Zeta Petroleum, acelasi sediu cu Sterling Resources

Guvernul Tariceanu a mai acordat la final de mandat alte trei concesiuni

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2009, 21:41 Revista Presei | Radio TV


Harta concesionarilor Marea Neagra
Foto: HotNews.ro
Guvernul Tariceanu a mai acordat pe final de mandat alte trei concesiuni in trei judete ale Romaniei (Timis, Mehedinti si Buzau), anunta Realitatea TV, care citeaza vot.ro. Firma care a primit concesiunile, Zeta Petroleum, are acelasi sediu cu firma Sterling Resources si un capital social de doar 5.000 de lei.

Coincidentele nu se opresc insa aici. Reprezentantul in Romania al firmei este Bogdan Popescu care a fost administartor la Rompetrol Well Service. Acesta a fost numit in Consiliul de administratie al companiei Rompetrol Well Services fix in aceeasi zi (11 august 2003) ) cu Nicolae Vidu, director Sterling Romania.

Niculae Vidu, administratorul Rompetrol Well Services, companie controlata de Dinu Patriciu, este de noua ani si reprezentantul legal firmei off-shore Sterling Resourses Ltd.

Legaturile dintre companiile
 Sterling si Zeta
Foto: Realitatea TV
“Zeta Petroleum”, infiintata la Londra, in 2005, si-a deschis sucursala la Bucuresti un an mai tarziu, la aceeasi adresa cu casa de avocatura “Petru Buzescu” si firma Sterling. Cei care au acordat concesiunile sunt aceiasi Dorin Marin si Bogdan Gabudeanu, scrie vot.ro.



Referinte


Presedintele Comisiei pentru Industrii si Servicii din Camera Deputatilor, Iulian Iancu, a declarat anterior pentru HotNews ca Agentia Nationala pentru Resurse Minerale i-a comunicat oficial ca Sterling Resources ar fi descoperit deja in Marea Neagra 18 miliarde de metri cubi de gaz.

Printr-o Hotarare de Guvern, emisa de Guvernul Tariceanu, din noiembrie 2008, petrolul si gazele din jurul Insulei Serpilor au fost concesionate unei firme, Midia Resources SRL, ce are un capital social de doar 200 de lei. Bilantul pe 2007 al acestei firme arata ca nu are angajati iar cifra de afaceri a fost 0 lei.

operatiuni Sterling in
Romania si in Marea Neagra
Foto: Sterling Resources
Sterling Resources, proprietarul Sterling Resources Limited UK, este o companie listata la Toronto Stock Exchange, cu o capitalizare bursiera de aproximativ 224 milioane de dolari. Compania canadiana are, prin intermediul unor societati off-shore, drepturi de exploatare a unor campuri petroliere si gazeifere din Marea Britanie, Franta si Romania.

Marele castigator al deciziei de la haga ramane insa Petrom-OMV
Din cei 9700 de km patrati, cam jumatate este deja concesionata. Zona hasurata cu albastru apartine OMV-Petrom, care este marele castigator al deciziei. In urma deciziei de la Haga, OMV Petrom va putea exploata si cei aproximativ 4000 de km patrati care erau pana marti, 3 februarie, in litigiu.

Din harta rezulta ca unul din zacamintele importante de gaz, marcat cu rosu, se afla exact in zona aflata in litigiu, prin urmare OMV-Petrom nu-l putea exploata.OMV a cumparat Petrom-ul in 2004, cu tot cu concesiunile din Marea Neagra, inclusiv cu zacamantul de gaz aflat in litigiu cu Ucraina si care era blocat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6845 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    si astia (Joi, 12 februarie 2009, 21:56)

    ilici [anonim]

    l-au acuzat pe ceasca ptr subminarea economiei
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Vineri, 13 februarie 2009, 15:42)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui ilici

      subscriu si felicit comentariul postat de ilici.
  • +14 (18 voturi)    
    concesiuni (Joi, 12 februarie 2009, 22:02)

    popys [anonim]

    Tariceneee.. ne-ai vindut tradator de tara ce esti ma uitam la realitatea si nu-mi venea sa cred cum o firma cu 1000 euro capital cistiga licitatii de miliarde mi-e greu sa mai tastez ...nu ...mi-e scirba .
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Joi, 12 februarie 2009, 23:20)

      eu [anonim] i-a raspuns lui popys

      crezi ca a fost vreo licitatie?
      • +2 (2 voturi)    
        e la moda (Vineri, 13 februarie 2009, 14:10)

        mtb [anonim] i-a raspuns lui eu

        Cu ultima suflare Iliescu l-a gratia pe Cosma.

