Viorica Costiniu: Gorbunov a fost eliberat pe baza unor rapoarte medicale foarte clare

de I. B.     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 16:24 Revista Presei | Radio TV


Decizia prin care Serghei Gorbunov a fost eliberat a fost luata pe baza unor rapoarte medicale foarte clare care nu se contrazic. Iata ce precizeaza la RFI presedintele onorific al Asociatiei Magistratilor din Romania, Viorica Costiniu. Asta inseamna ca judecatorul din Dolj care a luat decizia de a-l pune in libertate pe moldovean a procedat corect, explica ea.

Viorica Costiniu crede ca "aceasta haituiala, aceasta hartuiala a unui judecator" care a dat o solutie, o hotarare judecatoreasca definitiva nu face altceva decat sa alimenteaza in mod deliberat neincrederea in actul de justitie.

 "In situatia de fata, nu numai ca persoana respectiva a fost prezentata medicului de penitenciar cu privire la o afectiune pe care a invocat-o, nu numai ca s-au facut doua expertize medico-legale care nu se contrazic intre ele, dar mai mult, in expertiza pe care judecatorul a avut-o in fata la momentul cand a hotarat solutia se spunea ca internarea pentru efectuarea unei interventii chirurgicale trebuie sa fie de la una la doua saptamani, plus perioada post-operatorie pana la trei luni de zile si ca operatia trebuie sa se faca si subliniez, de urgenta. Or nu cred ca vreun judecator isi poate asuma fata de un act medical, o proba stiintifica raspunderea de a incalca cu stiinta drepturi fundamentale care privesc viata si sanatatea omului, chiar daca el se afla dupa gratii", declara presedintele onorific al Asociatiei Magistratilor din Romania.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1824 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Nesimtire Incredibila! (Luni, 2 februarie 2009, 16:27)

    Gigel naiv [anonim]

    poate ar trebui sa procedam si noi pulimea corect sa punem mana furci ca nu mai e de trait
    • 0 (2 voturi)    
      ong-uri adunati-ne pentru un mars tacut impotriva (Luni, 2 februarie 2009, 18:28)

      ca bine-ai zis gigele [anonim] i-a raspuns lui Gigel naiv

      destrabalatilor din justitie.
      sa iesim in strada.
      in prima etapa fara furci.
      in a doua direct cu topoare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu fiti duri mai poponarilor (Luni, 2 februarie 2009, 19:48)

      Serghei [anonim] i-a raspuns lui Gigel naiv

      La asa hartuire sexuala ce sa faca si bietii procurori. nu pot decit sa intoarca spatele. ar trebui sa stea si ei la alea de maxima siguranta macar o noapte. a doua zi ar suferi de claustrofobie sau boli asemanatoare.
      astfel nici justitia nu ar mai fi virgina
      vai domnisoarelor, v-ati ratat cariera, calugarite trebuia sa va faceti. ramineati virgine pe veci si nici n-apucati sa stiti ce-s pacatele
    • 0 (0 voturi)    
      avocata asta e o idioata (Luni, 2 februarie 2009, 21:39)

      John [anonim] i-a raspuns lui Gigel naiv

      stare precare de sanatate? pai ala saracu alerga cu doua plase in brate si mai si tragea la tinta... asta e sanatate precara?

      in pus, cum naiba de in Craiova astfel de tampenii au o frecventa incredibil de mare? pe mamaia asta chiar n-o duce mintea deloc sau foamea de bani de la infractori i-a atrofiat creierul de tot.
  • +3 (7 voturi)    
    Cat tupeu si nesimtire (Luni, 2 februarie 2009, 16:30)

    Marian [anonim]

    Suntem condusi de un sistem mafioto politienesc.
  • +4 (6 voturi)    
    V-am zis eu ca vinovatul este mortul (Luni, 2 februarie 2009, 16:30)

    cris [anonim]

