Pavel Abraham: In locuinta ministrului de interne Cristian David, in 1995, s-au gasit droguri. Cristian David: Nu era locuinta mea ci a prietenei si era inchiriata partenerului olandez. Sunt doar inventiile unui ofiter frustrat ca nu l-am pastrat.

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2008, 23:28 Revista Presei | Radio TV


Pavel Abraham
Foto: B1 TV
Pavel Abraham, fostul sef al politiei, a facut o dezvaluire soc in cadrul emisiunii "Nasul" (B1TV). Abraham spune ca la locuinta ministrului de interne, Cristian David, s-au gasit intr-o perchezitie efectuata in 1995 droguri: LSD (10 bucati), amfetamina (9 comprimate) si cocaina (0,4 gr).

Pe vremea aceea, spune Abraham, ministrul se numea Cristian Troaca el facand schimbarea de nume in Cristian David in 2001. Pavel Abraham a fost in acea perioada seful Directiei generale de cercetari penale.

In 1995 Cristian Troca/David era director al firmei Van Soesbergen SA si asociat in cadrul acesteia cu olandezul Van Soesbergen.

Acesta din urma a fost filat de mai mult timp de brigada antidrog care avea informatii de la politia olandeza ca era traficant de droguri. La descinderea facuta de politie in garsoniera inchiriata de olandez de la prietena de atunci a ministrului Davidl/Troaca, s-au gasit drogurile amintite mai sus. In momentul perchezitiei de fata a fost si Cristian Troaca. Acesta isi motiveaza prezenta spunand ca a fost chemat fiindca avea o dublura a cheilor.

In declaratiile date ulterior la politie, potrivit lui Pavel Abraham, Cristian Troaca a scris ca a consumat ocazional droguri alaturi de prietena lui. Troaca povesteste ca a "fumat droguri" impreuna cu prietena sa acasa la partenerul olandez fiindca aceasta trecea printr-o depresie.

- Fostul sel al Politiei spune ca David a inlaturat din Ministerul de Interne pe cei care stiau de caz, acelasi lucru facandu-l si cu el.

- Abraham il acuza pe David de management defectuos spunand ca acesta a ridicat numarului personalului din administratia centrala de la 1.200 la 3.000 de angajati.

- "Vin cu aceste lucruri acum fiindca nu am facut legatura dintre "Troaca si  David" abia in momentul in are am observat ca acesta ma evita cu obstinatie. Lucrul mi s-a parut total nefirescin conditiile in care eram secretar de stat la Interne si atunci am inceput sa caut sa vad ce are cu mine de ma ocoleste.... Am facut aceste dezvaluiri fiindca Cristian David ocupa un minister foarte important. Daca era ministrul agriculturii poate as fi tacut, dar ocupa o pozitie vitala si este o persoana santajabila. Daca domnia sa nu va manifesta echilibru atunci ii voi da niste nume..."

Intervenit telefonic in cadrul emisiunii, Cristian David spune ca locuinta nu era a lui ci a prietenei sale si era inchiriata partenerului sau olandez si afirma ca nu are o implicare directa in aceasta poveste. Ministrul de interne spune ca el a fost chemat la politie pentru declaratii, dar ca nu a avut nicio calitate in dosar si nu a fost instiintat vreodata de soarta anchetei. Cristian David spune insa ca nu-si mai aminteste daca a scris in declaratii daca a fumat sau nu droguri.

"Eu am fost chemat de politie in momentul perchezitiei fiindca aveam o dublura de la chei. Am dat intreaga mea colaborare politiei pentru aflarea intregului adevar. Trebuie sa intelegeti ca era locuinta cetateanului olandez si acesta avea o viata proprie, diferita de a mea. Nu aveam legaturi decat pe planul de afaceri. Nu m-am mai intalnit de atunci cu niciunul dintre ofiterii implicati in caz si nu am incercat 'sa elimin pe nimeni'..."

Cristian David spune ca schimbarea de nume a survenit in urma primei casatorii si ca nu a incercat sa ascunda numele de Troaca el fiind foarte cunoscut cu acest nume inca de pe vremea cand era seful studentilor liberali.

Ministrul spune ca in privinta sa nu s-a dispus nicio masura legala atunci si nu a avut nicio calitate in acel dosar. David este incredintat ca este vorba despre 'false dezvaluiri la comanda politica'  si sunt facute de "un ofiter frustrat pentru ca nu l-am mai pastrat in functie. Il voi da in judecata pe dl general care lucreaza ca un militian".

Vorbind despre acuzele aduse ca a fost scos din cauza fiindca a acceptat sa fie 'agent' al politiei si a altor servicii secrete, Cristian David spune ca "asemenea scenarii se pot concepe doar intr-o minte care este dominata de mentalitatea de militian, securist care poate sa fabrice in 2008 dosare, aceeasi golanie ca inainte de 1989".