        Tariceanu si-a folosit ultimele zile tot in scopuri personale: a concesionat ce a mai putut cui trebuie
  • -3 (7 voturi)    
    Felicitari ... (Joi, 12 februarie 2009, 22:02)

    Paul [anonim]

    ... la mai mare!
  • +8 (10 voturi)    
    de verificat (Joi, 12 februarie 2009, 22:10)

    ileana [anonim]

    Sa ne verificam si CI , cine stie cu-i apartinem...ne-a vanduuuuuuuuuut!
  • +16 (18 voturi)    
    Prima lectie de escrocherie in petrol si gaze ... (Joi, 12 februarie 2009, 22:13)

    Eneas [anonim]

    Cum sa facem milioane din explorarea petrolului si a gazului avand doar 1000 de $ capital !

    Pasul 1 : Infiintez o companie pe care o listez la Toronto Stock Exchange or London's Alternative Investment Market (AIM
    Pasul 2:negociez o licenta de explorare cu guvernul din Papua Noua Guinee sau Romania contra spaga indestulatoare;guvernul este avid de bani fiind compus find persoane fizice sarantoace
    Pasul 3: Forez 4 gauri intro zona buna ,demonstrata de sonar, la un cost mediu de 2,5 milioane $ gaura (preturi 2006)

    Pasul 4: presupun ca am 50% succes si gasesc sa zicem 10 milioane de tone petrol REZERVE CERTA adica cca. 60 milioane barili.

    Pasul 5: Anunt Exxon Mobil (XOM), BP (BP), ChevronTexaco (CVX), Royal Dutch Shell).
    si vand cu 10 $ barilul rezerva descoperita de mine
    iIn felul asta cheltuiesc 10-20 milioane de $ si castig 600 milioane $
    (site Industry of Oil &Gas Drilling )

    Asa au lucrat escrocii -dupa carte !
    • +5 (7 voturi)    
      bravo (Joi, 12 februarie 2009, 22:58)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      un comentariu foarte interesant
  • +11 (13 voturi)    
    Ceausescu i-ar fi impuscat (Joi, 12 februarie 2009, 22:14)

    prim ministru de bandustan [anonim]

    În cadrul şedinţei din ziua de 26 decembrie 1973 a Comisiei de partid şi de stat pentru dezvoltarea cooperării economice a RS România cu alte ţări, Nicolae Ceauşescu a aprobat propunerile lui Bujor Almăşan şi Vasile Păţan privind continuarea tratativelor cu companiile petroliere Gulf Oil Corporation, Cities Service International, Saga Petroleum A.S., Societe Nationale des Petroles D’Aquitaine şi DEMINEX.

    Cu acel prilej, liderul Partidului Comunist Român a susţinut ideea ca statul român să coopereze cu firmele străine, DAR SĂ NU SE CEDEZE ACESTORA MAI MULT DE 50% DIN PETROLUL EXTRAS de pe platforma continentală românească a Mării Negre.

    “Să nu depăşim 50% din petrol – a declarat Nicolae Ceauşescu. Tot ceea ce este mai mult de 50% din petrol, să nu fim de acord. Pe această cale să mergem. Între timp, să trimitem ceva oameni să lucreze pe diferite platforme (...) Să trimitem şi ingineri să lucreze acolo. Să luăm măsuri să pregătim oameni, să se reglementeze repede ce am discutat data trecută; să se urmărească toate aceste acţiuni, să nu fie lăsate aşa (subl. n.)”


