Interviu TVR1 cu principesa Margareta si Radu Duda: Probabil ca regele Mihai trebuie sa dispara ca sa devina erou si legenda

de Dan Gorun     HotNews.ro
Marţi, 23 decembrie 2008, 21:52 Revista Presei | Radio TV


Principesa Margareta si Radu Duda
Foto: TVR1
TVR 1 a difuzat marti seara un interviu cu principesa Margareta a Romaniei si Radu Duda, sotul principesei. "In Romania exista sa moara si capra vecinului dar exista si curaj, creativitate. Ne-am pierdut putin demnitatea, dar trebuie sa dam un exemplu si trebuie sa vedem cum reparam lucrulile", declara Principesa Margareta.


Radu Duda spune ca importanta institutiei regelui a scazut in lume, dar importanta ei ramane atat una pe plan actual cat si una spirituala si istorica. Acesta a facut un elegoiu al actiunilor intreprinse de regele Mihai in tara si in strainatate deplangand faptul ca "se asteapata probabil ca acesta sa dispara ca sa fie recunoscut ca un erou si o legenda"

"A trebuit sa paraseasca tara alegand intre a fi marioneta sau om. Nu a parasit corabia fiindca ea fusese deja sfaramata si nu mai exista. A fost ultimul rege care a plecat din Europa fiind singurul rege care a domnit peste un sistem comunist. Asa ceva s-a intamplat numai in Asia. detaliul este ca avea numai 26 de ani. Cat putem cere unui tanar la varsta asta?" declara Radu Duda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4491 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    "Regele" Mihai (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:19)

    Cornel [anonim]

    Acest individ a tradat interesele Romaniei la 23 August 1944. Ca rezultat direct al tradarii, timp de 21 de zile, pana la Armistitiul din 12 Septembrie, am fost dusmanii Aliatilor dar si ai Axei. Asa am pierdut 150.000 de militari, ucisi sau luati prizonieri de rusi. Acesti militari sunt pe constiinta acestui individ. Pentru acesti eroi fara vina, sper ca va da socoteala chiar si pe lumea cealalta.
      #showComment#showComment
  • -3 (13 voturi)    
    pt diliul de mai sus (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:35)

    mihai [anonim]

    auzi mai comunistule tu stii ce vorbesti ? unde au murit soldatii romani ? in cehoslovacia in muntii tatra au murit toate rudele mele avortonule ,la carei,mures etc. antonescu a procedat corect razboi impotriva bolshevicilor pt ca asta vroiau evreii comunism in toata lumea ,iar romania trebuia distrusa. asta a fost scopul razboiului .
      #showComment
  • +3 (15 voturi)    
    R.D. (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:35)

    j [anonim]

    Ia sa ne mai lase Duda asta cu lectiile lui de istorie !A ajuns un actor ratat ,care se da mare alteta prim mezalianta, sa ne explice care este pozitia monarhiei din Romania in lume!Cat despre recunoasterea regelui Mihai ca erou si transformarea lui in legenda de catre romani ici o speranta.
      #showComment#showComment
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:50)

    nergalus [utilizator]

    Am avut mare respect pentru regele mihai , si chiar am sperat si crezut ca o monarhie ne poate elibera de "greaua mostenire" comunista. Dar totul s-a spulberat cand regele mihai a abdicat de la principiile pe care le avea si a dat mana cu Iliescu si gashca, aceeasi oameni care l-au intors la aeroport in 90 si il spurcau in ziarele de atunci. Si pentru ce ? Pentru 2-3 castele si ceva pamant? Parca suntem blestemati sa nu avem nici un om adevarat care sa conduca tara asta!
      #showComment
  • -1 (7 voturi)    
    "principele" (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:09)

    ileana [anonim]

    "Nu aveti senzatia ca-i "principele"de poveste Duda...
    asta-i asa cum ii spune numele...duda!
  • 0 (8 voturi)    
    Орден Победы (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:24)

    bucatar [anonim]

    Este erou de la 24 de ani cand a fost decorat de Stalin cu Pobeda
      #showComment
  • +1 (11 voturi)    
    PRINCIPELE SI PRINCIPESA (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:59)

    iceman [anonim]

    lu' peste prajit au facut pentru tara tot atat cat omologii lor Cioaba si Iulian, mai bine se iau de mana si se duc invartindu'se sa nu-i mai aud ca se vaita atat. SI "REGELE" DACA AVEA ONOARE ABDICA IMEDIAT DUPA PIERDEREA RAZBOIULUI (CA NOI AM PIERDUT RAZBOIUL) SI NU MAI ERA IZGONIT DE COMUNISTI. Nici nu se compara cu Carol Intai sau cu Ferdinand, aia erau cu adevarat patrioti, astia sunt penibili, fac de rusine titlul regal. Mai bine nu-si mai spun unul altuia ALTETA si se apuca de munca. Sa mergeti in Norvegia sau Suedia sa vedeti acolo monarhie adevarata.
  • +3 (9 voturi)    
    Emisiunea beton si locatia la fel...(Peles) (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:17)

