supermarket american. sa nu mai vorbim de sam's club sau catsco.
    si totusi, nimeni, in america, nu zice ..hipermarket.
  • -5 (5 voturi)    
    Stirea cu M.R. Mociornita (Miercuri, 30 aprilie 2008, 12:59)

    Dumitru Tanasa [anonim]

    Ma-am saturat de "lectii inteligente"de genul celor propavaduite fara simtul masurii,ridicolului si ,evident, lipsa celor mai elementare norme de respect fata de stalucita ineligenta a poporului roman si,in special al tinerei generatii,de genul celor facute de neica-nimeni ca "mociornita,patapevici,plesu,liceanu,tanase,dinescu,petre roman "si lista ar putea continua cu toti asa-zisii analaisi si ziaristi de la toate ANTENELE si unii de la REALITATEA.Va rugam lasati-ne,cel putin de Sfintele Sarbatori sa respiram aer curat, respectiv ,inteligenta nativa a romanului.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru Dl Tanasa (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:53)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Dumitru Tanasa

      Nu se vede ca v-ati saturat. Aerul curat nu-l gasiti in fata televizorului, mai degraba in parc. La cate optiuni sunt in ziua de azi este suficient sa apasati 1-2 butoane si scapati de ceea ce nu va intereseaza. Fara lamentari.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru editorii hotmail (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:57)

    Dumitru Tanasa [anonim]

    Daca nu lasati in continuare comentariu pe care l-am transmis,va asumati un risc deosebit de mare.Nu ma intereseaza ce spune Gabriel,care n-a inteles ca totul a fost o figura de stilsi nici ce voturi primesc.
    • +1 (1 vot)    
      Stimabile... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 22:17)

      titirca inima rea [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru Tanasa

      Probabil ca ai fost prea subtil in figurile de stil sau poate ca am fost noi influentati de negativismul celorlalte comentarii. Personal nu am vazut interviul dar am un respect pentru persoana in cauza care ma face sa ii dau din oficiu creditul de a ii considera interventia ca fiind de bun simt si coerenta.
      Sunt uimit ca pana si o astfel de persoana poate starni astfel de reactii.
  • +3 (3 voturi)    
    ce-au sarit unii.. (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:04)

    V [anonim]

    ce-au sarit unii sa o atace pe degeaba. Nu pricep ce v-a deranjat?! ca a zis ca Bucurestiul nu e un oras urat? ca a zis sa ne preocupam de familie, prieteni si sa nu renuntam la frumos?!! Ceea ce spune ea are foarte mult sens in conditiile care sunt acum in ro: se construieste fara a avea un plan general si toate "vip-urile" se lauda cu ce si-au mai cumparat. Un astfel de apel e bine venit!
    • -2 (2 voturi)    
      nu (Miercuri, 30 aprilie 2008, 18:15)

      oana [anonim] i-a raspuns lui V

      unii au sarit pentru ca doamna sau domnisoara vorbeste in truisme. existenta copiilor de mall, a snobilor si a arhitecturii anapoda din bucuresti sunt lucruri arhicunoscute. deci nu aduce nimic nou. din citatele date in articol, comentariile ei mi se par mediocre.
  • -1 (1 vot)    
    biografia dnei Mociornita (Miercuri, 30 aprilie 2008, 19:16)

    momo [anonim]

    Poate cineva sa ne spuna si noua cine este aceasta dna chemata pe la televiziuni sa isi dea cu parerea despre o groaza de lucruri?
    As dori sa cunosc mai multe despre dansa; cu ce se ocupa, ce calificare are, ce experienta are?
    Numai faptul ca a aparut la antene si o descalifica
    • +3 (3 voturi)    
      zau? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 19:58)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui momo

      http://www.cariereonline.ro/index.php/articles/Marie-Rose_Mociornita_:_Atitudine_si_speranta

      desi cum ai gasit acest site, cred ca puteai sa gasesti si restul de informatii; dar nu aveai nevoie! Tu doar trebuia sa te dai nitel in spectacol! Partea rea e ca sunt atatia romani care nu il inteleg bine decat pe vanghelie ca, intr-adevar, doamna Marie Rose nu prea are ce cauta la nicio televiziune din Romania. Vulgul se simte bine cu scandaluri, pomeni electorale; ce atatea chestii de bun-simt cu care vine un om de calitate?? Am vazut si o lista cu "oameni de nimic" intocmita de un tip mai sus! Lasa, nene, noi sa ne mandrim cu miron cozma si oana zavoranu... ce atata Plesu si Patapievici? In fond, ne tot ducem la fund: sa auzim, asadar, despre CINE NE TRAGE LA FUND! Sobolanii tranzitiei, jegurile care au confiscat puterea si fac legile LOR! Nu?
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau! (Sâmbătă, 3 mai 2008, 17:38)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui momo

      vasazica, pt. mintea ta de bibilica, a nu fi pupincuristul lui basescu te descalifica? si de ce bah, untermensch pedelist? fiindca nu puteti voi fura din cauza unor ziaristi care stau cu ochii pe voi? daca Antenele alea nu participa la campania de adancire a cretinismului romanesc inseamna ca sunt descalificante? iar o femeie NORMALA, ca aceasta Marie-Rose, daca nu a aparut in corul osanagiilor acelui deredeu de la Cotroceni nu e buna? ia vezi ca, vorba retardatului tanasa de mai sus, daca mai continui asa iti asumi un mare risc!