    LOGICA BANILOR / Patriciu-Tăriceanu, uniţi de miliarde

    http://www.jurnalul.ro/articole/144065/logica-banilor--patriciu-tariceanu-uniti-de-miliarde
  • -6 (14 voturi)    
    Unde esti TEPES Doamne!!! (Joi, 12 februarie 2009, 22:41)

    FLORIN [anonim]

    Ne meritam soarta .....sa fim furati de cei care ne conduc pentru ca nimeni nu face nimic... Oare ce o sa mai vanda BOC!?
    • +7 (13 voturi)    
      ce (Joi, 12 februarie 2009, 23:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      legatura are boc? De la boc tocmai am aflat ce-a facut stapinul tau tzaraceanu. Probabil ca exact asta te deranjeaza, si atunci fuguta cu galetile de kko pe forum, cum inca de pe vremea lui iliescu ati invatat, mai slugoilor, mai. Mai incercati si altceva, mai flocai, ca asta s-a fumat.
      • -5 (9 voturi)    
        Nu te pripi,mai draga (Joi, 12 februarie 2009, 23:27)

        Premonitie SA [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        peste 4 ani vom afla si ce-a furat boc si gasca lui
        • +6 (8 voturi)    
          deocamdata TARICEANU A FURAT (Vineri, 13 februarie 2009, 9:27)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Premonitie SA

          Asadar mai lasa-ma cu Boc. De ce nu vorbesti de nastase? Ai primit ordin a?
      • +3 (3 voturi)    
        Mai rau.... (Vineri, 13 februarie 2009, 10:49)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        invata de la alti cominternisti....nepotul lui Gizela Vass.
    • +6 (8 voturi)    
      Ti se pare ca esti hatru...sau ne iei drept.... (Vineri, 13 februarie 2009, 10:00)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      tampiti? Ce a furat Boc, mai aparator al hotilor? Mai, niamitule, ia spune-ne si noua cu ce te ocupi si ce venituri ai? Si...cum le obtii? Puscarie scrie pe voi, nemernicilor!
  • -10 (10 voturi)    
    diversiune? (Joi, 12 februarie 2009, 22:55)

    gica de la vot [anonim]

    citesc cu mare placere cum site-ul vot.ro lanseaza cu mult entuziam tot felul de analize, speculatii si insinuari....care sunt preluate foarte repede de diversi papagali care sunt interesati sa sprijine noul regim. nu tin cu absolut nimeni si sper ca cei vinovati din 1992 pana in prezent au raspunda in fata legii. Dilema mea e cum au reusit toti politicieni de pana acum sa ocoleasca tocmai interesul romanului de rand...in acest sens am cateva cerintze:

    1. Cine se ascunde in spatele site-ului vot.ro (ip 193.230.184.212) ?...vreun securist, ceva?...vot.ro = sterling, ca si informatii despre membri, actionari, angajati, etc...

    2. desecretizarea contractului de privatizare a petromului...sau cel putin a contractelor/anexelor privind perimetrele din marea neagra...de unde pana unde s-a trezit curiozitatea celor de exxon...si au incheiat un contract de parteneriat in decembrie pentru exploatarea perimetrului Neptun...Au fost 2 ani de discutii pentru desecretizarea contractului (base, stie) si nu a iesit nimic...ca e prea scump...

    3. nu am inteles exact cum e patriciu in spate si cum/ce castiga el...ca sunt multi oameni care au trecut prin rompetrol...acum toti sunt "hoti" si "oamenii lui patriciu" pe unde au ajuns?

    mult succes si sper sa faca cineva lumina in toata isteria asta...
  • 0 (4 voturi)    
    detalii vot.ro (Joi, 12 februarie 2009, 23:28)

    Ioana [anonim]

    se pare ca site-ul este gazduit de serverul celor de la webmaster.ro (http://www.rotld.ro/), "o agentie mica de programare, design si optimizare web. Noi stim sa cream, sa implementam, sa administram si optimizam siteuri. " (http://www.webmaker.ro/desprenoi.php)

    Printre clientii agentiei regasim Grupul Realitatea-Catavencu, sa fie oare o coincidentza?...ca si cele din cazul sterling?

    Totusi nu am gasit nici un nume de jurnalist care scrie pe acest site...ar trebui totusi sa vedem cine e in spatele acestor intoxicari...nu am vazut pe nimeni sa vorbeasca in numele vot.ro...