    Mihai [anonim]

    Am vazut emisiunea... jos palaria pentru acesti oameni. Inainte de comentarii stupide vedeti emisiunea.
  • -4 (8 voturi)    
    duda rulez (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:18)

    dudu [anonim]

    duda licks da duda.
  • +1 (9 voturi)    
    Principele si principesa, doua dude (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:24)

    Zexe [anonim]

    Istoria se scrie cu personaje vii, dar se citeste cu interes numai dupa ce acestea le fac pe toate cele crestinesti, iar preotul rosteste discursul de final. Istoria Romaniei a fost violata in fel si chip, de la stanga la dreapta, de toti, dupa cum au ajuns sa puna mana pe putere.
    Dudisor asta, actor despre care n-am auzit nimic pana sa pupe mana istoriei incoronate, nu mai vrea sa o violeze pe ea, pe istorie adica, vrea sa-i devina concubin. Anume, indiferent ce culoare capata guvernarea din Romania, domnia regala sa binecuvanteze
  • -4 (8 voturi)    
    NIHIL SINE DEO ! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:30)

    Molnjer [anonim]

    NIHIL SINE DEO !
  • 0 (2 voturi)    
    Regele Mihai a aruncat Romania in Comunism (Miercuri, 24 decembrie 2008, 7:27)

    Adrian [anonim]

    Acestea, însă, nu au împiedicat o ocupaţie sovietică, rapidă, nici capturarea de către URSS a circa 130.000 de militari români, duşi ulterior în prizonierat în Uniunea Sovietică, unde mulţi au pierit în lagăre de muncă forţată. În această situaţie, unii au considerat lovitura de stat drept „capitulare”, o „predare” „necondiţionată” în faţa sovieticilor şi a aliaţilor lor.Alţii văd în absenţa de-a lungul anilor a unor invitaţii pentru Mihai la majoritatea festivităţilor din Occident dedicate Zilei Victoriei în cel De-al Doilea Război Mondial, o condamnare tacită a loviturii sale de stat. Mihai nu a fost invitat la cea de-a 60-a aniversare a Zilei Victoriei de vreun fost aliat vestic; a fost invitat doar la serbările din Rusia şi la anumite comemorări din Cehia şi Slovacia.La 6 martie 1945, la presiunile ocupantului sovietic, Mihai a acceptat un guvern prosovietic dominat de Partidul Comunist Român.
      #showComment
  • -1 (5 voturi)    
    sa ne traiesti majestate (Miercuri, 24 decembrie 2008, 8:40)

    korbu [anonim]

    traiasca majestatea sa regele mihai in pace si onor!
  • +1 (5 voturi)    
    mihai (Miercuri, 24 decembrie 2008, 8:48)

    ION [anonim]

    "Aruncati cu pietre in "el" ! Asa spune legea. O singura regula sa respectati: sa arunce primul cel care nu a pacatuit niciodata."
    Cum va permiteti !
    Traducere pt. unii...
    Criticati-l daca nu ati gresit, daca da, vedeti-va de treaba.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce interviu... (Miercuri, 24 decembrie 2008, 9:29)

    Alex [anonim]

    ...extraordinar! Mi-a placut tare mult formularea referitoare la tarile care atunci i-au inchis portile Regelui, dar care acum ne dau noua lectii in materie de orice...
  • -1 (5 voturi)    
    Rege? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 9:29)

    BellCross [anonim]