Lincu Vasile, presedintele sindicatului Prolex (sindicatul politistilor si vamesilor) intr-o interventie telefonica: "Problema domnului ministru cu acest caz este una destul de cunoscuta in interiorul Ministerului de Interne. Ancheta respectiva a fost condusa atunci de Albu Petre. Acesta a fost pensionat ulterior si reactivat de domnul David ca sef al DGPI. Din informatiile mele, dl ministru a fost retinut si interogat pentru consum de droguri..."

Pavel Abraham spune ca ministrul David minte atunci cand spune ca nu a mai avut niciun contact cu ofiterii care au instrumentat acel caz si aminteste de maiorul (pe atunci) Ion  Sotirescu care a incheiat procesul de perchezitie si care a fost promovat, sub ministrul Cristian David, ca sef adjunct la Centrul Regional SECI pentru Combaterea Infractionalitatii Transfrontaliere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9439 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Si dolari falsi nu? (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:34)

    MariusV [utilizator]

    Hahaha, cred ca se tipareau totusi si dolari falsi, noroc cu minerii care au facut ordine :))))
    • 0 (0 voturi)    
      Toate farfuriile zburatoare se sparg in capul PNL (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:22)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui MariusV

      Marius ,nu trebuie sa intristezi :gafa ,dupa gafa ,nenorocire dupa nenorocire ,drogat dupa drogat, toate defileaza in curtea PNL -asta e situatia nimic nu e inventat -sa avem un ministru de interne cuplat cu traficantii de droguri -e la fix situatia din Columbia
      sa avem un ministru la Economie cuplat cu excrocii din energie e curat situatia din SUA din perioda mariajului Enron -Clinton
      nimic nou sub Soare
      dar cum totul se plateste in viata ,va plati si PNLul electoral vorbind
  • +9 (11 voturi)    
    fara comentarii (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:40)

    laur x [anonim]

    fara comentarii
    • -7 (9 voturi)    
      David - un drogat...Blaga serios, BUN FAMILIST (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:06)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui laur x

      ....Nu cred ca predecesorul lui Troaca David ar fi putut sa consume droguri.....Ganditi-va , sotia lui Blaga a lucrat..... de cand venira ai nostri la putere,...... in Ministerul Educatiei, SEFA DIRECTIEI JURIDICE ........Ce-ar fi zis elevii..... afland ca sotul CELEI DINTAI JURISTE din Ministerul Educatiei ...... incalca LEGEA ? ....Si ce daca doamna Blaga nu e de fapt jurista , ci INGINERA....daca tara a chemat-o la datorie ....sefa peste juristi....stie ea tara de ce !!! ......SUNT INCOERENT ?! .....Atunci hai sa MA COEREZ UN PIC. .....David Troaca a comis-o in 1995 (13 ani !!! si omorul se prescrie)..... cand era un neica nimeni .....(asa e si acum, dar tara l-a chemat la datorie ....stie ea tara de ce...!!!) ...In schimb Monica Macovei.... a influentat procesul cu casa furata de parintii ei....fiind in functie...ba chiar varf de lance ....in lupta anticoruptie....Si sa nu uitam, Monica deveni acu 3 zile ....FEMEIA EUROPEI PE 2008.....de ce ?.....numai ea , EUROPA ...stie de ce...dar e tot ceva legat de anticoruptie !!! PS. Nu sunt psd ist. ....Ca daca eram.... ma insuram si divortam de 5 ori.....nu inainte de a le face notar de stat FARA EXAMEN pe toate cele 5....Asa cum a facut Mitrea cu cele doua neveste succesive....
    • -4 (4 voturi)    
      continuare (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:16)

      si totusi NU POT SA NU STRIG... [anonim] i-a raspuns lui laur x

      mai este vremea de mirat, de boicotat, de plans, de ras,...???? am vrut democratie ???!!!! avem democratie ??!!!

      treburile devin din ce in ce mai penale , este clar din toate punctele de vedere ca siguranta nationala este total compromisa !!!! adica chiar siguranta noastra a tuturor cetatenilor !!!!

      oameni buni, hai sa traim in democratie !!!! este vremea sa iesim toti toti toti la vot !!!!

      pe cine votam??? pe adevaratii romani !!!!