    Cine are interes?
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 13 februarie 2009, 0:55)

      io [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Cine are interes sa abata atentia de la faptele guvernantilor? Fosti sau viitori.
    • 0 (0 voturi)    
      Vot.ro par bine informati (Vineri, 13 februarie 2009, 9:56)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Mi-ati atras atentia cu vot.ro si dupa ce l-am rasfoit putin am gasit ceva foarte interesant http://www.vot.ro/news/Rezultatul_alegerilor__viciat_in_intregime.htm Si nu e intoxicare. Cred ca avem un hot care striga hotii pe forumul asta. ;)
  • -14 (14 voturi)    
    gasti de nenorociti (Vineri, 13 februarie 2009, 1:21)

    Dan [anonim]

    Il atacati pe Tariceanu pentru ca nu e din gasca voastra ! In rest, va doare in cur de oamenii de rand.
  • +3 (3 voturi)    
    Da Doamne... (Vineri, 13 februarie 2009, 8:21)

    D.Lavrancea [anonim]

    ... un proces fara tambal si batista .
  • +4 (4 voturi)    
    Pt ca vorbeste "doct"... (Vineri, 13 februarie 2009, 8:59)

    Pici [anonim]

    Ar fi interesant un portret psihologic la fostului prim ministru.
  • +1 (3 voturi)    
    ce sa zic... (Vineri, 13 februarie 2009, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    romania s-a format din tradare (Decebal a fost tradat)....
    nu putem avea pretentii ca acum sa fie altfel...

    oricum eu nu inteleg, cum poti, legal, sa vinzi/concesionezi un teren care in momentul concesionarii nu era al tau...

    oricum o spun inca odata noi suntem de vina pentru ca noi i-am votat si noi le permitem sa faca asa ceva... in alta tara pana acum erau linsati de mult...
    • +1 (1 vot)    
      tariceanu si banii (Vineri, 13 februarie 2009, 9:48)

      marioara [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      si avea dreptate eminescu : grecotei cu ceafa groasa, dar buzunarul din insule? nici un destept erlectronic acolo nu ajunge? ar recupera serios!, eu de-s fi prim-ministru acum as constitui neoficial bineinteles o echipa desteapta de baieti destepti electronic si as intra pe conturile tuturor ce mai jaf al mileniului hai baietii succes! eu v-am dat ideea, voi lucrati,tot ce nu e in declaratia fiscala va apartine cine va poate revendica banii? si cine va poate acuza? miscare repede!
    • +1 (3 voturi)    
      guvernul Tariceanu..... (Vineri, 13 februarie 2009, 9:55)

      anonima [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      dar unde sunt banii din spaga? ca in declaratia fiscala nu se regasesc! stie cineva? el poate demonstra ca e curat, fara aceasta proba,degeaba striga toti ne-ai vandut, tradator, dovada materiala unde e? declaratia fiscala il ajuta sa demonstreze ca e cinstit, acolo are toti banii rezultati din af. la lumina, si noi toti cadem de fraeri...cine poate demonstra ca are si alti bani?unde? de cand? pe cine duce m i n t e a ?dar poate si face ceva?
    • -2 (2 voturi)    
      guvernul Tariceanu.... (Vineri, 13 februarie 2009, 10:02)

      anonima [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      nu cered ca avemm noi vreo vina nu putem fi responsabili de mintea alimentata de lacomie, eu m-am rugat pt. conducatori si la ce a folosit? base a gresit cand l-a numit, sa-si asume raspunderea si sa renunte la urmatorul mandat, ca va fi facuta pe aceleasi "criterii" si o alta numire, de-ar fi asexuati cei din politica ne-ar fi mai bine!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Trec peste cinismul..... (Vineri, 13 februarie 2009, 9:32)

    judex1 [anonim]

    iresponsabilitatea si nemernicia acestor hoti, jefuitori la drumul mare. Avem de-a face cu un evident atentat la siguranta si stabilitatea tarii. Organele statului trebuie sa actioneze de urgenta si hotii sa fie trimisi la inchisoare. Iar, cei care sar in apararea lor, ar trebui sa nu uite ca in Romania mai sunt pensii de 20 lei, satele noastre sunt in paragina, nu avem autostrazi si sosele, suntem inapoiati. Din cauza cui? A voastra, a nemernicilor care furati si jefuiti totul in aceasta tara, si a celor care ii apara!
  • -1 (3 voturi)    
    Iulian Iancu, un mare patriot (Vineri, 13 februarie 2009, 10:01)