    Cu atata brambureala cat e in tara asta nu m-as mira sa ii scoata vinovati pe aia impuscati. Si anume pe ala ca nu transporta banii corespunzator, etc, ... iar pe domnul Bala ca facea pe Van Damme neavand antrenamente/studii de specialitate.
    HI HI HI
    Noi suntem romani, noi suntem ...
  • +2 (4 voturi)    
    Aceasta individa vocala.... (Luni, 2 februarie 2009, 16:32)

    judex1 [anonim]

    este si ea raspunzatoare de dezastrul din justitia romaneasca. Cum de mai este tolerata!?
  • +2 (4 voturi)    
    Sa acuze daca nu va continua hartuirea. (Luni, 2 februarie 2009, 16:35)

    AlinN [anonim]

    Ce daca ii hartuieste? Magistratii sunt Dumnezei? Ei nu au nici o responsabilitate a deciziilor lor? Este posibil ca 3 judecatori sa dea 3 sentinte diferite fundamental in acelasi caz? Trebuie sa existe un organism care sa analizeze deciziilejudecatorilor si comportamentul procurorilor, si daca se abat de la standard sa-i sanctioneze. Sa speram ca judecatoarea+procurorul cu ajutorul carora a fost posibila eliberarea lui Gorbunov vor fi exclusi din magistratura. Sa speram ca acelasi lucru se va intampla si in cazul doamnei Turcu si in cazul procurorului care pretinde alte unitati de masura pentru alcoolemie pentru magistrati decat pentru restul lumii.
  • +2 (6 voturi)    
    borfasii din justitie (Luni, 2 februarie 2009, 16:36)

    liviu [anonim]

    incredibil cum acesti derbedei se apara intre ei.
    au adus justitia la rang de organizatie mafiota si hotii tipa HOTI.
    bine le facea ceausescu ca-i umilea.
    adunatura de borfasi.
    din cauza justitiei ROMANIA a ajuns unde a ajuns
    nu le mai este frica de justitie si toti omoara si jefuiesc fiindca stiu ca in justitie sunt indivizi ca ei
    am ajuns sa ne cautam dreptatea in alte parti fiindca in Ro nu o mai gasim
    dar poate o sa respectam versurile lui cojbuc
    sa nu dea dumnezeu cel sfant sa vrem sange nu pamant parafrazand "dreptate"
  • +4 (6 voturi)    
    Asta-i buna! (Luni, 2 februarie 2009, 16:37)

    Vlad I [anonim]

    Sta la mintea prostului ca un asfel de om nu o sa rateze momentul ca sa fuga. Abia se misca infractorul cand a dat lovitura, saracu ce bolnav era....!
  • +3 (3 voturi)    
    E limpede (Luni, 2 februarie 2009, 16:40)

    Alias [anonim]

    Acum e limpede unde e problema, da?
  • 0 (2 voturi)    
    OMUL??? (Luni, 2 februarie 2009, 16:40)

    clujean [anonim]

    "trebuie sa ai in vedere omul, starea lui de boala, de sanatate precara", zice adam Costiniu!!! cum adica? deci nu periculozitatea sociala se are in vedere in cazul unui puscarias ci starea lui de sanatate? pai atunci cum ramane cu rolul puscariei? nu cumva e acela de pedeapsa si izolare de societate, pt a nu putea face rau? puscaria e o scoala, cumva, de unde se pleaca cu bilet de voie? cum ii ingrozesti pe infractori ca sa nu recidiveze, daca puscaria e doldora de drepturi? ce sociatea p...ii e asta, una sinucigasa, in care infractorul e un cetatean ocrotit, nu un paria izolat si bubuit, ca sa nu mai comita infractiuni cate zile o avea? e uluitor, pe cuvant!
    • 0 (0 voturi)    
      trist (Marţi, 3 februarie 2009, 15:46)

      alecsa [anonim] i-a raspuns lui clujean

      una din functiile pedepsei pe langa preventie este reeducarea. datorita conceptiilor pe care le aveti dumneavoastra si multi alti, infractori dupa ce-si ispasesc pedepsele nu se pot reintegra in societate si comit alte sau aceleasi infractiuni. nu pot fi aplicate rele tratamente unui condamnat in conditiile in care susti ca vrei sa-l reeduci...sunt multe aspecte.
      trebuie sa recunosc ca gandind subiectiv si instinctiv...sunt de acord cu marea majoritate ca indivizii care fac astfel de atrocitati nu sunt oameni si n-au nici un drept, dar apoi ma calmez si incerc sa nu critic si sa judec un om, poate sunt lucruri care nu le stiu, inteleg, etc....
  • +2 (4 voturi)    
    Hai sa ne aflam in treaba (Luni, 2 februarie 2009, 16:41)

    cricri [utilizator]