      trebuie de pe acum sa ne gandim bine bine cine sunt acestia !!!! altfel peste vreo 15 ani va trebui sa ne mutam undeva prin jungla....!! departe de toate porcariile si faradelegile societatilor in care traim!!! oricum eu de pe acum ma pregatesc pentru orice eventualitate , incerc o achizitie undeva prin una din junglele lumiii !!! dar nu renunt la vot !!!! interesul lor este chiar acesta sa renuntam la vot !!!!sunt acei oameni care sunt in umbra inca din revolutie !!!! nici acuma nu stim cine sunt !!! este o aberatie sa credm ca sunt de ai nostrii (romani, ilici, mineriii, secu, ...,miliardarii romani,.. ) !!! acestia din umbra cresc mari oameni de afaceri si ii promoveaza in posturile cheie ale societatii...(judecatori, politie, procurori...). ai nostrii promovati nici nu stiu de unde le vine sau pentru cine actioneaza...(sau doar putini stiu...) trebuie sa iesim la vot si sa-i schimbam pe toti de acum!! in ultimii 4 ani sa instalt total aceasta mafie !!! probabil a inceput in perioada cdr 1996-2000....

      si uite de ce trebuia sa pice securitatea !!!!?? cine urmeaza miliardarii romani ???!! cine ne mai poate salva ???!!! bulshit !!!!

      dumnezeu cu romania, dumnezeu cu noi oamenii de rand !!!! !!!!
  • -4 (12 voturi)    
    unu (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:42)

    unu [anonim]

    Vai, Pavele , cat esti de cedibil....
  • +7 (13 voturi)    
    Asa, domnule, scoateti drogatii si traficantii ! (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:43)

    Bascaliosul [utilizator]

    ...in fatza, pe goarna, sa-i stim si noi mai ca lumea.
    Acum imi explic si eu mai bine comportamentul acestui David cu renume de Troaca.
    Votati tzeapa drogatilor, din troaca traficantilor!
    • +7 (7 voturi)    
      Apararea acuzatului (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:12)

      Bascaliosul [utilizator] i-a raspuns lui Bascaliosul

      Dupa ce am citit aici, am dat pe B1tv si tocmai am prins ceva din pledoaria lui Troaca.
      Cica el doar a insotit un echipaj de politie care a descins intr-o casa, unde a fost prins un olandez cu droguri.

      Sa nu ne miram ca Troaca se ocupa cu adulmecarea drogurilor, in patru labe, pe post de insotitor de politie.

      Inteleg ca faptele n-au prea fost negate, mai exista si ceva documente, legate intre ele de ministru cu ceva atza alba.
  • +10 (12 voturi)    
    fantastic (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:45)

    Ionut [anonim]

    extraordinar unde putem ajunge, daca e adevarat atunci suntem de rasul curcilor. De cele mai multe ori cuvintele nu pot exprima ce simt fata de politicienii nostri. Vai de capul nostru!!
    • -8 (8 voturi)    
      intoxicatii de campanie (Marţi, 18 noiembrie 2008, 1:24)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      ...doar nu crezi ca subiectul apare accidental acum in plina campanie electorala? Chiar ma intrebam cand mai pica un scandal din asta din care se hraneste politica damboviteana din plin.

      Doar n-ai vrea sa discutam in campanie despre ideologii, oferte politice, chestii elevate?
      • +7 (9 voturi)    
        Doare? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 2:38)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui sempere

        Este ca parca iti vine sa dai cu basca de asfalt cind ii vezi cit sint de timpiti?
        Cind tu pui suflet, poate ai lipit si afise, iar ei nu numai ca nu apreciaza, dar mai dau si cu mucii in ciorba?
        Chiuariu, Norica, Remes, Adomnitei, Orban, Davidroaca, Cioroianu sint tot atitea esecuri marca PNL. Imi inchipui ce o fi in esalonul 2.
        • -1 (1 vot)    
          da (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:43)

          marius [anonim] i-a raspuns lui sadwank

          si atunci sa ne miram ca nu mai merge nimeni la vot!!!?????
  • +7 (9 voturi)    
    si totusi (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:50)

    metronom [utilizator]

    Troaca nu a negat existenta drogurilor, ci doar titularul apartamentului! Apartamentul nu era al lui, ci al asociatului sau
  • +7 (9 voturi)    
    DE CE A TACUT PANA ACUMA, (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:59)

    jooo [utilizator]

    Acest Pavel Abraham???!!!!!!
    Nu putea sa spuna cand a fost investit ,acest manelist ,ca ministru?? (de ce manelist??--l-am vazut cand s-a cununat in sediul ambasadei romane de la Viena!!)
    Pe ce maini au fost internele in ultimii doi ani.....
    misto halucinant....Bravos Natiune!!!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    ultimul ministru din gasca lui fenechiu (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:59)

    metronom [utilizator]

    Quariu, Adomnitei... ramasese Troaca, probabil primul traficant de droguri ajuns ministru de interne!!!
  • -2 (2 voturi)    
    O dedicatie pentru dl. Abraham .... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:13)

    Zuuuuzu [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=CXs_Z64ec0U

    Legalize it - don't criticize it
    Legalize it and i will advertise it
  • +9 (11 voturi)    
    cine zicea ca... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:27)

    ddd [anonim]