    Vlad [anonim]

    Privind tocshourile de pe Realitatea, am inteles ca acest Iulian Iancu este un patriot roman care se lupta pentru avutiile nationale. Foarte frumos.
    Totusi e ceva cusut cu ata alba in patriotismul lui Iulian Iancu. Avand in vedere ca -citez hotnews- "marele castigator al deciziei de la haga ramane Petrom-OMV" care plateste redevente de 6%, se naste o intrebare fireasca: unde era acest patriot Iulian Iancu in 2004 cand s-a privatizat Petromul? De ce nu s-a luptat si atunci ca si acum pe la tocshouri pentru bogatiile natiunii? Fiindca, sa fim seriosi, marele furt a fost atunci nu acum.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti cumva Dorin Marian? (Vineri, 13 februarie 2009, 10:34)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Numai asta incerca tehnici de manipulare schimband destinatarul. Fii pe pace, important este sa incepa actiunea de pedepsire a jefuitorilor nationali. Va veni si randul lui Nastase si acolitilor lui! Astept sa-i vad la puscarie pe toti nemernicii care spoliaza rezervele tarii de parca ar fi le lui ma-sa si tac-su.
      • -3 (3 voturi)    
        Esti cumva Elena Udrea? (Vineri, 13 februarie 2009, 10:53)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Sper ca intr-o zi va veni si randul lui basescu.
        • +1 (1 vot)    
          Am intentionat sa-ti dau un raspuns mai detaliat.. (Vineri, 13 februarie 2009, 17:44)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          dar m-am gandit ca vine weekendul si ai nevoie sa-ti faci bocceaua pentru Rahova sau Jilava.
  • +1 (1 vot)    
    Stiti ce e cel mai haios? (Vineri, 13 februarie 2009, 10:11)

    Datornicul [anonim]

    Sintem stupefiati de cota ce ii revine Romaniei in aceasta tranzactie foarte dubioasa. DAR: din aia 3 % cit ii revine pun pariu ca se va fura 95%. Asa ca oricum am da-o, fie ca Romaniei ii revenea 50 sau 70% sau 2% din productie, oricum se fura tot. Bineinteles, se va fura cu legal, cu toate documentele in buna regula, cu legi ale petrolului si HG -uri perfect adaptate momentului....Ca exact cind va incepe productia, va fi si campanie electorala...sii trebuiesc banuti....si poate va fi inca criza...
  • -4 (4 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 13 februarie 2009, 10:15)

    libertin [utilizator]

    Ce conteaza daca unii stiu sa se invarta mai bine?
    Asta este gheara capitalismului. Asta este gheara celor care au puterea.
    Daca esti mai destept decat ei, fii tu in locul lor!
    Eu votez cu Becali!.
  • +2 (2 voturi)    
    Paznicii stanei sunt lupi hamesiti (Vineri, 13 februarie 2009, 10:16)

    Inselat mereu [anonim]

    Jaful din averea nationala ar fi imposibil fara complicitatea celor "pusi"(de catre cine?!) sa o gospodareasca si sa o apere."Organele statului" sunt ,din nefericire (de)servite de oameni lipsiti de orice comandament moral,singurele lor scopuri sunt capatuiala personala sau a haitei din care fac parte si rafuiala cu adversarii.Solidaritatea infractionala(vedeti cazul Nastase) si ineficienta institutiilor statului in apararea si aplicara legii(vedeti concluziile ultimului raport UE privitoare la justitie in Romania) se afla intr-o legatura de conditionalitate.Cat despre Tariceanu si banda lui,comentariile sunt inutile;evidenta faptelor este coplesitoare.
    • +3 (3 voturi)    
      La puscarie cu ei si la munca... (Vineri, 13 februarie 2009, 10:37)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Inselat mereu

      in folosul comunitatii pe care o jefuiesc. E nevoie de forta de munca la canalul Bucuresti-Dunare, sosele, autostrazi, infrastructura. Toti hotii si criminalii sa fie pusi la munca!
  • +4 (4 voturi)    
    Domnule Basescu (Vineri, 13 februarie 2009, 10:41)

    ovidiu [anonim]

    1. Il urati pe Tariceanu!
    2. Avem probleme cu raportul UE cu justitia!
    3. Exista documente clare care il incrimineaza pe Tariceanu si acolitii.
    4. Poporenii sunt cu dvs
    5. Daca reusiti sa infundati macar un mahar, veti recastiga mandatul si in plus veti putea modifica constitutia.