    Haideti fratilor ma lasati cu regi si regine , principi si principese...... Din 1946 Romania ( dupa parerea mea ) nu a mai avut rege. Imediat dupa revolutie a venit "cetateanul" Mihai pentru ai recupera bunurile si sa castige putina atentie.... Deci eu nu il consider pe acest om regele meu si in nici un caz nu are vreo putere asupra mea.
  • 0 (2 voturi)    
    dar despre Antonescu? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 10:11)

    catain [anonim]

    toti au avut greselile lor dar chiar si-au iubit tara- atat Antonescu cat si regele Mihai. Asta face diferenta fata de liderii de acum. Pe Antonescu cand il reabilitam??? A tb sa citim, studiem mai multe nu doar ce ni s-a dat de catre comunisti...asa am intelege mai multe... de ce s-a trecut totusi Nistrul de ce regele Mihai a acceptat decoratii staliniste, etc. Lucrurile sunt gri iar compromisul a facut parte intotdeauna din politica...numai scopul in care s-a facut face diferenta!
    Respectati eroii acestui neam!
  • +2 (2 voturi)    
    UREZ SINCER..... (Miercuri, 24 decembrie 2008, 14:19)

    judex1 [anonim]

    intregului personal Hotnews si tuturor forumistilor
    UN CRACIUN SFANT SI UN AN NOU FERICIT!
  • -2 (2 voturi)    
    monahia (Miercuri, 24 decembrie 2008, 17:33)

    daniel [anonim]

    DACA VREA INTRADEVAR SA FIE REGE AL TUTUROR ROMANILOR AR TREBUI IN PRIMUL RAND SA-SI CEARA IERTARE PENTRU PASIVITATEA IN CARE A TRAIT DE-A LUNGUL ANILOR , TIMP IN CARE ACESTPOPOR A SUFERIT...... A FOST REGE NU UN TANAR DE 26 DE ANI NU MAI CAUTATI SCUZE... DACA ATUNCI A FOST TANAR ACUM CE E UN BATRAN
  • -3 (3 voturi)    
    TRADATORILOR DE JAVRE! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 23:53)

    PRO-REPUBLICA [anonim]

    Romanii vor majoritar republica si nu monarhia.
    Patriciu, Voiculescu si Iliescu platesc inca aparitiile acestor monstri venetici. La 26 de ani cati avea M-SS putea fi un patriot roman si nu unul german sa trimita soldatii romani sa moara alaturi de SS, Gestapo si alti criminali. Trebuia sa declare: DOAR PESTE CADAVRUL MEU! Cand a intors armele, trebuia mai intai sa se consulte cu generalii romani de pe front si sa se retraga discret, nu sa negocieze cu Stalin si sa lase 3 sute de mii de tineri sa fie masacrati ori dusi in Siberia. Sa-l arda la inima tinicheaua atarnata de pieptul sau de catre Stalin! Apoi in 47 trebuia sa zica din nou: DOAR PESTE CADAVRUL MEU VETI TRECE! si sa moara erou al neamului roman impuscat de rusi, asa cum au murit martirii neamului in temnitele si lagarele bolsevice. Daca il respect cat de putin pe Iliescu abia acum e pt. ca l-a izgonit ca pe un caine peste granita pe acest cretin degenerat colaborator al comunistilor peste hotare. NU L-AM AUZIT O SINGURA DATA LA EUROPA LIBERA ORI LA VOCEA AMERICII. Las a fost toata viata lui stricata si in tara si peste hotare. Rusine! Acum se lasa platit de borfasii neamului, otrepe de genul Patriciu ori Voiculescu. Pieri Satana!
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu (Joi, 25 decembrie 2008, 11:43)

    stelian [anonim]

    Sa discutam despre cetateanul Mihai de Hohenzollern. Cand a fost alungat din tara, de catre comunistii sovietici, nu era proclamat rege. Nu era insurat si nu le avea pe cele cinci fiice ale sale. Nici actorasul de trei parale Radu Duda nu era decat,poate in proiect. Si atunci, de unde atatea altete regale, cu tot felul de revendicari, care mai de care mai desuchiate ? Asta, ar trebui sa aduca inapoi intara comoara cu care a plecat.
  • -1 (1 vot)    
    plictisitor (Joi, 25 decembrie 2008, 13:15)

    Tazara [utilizator]

    Un interviu extrem de plictisitor si anost pentru mine. Motivul? Acest print Duda atit de artificial si cu o aroganta de scena pudrata foarte regala. Doar atit pot spune ca actorasul asta a reusit sa-si faca rolul vietii lui. Numai ca a ajuns ca rolul sa-l capteze atit de mult incit a devenit a doua lui natura. A uitat de unde a plecat. E singura nota discordanta din familia regala. In schimb, principesa Margareta mi s-a parut naturala si cu adevarat o principesa. Oricum, interviul a fost extrem de plictisitor si artificial. Ca un pom de Craciun din plastic incarcat cu podoabe chinezesti din plastic.
  • -2 (2 voturi)    
    Monarhie (Joi, 25 decembrie 2008, 14:06)

    Didi [anonim]