    ... PNL a demonstrat ca oricine poate fi ministru?
  • -4 (8 voturi)    
    Sa fim seriosi (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:47)

    danny [anonim]

    Uite cum brusc ne-am adus aminte ca omul in 1995 a facut nu stiu ce . Bine ca nu bate 2009 la usa si noi traim tot in trecut . Kkt-uri politice !
  • +5 (7 voturi)    
    O adevarata cloca (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:58)

    troaca [anonim]

    Un ministru borfas lipsit chiar de cei 7 ani de acasa. Nici macar nu stie sa se exprime. Fonctia bre...
    Cat mai cred astia ca ne pot mintii?
    "Casa era a prietenei mele dar eu m-am dus sa asist la perchezitie. Eram asociat si director al firmei dar nu stiu cu ce se ocupa."
    Mi-e scarba!
  • -4 (6 voturi)    
    Ce i-or fi promis PD-Leii lui Abraham? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 1:26)

    Vijai Baiatul de Aur [anonim]

    Vere, iote, daca bagi vraje la telemvizor deshpre PNL-istu dah la interne, sa moara mama daca nu te punem pah tine ministru cand o sa ajungem noi barosani. Si ca sa nu te plictisesti, vei fi coleg dah cabinet cu Copilu de Haur, care ie manelist electoral. Deci, ce zici? Bagi vraje la tv?
    • +6 (6 voturi)    
      Re:Ce i-or fi promis (Marţi, 18 noiembrie 2008, 2:16)

      F. [anonim] i-a raspuns lui Vijai Baiatul de Aur

      Vezi tu, problema nu e cind au zis, problema e ca au ce zice si pare a fi vorba mai mult decit birfe pe la colturi. Plus coincidentele ulterioare. Pe de alta parte asta spune ceva si despre o calitate a oamenilor promovati in diverse partide: trebuie sa fie santajabili ca sa poata fi tinuti sub control.
    • +1 (3 voturi)    
      Da' tu? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 2:30)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Vijai Baiatul de Aur

      Da' tu nu bagi "vraje" pah Hotnews? E "vraje" ce zice Abraham sau e adevarat?
  • +2 (2 voturi)    
    Praf in ochi, sau tras pe nas? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 2:30)

    Zexe [anonim]

    Eu ma intreb cum se face ca anchetatorii de la sectia anti-drog, in acest caz, au dovedit atat de multa lipsa de profesionalism astfel incat au acceptat sa ia declaratii de la un individ care sustine ca, la acea data, nu avea nicio calitate asupra imobilului unde s-au gasit drogurile. Mi se pare anormal ca el sa fie cel prezent si sa dea declaratii politiei atata timp cat locuinta inchiriata se afla in propritatea prietenei lui (nici macar logodnica ). Domnul Troaca, alias David, sustine ca avea dublura cheilor de la acel apartament inchiriat asociatului sau in afaceri, dovedit fiind apoi ca este un cautat traficant de droguri, si ca nu isi mai aminteste nimic din acea perioada, nici macar numele anchetatorilor sai. Ulterior, tot in emisiunea ilustrului jurnalist de la postulB1tv, Radu Moraru, s-a aflat ca mai multi anchetatori ai acelui caz au promovat spectaculos in ierarhiile institutiei. E cusuta cu ata alba, fratilor. Se pare ca domnul Troaca a dorit sa ascunda, prin schimbarea numelui, nu numai acest capitol privind debutul sau in politica ci si mostenirea ereditara despre care tocmai am aflat ca s-a mai scris in presa la adresa : http://www.interesulpublic.ro/13-02-2008/INCENDIAR-Tatal-ministrului-David-proxenet.html
    Tot guvernul asta e "praf", si la propriu si la figurat.
    Zexe.
    • -3 (3 voturi)    
      da (Marţi, 18 noiembrie 2008, 7:14)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Zexe

      Ai dreptate, pdleu e solutia. noroc cu ei ca ramanea tara fara guvern. Il punem pe Mircea Miclea la educatie.... ooops ca si asta a tras pe nas, mai bine pe Mihail Hardau..... of, iar n-am nimerit-o dar stiu eu ca pdleu are numai ministri buni. Hai ca trebuie sa plec sa lipesc afise.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa fie promovat comisar la U.E. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 6:46)

    Aron Deleanu [anonim]

    daca a consumat droguri si a fost coleg cu traficantul olandez.
  • +3 (5 voturi)    
    Si totusi. . . . (Marţi, 18 noiembrie 2008, 7:58)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . stiti ce doare cel mai mult? Nu faptul in sine! Nu! Ci faptul ca individul asta Abraham scoate acum asul din maneca, cand ministrul este deja pe faras si la 13 ani de la savarsirea faptei. Pai Abraham inseamna ca la vremea respectiva cunoscand, sau intuind, potentialul politic al lui Troaca a tacut malc in loc sa-si faca datoria de ofiter de politie. Este mai vinovat decat faptasul politistul care il acopera. Exact ca in Caragiale. Cand nu-mi convine ceva mai scot cate o scrisorica si pac la Rasboiul. Ma mir ca nu le e rusine. Dar de unde dracu rusine la cei care sunt la . . . Troaca?
  • +1 (5 voturi)    
    Rusinea ca rusinea ... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:21)

    oh [utilizator]