    UE nu cere mare lucru, vrea sa vada ceva facut, si ce altceva i-ar da pe spate decat fostul premier dupa gratii asa de demo?

    Poporenii vor capul lui Motoc.

    Va recomand sa va formati cea mai buna echipa de la DNA si sa faca un dosar beton (nu termopane, nu matusa Tamara), legati-va de un singur lucru dar solid.
  • -4 (4 voturi)    
    va bagat in cap basescu tot felul de prostii (Vineri, 13 februarie 2009, 10:43)

    ionescu [anonim]

    va bagat in cap micinosul de basescu numai prostii prin intermediul televiziunilor pe care le controleaza prin santaj. Si acum crapa de ciuda cand a vazut ca Tariceanu a castigat iarasi alegerile unde a candidat si umbla sa-l distruga pe toate caile. Toata tara stie ca Tariceanu este cel mai mare om politic de dupa revolutie si asta ii deranjeaza pe unii. La fel se intampla si cu Nastase. Un alt mare om de stat. Uitativa cum arata basescu pe langa Tariceanu - un om elegant- si Adrian Nastase - om cu multa prestanta, si veti intelege. Basescu a vazut sondajele care spun clar ca va lua sub 5% voturi la alegeri. de aceea acum scorneste cum ca Nastase ar fi vandut petrolu romanesc si ca Tariceanu ar fi facut vreun act pentru concesiunile din marea neagra. Nu este adevarat, pentru ca nu au dovezi. Actele ale sunt facaturi.

    Cer tuturor celor care l-au aparat pe Tariceanu si pe Nastase pe forumuri sa revenim iarasi activi. Unde sunteti?Unde ati disparut?
    • +4 (4 voturi)    
      as scrie ceva... (Vineri, 13 februarie 2009, 11:17)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      dar imi da sangele pe ochi...
    • +5 (5 voturi)    
      cine a castigat alegerile? (Vineri, 13 februarie 2009, 12:13)

      newyorkezul [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      tu ai orbul gainii. minciuneanul tau n-a castigat nimic, a intrat pe usa din spate in parlament.Pina si cei care te platesc rad /de tine.
    • +3 (3 voturi)    
      mai ionescule.... (Vineri, 13 februarie 2009, 13:10)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      vai de capul tau....de aia suntem unde suntem...ca exista specimene ca tine..Deschide ochii... daca Nastase e asa de mare si puternic (..si cinstit) de ce nu renunta la imunitate si nu vrea sa dea drumul la dosare...matusa tamara...iar mincuneanu tau  de ce nu explica actiunile????
    • +3 (3 voturi)    
      ignoranta (Vineri, 13 februarie 2009, 14:01)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      Mai documenteaza-te si vezi ca nici o TV nu este pro Basescu decat B1 prin emisiunea "Nasul".Realitatea este fan Tariceanu iar Antenele il sustin pe Nastase.Deci idolii tai nu au de ce sa se planga.Daca presa nu ii apara pe nemernici,poate acum erau la inchisoare.Deci, cine santajeaza televiziunile?
  • 0 (2 voturi)    
    comparatie (Vineri, 13 februarie 2009, 10:47)

    vasile porojan [anonim]

    Si uite asa, ne intoarcem incet-incet la Ceausescu. Si tot incet- incet ne dam seama ca a fost patriot, ca a fost ucis miseleste de indivizi lacomi si grabiti sa-l inlature ca sa praduiasca ei tara. Ca totul a fost invelit intr-o mare minciuna, servita unui popor prostit. Oare se compara Ceausescu cu tradatorii Patriciu si Tariceanu, doi hoti la drumul mare?
  • +2 (2 voturi)    
    Asta da Drepta (Vineri, 13 februarie 2009, 12:11)

