Mircea Geoana: FMI nu mai are trufia sa vina si sa spuna unui investitor roman: 'ba' baieti, asta e modelul'

de Dan Gorun     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:54 Revista Presei | Radio TV


Mircea Geoana
Foto: B1 TV
Presedintele  PSD Mircea Geoana a declarat in cadrul emisiunii "Nasul" (B 1 TV) ca nici Uniunea Europeana, nici FMI sau alte institutii financiare "nu mai au trufia sa vina si sa spuna unui investitor roman 'ba baieti, asta e modelul' fiindca nu au un model la ei acasa". Seful  PSD a mai vorbit despre pachetul de masuri anticriza, despre relatia PSD-PDL si despre inghetarea salariilor.

Idei:

  • Nici UE, FMI sau alte institutii financiare nu mai au trufia ca sa vina si sa spuna unui investitor roman "ba baieti, asta e modelul" fiindca nu au un model al ei acasa. Planul anticriza e eminamente romanesc. Nu putem astepta de la un for european sa vina cu solutii pe aceasta linie.

  • Eu sunt un om de stanga modern apropiat mai degraba de Blair si Obama si gandesc ca nu poti sa faci protectie economica daca nu ai o economie care merge.

  • Toate pachetele anticriza din lume au si o forma de stimulare a celor cu venituri mici ca sa poata suporta mai usor aceasta perioada dificila. Si nu e vorba doar de pensionari ci si de familia tanara, de cei disponibilizati in aceasta perioada etc.

    De o luna de zile numai asta fac: stau pe internet, mai imi dau colegii... i-am citit pe toti si nu exista nciun pachet anticriza real care sa nu aiba si o protectie pentru cei cu venituri mici.

    Acestea nu reprezinta doar o forma de protectie sociala ci si o masura de stimulare a consumului intern. Tot timpul cei necajiti cumpara produse romanesti, ieftine si nu se duc sa cumpere masini, obiecte de lux etc.

  • Primele de vacanta sa fie transformate in niste cupoane/vauchere ca sa le cheltuiesti doar in Romania. Nu stiu daca e o idee chiar buna, dar trebuie sa incercam ceva de genul asta. Trebuie sa avem in vedere ca in spatele acestor cupoane tot timpul apar si speculatori.

  • Proiectul de buget este doar un inceput de tratare a crizei si el va trebui modificat permanent pe parcurs.

  • Nu e in regula sa inghetam salariile pe 6 luni. Le inghetam la cei care au salarii foarte mari. Pe astea chiar ar trebui sa le "criogenam" chiar.Trebuie sa fim mai atenti la ministere. Le-am si spus colegilor ministri: "aveti grija la voi acolo si strangeti robinetul ca se pierd multi bani aiurea".

  • In acest moment exista forte in Romania care din motive politicianiste vor sa vada aceasta coalitie aruncata in aer. Campania pentru prezidentiale va fi dura, dar trebuie sa avem grija de tara si sa lasam campania deoparte deocamdata.

  • Sprijinirea de catre Guvern a izolarii termice a blocurilor este o idee foarte buna. Am inteles ca peste 500 de blocuri au fost deja anvelopate in Bucuresti pe cand sub guvernul Tariceanu au fost anvelopate doar 4 blocuri.






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















    1285 vizualizari

    • 0 (4 voturi)    
      bravo Nasu' (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:05)

      marius [anonim]

      nasu' asta e tare rau de tot! ii are pe toti greii. imi place ca lupta pentru popor nu ca altii. bravo Nasu!
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 29 ianuarie 2009, 14:29)

        Alex D. [anonim] i-a raspuns lui marius

    • +1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:08)

      Gabi [anonim]

      s-a suit scroafa-n copac.
    • +3 (3 voturi)    
      Voi mai aveti trufia de a face promisiuni ? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:29)

      STEFAN A. [utilizator]

      Cum ramine cu tractoarele cu GPS ?
      Cu astronautii nostri la NASA ?
      Cu 25.000 de euro la fiecare roman care se intoarce din strainatate ?
      Cu majorarile de 50 % aprobate in UNANIMITATE si devenite lege a statului national, semnate de Presedinte si publicate in Monitorul Oficial ?
      Aceasta nu este o clasa politica, este o "gasca " de aventuieri care au promis aiureli pentru a tine ciolanul.
      Acum, depasiti de evenimente , JOACA rolul politicilor iluminati condusi doar de interesele natiunii !
      Pe cine cred ca reusesc sa prosteasca in continuare ?
      Daca este de economisit ( si este sigur ca este nevoie) de ce au fost create noi ministere ( si deci, cheltuieli obligatorii suplimentare ) ?
    • +1 (1 vot)    
      dezastrul (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:41)

      oare? [anonim]

      ne paste cu asa politicieni
    • +2 (2 voturi)    
      Bla,bla...plan anticriza eminamente romanesc... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:45)

      traian [anonim]