    .....pt tara asta da ce ne facem domnule cu ipochimene de genul astuia de la anti-drog care A STIUT TOT TIMPUL DESPRE EPISODUL ASTA SI A TACUT CA PORCUL IN CUCURUZ. Daca David merita o flegma intre ochi si un sut in fund pt schema asta, ce merita Abraham asta si toti cei care au tinut chestia asta pt campania electorala? In niciun caz nu vor avea votul meu. Genul asta de lucruri trebuie adese la cunostinta romanilor instantaneu , nu doar inainte de inceputul campaniei electorale. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      ma, tu tii cu Troaca si nu vrei sa recunosti (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:08)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui oh

      Fiecare cu partea sa de vina, nu incerca sa abati atentia de la problema ministrului. Ce-i drept, Abraham poate ca stia bine ce-i cu acel ministru-infractor, dar sa nu uitam ca el a fost demis acum o luna si, dupa cum spune, a cautat informatii despre actualul ministru pentru a-si da seama ce motive are sa-l pensioneze pe final de mandat... Oare Fenechiu&Tariceanu&Patriciu stiau care-i faza? M-as mira sa nu, ca doar aflam ca pe vremea aceea era mare sef al tineretului PNL-ist! Deci de ce l-au pus ministru la Interne?
  • -3 (5 voturi)    
    Minerii (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:42)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Si minerii au spus in 1990 ca au gasit droguri la PNL.
    • +2 (2 voturi)    
      pai poate chiar or fi gasit (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:39)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      prietene, n-ai facut tocmai buna analogia, bagand-o pe asta cu minerii tocmai pt ca le cresti credibilitatea din moment ce in cazul troaca omul a admis ca a fost acolo, ca au fost droguri, ca totul e adevarat, negand doar faptul ca a consumat.

      asociezi ce-au zis minerii cu cazul troaca in speranta ca am putea crede "a, alta minciuna" dar cum cazu troaca e dovedit adevarat uite cum crede lumea "deci aia chiar au gasit droguri la pnl"
  • -2 (6 voturi)    
    Rusios (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:56)

    gogu [anonim]

    Nu ii este rusine porcului asta, a stiut pana acum si nu a spus nimic. Normal ca nu, atunci cand era activ si lua o sacosa de bani era bine, dar cand a fost dat deoparte a inceput sa arunce cu mizerie in toate partile. Rusine domnule general, te-ai dezonorat si pe dumneata si intreaga activitatea pe care ai desfasurat-o.
    • -2 (2 voturi)    
      rusiosule (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:16)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ha, vorbeste ciob de oala sparta. buretele
  • +2 (2 voturi)    
    cine a tras in el dupa '89 (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:04)

    sniffy [anonim]

    / este trendy!!! trage ! a ajuns ministru.... vai de capul nostru....
  • +4 (4 voturi)    
    re: droguri (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:17)

    unroman [anonim]

    " Cristian David spune insa ca nu-si mai aminteste daca a scris in declaratii daca a fumat sau nu droguri. "

    Iata in ce scandaluri si parteneriate sunt varati cei ce ne conduc tara si asigura taman..'ordinea' tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    la pnl (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:24)

    florin [anonim]

    in cloaca liberala condusa de tariceanu si orban se poate intampla orice!
  • -4 (4 voturi)    
    nasu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:37)

    ministrela [anonim]

    Ce dezvaluiri !!!!! Tocmai acum in campanie si tocmai la NASU .Ce emisiune plina de dezvaluiri majoritatea despre adversarii pdl.Nasule chiar ne crezi prosti ?
  • +4 (4 voturi)    
    Intentionat pus in functie! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:53)

    meridi [anonim]

    Un om usor santajabil intr-un post ca cel de la interne a fost perfect pentru acest guvern fantoma. Romania in perioada asta oare de cine a fost condusa defapt?
    Iar Abraham il cunosc ca un om onest care nu se lanseaza in acuzatii nefondate.
  • +3 (3 voturi)    
    nu ma mir (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:10)

    Nicky [anonim]