    Da, doamna draga, dar tot oameni erau si cei care au fost asasinati. Dreptul lor unde e ? Pe ei cine ii protejeaza ? Criminalul se putea trata sub paza intr-un spital in 2-3 zile, iar cei doi oameni morti ar fi fost acum langa copiii si familiile lor. Daca s-ar fi intamplat in familia dvs asa ceva si acum v-ati fi ingropat sotul, sa vad ce filozofie de drept ne-ati mai fi sustinut .
  • +4 (4 voturi)    
    Propunere (Luni, 2 februarie 2009, 16:42)

    Alias [anonim]

    Data viitoare cand elibereaza unul de asta, ala care il elibereaza sa-l ia acasa la el, nene!
    • 0 (2 voturi)    
      La puscarie cu mafiotii (Luni, 2 februarie 2009, 18:04)

      Vlad Tepes [anonim] i-a raspuns lui Alias

      Sa se faca referendum privind pedeapsa cu moartea
  • +3 (5 voturi)    
    Tanti Viorica (Luni, 2 februarie 2009, 16:43)

    Pink Panther [anonim]

    Absolut corect:

    Hartuirea magistratilor indrepatata contra poporului roman.
    Presupun ca asta dorit-ai tu doamna sa spui nu-i asa?

    Doar ca ai probleme cu limba romana.

    Corect ar fi fost:
    Hartuirea Romaniei de catre magistrati.
  • +1 (3 voturi)    
    Mult nu mai are de trait (Luni, 2 februarie 2009, 16:45)

    steve [anonim]

    In 10-20 de ani ne curatam de astfel de hidrocarburi. Ce sa spun: Haituirea magistratilor... Domnu' Violica, magistratii sunt cumva zei? Au gresit, sa plateasca cu varf si indesat familiilor pe care le-au nenorocit cu buna stiinta.
  • 0 (4 voturi)    
    RUSINE !!! (Luni, 2 februarie 2009, 16:50)

    adrian [anonim]

    Ma infioreaza comentariile acestei femei nesimtite! Vai de capul nostru, numai pe mana justitiei romanesti sa nu ajungem! Am la adresa ei asemenea cuvinte, ca i-ar cadea urechile de rusine, daca le-ar auzi!
  • +1 (3 voturi)    
    Judecatorii iau spaga la greu ... (Luni, 2 februarie 2009, 16:51)

    John Romano [anonim]

    Judecatorii iau spaga la greu ... si tipa asta are tupeul sa ii apere ...
    Eu nu stiu de ce nu li se face si lor flagrant!?
    Ei nu pot fi supravegheati de SRI ca orice alt muritor de rand ... cu mandat, normal, nu abuziv!?
    Eu sunt din Craiova si toata lumea stie cum merge treaba ...
    Fosta nevasta (daca nu cumva au divortat de ochii lumii ...) a lui Samir Spranceana e judecatoare si chiar l-a judecat ... pe fostul sot ...
    In Craiova judecatorii si procurorii au afaceri pe numele sotiilor (sotilor): firme de constructii, comert, ...
    Nu stiu daca se stie, dar procurorul (M. Vladoianu) care nu a facut recurs contra eliberarii killer-ului are din nastere o problema oculara (nu vede decat cu un ochi) ... poate ca de asta i-au si dat dosarul ... stiind ca e baiat de treaba si cu suflet mare ... (il cunosc personal inca din anii de scoala).
    Cat despre spaga luata de magistrati ... asta e la ordinea zilei ... in tara noastra
    Pai cum credeti ca un amarat de basarabean a iesit din parnaie fara sa aiba pe cineva tare in spate ...
    L-au scos ca sa il puna la produs ... adica la scos bani din santaj, taxe de protectie si chiar jaf!!!
    Mai ales acum in criza asta de lichiditati ...
  • +2 (4 voturi)    
    Incompetenta si Coruptie (Luni, 2 februarie 2009, 16:57)