    Sunt nevoit sa dau o veste proasta principesei(?)Margareta si sotului sau,care in unele imprejurari se numeste principele Radu Duda.Fostul rege Mihai I,fara nume de familie pt ca i-a fost retras ,s-a nascut FARA NOROC IN VIATA.Ca urmare a acestui fapt nu va deveni NICIODATA o legenda a poporului roman si cu atat mai putin EROU.
  • -1 (1 vot)    
    un rege lacom (Joi, 25 decembrie 2008, 17:52)

    rex [anonim]

    Eu il sustineam pe regele Mihai, si chiar intr-o vreme mi se parea ca ar fi putut reveni, ca si regele Bulgariei, ca prim-ministru sau chiar ca politician. N-a reusit sa revina in Romania, nici n-a fost lasat s-o faca, ce-i drept. Si credeam ca asta e.. ca s-a resemnat si o sa mai sustina Romania in mod onorific de acum inainte... DAR greseam. El si toate rubedeniile lui au inceput sa isi revendice elemente din patrimoniul national, construite pe banii statului roman acum un secol si mai bine. Au revendicat anumite domenii si palate, dintre care nu stiu decat de Scrovistea si de Peles dar sunt sigur ca sunt mai multe, au declansat o adevarata campanie... un fost rege lacom si camarila lui de *principesa margareta* si *radu de romania* au aratat clar ca n-au nici un scrupul.... nu e tara si asa destul de saraca? Bun, palatul de la Scrovistea nu era muzeu, dar macar Pelesul era muzeu important, n-aveau dreptul moral sa il revendice... Daca era facut numai din banii lui Carol, atuncea poate, desi terenul apartine Romaniei, dar eu cred ca Pelesul e facut din bani publici... Si atunci... Cum sa mai pronunt cuvantul "erou" despre omul asta de nimic si lacom? CE erou????? unul care isi spoliaza tara nu are dreptul sa fie erou..
  • 0 (2 voturi)    
    monarhie sau a fi educat sa conduci (Joi, 25 decembrie 2008, 18:11)

    Titania [anonim]

    Sunt foarte trista cand citesc felul in care sunt jigniti membrii casei regale, mai ales daca ati vazut interviul. Credeti-ma, domnilor reporteri, faptul ca stie limba romana atat de bine nu se datoreaza exilului fortat la care a fost supusa. Sotul ei este absolventul uneia dintre facultatile la care admiterea este dintre cele mai elitiste, iar TNB nu plateste orice derbedei, din moment ce obiectivul asta il implinesc perfect alte teatre. Oricum, el nu este decat principele CONSORT, deci e indatorat sa o sustina pe sotia lui.
    Cat despre Regele Mihai, se vede ca rusii nostrii, comunistii si alti oameni care nu pot fi decat in afara nationalismului romanesc si-au facut datoria destul de bine. Istoricii au aratat ca nu au plecat cu nici un fel de tren cu aur, tablouri etc. Si Carol I, cand a venit in principate, credeti ca avea mana goala?si-a vandut toate proprietatile(doar se stabilea definitiv) si si-a construit altele in ro.
    Dintre toti regii Romaniei, Mihai I are adevaratul geniu, cultura,bunatatea, capacitatea de a alege, discretia si inteligenta de a schimba radical fata romaniei. Sunt sigura ca el ar putea sa implineasca, pentru ca in afara a construit aliante, o mare parte din dezideratele poporului: reintregirea Romaniei, inclusiv I. Serpilor, reducerea criminalitatii, mai ales la nivel inalt, cresterea productivitatii si a nivelului de trai prin educatie.
    M-a uimit deschiderea si inteligenta principesei. Nu inteleg cum ar putea cineva sa aiba model pe Nastase, Basescu, Patriciu, Voiculescu...
    Va multumesc pentru interviu.
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Traiasca Regele ! (Joi, 25 decembrie 2008, 19:10)

    RELEU [anonim]

    In pace si onor !

    Maria Ta, te vrem pe tron !
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat, (Joi, 25 decembrie 2008, 19:13)

    releu [anonim]

    ca la orice articoals scris de cate un bloghist parlit sau alte cancanuri, e pusa si conexiunea la articlol integral, dar aici nu.... Curat democrat, Hotnews !
  • 0 (0 voturi)    
    unde este (Joi, 25 decembrie 2008, 20:48)

    ilici [anonim]

    atit de vestitul interviu?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare? (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:34)

    Liviu [anonim]

    Adresez o intrebare tuturor republicanilor?
    - Ce a adus Republica pentru Romania?
      #showComment