      Ha,ha,ha,hac!
      Plan anticriza romanesc...Pai singurul plan anticriza de care am auzit in afara de strangerea curelei ar fi sa imprumutam 6-7 miliarde de euro...
      Frate,pai asta face orice boschetar,orice vecin,orice tanti sau nene din tara de prin 1993-1994 incoace cand nu are bani.Se imprumuta.
      Dar chestia asta cu imprumutatul nu inseamna ca debitorul are si un plan anticriza,,,el doar se imprumuta ca sa cheltuie,sa amane dezastrul ...
      Plan anticriza...Anticriza de rasul-plansul tarii asteia ...
      Cateodata ma gandesc ca Iliescu avea dreptate.
    • +1 (1 vot)    
      geoana (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:45)

      shase9 [anonim]

      geoane e un "prostanac" dupa cum zicea si Iliescu..nu-l bagati in seama.
    • 0 (0 voturi)    
      mircea geoana (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:57)

      cojocaru [anonim]

      MIRCEA GEOANĂ, ESCROC INTERNATIONAL
      July 15th, 2004 · Comentati (8 Comentarii)

      Dr. Aurel Şeitan

      Acest articol este atât de socant, că multora nu le vine să creadă, că Mircea Geoană este un rechin atât de mare. Îi asigur însă pe cititori, că am toate documentele (cu număr de înregistrare, data, cine le-a semnat etc.) despre cele scrise în acest articol.

      Tatăl beizadelei a fost General de Securitate sub Comunisti. Academia Catavencu a publicat fotografia Generalului Geoană “umăr la umăr” (ca să folosesc expresia din A.C.) cu Generalul trădător Pacepa. Generalul Geoană n-a fost însă un oarecare general de securitate. Se bucura de atâta încre-dere din partea membrilor CPEx, încât i se acordau misiunile cele mai delicate.

      Revista Historia, anul 2, nr. 30 din mai 2004, publica, in documentarul „Revolutia romana“, stenograma emisiunii Nasul, de la postul de televiziune B1Tv, la care au participat Victor Athanasie Stanculescu, Radu Moraru si Ion Cristoiu. Dumitru Burlan, locotenent-colonel in Directia V Securitate si Garda, declara in interviul-fluviu „Eu am fost sosia lui Nicolae Ceausescu“, acordat lui Viorel Patrichi, publicat in revista Lumea magazin si editat ulterior ca volum cu acelasi titlu: „De toate adaposturile se-crete raspundea generalul Geoana, tatal lui Mircea Geoana, ministrul de Externe“. (vezi Lumea magazin, numarul 10, 2001, „Politica si servicii secrete“). Contactat la telefon pe 22 mai, locotenent-colonelul Burlan a reafirmat cele declarate in interviu.
      • +1 (1 vot)    
        ptr.cojocaru (Joi, 29 ianuarie 2009, 7:25)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui cojocaru

        Nu-s fan Geoana, chiar nu suport PSD-ul......dar daca mergem intotdeauna pe rationamentul asta, ca uite cine a fost tatal, apoi mama a fost...bla bla....
        O mica intrebare si te las:
        daca tatal tau a fost un prost ...este obligatoriu ca si tu sa fii la fel ????
      • +1 (1 vot)    
        Oricum (Joi, 29 ianuarie 2009, 7:44)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cojocaru

        Indiferent cine a fost tatal lui Mirciulica e un prostanac infatuat caruia ii place sa se auda vorbind si debitand aberatii. Acum face sluj in fata lui Basescu pentru ca i-a dat un post care ii gadila orgoliu. Pentru postul de ambasador in State o facut sluj in fata lui Milica. Asta spune totul despre caracterul lui. As putea spune educatie de slugoi securist.
      • 0 (0 voturi)    
        Ganditi putin mai deschis si rational (Joi, 29 ianuarie 2009, 18:51)

        Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui cojocaru

        Toata lumea stie ca dl Geoana senior a fost o piesa grea din vechiul regim. Faptul ca (sigur) a sprijinit lovitura de Stat din 1989 indica pe care baricada era la acel moment. Nu cred ca Mircea Geoana a devenit un corupt precum altii cu legaturi la vechiul sistem (gen Adrian Nastase, Teodor Stolojan, etc.). Ce este important pentru mine este ce face si ce zice in contextul actual. Mie mi se pare ca este singurul om capabil si coerent din politica Romana, si peste asta, vad si o schimbare in Traian Basescu de cand a devenit Mircea Geoana un "jucator" pe scena politica; daca inainte dadea o impresie de badaran si mincinos si scandalagiu, acum pare a fi devenit un om practic si eficient, si mai important, un om care pune interesul national inaintea intereselor meschine (dinafara si venite dinauntru). Nu uitati cum a fugit Ceausescu de FMI, care reprezinta cel mai vizibil exemplu al "coruptiei instutionalizate"; aceasta institutie a dus o politica de destabilizare al tarilor in curs de dezvoltare, mascata cu cateva "principii onorabile" gen reguli pentru deficituri, etc. Vedeti aici:

        http://en.wikipedia.org/wiki/International_Monetary_Fund

        Nu-i rau sa criticati, si orice sugestie de imbunatatire este binevenita, dar e bine sa fim si practici si sa nu-i discriminam pe cei care incearca sa faca ceva pozitiv pentru tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      seriozitate (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:03)

      marin [anonim]

      FMI poate spune .mai baieti ar fi bine sa dispara pensiile si salariile de lux obtinute prin legi speciale date chiar de beneficiari,ca nu sunteti in stare sa le platiti.