    Cosmin [anonim]

    Incompetenta si coruptia e ordinea de zi in justitia din romania. E o mafie de nedescris. Acest detinut putea fi tratat linistit in puscarie sau intr-un spital sub supraveghere. Mi-e sila de magistrati si politie.
  • 0 (4 voturi)    
    mesaj (Luni, 2 februarie 2009, 17:11)

    corina [anonim]

    mesaje de prosti....lucrez in avocatura si stiu ca pe Romania a luat condamnari la CEDO, pe faptul ca acum ceva ani, nu se permitea intreruperea pedepsei pe motive medicale...daca omul asta nu era bolnav, nu judecatorul stia asta ci medicul...din moment ce exista o expertiza, judecatorul era obligat sa tina cont de ea....in rest lipsa totala de educatie si cultura juridica...specifica acestei natii.....cat despre pus mana pe furci nu te-as sfatui, fiindca nu se judeca prin prisma justitie televizate...nu suntem la divan ad-hoc..trebuie verificat si vazut care era adevarul juridic...pe furci puneai mana in Evul Mediu si sfarseai in furci...mental nu am evuluat de atunci, se vede
    • 0 (2 voturi)    
      vai, vai, ce mesaj destept (Luni, 2 februarie 2009, 17:57)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui corina

      despre gramatica, altadata, ca doar esti avocat si gramatica e pentru fraieri, dar poate ne lamuresti matale, de la inaltimea desteptaciunii juridice pe care o posezi, de ce nu se cere o contraexpertiza medicala (de catre judecator, procuror etc.), mai ales in conditiile in care individul avea antecedente privitoare la cereri de eliberare pentru "furuncul" sau de ce nu s-a incercat tratarea bolii in sistemul penitenciar. toate chestiile astea presupun un minim de interes si competenta. cerem asa de mult de la cei mai bine platiti functionari ai statului roman?
    • 0 (2 voturi)    
      lamurire (Luni, 2 februarie 2009, 18:54)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui corina

      stimata d-na avocat, citindu-ti postarea ma ingrozesc! concluzia mea, bazata pe argumente de bun simt si pe adevarul-adevar (nu ala juridic!), este ca trebuie, URGENT, sa ne bagam picioarele in normele corectitudinii politice si sa facem ordine dupa regulile mamei natura! cine a gresit, sa fie pedepsit, nu mustrat! ocazie cu care si mataluta va trebui sa-ti cauti un job util societatii!
    • 0 (2 voturi)    
      mental nu ati evoluat voi (Luni, 2 februarie 2009, 21:24)

      jetset [anonim] i-a raspuns lui corina

      mai borfasilor jegosi ce umblati in robe; tot la intins mana si interpretat legi dupa cum aveti chef (pardon dupa cum va da unul sau altul cateva sute de RON)
    • 0 (0 voturi)    
      felicitari corina (Marţi, 3 februarie 2009, 15:26)

      alecsa [anonim] i-a raspuns lui corina

      in sfarsit cineva care gandeste lucid, obiectiv si rational. Problema e ca toata lumea se pricepe la tot si-si dau cu parerea de Justitie in necunostinta de cauza...FRATILOR daca nu stiti despre ce vorbiti nu o faceti...daca ati avea cunostinte juridice minime ati intelege si nu ati acuza in stanga si dreapta ca ba judecatorul, ba avocatul, ca una, ca alta, iar daca nu cunoasteti niste principii fundamentale de drept nu mai criticati sistemul, mai bine puneti mana pe o carte si infomati-va inainte de a vorbi. Voi nu intelegeti ca fiecare om(parte vatamata, inculpat, condamnat) are drepturi egale chiar daca a comis anumite greseli...nu va mai substituti doar victimei si incercati sa fiti empatici si cu un om(care la fel ca si voi si victima are un suflet) care a gresit sau din cauza unui mediu devaforizat a ajuns sa comita astfel de acte oribile. de umanism si iertare ati auzit vreodata? dar de a doua sansa? voi n-ati gresit niciodata?... hai sa fim obiectivi si sa nu privim doar dintr-un punct de vedere...
      sincer sper sa nu aveti parte doar de iertarea si de intelegerea care o oferiti ci sa aveti parte de mult mai multa fiindca altfel ar fi trist pentru voi.
      stiu ca e usor de criticat si gasit defecte, dar fiecare le avem si ar trebui sa gandim de doua ori inainte sa facem afirmati de genul.
  • 0 (4 voturi)    
    mesaj (Luni, 2 februarie 2009, 17:11)