    Oare de ce nu ma mir?
  • +4 (6 voturi)    
    sisu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:13)

    ups [anonim]

    tariceanu o sa-l demita pe troaca si o sa-l puna ministru de interne pe sisu ...haha
  • +2 (2 voturi)    
    ministrul Troaca (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:36)

    doamna chiajna [anonim]

    curat troaca...ca si politica romaneasca!
    sa ne asteptam ca o ˝pastila˝ sa il ajute pe goliat sa intoarca rezultatul luptei cu david?
    biblia sa capete ˝noi interpretari˝ pe plaiurile noastre,in ˝gradina maicii domnului˝?
    atunci nu ne mai mira apropierea cu tata-socru..˝aparator˝ de infractori... si in general nu ne mai mira nimic!
  • +4 (4 voturi)    
    ministru interne (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:44)

    alexandru [anonim]

    asteptam demisia ,domnule ministru
  • -4 (4 voturi)    
    Conexiunea liberali-droguri (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:48)

    Vlad [anonim]

    1. In '90 s-au gasit masini de tiparit dolari falsi si droguri la sediul pnl.
    2. In 1995 s-a descoperit heroina in locuinta unui liberal
    3. In 2007 s-au descoperit intr-un autoturism apartinand guvernului (liberal bineinteles), 60 kg heroina.

    Conexiunea liberali-droguri este evidenta si apartine aceluiasi tip de diversionisti profesionisti.
    • +1 (1 vot)    
      asta e logica ta (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:42)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      zici tu ca asta ar demonstra cum ca toate trei sunt facaturi? sa stii ca e posibil, tot asa si eu, am fost prins fara bilet pe ratb in 90, 95 si 2007. abia acum, cu ajutorul tau, mi-am dat seama ca ce mi se intampla e de fapt opera unor diversionisti profesionisti si eu vroiam, ca prostul, sa-mi cumpar dracu bilet pe viitor.
      • -1 (1 vot)    
        Esti victima diversionistilor din RATB (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:06)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Pot fi de acord ca, asa cum spui, ai fost victima unor diversionisti profesionisti din ratb. Diferenta este ca de tine si de problemele tale cu ratb-ul din 90, 95 si 2007 n-a auzit nimeni. Esti si vei ramane un celebru blatist.
    • 0 (0 voturi)    
      Omul de paie (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Pornesti de la o ipoteza falsa si demonstrezi ca-i falsa. Apoi tragi concluzia ca orice ipoteza este falsa. Logica de fier, bravo!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa mai zicem?! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:51)

    FSHO/YFS [anonim]

    Un alt drogat cu papion. Dar si Abraham, o mare jigodie. Pana acum nu a avut nimic de zis? A naibii scoala asta comunisto/bolsevica a lui Iliescu/PSD?!
    Si ne mai miram ca Romania este o tara inapoiata si saracita. Pai, cu asemenea conducatori la ce sa te mai astepti????
  • +3 (5 voturi)    
    AM O SOLUTIE PENTRU CLASA POLITICA (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:53)

    ANDU [anonim]

    Imi amintesc de o persoana din lumea interlopa din Constanta , unul dintre putini care au terminat cu brio legiunea franceza , fost rugbist ... mai asta avea o teorie de jungla a la legiunea straina , cand batea pe cineva , mai il cauta a doua zi sau cu proxima ocazia il mai batea si apoi il mai batea si a treia oara , teoria a treia oara ala mai bine se ingroapa sub asfalt decat sa mai dea ochii cu tine , daca l bati doar o data crede ca mai ca a fost accidental si mai trage speranta ... well asta as aplica in clasa politica , as bate la aia pana s ar ingropa singuri sub asfalt decat sa mai spuna vreo minciuna care sa ascunda lacomia lor , unii au averi care sa faca putori 3 generatii , copii , nepoti si stranepoti insa ei vor sa nu mai munceasca nimeni din viitorul arbore genealogic , pana la apocalipsa , mai dar ce as mai bate la astia asa in avans ca stiu ca sunt tot mai lacomi...
    • +3 (3 voturi)    
      incalzirea (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:38)

      iul [anonim] i-a raspuns lui ANDU

      De acord, dar as incepe incalzirea cu ceva mai usor: niste oua, niste rosii aruncate in politicieni ! Dupa aia tunurile cu apa pe ei. Si la urma alea 30 de batai de caciula :)
  • -2 (2 voturi)    
    De ce nu a vorbit Abraham? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:34)

    Gore Logicu [anonim]

    Abraham nu a vorbit pana acum pentru ca nu a avut motiv, insa acum i-a venit ideea de a specula, cand a avut nevoie sa-l umple de kko pe David. Si-a amintit ca asta fusese martor intr-un proces cu droguri si ce s-a gandit, ia sa folosesc eu povestea asta pentru a-mi recastiga fotoliul iubit ! Cine da mai mult ca sa turui la Nasu? Si asa s-a trezit dinozaurul justitiei PSD-iste vorbind banuieli si insinuari.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:52)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gore Logicu

      dar asta nu schimba cu nimic ceea ce a spus abraham, ramane un adevar, chiar daca spus mai tarziu.
  • +1 (3 voturi)    
    Dubios (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:40)