    PARSOR [anonim]

    Dreapta politica in acesta tara a demonstrat o data in plus ca a servit si serveste intereselor altora, nicedum interesul poporului Roman
    Pe langa jaful acesta tariceanu si ai lui au facut in asa fel incat sa jefuiasca pe toate caile tarisoara asta.
    Vezi si alte matrapazlacuri cum ar fi compania energetica , modificarea legii 10/2007 prin care defapt se urmarea servirea mafiei imobiliare, dar bataia mare era devalizarea Fondului Propietatea, care practic nu-siar mai avut scopul pentru care fusese creat;afacerea Logan de care nu era strain, retrocedari si sustineri de asa zise privatizari strategice.
    Cand o sa raspunda penal inclusiv un fost prim -ministru ?
  • 0 (0 voturi)    
    gasca (Vineri, 13 februarie 2009, 19:22)

    pantera [anonim]

    Tariceanu si ai lui nu puteau fa faca nimic atata timp cat legile si toate actele normative ar fi fost bine intocmite.Pe langa acesti nemernici ar trebui trasi la raspundere si membrii comisiilor care participa la emiterea legilor.Oare acei juristi cum si-au facut datoria ? au dormit cand au verificat legalitatea legilor si a Ordonantelor de Guvern. ? Cred ca hora hotilor este mare. Trebuie urgent introdusa pedeapsa cu moartea si executati toti criminalii si hotilor sa li se taie mainile cu care au furat sau excrocat.
  • 0 (0 voturi)    
    Test de inteligenta (Vineri, 13 februarie 2009, 20:20)

    OC [anonim]

    Puilor, poate ca articolasul asta este un test de inteligenta pentru cititorii Hotnews. Daca da, l-ati picat cam toti. In primul rand, intrebati-l pe Google ce-i aia Zeta Petroleum. Dupa aia vedeti acolo ce comori au concesionat, de pilda campuri abandonate de Romgaz in 1995 dupa 18 ani de exploatare sau altele explorate si abandonate pentru ca Romgaz nu a gasit resurse exploatabile comercial. Nu mai intreb daca e ceva ilegal in concesiunile alea ca pe-aici n-are oricum nici o importanta. In fine, una dintre licente a fost extinsa in ianuarie 2009 - ei se lauda. In rest, weekend placut, si tot inainte ca berbecii.
    • 0 (0 voturi)    
      De trei ori bravo! (Marţi, 17 februarie 2009, 11:14)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui OC

      Respectele mele!. Intr-adevar, pe site-ul lor, http://www.zetapetroleum.com, prima stire: pe data de 20 ianuarie li s-a extins o licenta!
  • 0 (0 voturi)    
    jaf exponential (Vineri, 13 februarie 2009, 22:01)

    cris [anonim]

    as vrea sa va propun un mic pariu
    cate matrapazlacuri vor mai iesi la iveala ale lui tariceanu
    cum se face ca boc si ai lui le dau in vileag cu taraita
    incalceala de interese este transpartinica
    ma intreb daca pavel corut nu a avut dreptate cu bubulii?
    nu e afacere in romania care sa nu fie capusata si parazitata
    ce e mai rau de abia vine
    romania se pronunta in engleza raumania
  • 0 (0 voturi)    
    nu aude si nu vede nimeni ?! (Vineri, 13 februarie 2009, 23:24)

    suliman pasa [utilizator]

    mai da' in tzara asta nu aude si nu vede nimeni,nu se sesizeaza nimeni din oficiu,ce mama dracu !!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul Taric. a mai acordat ...trei concesiuni (Luni, 16 februarie 2009, 19:55)

    munteanu minuta [anonim]

    Am citit ccomentariile voastre la acest articol si la multe altele.Sunteti, majoritatea , destepti si plini de idei. De unde asteptati dreptatea? In istorie ,marile schimbari pentru binele natiunii au pornit de la tinerimea romana.Intrebati-va de ce atatea averi ilicite pe spinarea bietei tari,de ce atatea acuze la adresa romanilor si de ce America, cel mai democrat stat , n-a abrogat pedeapsa cu moartea?