    corina [anonim]

    mesaje de prosti....lucrez in avocatura si stiu ca pe Romania a luat condamnari la CEDO, pe faptul ca acum ceva ani, nu se permitea intreruperea pedepsei pe motive medicale...daca omul asta nu era bolnav, nu judecatorul stia asta ci medicul...din moment ce exista o expertiza, judecatorul era obligat sa tina cont de ea....in rest lipsa totala de educatie si cultura juridica...specifica acestei natii.....cat despre pus mana pe furci nu te-as sfatui, fiindca nu se judeca prin prisma justitie televizate...nu suntem la divan ad-hoc..trebuie verificat si vazut care era adevarul juridic...pe furci puneai mana in Evul Mediu si sfarseai in furci...mental nu am evuluat de atunci, se vede
    • 0 (2 voturi)    
      Non sequitur (Luni, 2 februarie 2009, 18:23)

      zet [anonim] i-a raspuns lui corina

      sau pe intelesul lui madam avocat: ne ia de prosti, caci noi afirmam una si ea raspunde la altceva. Mesajul tau e plin de inexactitati, erori, minciuni si afirmatii false madam avocat. 1. nu a sustinut nimeni ca interuperea pedepsei pe motive medicale sa nu fie permisa. Sa fie permisa, dar conform legii (in cazul gorbunov nu s-a respectat legea). 2. spui ca daca omul nu era bolnav, nu judecatorul bla bla... de fapt expertiza medicala atasata la dosarul gorbunov avea 2 optiuni, madam judecator a ales calea nr. 3, care nu aparea in expertiza. 3. cat despre pus mana pe furci: daca anticorpii organismului social nu functioneaza, pusul mainii pe furci si topoare devine un gest natural si spontan. or fi judecati dupa lege furcistii si toporanii, daca vor fi prinsi, dar macar judecatorii vor incalca legea mai cu frica data viitoare.
  • -1 (3 voturi)    
    Aveti grija bai magistratilor (Luni, 2 februarie 2009, 17:15)

    zet [anonim]

    Sa nu inceapa societatea sa va hartuiasca mai eficient, si anume cu niscai "vigilantes"... cand anticorpii organismului social dau chix, vezi justitia, anticorpii ceilalti de care vorbeam apar spontan.
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere (Luni, 2 februarie 2009, 17:18)

    armand [anonim]

    Va propun dragi forumisti s-o numim pe aceasta madame Costiniu, Madame Mafia si s-o decoram cu cea mai inalta distinctie in stat "Floarea Soarelui"
  • 0 (2 voturi)    
    Doamna Costiniu are dreptate (Luni, 2 februarie 2009, 17:27)

    cristian [anonim]

    Daca omul a platiti corect la pretul zilei spaga pentru judecator,procuror,grefier si medic normal ca trebuia eliberat. Adica ce, sa se spuna apoi ca personalul din justitia romaneasca nu-si respecta cuvantul? Pai nu ne-ar bate obrazul toti mafiotii din lume? Felicitari doamna judecator Costiniu. Stiu ca ati fost dintre aceia care au luptat din rasputeri impotriva proastei de Macovei care venise cu tot soiul de stupiditati printre care cea mai gogonata era ca judecatorii nu trebuie sa ia spaga. Adica ei nu sant oameni? Nu trebuie sa traiasca si ei?
  • 0 (2 voturi)    
    Costiniu, MAGISTRAT COMUNIST! (Luni, 2 februarie 2009, 17:43)

    puica [anonim]

    ce va astepytati, oameni buni, de la baba-absoluta-a-justitiei-dela-romaika?
    ea stie doa privilegii, salarii,obranicii in csm,
    iar restul, ma zica si altu!