    Conquistador [anonim]

    Deci concluzia: nu faceti afaceri cu olandezi. daca Abraham a decis sa nu inceapa urmarirea penala la momentul respectiv pentru Cristian David(Troaca), inseamna ca el nu era implicat in acea chestiune. pentru ca la momentul respectiv nu era o persoana publica care sa poata interveni in evitarea unei acuzatii. Oricum, e vax albina daca dupa 13 ani se trzeste sa faca o astfel de declaratie, e ca si cum n-ar fi fost.
  • -2 (2 voturi)    
    Hai pa! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:40)

    hahalera [anonim]

    Ha ha ha, cica si-a schimbat numele ca sa scape :)) Pai in cazul asta, ma gandesc s-o omucid pe soacra-mea, apoi sa-mi schimb numele si am scapat. Pac-pac.
  • +3 (3 voturi)    
    2 nesimtiti (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:48)

    Semo [anonim]

    Ambele caractere (Abraham + David) sunt niste nesimtiti, ce ar trebui condamnati la disparitie din viata...publica si la uitare.

    Abraham pentru ca a patronat o agentie fara rezultate cu scopul doar de a cheltui banii publici si de a tine sub saltea informatii cu care ar putea santaja persoane importante, in cel mai pur stil militienesco-comunist.

    David pentru ca si-a asumat rolul de ministru al ordinii publice, un rol de o moralitate absoluta, el fiind imoral, chiar si prin simpla asociere cu consumatorii de droguri.

    Solutia pentru societatea romaneasca este de a se ralia in spatele oamenilor publici onesti și cu bun simt si de a se revolta permanent chiar si in strada fata de acesti nesimtiti.

    Insa problema e: Unde sunt oamenii publici onesti ?...
  • -1 (1 vot)    
    ll (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:03)

    tUDOR [anonim]

    eeeeh, si mare chestie ca a fumat si david putin. obama nu a cosumat cocaina in tinerete si acum e presedinte? de bush, ce sa mai zic..
  • +3 (3 voturi)    
    banc (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:30)

    mircea [anonim]

    toata povestea asta mi-a adus aminte de un banc, sa vi-l zic si voua:

    La evidenta populatiei se prezinta un cetatean:
    - Doamna, vreau sa-mi schimb numele.
    - De ce?
    - O sa intelegeti imediat. Ma cheama Cacat Ion.
    - Hmm... Hmmm... Si cum vreti sa va numiti?
    - Cacat Vasile.
  • +2 (2 voturi)    
    nepotisme (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:04)

    flo [anonim]

    cu David la comanda sau facut angajari la poitie si jandarmerie ca si la mina pe vremuri cu diferenta ca toti erau pile tari, si rezultatul ..cei care sunt in strada acolo raman pana la pensie, iar nepotii in birouri, rusine pentru dl Troaca
  • +2 (2 voturi)    
    -----"borfasii cu gulere albe" (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:24)

    Luca Octavian [anonim]

    ----au inceput talharii sa-si arunce mizeriile -n cap -- ?
    ------abraham lui david [cu litera mica ]si unul si altul fac parte din aceias "lume" lumea interlopilor si a borfasilor cu "gulere albe " -- ca si intreaga lume a lor au facut averi spoliind , jefuind si excrocand statul -- este adevarat un stat mafiot guvernat de un sistem "politic " mafiot numit in limbaj de periferie - tiganeasca "democratie originala " -- asa" ministru de interne '" -- / solutia --? una singura -- revenirea la dictaturi fie militare sau dictaturi de extrema stanga sau drepta -- "d-le" ministru al tiganiei si "d-le " abraham PATRON al drogatilor - sunteti penibilli dar impreuna cu lumea voastra reprezentati un real si mortal pericol pentru UN STAT ADEVARAT -- si mai ales pentru un popor --
  • +1 (1 vot)    
    Scandalul consumului de droguri al ministrului Dav (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:22)

    misu [anonim]

    Acum am inteles de ce ministrul Cristian David nu voia cu orice chip sa mareasca salariile politistilor pentru ca are ura pe politisti datorita trecutului sau rusinos. De ce o fi acceptat functia de ministru al MIRA. De ce nu s/a dus la alt minister. Se fac angajari in MIRA dar nu pentru a lucra in strada ci la birou, la loc caldut, cu salarii frumoase, premii permanente iar in strada politistul nu are salariu motivant si nici o protectie reala in fata borfasilor, derbedeilor sau raufacatorilor asa cum este acest ministru..... Iar rezultatul ... va suferi cel mai mult cetateanul care asteapta sa fie protejat de derbedei. Sunt politist si sunt frustrat din doua motive: salariul nu este motivant si atragator iar cel mai dureros este ca nu pot sa/i ofer cetateanului siguranta pe care el o asteapta si asta... datorita ca legea nu are forta unei legi adevarate. Ministri sau politicienii nu se gandesc decat la buzunarele lor nicidecum la cetateni, pentru a modifica legile care sunt depasite ca efect al sigurantei. Suntem aproape de... Congo. Asta este... ne meritam soarta de perdanti... Doar odata la 4 ani suntem bagati in seama.
    • +1 (1 vot)    
      Tu ai ales? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:01)