    coana asta est pericol publicca si judecator , daca analizam putin modul cum gindeste. ma ramine sa apara ametzita de pivniceru sa apere juzii si k-urva de kibedi, sa justifice coruptia , prostia si imoralitatea procurorilor si iaca, se fac auzite celetrei zine ale amr .

    de groaza!
  • 0 (2 voturi)    
    patroana criminalilor (Luni, 2 februarie 2009, 18:11)

    mircea [anonim]

    aceasta individa trebuie judecata in regim de urgenta pentru favorizarea infractorului. exista legi pentru asta, ce mai asteapta procuratura? este simplu: medicul din inchisoare + comisia de eliberare + judecatorul care a dat sentinta + costiniu mama criminalilor = inculpati si judecati de urgenta.
    • 0 (2 voturi)    
      Judecata (Luni, 2 februarie 2009, 18:59)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui mircea

      .. de catre CINE?
      Vorba aia cu corb la corb.., parca pe aici s-a nascut.
  • 0 (2 voturi)    
    cretinism (Luni, 2 februarie 2009, 18:33)

    kllaus [anonim]

    eu zic ca daca e sa-i impuscam sa incepem de sus in jos. Pentru astia trebuiesc reinfiintate camerele de gazare: i-as gaza cu bashini. Vreau sa-i transmit "avocatei" Corina faptul ca si eu sunt prost ca multi altii, dar ea e TAMPITA. Daca orice mafiot are dreptul sa iasa liber din puscarie, doar pentru simplul motiv ca are furunculi, mai bine desfiintam tot sistemul si ne facem singuri dreptate. Doar si noi putem invata sa manuim cutitul. Iar la trageri probabil ca ne vom descurca mai bine decat cei care au glaucom.
  • 0 (2 voturi)    
    pana nu iesim nu se face reforma (Luni, 2 februarie 2009, 18:34)

    in strada,nu pe forum [anonim]

    sa adune criminalii lasati de capul lor in tara.
    ne pun pe toti in pericol.
    asa nu mai merge.
  • -2 (2 voturi)    
    hartuire? (Luni, 2 februarie 2009, 19:52)

    ion din rezistenta [anonim]

    Cred ca-mi cumpar AKM special pentru aceasta fiinta din `justitie`....
  • -1 (1 vot)    
    realitate crunta (Luni, 2 februarie 2009, 20:45)

    marin [anonim]

    Toti care au avut probleme in justitie stiu cum stau problemele.Se folosesc toate mijloacele de a scoate bani fara a face apel la etica .La fel ca in sanatate,politie si n justitie n ai nici o sansa daca nu pui botul. N au dumnezeu si de nu misti n ai sanse..Restul este poveste pentru fraieri .Traiasca mafia !
  • 0 (0 voturi)    
    pedeapsa cu moartea! (Marţi, 3 februarie 2009, 9:20)

    bogdan [anonim]

    propun organizarea unui referendum pentru reintroducerea pedepsei cu moartea...
    solicit pe aceasta cale unui ONG sa initieze o astfel de procedura absolut necesara intr-un stat mafiot precum al nostru
  • 0 (0 voturi)    
    dari cu parerea (Marţi, 3 februarie 2009, 13:01)

    mara [anonim]

    comentariile sunt iresponsabile si incita la violenta.Este rezultatul unei campanii de presa iresponsabile, care culpabilizeaza o intreaga categorie socio-profesionala. Daca vorbim de raspundere, ar trebui si media sa aiba una, mare!
    Altfel cineva va fi ucis pe strada pentru ca este judecator, deci corupt! In acest context, fara sa indraznesc sa ma compar, declar ca altadata Kenedy si Liiceanu : "si eu sunt magistrat!"
  • 0 (0 voturi)    
    SALBATICIE (Marţi, 3 februarie 2009, 18:11)

    un cetatean [anonim]