      Cony [anonim] i-a raspuns lui misu

      Te-a fortat cineva sa te faci politist? Ca si un medic. Cand ne indreptam spre anumite profesii alegem din pasiune sau...Sa fie pasiune? Daca DA, atunci tot respectul din partea mea. dar eu, ca privat, urlu cand stau la ghiseu, cand medicul ma trateaza cu indiferenta, cand politaiul intoarce fundul, cand...Mai vrei exemple?
  • -2 (2 voturi)    
    RuSiNe !!!!! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:45)

    Elena [anonim]

    Sa va fie rusine domnule Pavel Abraham ca acuzati oameni nevinovati doar cu scop de valva si scandal, acum in prag de campanie. Poate ca ministrul Cristian David a avut o prietena care se droga dar asta nu inseamna ca el a facut-o. Cum va permiteti dvs sa-l acuzati de asa ceva cand legea nu a facut-o. Si legea sigur nu l-a acuzat pe Cristian David de posesie de droguri pentru ca se fac controale la un nivel asa inalt cum este dansul si nu ar mai fi fost ales ministru al internelor.
  • -2 (2 voturi)    
    Abraham... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:56)

    Cony [anonim]

    Bine nea Abraham, dar pana acum nu ai putut sa dai pe surse informatia asta? A fost caldut fotoliul ala, nu? Si leafa frumoasa....Cand nu ai mai avut de muls...sefu...te dau in gat. Cat despre boul ala de Troaca...
  • -1 (1 vot)    
    Abraham (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:39)

    screwdriver [anonim]

    Abraham a fost , este si va fi o jigodie. Un sarpe
    Un politruc si un cadrist, care i-a supt "teava" lui Pitulescu, iar asta l-a facut sef la Directia Cercetari Penale.
    Cat a fost sef la directie, datorita chipurile, " bogatei sale experienta ca politruc si cadrist", se implica in toate anchetele, mai mult incurcandu-le dar cu scopul de a aduna, dupa cum se vede, informatii pentru zile negre pentru el si gasca lui.
    Vorbeste de dosare grele, de parca le facea el.
    Nu-si mai aduce nimeni aminte ca a fost implicat in scandalul creditelor de la Bancorex.
    Nu-si mai aduce nimeni aminte ca fost destituit din functia de sef IGP de catre ministrul Dejeu.
    Este cunoscut a avea afinitati cu PD-ul de aici si osanalele ridicate lui Blaga, si din cauza ca este din Salaj.
    El se plange ca a fost tratat cu indifernta la iesirea la pensie?
    Pai el cum proceda cu adversarii sai din IGP pe care i-a destituit?
    Erau sunati acasa de ofiterul de serviciu si li se comunica ca incepand cu acea data erau la dispozitia Directiei Cadre.
    Mai bine ar tace, cu pensia pe care are!
    Nu-l cunosc pe Troaca, dar daca ar fi existat vinovatie, nu scapa atunci de trimitere in judecata.
    Oricum nu a avea ce sa caute la Interne.
    Dar poate, atunci, Abraham care simpatiza cu , PD si Conventia Democrata, a avut chiar un interes sa-l faca scapat pe liderul tineretului liberal.
    Mai stii?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu s-a sesizat din oficiu dnul general? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:28)

    nu are importanta [anonim]

    Ma surprinde reactia domnului Abraham. In primul rand sa nu uite ca a stat intepenit in minister timp de 15 ani! (poate mai mult) nu a fost de clintit. Si nu a avut decat functii de secretar de stat si sef la ANA. Daca avea aceasta informatie de ce nu s-a sesizat din oficiu? de ce nu a facut demersurile legale din functia detinuta ca sa se ia masurile legale si sa fie trasi la raspundere faptuitorii?? acuma probabil este suparat ca a fost obligat sa se pensioneze si si-a adus aminte de notita din sertar.
    Rusinos domnule general, rusinos. Lucrurile astea nu se fac. Trebuia sa stiti sa renuntati demn la fotoliul in care ati stat si din care ati facut numeroase calatorii in strainatate. De acolo nu se vedea foarte bine activitatea agentiei dvs.
    Oricum, bine ati venit in randurile oamenilor normali. Dar macar pastrati-va demnitatea si lasati razbunarea si lucrurile urate in seama delicventilor. Nu e pentru dvs.